LEIDSCH DAGBLAD. i\°. 4210. Donderdag A0. 1873. 30 October. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posl1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.171. Groolere tellers naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. STEMPELING TAN DE WEEGWERK- TUIGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, gezien alinea 2 van art. 1 der Wet van 31 December 1872 (Staatsblad n°. 460), bepalende dat de weegwerktuigen, tot op 31 December 1873 in gebruik, \an den ijk zijn vrij gesteld tot 1 Januari 1880; herinneren bij deze den inge zetenen dezer gemeente hunne verplichting om, overeen komstig art. 9 van het Koninklijk besluit van 4 September 1873 (Staatsblad n°. 127), die weegwerktuigen van een bijzonder merk te doen voorzien, onder mededeeling dat daartoe door den IJker, chef van dienst, zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Gemeente-Apotheek, en wel: voor alle weegwerktuigen, voor wijk VII, op 30 en 31 October en 3 Nov., telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren. ^Tevens worden de belanghebbenden indachtig -gemaakt op de schade en moeielijkheden, waaraan zij zich zouden blootstellen door hunne weegwerktuigen niet in tijds van het voorgeschreven merk te doen voorzien. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aan plakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Bargem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 26 September 1873. LEIDEN, 29 October. De eindsommen der gemeente-begrooting voor 1874 zijn; inkomsten f 471110.90; uitga ven f 471109.39; batig saldo f 1.51. De plaat selijke directe belasting bedraagt f 121700. Uit het regeeringsantwoord op de staats begroting voor 1874 blijkt o. a. dat de Minister gaarne den zeepaccijns zou afschaffen, maar zich bezwaard voelt reeds op dit oogenblik een voor stel daartoe te doen, nu, bij de onzekerheid, welke da financieele gevolgen zullen zijn van den nog niet geëindigden strijd tegen Atjin, het meer dan anders raadzaam is, eenigen tijd den loop der zaken af te wachten. De Minister van Binnenl. Zaken brengt ter algemeene kennis, dat op 18 December van dit jaar, in het gebouw der Polytechnische school te Delft, een vergelijkend examen zal worden afge nomen van hen, die voor de betrekking van adjunct-ijker in aanmerking wenschen te komen. Aan die betrekking is verbonden eene jaarwedde van f 1000. Wie aan dit examen wenscht deel te nemen, moet zich vóór 2 December 1873 schriftelijk bij het Dep. van Binnenl. Zaken aan melden. Bij de Ned.-Herv. gemeente te Rotterdam is beroepen Ds. C. J. G. Van Hoogstraten, pre dikant te Almelo. De president van het Provinciaal Gerechts hof van Overijsel, Mr. D. II. Wicherlink, heeft als zoodanig aan Z. M. den Koning zijn eervol ontslag aangevraagd. Z. M. heeft, met ingang van 1 December, een pensioen van f 245 's jaars verleend aan H. W. Quint van der Sloot, predikant bij de Rem. ger. gemeente te Oude Wetering. De voorstellen tot schuldregeling door de Regee ring van Venezuela aan het oordeel barer schuld- eischers onderworpen, werden met eene groote meerderheid van stemmen aangenomen door de belanghebbenden, die door liet Algemeen Beurs comité voor publieke fondsen te Amsterdam waren opgeroepen om over die voorstellen te beraadslagen. Tevens heeft de vergadering de wenschelijkheid uitgesproken dat een minimum, en wel 80.000 pd. sl., worde vastgesteld voor hel bedrag der door genoemde regeering ten behoeve van de buitenlandsche schuld beschikbaar gestelde 10 pCt. van de opbrengst der tolrech ten. Van een en ander zal mededeeling gedaan worden aan de vergadering, die ter zelfder zake Vrijdag a. s. te Londen wordt gehouden. In verband met de versterking van de ves tingwerken te Naarden, is door den Minister van Oorlog bevolen, dat de kaden langs het Naar- dermeer en de Naardermeervaart aanmerkelijk verhoogd zullen worden. De vestingwerken om Naarden zullen tot de sterkste van de linie be- hooren. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat de kleeding der studenten, welke bij het hospitaal te Amsterdam voor den pharmaceutischen dienst bij het leger bier te lande worden opgeleid, gelijk zal zijn aan die van de militaire apothekers, doch zonder sterren en borduursel op den kraag van den korten jas en zonder halssnoeren. De vergissing, begaan door den ingenieur Nier- strasz, bij de berekening van 't gewicht der balans van de wip der nieuwe IJselbrug te Kampen, veroorzaakt geene extra-uitgaaf voor de gemeente van f 26.000, zooals velen daar ter stede meenen, rnaar slechts van een paar duizend gulden. Ge noemde som wordt vereischt voor meerdere kosten aan den onder- en bovenbouw der brug, voor meer dan in 't bestek bepaalde hoeveelheid ijzer enz. Men had verzuimd op de begrooling voor de brug een post voor onvoorziene uitgaven uit te