had, terwijl de andere bankbiljetten alle kleuren van den regenboog hadden gekregen. Men meldt uit Schiedam van Dins dag: Hedennacht zijn er 150 schapen verdron ken, die in de zoogenaamde Keilen werden ge weid. De onverwachte hooge vloed, bij den noord westenwind, is hiervan de oorzaak. Hoewel zich dikwijls zulk een geval voordeed, schijnt men nog niet op den hoogeren vloed in dit jaargetijde te letten." Naar men uit Londen meldt, had de heer Reginald Herbert, na zich gedurende vijf weken onder een bekwamen leermeester in het roeien geoefend te hebben, eene weddenschap aangegaan om 1000 pd. st., dal hij den afstand tusschen Maidenhead en Westminster op de Theems bijna 50 mijlen per roeiboot in twaalf uren zou afleggen. Dezer dagen heeft hij zijne weddenschap glansrijk gewonnen's morgens 13 minuten vóór zessen toch ving hij zijn tocht aan en 3.49 's namiddags was hij reeds te West minster terug. Twee stoombooten volgden hem, op een waarvan zich, als geheel onpartijdig be- oordeelaar, het Parlementslid Beaumont bevond. Verscheidene winkeliers te Par ij s plakken thans hun adres op de muntstukken. Een limonadier is voorgegaan, de eigenaar van een mode-magazijn is gevolgd en thans komt dit zoozeer in zwang, dat men in sommige wijken der stad geen stuk zilver of zelfs koper ontvangen kan, zonder er een adres op te vinden. De industrie is nog slechts in haar begin; men bepaalt zich enkel tot de adressen, maar spoedig zal men wel advertentiën, illustraties enz. zien aanwenden, want eenvoudiger en goedkooper middel om te annonceeren is er wel niet. De heeren Edm'ond About en Hervé, respectievelijk redacteuren van de XlXme Siècle en 't Journal de Parishebben naar men weet, voor eenigen tijd geduelleerd, wegens beleedi- gingen elkander in de bladen aangedaan. De heer About is toen licht gekwetst. Genoemde heeren en tien getuigen zijn nu wegens dat feit voor de rechtbank gedaagd en veroordeeld de duellisten elk tot 200 frs. en de getuigen tot 100 frs. BUITENLAND. Frankrij k. Lafargue, een republikein, is met een groote meerderheid verkozen lot lid van den Algemeenen Raad van Villeneuve d'Agen. Duitschlanci. De aartsbisschop Ledochowski is veroordeeld tot eene boete van 300 th. en tot twee maanden gevangenisstraf, omdat hij een te Posen gevestigd godsdienst-onderwijzer, die met andere Katholieken een adres van betuiging van trouw aan den Keizer heeft geteekend, met den ban heeft gedreigd. Spanje. Uit Carthagena wordt gemeld, dat den 17den dezer de generaal Contreras en de meeste leden der Junta aan boord waren gegaan van de Nu- manciaTetuanMendez Nunez en Fernando el Catolico om, gelijk voorgegeven werd, op foura- geeren te gaan naar Valencia, doch, gelijk men algemeen vermoedde, met het eenvoudig doel om zich uit de voeten te maken, daar de noodzake- l'ykheid van eene capitulatie der stad met den dag meer algemeen erkend werd. Op de hoogte van Alicante gekomen had er echter een ongeval met het eskader plaats; de Fernando el Catolico kwam in aanvaring met de Numancia en zonk. Bij de hulp welke tot redding der opvarenden door de nabij zijnde Engelsche oorlogschepen verleend werd, vernam men dat het eskader op weg was om den admiraal Lobo op te zoeken; met dit doel vertrokken de insurgen- tenschepen dan ook in den avond van 18 dezer, noordwaarts koers houdende. Het bericht dat de broeder van don Carlos, don Alfonso, met zijne gemalin en zijn staf naar Frankrijk vertrokken is dus schrijft men van de Spaansche grenzen vindt zijne ver klaring iu eene verwijdering tusschen de beide broeders. Tusschen don Alfonso en den generaal Saballs, den opperbevelhebber der Carlistische strijdkrachten in Catalonië, bestond sedert lang oneenigheid, en Saballs werd door don Carlos naar Navarra ontboden om zich wegens de tegen hem ingebrachte beschuldigingen te verantwoorden. Sa balls schijnt zich met goed gevolg verdedigd te hebben, want don Carlos schonk hem niet alleen den titel van markies van Alpens, maar bevestigde