LËIDSCH DAGBLAD, N°. 4204. Donderdag A0 1873. 23 October, STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURAAT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posl1.40. Afzonderlijke Noinmcrs0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.174. Groolerc lcllers naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen van a. Gerrit Jan Boelen, hout- kooper, wonende alhier, waarbij deze aan de Gedeputeerde Staten dezer provincie verzoekt om de locomobile van vier paardenkracht, thans in gebruik in zijne distilleerderij, te mogen overbrengen naar zijne houtkooperij op den Vestwal bij de voormalige Heerenpoort; en b. Lodewijk Lanoi, koopman en fabrikant, wonende binnen deze ge meente, daarbij verzoekende orn in zijn huis aan den Ouden Singel n°. 18 een verfkelel te mogen doen plaatsen Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staatsblad n°. 19); Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informa'iën de eommodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 27sten October aanstaande, 's voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in le brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 22 October 1873. LEIDEi\, 22 October. Het derde congres van bestuurders en voor standers der vereenigingen voor volksvoordrachten en volksvermaken in Nederland had heden alhier in de Stadszaal plaats onder eere-voorzitterschap van den Burgemeester dezer gemeente. Hoewel de opkomst van belangstellenden gering was, waren de discussiën zeer levendig. De volgende amendementen zijn aangenomen 1°. Aan het centraal bureel op te dragen in on derhandeling te treden met het Hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen om te onderzoeken of de aansluiting aan die Maatschappij in het belang zou zijn van de volksvoordrachtenen 2°. Den wensch der Vergadering uit te spreken, dat volksvoordrachten ook dienstbaar worden gemaakt aan het bespreken en aanbevelen van maatrege len, waardoor de werkman door eigen krachten zijn toestand kan verbeteren. Waarschijnlijk zal het congres de volgende maal plaats hebben te Amsterdam een dag vóór de algemeene vergadering van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Plaatsgebrek verhindert ons heden uitvoeriger te zijn. Sedert eenigen tijd is voor het nieuwe postkantoor op de Breestraat alhier de houten schutting verdwenen en vertoont het zich thans met zijn waarlijk schoon front aan een ieders oog. Het mag inderdaad een sieraad onzer stad genoemd worden. Moge het inwendige nu ook aan het doel blijken te beantwoorden. Het zal ongetwijfeld velen aangenaam zijn te vernemen dat de bus aan het nieuwe postkantoor ter verzending van brieven per nachtpost Zaterdag avond na 10 uren geopend is en het postkantoor zelf Zondag a. s. des morgens te 7 uren voor den algemeenen dienst zal worden in gebruik genomen. Z. M. heeft het eereteeken tot belooning van eervollen langdurigen werkelijken dienst toe gekend aan H. Giezen, tamboer, en J. De Haan, voormalig muzikant bij de dienstd. schutterij alhier. Naar wij nader vernemen zijn de plannen tot bebouwing van het Ruïneplein in de vorige week door Z. Exc. den Minister van Binnenlandsche Zaken goedgekeurd en zal eerlang dat plein aan den openbaren dienst worden onttrokken, zoodat °ok de exercitiën van de cavalerie en artillerie, hier in garnizoen, zullen ophouden. De grond boringen, op verschillende plaatsen geschied, hebben tot uitkomst gehad, dat geen buitengewone beheiing voor de te stellen academische gebouwen noodig wordt geacht. Weldra zal de aanbesteding van wege het Rijk plaats hebben naar de plannen en bestekken door den Rijksbouwmeester Metzelaar vervaardigd, tengevolge waarvan een aanvang zal worden gemaakt met het leggen der grondslagen voor deze nieuwe gebouwen. De heer W. S. C. Deyll, theol. dr. en proponent alhier, is beroepen tot pred. bij de Waalsche gemeente te Groningen. Omtrent den brand te Voorhout wordt nader gemeld, dat onder een lievig on weder de toren der kerk door den bliksem werd getroffen. De fraaie toren stond spoedig in volle vlam en is geheel uitgebrand, terwijl het aan de vereenigde pogingen der brandweer van Voorhout en Noord- wijk slechts na groote inspanning mocht gelukken de kerk te behouden. Door de Prov. Commissie in Den Haag werden gisteren 14 candidalen geëxamineerd voor hulponderwijzeres. Daarvan werden 6 afgewezen en 8 toegelaten: als mej. A. S. De Lint, E. C. Peres en H. G. Polkijn, uit Den Haag; L. M. PUynen, uit Schiedam; E. Schouten en P. Schouten, uit Gouda; C. G. Van Tielen en J. .T. Tam uit Leiden. Het onstuimige weder van Maandagavond en Dinsdag-nacht heeft aan de havenwerken van het Noordzee-kanaal veel schade berokkend. De Titan (een machine waarmede de 15 a 16 dui zend kilo's zware betonblokken opgeheschen en in