LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4202. Dinsdag A0 1873. 21 October. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommcrs0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BEJEtlCHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Overwegende dat zich in naburige gemeenten eenige gevallen van Aziatische cholera hebben voorgedaan, achten het noodig de ingezetenen opmerkzaam te maken op de navolgende door de geneeskundige autoriteiten atmbevolcu voorschriften, waarvan de inachtneming kan strekken tot wering of eventueel tot beteugeling van voormelde ziekte; 1°. als drinkwater en tot het bereiden van spijzen gebruike men aUeen regen- of dninwater; Het gebruik van gracht- en van onzuiver putwater is ge vaarlijk 2°. men zorge voor de meest mogelijke zindelijkheid, vooral binnenshuis, maar ook in den omtrek zijner woning; 3°. vooral moeten de secreten zindelijk gehouden worden. Om ze door te spoelen gebruike men eene oplossing van 1 kilogram ijzervitriool in een emmer water vermengd met liter carbolzuur; Wanneer de cholera zich in de stad openbaart, is het voor zichtigheidshalve aan te raden dit doorspoelen 2 maal 's weeks it doen plaats hebben. Zijn er verdachte ziektegevallen in hnis, b. v. diarrhee, dan bihoort het 2 maal daags te gebeuren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 20 October 1873. LEIDEN, 20 October. In het Album onzer Hoogeschool zijn van 9 Febr. tot 18 Oct. ingeschreven 173 studenten, waarvan 37, die van elders kwamen om hier examen af te leggen of te promoveeren. De over- hlijvénde 136 novicil zijn over de verschillende faculteiten aldus verdeeld letteren 9, geneeskunde 23, rechtsgeleerdheid 83, godgeleerdheid 7, wis- en natuurkunde 14. Door de commissie voor het lager onder wijs werden Zaterdag in Den Haag voor de Fransche taal geëxamineerd 12 vrouwelyke can- didaten; 6 werden afgewezen en 6 toegelaten, te weten rnej. J. G. Boon en M. T. H. Root uit Leiden: J. H. M. J. Heppener, C. G. Lijsen en C. M. Noman uit Den Haag; en J. Kruyff uit "Voorburg. Voor de examens in de handwerken kwa men op 14 candidaten, die allen de akte verwierven. Het zijn mej. A. H. Van Breda, J. P. Van Driel en A. J. Sterkenburg uit Gorcum; A. J. Allan uit Voorschoten; S. M. Delen, A. D. M. Schuk- king, A. J. E. Sprock, W. M. Vink en W. Van der Vliet uit Leiden; P. Hermans uit Brielle; W. C. De Keulenaar en F. J. C. Wils uit Rot terdam E. F. Maris uit Den Haag en C. A. Schipper uit Delfshaven. Gisteravond is door de politie aangehouden zekere J. H. B., die zich te Katwijk aan diefstal van gouden voorwerpen had schuldig gemaakt. Gistermiddag van 1 tot 3 uren werd in de Spilsteeg het volgend drama vertoond. Een zekere D. kreeg twist met zijne vrouw en zijn zoon. Weldra kwam het tot een kloppartij, waaraan door de politie een einde werd gemaakt door eerst de vrouw, toen den man en eindelijk den zoon, uil- geleid door eene groote volksmenigte, naar het politiebureel over te brengen, 'tls bijna over bodig te zeggen, dat dronkenschap de hoofdoorzaak was van dit schandaal. -1— Zaterdag is in Den Haag eene subcommis sie voor Van der Werfs standbeeld geconstitueerd. Leden der subcommissie zijnMr. B. T. baron Van Heemstra, voorzitterMr. F. B. Coninck Lief- sting, ondervoorzitterMr. J. E. Banck, secretaris penningmeester; Dr. L. R. Beynen, Mr. G. Belinfante, Mr. C. Van Bell, David Bles, Dr. J. Bosscha Jr., G. H. J. Elliot Boswel, Dr. Kappeyne van de Coppello, Mr. J. G. Kist, Mr. A. M. Maas Gees- teranus, Mr. A. A. De Pinto, Mr. B. L. Rasch, Schmidt Crans, Jhr. Mr. Victor de Steurs, Mr. W. A. P. Verkerk Pistorius, Mr. Vlielander Hein, Dr. Wap en W. J. Van Zeggelen. Ook uit Dordrecht is reeds bij den aanvang van het tegenwoordig zittingjaar door een aantal winkeliers aan de Kamer en aan den Minister van Financiën een adres van adhaesie gezonden aan dat van zeepfabrikanten te Leiden, Gouda en Utrecht, tot afschaffing van den accijns op de zeep. Tot leden van het kiescollege bij de Ned. Herv. kerk te Voorschoten z\jn herkozen de hee- renJ. H. Kramers, P. de Bruin Jr., L. Kranen burg en M. Struick. Door de Vereeniging van leeraren aan in richtingen van middelbaar onderwijs werd in 1872 het plan gevormd tot het houden van een wed strijd en tentoonstelling van teekeningen, vervaar digd door leerlingen van burger dag- en avond scholen en daarmede overeenkomende inrichtingen, welke voornamelijk voor den ambachtsstand be stemd zijn. Door een subsidie van de Regeering in staat gesteld aan dit plan uitvoering te geven, heeft de Vereeniging eene Commissie uitgenoodigd, bestaande uit de heeren Dr. D. J. Steyn Parvé, inspecteur van het middelbaar onderwijs, voor zitter, B. De Poorter, directeur der Rijks-academie van beeldende kunsten te Amsterdam, E. Gugel, hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft, G. Outshoorn en I. Gosschalk, architecten te Amsterdam, en J. W. Weevers, leeraar aan de hoogere burgerschool en burgeravondschool te Zaandam, secretaris, welke heeren het hun aan geboden mandaat aanvaardden. Het