werkzaam bij de firma Van Zuylekom Levert en Cie., te AmsterdamFranken, werkzaam bij de Kon. lapijtfabriek, te Deventer; J. v. d. Linden, werkzaam bij de firma S. E. Visser en zoon, te Amersfoort. Wijders dat de opgaven, medegedeeld in de Staats-Courant van 24 en 25 Sept. en van 5 Oct. jl., de volgende wijzigingen onder gaan: Veen en Cie., te Sneek, Verdienst-Med moet zijn J. Veen en Cie.; P. H. Egberts te Dalfsen, Anerkennungs-Diploma, moet zijn: B.H.Egberts; afdeeling Over-Betuwe der Geldersche Maatschappij van Landbouw, Verdienst-Medaille, moet zijn: de Geldersche Maatschappij van Landbouw, collectieve inzending van tabak W. F. Van Vliet, uit Den Haag, verkeerdelijk voor een Anerkennungs- Diploma vermeld, moet zijnBletz en Cie., te Amsterdam. Hoe slecht men in Engeland ingelicht is omtrent de aangelegenheden op Sumatra, bewijst weder de volgende brief uit Londen, door een han delshuis te Amsterdam ontvangen: „Volgens hier ontvangen telegrammen van Sumatra, worden de Atjineezen overal door de Nederlandsche troepen teruggedrongen. Bij hun terugtocht steken zij alle peperaanplantingen in brand." De Afdeeling voor Wis- en Natuurkundige Wetenschappen der Kon. Acad, van Wetensch. zal morgen een gewone vergadering houden 's na middags te twaalf uren 15 min., in het gebouw der Acad. (Trippenhuis) te Amsterdam. De heer M. A. Idsinga, ingenieur aan de Rijkswerken op Walcheren, is met ingang van 1 Nov. van Middelburg naar Nijmegen overge plaatst, ten einde met de ingenieurs J. G. Van den Bergh en J. M. Telders de leiding te aan vaarden van de uitvoering der werken voor de spoorweglijn ArnhemNijmegen. Aan de Utrechtsche hoogeschool is bevorderd tot doctor in de geneeskunde, de heer W. L. Lehmann, geboren te Amsterdam, na verdediging van een academisch proefschrift„Het arsenikzuur als geneesmiddel bij diabetes mellitus." In een bijeenkomst van een aantal leden van het Nederlandsch Tooneelverbond is besloten tot de oprichting van een afdeeling te 's-Graven- hage. Reeds terstond heeft zich een vrij aanzienlijk getal leden aangesloten. Voor het huldeblijk ter nagedachtenis van Mr. J. R. Thorbecke is ongeveer 50,000 bijeen gebracht. Van die som worden 23,000 vereischt voor het standbeeld en een wit marmeren graf steen. Tot het aankoopen en bewaren van het huis, waar Thorbecke in Den Haag heeft gewoond, is het overblijvende, dat met de renten 30,000 beloopt, niet voldoende. Z. M. heeft Jhr. R. B. M. E. Van Groten huis benoemd tot burgemeester der gem. Son en Breugel; aan J. Ragut, 2den secr. van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, wonende in Den Haag, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der 1ste kl. van de orde van de Waakzaamheid of den Witten Valk, hem door Z. K. H. den Groothertog van Saksen-Weimar-Eisenach geschonken; benoemd tot griffier der arrond.-rechtbank te Appingadam E. J. Portier Koning, thans subst.-griffier bij die rechtbank; aan L. Gerrits, zich schrijvende De Vries, gew. commies 1ste kl. van 's Rijks bel., een pens. van 445 verleend, met intrekking van het vroeger aan hem verleend pens. van 313; aan den O.-I. ambtenaar L. B. H. Van Neck, gew. hulponderw. aan de openb. tweede lagere school te Batavia, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, met ing. van 1 Nov. a. s. een eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toeken ning van pensioen. Gemengd Nieuws. De arrond.-rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan in de procedure, ontstaan door de uitgifte van een open brief, geschreven door en verspreid op last van den heer Harder, waarin zinsneden voorkomen, waardoor Ds. Zaalberg zich gelasterd en gehoond achtte. De rechtbank heeft den heer H. aan de beide hem ten laste gelegde wanbedrijven van laster en hoon schuldig ver klaard; ten aanzien van het eerste wanbedrijf ver klaard, dat er verzachtende omstandigheden aan wezig zijn en den heer H. veroordeeld tot twee geldboeten van ƒ50, bij wanbetaling te vervangen door gevangenisstraf van vijf dagen voor elke boete. De toestand