hem ook in het opperbevel in Catalonië. Don Alfonso wilde echter niets meer met Saballs te doen hebbenhij besloot daarom den Spaanschen bodem te verlaten en bevindt zich thans in Per- pignan. Van degenen die hem vergezeld hebben is behalve Riba, Monceda en Caxal inzonderheid de overste Freixa te noemen, die met een klein getal gendarmes uit Barcelona het grootste gedeelte der onder zijn bevel staande troepen liet zich niet door hem verleiden eenige maanden geleden naar de Carlisten is overgeloopen. TELEGRAMMEN. Bayonne, 20 October. Mizarraga heeft bevel gegeven om Belatia, het opperhoofd eener bende, te fusilleeren. De generaal Moriones is ziek. Primo Libera heeft Artajona bezet; Santa Pau staat te Levin. De Carlisten hebben Marentin di Castello bezet. Dresden, 21 October. De Koning heeft den ganschen nacht slapeloos doorgebracht. Zijne krachten verminderen zeer. Rome, 21 October. De generaal der Jezuïeten, pater Beckx, heeft het aanbod om in 't Vaticaan zijn intrek te nemen, afgeslagen. Pater Secchi zal voortgaan met 't besturen van 't observatorium alhier. De archieven van de generalaats-huizen zijn naar 't Vaticaan vervoerd. De geschillen tus schen eenige kloosters en de commissie van liqui datie loopen slechts over den eigendom van de boekerijen dier kloosters. Versailles, 21 October. De heeren Schneider en Rouher hebben heden als getuigen voor den krijgsraad verklaard, dat Bazaine volstrekt niet het opperbevel over het leger gevraagd heeft. Maarschalk Canrobert verklaarde, dat toen de slag by Privat plaats had, hij het hoofdkwartier verwittigde, dat er gebrek aan ammunitie was. Hij ontving hierop bericht, dat de garde onze troe pen zou komen ondersteunen. Maar er kwam geen hulp opdagen. Canrobert zeide verder, dat Bazaine het gewicht van den veldslag niet inzag. De geruchten, dat er wijzigingen in het Ministerie hebben plaats gevonden, zijn geheel onjuist. Het is zeker dat het Ministerie onveran derd voor de Kamer bij hare weder-bijeenkomst zal verschijnen. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat de Nationale Vergadering tegen 28 October zal wor den bijeengeroepen. Het bericht dat de heer Magne, Minister van Financiën, zou aftreden, wordt tegengesproken. De Commissie van Negenen houdt eiken dag bijeenkomsten. Parijs, 21 October. Eenige afgevaardigden hebben zich heden tot maarschalk Mac Mahon be geven, om hem te vragen of de geruchten, die ten zijnen opzichte in omloop zijn, gegrond waren. De maarschalk heeft hun 't volgende geantwoord „Zoo ik als soldaat steeds ten dienste van mijn land gereed sta als staatsman ben ik ten eeneninale vreemd aan 't denkbeeld, dat ik aan 't bewind zou moeten blijven, onverschillig onder welke omstandigheden. Ik ben door de conser vatieve meerderheid benoemd; en van haar zal ik mij niet scheiden." 't Officieele orgaan zal morgen de decreeten openbaar maken tot bijeenroeping van de kies colleges in de departementen der Aube en Seine Inférieure tegen den 16den November. De zitting te Trianon eindigde heden met de verklaring van generaal Jarras. Gemeenteraad. INGEKOMEN STUKKEN. Ten gevolge van eene door de Commissie van Toezicht op de gemeente-instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs aan B. en Ws. gerichte missive, hebben deze voorgesteld, het aantal leeraars aan het gymnasium en de hoogere bur gerschool voor de Fransche, Hoogduitsche en En gelsche taal te verdubbelen, ten einde meer dan éene klasse van de hoogere burgerschool gesplitst kunne worden. Omtrent deze zaak is door de comm. van fin. een advies ingezonden, waarbij het aannemen van het voorstel wordt ontraden Daar zoodanige beschikking voor gymnasium en hoogere burgerschool, naar het inzien der Comra. van Toezicht, de noodlottigste gevolgen zou hebben, zoo acht zij het van haar plicht de volgende be schouwingen onder de aandacht te brengen. Allereerst meent de Comm. van Toezicht te moeten opkomen tegen de opvatting, dat zij ge dreven zou worden door de zucht, het