Tot beter begrip voor den lezer, van een in gezonden stuk, dat wij morgen zullen plaatsen, ga het volgende vooraf: ZEDELIJ K-PRAKTISCHE BOUD. Si sceptique que soit notre époque, elle comprend, elle aimc avec une sorte de remords, peut-étre les hommes de foi, de volonté Les Mond es. Onze eerste poging kan mislukt heeten toch geven we den moed niet opIntegendeel, het was onze schroomvalligheid, onze lauwheid, onze men- schenvrees, die ons belette het voorbeeld van 's-Gravenhage te volgen en iets uit te richten. Zij het voortaan onze vaste wil, onze moed, onze volharding, onze ijver, die het verledene tracht te herstellen! In een verslag, uitgesproken door den heer Beijerman, en vermeld in het Vaderland N°. 123, wordt medegedeeld dat van de in Nederland opge richte vereenigingen ter bescherming van dieren, de meesten mislukten; het kleine Alkmaar be schaamt de groote steden door het oprichten van eene kindervereeniging, die onder den Hoofd onderwijzer Reisiger opgericht, door den Burge meester bevestigd en gesteund, zeer goede vruch ten draagt. Door de jeugd kan men het beste werken voor de toekomst! In Androcles, tijdschrift aan de belangen der dieren (en daardoor aan de verbetering der men- schen) gewijd, lezen we: „te Leiden schijnt de Vereeniging in eene te langzame wording verstikt te zijnMogen we dit dulden, leden van onzen zwakken bond belangstellenden die nog niet van Uwe medewerking getuigdet? Staan we niet liever op als éen man om den welverdienden blaam van ons te werpen, om den spotter te doen verstom men Dat dit woord ons als een donderslag uit onze sluimering wekke, ons naar wapenen doe omzien om het kwaad te overwinnen Wij vragen in de eerste plaats aan onzen Prins om naar het voorbeeld van Zijnen Doorluchtig en Vader, als Beschermheer van onzen bond zich aan ons hoofd te plaatsen. Wij wenden ons daar na tot Burgemeester en Wethouders, met verzoek onze pogingen te schragen door hunne goedkeu ring, door hunne medewerking. We plaatsen dan de namen van onze bestuursleden, om die door rijk en arm, door oud en jong te laten volgen, ons plan populair te maken, en elk onzer de ver plichting op te leggen, niet zwijgend, duldend, wachtend daar te staan! maar ijverig en warm de handen aan den ploeg te slaan. Wij roepen allen uit en teekenen de belofte: Ons te verbinden tot stoffelijke en zedelijke bestrijding van alle wreedheidtot medewer king van al wat het lot der ons zoo noodige dieren kan verbeterenlot het verbreiden van die kennis en tot hel verstrekken van die hulp welke daartoe bij armen en onwetenden noodig zijn. Krachtige en invloedrijke mannen en jongelin gen, maar vooral ook vrouwen en meisjes, die voornamelijk de opvoedende elementen in U om draagt, Gij allen die een liefderijk gemoed bezit, sluiten wij ons bij elkander aan, om door woord en daad het heilloos kwaad te bestrijden, te stui ten;de publieke opinie te reinigen, en vere delend te bezielen Geene richting, geen godsdienstige vorm kan hier bezwaren hebbenof heeft niet de Israëliet en de Christen, de geloovige zoowel als de ma terialist, de behoudende en de moderne, hebben ze niet allen een gevoelend hart van hunnen Schepper ontvangen? Tellen ze niet allen onder hunne voorvaderen de beschamende bewijzen dat de ouden in dit opzicht beter waren dan wij? Of is het geen bewijs van achteruitgang, geen middel om steeds meer en meer ons te verstee- nen, dat de afschuwelijke en zelfs door eenige ware geleerden veroordeelde vivisectie van uit de Hooge thans ook naar de middelbare school is afgedaald? ja zelfs in gewone M. U. L. Scho len voor meisjes uit de hoogere standen, onze vrouw door lessen in de Zoötornie zoekt te ver harden? Welk eene liefelijke tegenstelling met den ouden Areopagus, die een zijner leden ont sloeg om zijne wreedheid jegens een bij hem toe vlucht zoekend vogeltjeMet de oude wetgeving die een kind zelfs kerkerde om het plegen van bij ons maar al te gewone wreedheden! Is