van den persoon in Den Haag, wien bij het springen uit den tramwagen zulk een ongeluk overkwam, is, in aanmerking genomen het groote bloedverlies, vrij wel, ofschoon het gevaar nog niet geheel is geweken en de wondkoorts niet geheel over is. Het verbrijzeld been is geamputeerd moeten worden. De aandeelhouders in de Domburgsche Badhotelmaatschappij hebben besloten het in 1866 nieuwgebouwde hotel met inventaris publiek te doen verkoopen. De justitie heeft zich Dinsdag op nieuw begeven naar de gemeente Sappemeer, ten einde een nader onderzoek in te stellen omtrent den aldaar in de vorige week gepleegden moord op Johanna Van der Harm. Dit onderzoek schijnt over de zaak meer licht te hebben verspreid, althans is door den rechtercommissaris een bevel tot voorloopige aanhouding verleend tegen den 72jarigen vader van de verslagene, die dien tengevolge in den avond van Woensdag naar het huis van verzekering te Groningen is overge bracht. Men meldt uit Texel van Woensdag: Op het gerucht dat een schip tegen de Vliehors verbrijzeld zou zijn, zeilden eenige schulpenvis- schers gisteren naar de vermeende strandings plaats, ten einde te onderzoeken en zoo mogelijk te bergen. Bij aankomst aan de Hors bleek het hun, dat er wel wrakken hier en daar verspreid lagen, doch van oude schepen alkomstig en die nu uit het zand door de branding losgewoeld waren. Naar wij vernemen zijn langs de Wieringer kusten eenige vaatjes provisie gevonden. Een en ander scheen nog niet lang te hebben rondge zwalkt. Men meldt uit Maastricht: Woens dag-ochtend omstreeks 10 uur werden op verscheidene plaatsen hier ter stede een paar schokken gevoeld, welke te zamen een tiental seconden aanhielden en vergezeld gingen van een onderaardsch gedruisch. Verleden Zondag werd een dergelijk verschijnsel alhier waargenomen; de beweging was toen horizontaal en werd ook te Kerkrade gevoeld, waar in eene der kolenmijnen stellingen zijn ingestort. Ook te Heerlen werden den 19den dezer des avonds, en den 22sten des morgens, lichte schokken van aardbeving waarge nomen. Zekere juffrouw B. te Middelburg, omstreeks 60 jaar oud, heeft zich door verdrin king in den zich achter het door haar bewoonde huis bevindenden regenbak, om hel leven gebracht. Bij het ophalen van het lijk ontdekte men dat zij een steen aan hare beenen had vastgemaakt, terwijl de sleutel van het kabinet zich in haar rechterhand bevond. De oorzaak is vooralsnog onbekend. Ore ld- en elïectenmarkt. Amsterdam, van 13 tot 20 October 1873. Alweder eene variant op hetzelfde thema dat wij met eene enkele afwijking nu reeds maanden lang moeten doen hoorende beurs leverde ook deze week weinig stof op voor nieuwe beschou wingen. 't Eenigste is, dat het najaar gewoonlijk en ook nu weder eenige meerdere levendigheid aan de zaken geeft, maar overigens is in den toestand van geld— of fondsenmarkt geene en allerminst eene gunstige verandering gekomen. Integendeel. Hoezeer aan onze beurs het geld ruim is en aangeboden wordt, zoodat de prolon gatie op 4 pGt. teruggeloopen is, luiden de be richten uit het buitenland van allerwegen zorg wekkend. De Bank van Engeland verhoogde het disconto op 7, die van Frankrijk op 6 pCt. De Duitsche beurzen, vooral de BerlynSche en de Weener, zuchten nog steeds onder de geleden rampen en over het vooruitzicht op nieuwe der gelijke gebeurtenissen. Overigens getuigt de loop der beurs van hare zwakte; zoo weinig steunt zij op eigen initiatief, dat zij gestadig geslingerd wordt door de be richten en noteeringen van buitenslands die zij bijna blindelings volgt, zonder ook maar te vragen of te onderzoeken of er grond bestaat voor een meer of minder gunstige stemming. Vandaar dat er in den loop der week nog al afwisseling was, vooral in de Noord-Amerikaansche spoorweg fondsen, die eerst op New-Yorker noteeringen flauw, later weder williger en ten slotte weder lager liepen. Aan die twijfelzucht is het ook wel toe te schrijven dat de handel in die maanden geen grooter uitbreiding kreeg, daar er aanvankelijk wel eenige kooplust scheen te bestaan. Het resultaat der week is dat onze Nationale fondsen met eenig avance op de vorige week sluiten, evenals de aandeelen Ned.