gymn. en de h. burgerschool tot „een staat van volkomen heid" te brengen. Vraagt zij om haar in de mo gelijkheid te stellen, om, wanneer het aantal leerlingen op eene klasse het cijfer 30 overschreden heeft, die klasse te kunnen splitsen, dan heeft die vraag ten doel de h. burgerschool in staat te stellen voortdurend aan hare roeping te beant woorden. Zij verklaart zich bewust te zijn nooit de meening te hebben uitgesproken die de comm. van fin. haar schijnt toe te schrijven, om namelijk het cijfer 30 als een normaal cijfer aan te nemen, en wel in dien zin, dat men op eene klasse wel aan 30, maar niet aan 31 of meer leerlingen behoorlijk klassikaal onderwijs zou kunnen geven. Integendeel de Comm. van Toezicht heeft altijd gemeend, dat het schier onmogelijk was vooral te bepalen, dat men met het een of ander cijfer het bedoelde maximum zou bereiken, maar dat het daarentegen zeer gemakkelijk was te beslissen, dat, met een gegeven cijfer, de grens werkelijk overschreden was, en geen deskundige zal ont kennen dat zulks met het cijfer 30 het geval i>. Zij erkent, dat, om meer dan éene klasse aa& de h. burgerschool te kunnen splitsen, het niet noodig is drie nieuwe leeraren te benoemen Waren er personen te vinden, die voor twee o' drie vreemde talen voldoende blijken van bekwaam heid voor eene comm. van het middelb. onder wijs hadden gegeven, men zou met een minder getal kunnen volstaan. Doch er is van verschillende kanten verzekerd, dat er in ons land slechts twee of drie zulke personen waren, en van deze was het niet zeker, dat zij allen, in andere opzichten, als aanbevelenswaardig te beschouwen waren. Toen de wet op het middelbaar onderwijs ont worpen werd, was eventueel gebrek aan onder wijzend personeel de grootste moeielijkheid die men vreesde te zullen ontmoeten. Laat zich uit die vrees niet verklaren, dat de deur wat te wijd, zooals later gebleken is, werd opengezet Daaren boven kon men niet verwachten, dat, reikten de commissiën voor het middelbaar onderwijs jaar lijks een voldoend aantal akten van bekwaamheid uit, de gemeentebesturen verlicht genoeg zouden zijn om aan de meer bekwamen de voorkeur te geven Dat die laatste verwachting vervuld is, bewijzen de woorden van den Inspecteur in „kleinere" gemeenten wordt van de bevoegdheid om de minder kundigen aan te stellen, gebruik gemaakt. Is onze gemeente in zoo diep verval, dat het voorbeeld, door de onaanzienlijke gemeenten gegeven, door haar moet worden opgevolgd Staa onze bloeiende hoogere burgerschool met hare 151 leerlingen op dezelfde lijn als eene school met driejarigen cursus die 20 of 30 leerlingen telt? De inspecteur is ook met het voorstel voor den dag gekomen, om de aanwezige leeraren voor het Fr., Eng. en Hoogd. uitsluitend aan de hoogere burgerschool te laten doceeren, terwijl, ten dienste van het gymn., een afzonderlijk leeraar voor al de drie genoemde talen zou worden aangesteld. Dat de inspecteur, het terrein van het middelb. onderwijs verlatende, zich hier begeeft op een. dat hem vreemd is, valt dadelijk in het oog- Immers bij het onderwijs van de moderne talen aan een gymnasium, komt het er op aan bij de leerlingen belangstelling voor de litteratuur op te wekken. Dat daartoe veel taalkennis en algemeene ontwikkeling behoort is duidelijk, en toch zou de inspecteur personen, die zich nooit aan eenig examen gewaagd hebben, geschikt achten I Hoe de comm. v. fin. er toe gekomen is dit plan te ondersteunen, is de Comm. v. T. onbegrijpelyk. Immers wordt het «ten uitvoer gebracht, dan zal de bedoelde leeraar aan het gymnasium 32 uren 's weeks te onderwijzen hebben, en toch „aller minst" is het antwoord op de vraag: wilt gij de docenten in de vreemde talen met 30 tot 33 uren 's weeks belasten. Even onuitvoerlijk is eene andere regeling door de comm. v. fin. aanbevolenmen benoeme voor beide instellingen te zamen éen leeraar om twee vreemde talen te onderwijzen. Wat zal dan het

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2