trekken. Aan P. C. L. Hariog, R. F. F. Van Brug- genhagen en P. C. Lans, zijn voor 75 jaren in erfpacht afgestaan respectievelijk het eiland Pisang, de helft van het eiland Rhun en een gedeelte van hef eiland Rozengain, allen behoorende tot de Bandagroep. De Nederlandsche Bank had op 27 Oct. bij een muntmateriaal van f 95.114.548,96'/2 voor eene som van 51.151.054,65' /2 minder aan bankbiljetten in omloop dan waartoe zij gerech tigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt 2.460.421,86"/2 meer bedraagt, dan in ver houding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. De hoofdonderwijzers H. J. Bousema en W. Teunissen zijn gesteld ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, orn te worden benoemd tot onderwijzer der 3de kl. voor den dienst daar te lande. Gemengd Nieuws. Vier knapen, van 8 tot 10 jaren oud, hebben op de rails der lijn BrusselArlon een zwaar ijzeren voorwerp gelegd, teneinde, zooals zij later bekenden, een spoorwegongeluk te zien en de lijken te kunnen plunderen. Gelukkig werd hun kwaadaardig opzet verhinderd, doordat de baan vegers der locomotief het voorwerp verwijderden. Sedert een paar dagen zijn op de staatsbaan in gebruik genomen de 3de klasse wagens, uitsluitend voor vrouwen. Gistermiddag had op de rijtuigfabriek van de heeren Hermans en Co. in Den Haag- het volgende ongeluk plaats. Een zekere W., op genoemde fabriek werkzaam, had het ongeluk zóo hevig tusschen een machine gekneld te raken, dat men hem slechts met moeite vreeselijk ver minkt en met gescheurde kleederen uit zijne be nauwde positie kon redden. De ongelukkige, die in bewusteloozen toestand verkeerde, werd dadelijk in een huis in de Koediefstraat binnengedragen, van waar hij met den stadsziekenwagen naar het gasthuis werd vervoerd. M a a n d a g-n acht is in de Molensteeg te Rotterdam een zakkenroller door de politie aangehouden, op het oogenblik dat hij bezig was een in beschonken toestand op een sloep zittenden bleekersknechl van zijn horloge te berooven. Bij den verdachte werden op het politiebureel eenige gouden voorwerpen gevonden, die tijdens den voor eenige dagen aan het Haagsche Veer plaats gehad hebbenden brand waren ontvreemd uit een naby- gelegen huis, waar twee lieden waren binnenge drongen, onder voorwendsel van te helpen redden. De medeplichtige van den aangehoudene is door de politie gearresteerd, en het is gebleken, dat zij andere nog vermist wordende voorwerpen reeds te Rotterdam en te Schiedam hadden verkocht. Die voorwerpen zijn in beslag genomen. De trein van den Centraalspoorweg, die gisteravond te 9 uren te Utrecht moest aan komen, had door een ongeval aan de locomotief, op de hoogte van bet station Hulshorst, een ver traging van een uur. Maandag heeft te Amsterdam een machinist, in de Amslerdamsclie diamantslijperij werkzaam, tusschen de machine zijn rechterarm verbrijzeld. KOLONIËN. BATAVIA, 24 September. In de Javasche Ct. van gisteren leest men: Nopens den toestand in Benkoelen zijn per draad de volgende berichten ingekomen, loopende tot 20 dezer. Eenige kwaadwilligen zijn gearres teerd. In de Ommelanden werd een Europeesch fuselier onder het baden vermoord. Door 12 op standelingen is eene poging aangewend om den controleur De Kanter te vermoorden. Die toeleg mislukte echter. Een van de aanvallers werd gedoodde overigen ontkwamen, ofschoon allen gewond. Eene macht van 130 man troepen van Padang naar Moko-Moko gedirigeerd, is aldaar ontscheept en met den controleur dier plaats naar Sehlat opgerukt. De in vorige berichten reeds vermelde kolonne, onder bevel van kapt. Hollan ders, had Samban bereikt zonder tegenstand »e ontmoeten.- Volgens de laatste berichten wordt onder de bevolking van de Ommelanden en Laïs eene betere gezindheid waargenomen, zoodat de adsistent-resident vertrouwt dat de rust spoedig hersteld zal zijn. Van Makassar zijn de berichten nog al tegenstrijdig. Eenerzijds wordt gemeld, dat Bonto- Bonto Segerie en Pankadjena bedreigde, en aan de andere zijde was in de Noorderdistricten het gerucht van zijn overlijden verspreid. Van de expeditie naar Atjin wordt zeer weinig vernomen. De kolonel Wiggers van Ker- chem zou tot hevelhebber der tweede brigade benoemd zijn, terwijl kolonel De Neve als chef van den staf der 2de expeditie aangewezen is. Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen; Civiel Departement. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit 's lands dienst, met behoud van recht op pens., de contr. der post. J. C. J. Voigt; eervol, uit 's lands dienst, met beh. van recht op pens., de ambt. op wac.htg. A. H. F. Keer; op verzoek, eervol, wegens vertrek, als buit. subst.-griff. bui ten bezw. van den lande, bij den landr. te Ban- dong A. J. Sloot; eervol, wegens vertrek, als buit.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1