-Ind. handels bank, Holl. IJz. spoorweg, Rijnspoorweg en Ex- ploitatie-maatsch., van 106s/8 tot 108 pCt. Daaren tegen verloor Ind. spoorweg 1 pCt., Centraal- spoorweg liep, na eerst van 53'tot 57 te zijn geklommen, terug op 49!/2 en sluit 51 '/2 pCt.obligatiën verloren mede eenige guldens en Boxtel-Wesel */2 pCt. Russen bleven prijshoudend. Van de Fransche liepen de 3 pCt. !/j pCt. achter en de 5 pCt. 3/g pCt. vooruit. Spaansche buiten- landsche verloren van 19"3/,6 op 193/8, binnen- landsche van 16,/4 op 16'/16, Oostenr. papierrente van Mei viel van 605/,6 op 5913/l6, zilverrente van 64"/,e op 635/8 pCt., ook Loten waren flauw. Italië verloor 3/4 pCt., 5 pCt. Turkije, van 473/4 op 465/# gevallen, herstelde zich heden en sluit 471/2; Egypte boette van 803/4 op 79 pCt. in, niettegenstaande zij heden ruim 1 pGt. boven den middelprijs van Zaterdag sloten. Van de overige staatsfondsen valt nog op te merken, dat 6 pCt Peruanen van 683/4 op 673/8, en 5 pCt. van 563/e op 553/ö pGt. daalden, terwijl ook Granada flauw, maar daarentegen Venezuela 3 pCt. willig was en van '10l5/l6 tot ll9/,6 klom, evenals Ecuador van 10 tot 103/4 püt. Russische spoor wegfondsen zijn over 't geheel !/2 tot 1 pCt. ge vallen. Trans-Oostenrijksche sporen verloren ƒ2, Theissbahn 23/4, Zuid-Italianen l'/a, Victor Emanuel ƒ1, R.umeensche 3'/2, Turksche loten ƒ3. BUITENLAND. Frankrij k. Blijkens het Journal Officiel is de heer Jules de Coëne vroeger adjudant-ingenieur tijdens den aanleg bij de waterleiding te Amsterdam, sedert te Rouaan gevestigd als ingenieur van den spoorweg van Parijs naar Havre en Dieppe, benoemd tot ridder van het Legioen van Eer, wegens uitstekende diensten tijdens en na den jongsten oorlog bewezen. Het Journal de Lyon deelt, onder voor behoud, het volgende verhaal mede van de ont vluchting van den voormaligen procureur der Republiek te Saint Etienne, den heer Lièvre. Een heer met een zeer fatsoenlijk voorkomen wandelt door het kamp van Balan, onderzoekt alles zorgvuldig en, in eene herberg komende vraagt hij den personen, welke daar bijeenzijn, tot zelfs naar de geringste bijzonderheden. Deze komen op het denkbeeld, dat de nieuwsgierige vreemde ling wel een Pruisische spion kon wezen en waar schuwen den commissaris van politie, die bij het kamp gedetacheerd is. Deze neemt den vreemdeling in verhoor, die op fleren toon antwoordt, dat hij inspecteur-generaal van alle kampen in Frankrijk is en door den minister van oorlog belast met een onderzoek daarvan. Op zijn verlangen wordt nu door den commis saris een rijtuig tot zijne beschikking gesteld, waardoor hij ook tot Bellegarde zijne inspectie kan voortzetten, waar hij de wateraftappingen van de Rhone in oogenschouw wenscht te nemen. Hij rijdt dan ook naar Bellegarde en geeft daarop den koetsier bevel om hem over de grenzen te brengen. Den anderen morgen ontving de com missaris te Balan de photographie van den heer Lièvre, met last om hem te arresteeren. De photographie gaf met treffende juistheid de trek ken weder van den inspecteur-generaal, die daags te voren zich over de grenzen had laten brengen. Het corps pauselijke zouaven is wel inder tijd op last van het gouvernement ontbonden, maar er is voor gezorgd, dat het ieder oogenblik weer bij elkander kan komen. De organisatie is voortdurend in stand gehouden en de behoeftige manschappen blijven soldij trekken. Te Parys, rue Montaigne 34, bij de hertogin de Fitz-James, wonen vier secretarissen, die voor de bijeenroeping van het corps moeten zorgen. Men zegt, dat de zouaven eene oproeping ontvangen hebben tegen den 27sten October, om dan te Versailles te zijn en hun uniform bij zich te hebben. Zij zijn be stemd om de kern te vormen van de lijfwacht des konings. Twee regimenten cavalerie, die tfr Versailles liggen, worden door legitimisten ge~ commandeerd.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2