het een bewijs van beschaving en ware wijsheid, dat wij onze medeschepselen van minderen rang, die ons onmisbaar en tegen onze kracht ongewapend zijn, als ongevoelige voorwerpen, als levenlooze blokken of pakgoederen beschouwen en behande len? De wetten van Mozes, het Evangelie des Christens, de leeringen en voorbeelden der oude Indiërs, der Grieken, der Chineezen, der Arabie ren, ja zelfs der verachte Hottentotten, ze pre diken ons allen: „liefde en barmhartigheid jegens al de Wezens die met ons een zelfden schakel vormen, aan welker spits wij staanWij meenen dus Heer en Meester over de dieren te moeten zijn; welnu, kiezen we voortaan of we ons onder de veredelende beschermers scharen, dan of we ruwheid en ongevoeligheid willen helpen vermeer deren;of we Koningen dan wel dwingelanden willen zijn of worden Noblesse oblige! 1. Tot dezen zedelijk-praktischen Bond treden we toe, zonder geldelijke verplichting. Armen toch, zoowel als rijken hebben een hart, een zedelijk gevoel, een woord, een kracht ten goede ontvangen. 2. Maar ter bestrijding der kosten ter volvoe ring der weikzaamheden hebben we geld noodig. 3. Wij willen dus, waar we vermogend zijn geven-, waar we niet met stoffelijke middelen bedeeld zijn, vragen aan hen die meer hebben, sympathie gevoelen, invloed kunnen uitoefenen. 4. Ook gaat de zedelijke invloed verloren, waar de stoflelijke middelen ontbreken. Deze toch behoe ven we voor: a. het drukken en het circuleeren van deze regelen en van andere blaadjes of ge- schriftjes. 6. het verplegen en voeden der zwer vende, het beschermen der mishandelde dieren. c. het beloonen van hen die met de zorg der lijdende dieren, met het opnieuw plaatsen der herstelden enz. belast worden, d. het aanschaffen van ontbrekende, het verbeteren van ondoelmatige werktuigen, trektoestellen, muilbanden en derge- lijken. e. het beloonen der welgezinde kinderen, die aanmoediging behoeven, en der armen die opheffing vereischen uit den nooddruft eer we medegevoel in hen kunnen verwachten, f. het plaatsen, rein en gevuld houden van drinkbakken op de hoeken der straten, om verfrissching aan te bieden, het dolworden te voorkomen. En zoo veel andere zaken, die van zelf uit den aanvang zullen voortvloeien en te talrijk zijn om hier te worden gemeld. Wij wenschen ons in een schoollokaal de gele genheid te zien aangeboden, gratis eene veertien- daagsche samenkomst te houden. Daar willen we lezen, spreken, elkander opwekken of toeluisteren giften verzamelen, verslag geven en wat dies meer zij. Daar hopen we, wanneer allen bij elkander zullen zijn, ons een rnannelijken of vrouwelijken president te kiezen, benevens een of twee secre tarissen en een of twee penningmeesters. Wij hopen ons vóór den winter te kunnen organiseeren en met behulp der politie als wer kend genootschap op te mogen treden. Hiertoe smeeken wij (vrienden der gevoelende wezens, leden onzer onlangs opgerichte vereeni ging) ons Uwe hulp, Koninklijke Hoogheid, Acht bare Stedelijke Raad, te zien toegezegd. Gaat gij ons voor in al het goede, en de geest des goeds zal steeds meer invloed krijgen in de stad onzer inwoning. Geene opvoeding is volledig, geen volk beschaafd, zonder het beginsel der barmhartigheid en des medegevoels. In de achter- en buitenbuurten wordt slechts een of twee lijsten uitgedeeld, met verzoek die in de geheele buurt te laten rondgaan, opdat men de noodige bezuiniging betrachte, zonder iemand over te slaan. Ook in de aanzienlijke deelen der stad, ver zoekt men allen om de onderteekening op zoo ruime schaal mogelijk te helpen bevorderen en verspreiden. Eene week na de bezorging zal deze Circulaire worden teruggehaald. Gemengd Nieuws. Voor eenige dagen maakten wij rnel- ding van het bijgeloof van de ingezetenen uit de buurt bij de Zoutkeet, in Den Haag, die elktn avond bijeenkwamen om den geest van rnevr. v. d. Kou wen uit den grond te zien opkomen. Telkens werd de oploop grooter, maar eindelijk