zee neergelaten worden) is van den Noorder- dijk geheel weggeslagen. Die van den Zuiderdijk helt over, doordien eenige der zware ijzeren kettingen, aan den Titan en den steenen dijk bevestigd, schijnen gebroken te zijn. De brug, waarmede de betonblokken per locomotief van de noord- naar de zuidzijde worden gebracht, is gedeeltelijk vernield. Hoe de steenen dijken zelve er uitzien, is nog onbekend, omdat ze geheel onder het water bedolven en nog niet te bereiken zijn. Zoover men zien kan, zijn enkele blokken opge licht en op hun kop gezet, zoodat ze boven den dijk uitstekenhetzelfde is het geval met de rails op de dijken. De waterstand, gewoonlijk 79 a 80 centimeters boven Amsterdamsch peil, bereikte Dinsdag-nacht de kolossale hoogte van circa 3 meters A. P. In den Delftschen gemeenteraad is aange nomen de post tot het stichten van eene open bare meisjesschool en eene openbare bewaarschool, beide te vinden uit de geldleening. Men verwacht dat Z. M. de Koning aan staanden Zaterdag het concours te Waalsdorp zal bijwonen. De bekende teekenaar Alexander Verhuell heeft aan den heer Van Foreest, lid van de Tweede Kamer, een prachtig album ten geschenke aangeboden, bevattende een veertigtal teekeningen, meerendeels aquarellen, die een hooge kunstwaarde bezitten en ontleend zijn aan hét bekende dagboek, door den raadpensionaris Nanning van Foreest tijdens het beleg van Alkmaar gehouden. De Eerste Kamer heeft gisteravond hare werkzaamheden hervat. Dr. Buchner heeft zijne geloofsbrieven ingezonden. De heeren Cost Jordens en Van Eijsinga hebben mededeeling ingezonden van hun genomen ontslag. De wetsontwerpen, laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen, zijn naar de afdeelingen verzonden. De Nederlandsche Bank had op 28 Oct. bij een muntmateriaal van f 94,972,713.085 voor eene som van f 50,813,137.74 minder aan bank biljetten in omloop dan waartoe zij gerech tigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt f 20,325,255.095 meer bedraagt, dan in verhou ding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Bij beschikking van den Minister van Kolo niën is G. P. L. Hauèt, gew. kweekeling van de kweekschool voor de zeevaart le Amsterdam en geëxam. 3de stuurman ter koopvaardij, gesteld ter beschikking van den Gouv.-gen. van Ned. Indië, om te worden benoemd tot 3den stuurman bij de gouv.-marine daar te lande. Z. M. heeft P. J. Booms, thans ontvanger der dir. bel. en acc. te (Jent c. a., benoemd tot ontv. der dir. bel., in- en uitgaande rechten en acc. te Gennep c. a. Z. M. heeft herbenoemd: met ingang van 1 Nov., tot burgem. van Doornspijk, H. W. Greven, secret, dier gemeente; en met ing. van 6 Nov., tot burgem. van Nieuwerkerk a/d IJsel, J. E. De Voogt; benoemd tot burgemeester der gemeente Mouw, Ch. A. Daverveldt. Zr. Ms. kanonneerboot N°. 35, commandant de luitenant ter zee lste klasse I. P. Noorduijn, dezen zomer gebezigd tot oefening van zee-mili ciens met geschut, is gisteren buiten dienst' ge steld. Aan P. T. Bogaard, is, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsverv. kanton rechter te Grave. De kapitein-administr. van kleeding en wa pening H. J. Van Maurik, van het 4de reg. huzaren, is op zyn aanvrage op pensioen ge steld en het bedrag van dat pensioen bepaald op f 990 'sjaars. De scheepsklerk W. K. M. Hazeu, thans non-actief, is op zijn verzoek, met 20 dezer, eervol uit Zr. Ms. zeedienst ontslagen, en met ingang van 21 d. a. v. benoemd tot 2den luit.- kwartierm. bij het leger in Ned.-Indië. Gemengd Nieuws. Als een b ij z o n d e r h e i d wordt u i t Pa o t- terdam meegedeeld, dat op den Iloogen Zeedijk aldaar een kastanjeboom met een aantal nieuwe bladeren en bloesems prijkt. De dam voor den Staatsspoorweg aan de Wijnhaven te Rotterdam is gisternacht voor de vijlde maal doorgebroken. Eene maand geleden is aan denhoek van Ouwerkerk in Zeeland verongelukt en op 60 voet diep water gezonken bet stoomschip Multa- tuli, bestemd van Antwerpen naar Mannheim, met een volle lading tarwe en stukgoederen. Een duiker heeft uit die diepte niet alleen bijna alle stukgoederen opgehaald, maar ook uit eene kast der kajuit van den kapitein een pakje bankbiljet ten en eenig zilver, dat zelfs van onder de buik helling is opgehaald, alwaar het door het kante len van het schip geraakt was, te zamen ter waarde van 800 gulden en behoorende aan de heeren Van Maenen Go., van Antwerpen, reeders van genoemd stoomschip. Het pak bank briefjes bestond uit Nederlandsche, Pruisische, Beiersche en andere. Opmerkelijk is het, dat de Nederlandsche bank- en muntbiljetten bijna niets geleden hadden na 25 dagen onder water te heb ben gelegen en ofschoon hel schip, behalve steen kolen, eene partij blauwhout (gemalen) aan boord

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1