voornemen is de tentoonstelling te houden in den zomer van 1874, tegelijk met de jaarlijksche algemeene ver gadering van bovengenoemde Vereeniging. Zij zal plaats hebben te Rotterdam, waar het Gemeente bestuur het gebruik van de nieuwe lokalen der Academie van beeldende kunst en technische wetenschappen heeft toegestaan. De winter-cursus 1873/74 kan thans gebruikt worden om alles voor den wedstrijd en de tentoonstelling voor te bereiden. De commissie heeft daarom thans reeds het programma voor dien wedstrijd bekend ge maakt. De commissie stelt zich met den wedstrijd een tweeledig doel voor. In de eerste plaats wenscht zij de directeuren of leeraren in de gelegenheid te stellen haar te doen kennis nemen van de verschillende methodes, welke bij het onderwijs, zoo in hand- als in rechtlijnig teekenen, gevolgd worden. In de tweede plaats wil zij gelegenheid geven om de uitkomsten van het onderwijs aan verschillende scholen onderling te vergelijken, het geen het best zal kunnen geschieden door teeke ningen, op verschillende trappen van vorderingen, gedurende den cursus 1873/74 aan verschillende scholen naar een uitvoerig door haar vastgesteld programma te vervaardigen. Met het oog op het tweeledig doel is het programma ingericht. Het is haar voornemen voor beide onderwerpen ge tuigschriften toe te kennen aan de scholen, die zich zoodanige onderscheiding waardig zullen toonen. Later zal zij in overweging nemen, in hoeverre en op welke grondslagen aan de meest uitstekende leerlingen getuigschriften of andere belooningen zullen worden toegekend. De commissie wenscht voor den lsten Januari 1874, aan het adres van den secretaris te Zaan dam, te vernemen, voor welke letters en nummers van het programma zal worden deelgenomen. Na dat tijdstip zal geen toelating tot de onderdeden A. tot E. van het programma meer mogelijk zijn. Het programma bevat de verschillende bepalingen voor de volgende onderdeelen van den wedstrijd: A. Methode, gevolgd bij het onderwijs in het handteekenen. B. Methode, gevolgd bij het onder wijs in het rechtlijnig teekenen. C. Lfitkomsten van het onderwijs in handteekenen gedurende den cursus 1873/1874. a. Teekenen naar voorbeeld. b. Teekenen naar de natuur. D. Uitkomsten van het onderwijs in het rechtlijnig, bouwkundig en werktuigkundig teekenen gedurende den cursus 1873/74. a. Elementair lynteekenen en projectie leer. b. Bouwkundig teekenen. c. Werktuigkundig teekenen. E. Boetseeren. F. Voorwerpen tot op luistering der tentoonstelling. Het plan bestaal om te Amsterdam een feestmaaltijd te houden op 3 November, den 25sten verjaardag van de afkondiging der Grondwet. Dit banket zal een algemeen nationaal karakter hebben; het denkbeeld vindt aanvankelijk veel bijval, ook buiten Amsterdam. Men verwacht spoedig in de dagbladen eene uitnoodiging tot deelneming, uitgaande van tal van personen, onder welke de Burgemeester. Volgens door de Stoomvaart-maatschappij „Java" ontvangen telegram van Vrijdag, was het stoomschip Borneokapt. R. Berkelbach v. d. Sprenkel, het kanaal van Suez gepasseerd. Aan boord alles wel. De heer Jurjan Kok, den 15den jl. te Kampen overleden, heeft aan de herv. diaconie aldaar vermaakt 1°. den eigendom van f 4000 nominale waarde inschrijving Grootboek 4 pCt. en het vruchtgebruik daarvan aan zijne dienst bode Aaltje Groen, gedurende haar leven2°. eene som van 1000 en 3°. eene som van f 2000, ten behoeve van het bestedelinghuis. De N. B. Ct. verneemt, dat de heer Van Heeckeren van Keil zijn ontslag gevraagd heeft als directeur van het Kabinet des Konings. De gemeenteraad van Alkmaar heeft be sloten, aan mevr. Bosboom-Toussaint, in Den Haag, een exemplaar in zilver aan te bieden van den gedenkpenning, onlangs ter herinnering aan het derde eeuwfeest van Alkmaars ontzet aan 's Rijks munt geslagen. De gouden medaille ter halve grootte met 50 gratificatie, voor 36jarigen trouwen en eer lijken dienst, is toegekend aan den sergeant M. A. Kooistra, en de zilveren medaille, voor 24jarigen trouwen en eerlyken dienst, aan den sergeant J. W. F. Bergman van het gedeelte mariniers, te Rotterdam in garnizoen. Bij verschillende resolutiën van den Minister van Financiën zijn de ontvangkantoren der dir. bel. en acc. te Elburg, Marrum en Vught ge rangschikt in de zevende klasse en het ontvang kantoor te Bath in de negende klasse. De Minister van Financiën heeft bepaald dat, te rekenen van 1 Nov. 1873, de te Bolsward gevestigde post- en telegraafkantoren zullen wor den vereenigd onder het beheer van éen ambte naar, hoofd van het vereenigd kantoor. De direc teur van het Rijkstelegraaf-kantoor Massink aldaar zal als directeur van het vereenigd kantoor optreden. Z. M. heeft aan den offic.-van-gezondh. der 2de kl. T. W. Beukema, van het personeel van den geneesk. dienst der landmacht, thans tijdelijk in Japanschen militairen dienst, op zijn aanvrage, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, met vergunning om voortdurend de activiteits uniform te blijven dragen.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1