heeft dan toch een den moed gehad om de zaak te onder zoeken. En wat bleek nu? Dat een bekende dronkaard, die gewoon was in een licht buis en dito pantalon te loopen, zich in de buurt van den hooiberg verscholen hield en eerst toevallig, later misschien opzettelijk de buurt in beweging bracht. Toch zijn er nog die zweren dat zij den geest hebben gezien. Naar men verneemt heeft de heer Jos. Russel, redacteur-uitgever van het te Maas tricht verschijnende nieuwsblad Lami du Lim- bourg, appèl aangeteekend tegen het op 13 dezer door de arrondissements-rechtbank te dier stede tegen hem gewezen vonnis, waarbij hij wegens medeplichtigheid aan laster tegen 'sKonings ver tegenwoordiger in Limburg, in een gedrukt en uitgegeven geschrift gepleegd, tot een cellulaire gevangenisstraf van drie maanden en eene geld boete van vijf honderd gulden is verwezen. De landbouwer H. Bruels, op 2 Octo ber 11. bij vonnis van het Provinciaal Gerechtshof van Limburg wegens den door hem op P. Blonden te Gulpen gepleegden manslag tot eene gevangenis straf voor den tijd van zeven jaren veroordeeld, heeft zich tegen gemeld vonnis in cassatie voorzien. Te Weenen heeft een voorval in het circus-Carré of, beter gezegd, met de voorstellingen van dat circus in zijdelingsch verband staande, groot opzien gebaard en de algemeene veront waardiging gaande gemaakt. De kunstrijder Nagel, die tot het gezelschap van het circus behoort, wil van al zijne kinderen kunstrijders of rijdsters maken, maar behandelt ze zoo ruw en straft elke fout gedurende de oefeningen zoo hard, dat hij reeds dikwijls van de overige leden van het circus deswege aanmerkingen heeft moeten hooren. Dit was eenige dagen geleden wederom het geval geweest met een zijner dochters, een '14jarig meisje, dat wegens hare bedrevenheid zeer in de gunst van het publiek staat. Na den afloop der oefeningen is het meisje heengegaan en heeft zich uit wanhoop in den Donau verdronken. Toen dit bekend werd, heeft het volk zelf strafoefening gehouden over den hardvochtigen vader en hem zoodanig afgeranseld, dat hij verscheidene dagen te bed zal moeten blijven liggen. Voorts wordt gemeld, dat ook de directeur van het circus onder het gebeurde te lijden heeft, daar het publiek een tegenzin gekregen heeft om de voorstellingen bij te wonen. Naar men verneemt, is Zaterdag-och tend de trein van OberhausenEmmerik tegen eene machine geloopen, waarbij ernstige onge lukken te betreuren zijn. De machinist werd ge dood, de stoker is in den vuurketel gevallen en levend verbrand, en een conducteur heeft een been gebroken. Te Soerabaija is op 1 September dfr wegens sluipmoord tot den strop veroordeelde fuselier Heiniger geëxecuteerd. Men zegt, dat de moordenaar, volgens eigen bekentenis, vroeger in Europa zijn broeder om het leven bracht en tijdens hij bij het legioen van Garibaldi dienst deed, op verraderlijke wijze een majoor de andere wereld inzond. De Indische bladen melden dat duizenden personen, waaronder „Europeesche dames, verge zeld van bare zoontjes", de executie bijwoon den. De gehangene was dien dag juist 26 jaren oud. Verleden week verwij derden zich twee huzaren uit het garnizoen te Haarlem, ver kochten hun kleedingstukken en dwaalden in den omtrek rond. Het geld was spoedig op, en zij namen toen tot nog minder eerlijke handelingen hnn toevlucht om zich drank enz. te verschaffen; linnen van de bleek, een zilveren horloge en andere zaken werden gemist. De veldwachters waren hen dan ook spoedig op de hielen, zoodat een hunner eens drie uren in een sloot tot aan den hals in het water heeft gestaan. Eindelijk werden zij gevat en gevankelijk te Haarlem bin nengebracht. De provoost was vooreerst hun logies; den volgenden dag meldde zich een hunner ziek; oogenblikkelijk in het hospitaal gebracht, is hij Vrijdag aldaar overleden. De doorgestane ver moeienissen, koude en geleden gebrek schijnen

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2