KOLONIËN. BATAVIA, 10 September. De expeditie naar Atjin trekt nog wel steeds de aandacht, maar men hoort zeer weinig van de zaak. De kolonel De Neve is tot chef van den staf benoemd. Verder zou de generaal Van Swieten nogal eenige Wijziging in de beraamde plannen omtrent een en ander verlangen. De regeering dringt evenwel op geheimhouding aan. Van Sumatra's Westkust wordt gemeld, dat te Padang, Indrapoera, Batang-Kapas, Painan, Rau en Natal hevige schokken van aardbeving zijn gevoeld. Te Natal is het fort op onderschei den plaatsen tot op de fundamenten gescheurd, zoodat de bezetting er uit is gelrokken en op het exercitieplein kampeert. Ook de woning van den militairen commandant moet veel geleden hebben, In de Bovenlanden zijn eveneens zware schokken gevoeld. Eenigen tijd geleden maakten wij melding van een commissie, welke bezig was met een terreinonderzoek voor een spoorweg Batavia Onrust, in verband staande met het Havenplan- Onrust. Dit onderzoek is dezer dagen afgeloopen, en de commissie is nu overgegaan tot een ter reinonderzoek voor een spoorweg BataviaTand jongPriok. In de Handelsvereeniging te Batavia is geplaatst een gebronsd ijzeren Mercuriusbeeld, op een voetstuk van hetzelfde metaal. Naar een op schrift op koperen plaat meldt, is het een ge schenk uit achting en dankbaarheid van den heer C. F. W. Wiggers van Kerch em aan den handel in Nederl.-Indië. De Raad van Justitie heeft uitgemaakt, dat er geen termen bestaan om den ontvanger van 's lands kas te Priaman wegens het onlangs be vonden tekort van ruim 60,000 in rechten te betrekken. De pachter van het recht van verkoop van amfioen te Batavia en te Buitenzorg, kapitein- titulair der Chineezen alhier, is gegijzeld en zijne goederen worden geëxecuteerd, wegens achterstal lige pachtpenningen over Februari tot Juli van dit jaar, tot een bedrag met de boeten van ƒ294,000. Door den Gouv.-Gen. van Ned. Indië zijn de vol gende beschikkingen genomenCiviel Departe ment. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den 2den commies bij de algem. rekenk., P. Cobet. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit 's lands dienstde benoemde commies der 2de kl. bij den postd. L. C. Jansen, de klerk bij het Dep. van Binnenl. Bestuur K. E. C. Groen, de klerk bij 's lands algem. pakhuis te Makassar, J. G. R. Sutherland, de gew. vendu-afsl. te Soerakarta, P. Lammers van Too- renburg; op verz., eervol, als buiteng. substit.-grifï. bij den landraad te Bankallan, Jhr. J. M. Clifford Kocq van Breugel; op verz., eervol, uit zijn betr., wegens ziekte, de onderschout bij de politie te Samarang, W. R. Scipio; eervol, wegens vertrek, als buiteng. substit.- griff. bij den landraad te Cheribon, J. G. v. Hasseltop verz. eervol, uit 's lands dienst, de letterzetter bij 's lands drukkerij H. J. Prompt. Ben.: Tot ambt. ter besch. bij het Binnenl. Bestuur op Java en Madura, G. Hogenraad. Ontslagen: Eervol, uit zijn betr. wegens ziekte, de aspir.-ingen. J. K. Pluim Mentz; Benoemd: Tot aspir.-ing. W. F. Heskes; door den Landraad te Cheribon tot buiteng. subst.-griffier bij die rechtb., E. Sieburgh; door den Landr. te Indra- maijoetot buiteng. substit.-griff. bij die rechtb. F. Mayor; tot opzichters der 3de kl. bij de burg. openb. werken P. J. Dumoulin Jr. en P. H. Hillebrandt, met aanw. van Batavia en Poerworedjo tot standplaats; afdeeling post- en telegraafdienst: tot adjunct-comm. F. H. Obertop, V. L. Courant en C.F. Van den Broek, met bep. dat zij worden werkz. gesteld te Soerabaja, Samarang en Banjoewangietot kantoorchef 3de kl., G. W. A. Strick van Linschoten, 4de kl. R.F. Kupfer. Ben.: Tot hulponderw. te Benkoelen, F. Venema tot 2den hulponderw. te Soerabaja, H. J. Scheller; tot zoutverkooppakhuism. te Kediri, J. G. Popje; tePrigi, R. E. A. Callewaert. Door den dir. van fin. is ont slagen: Op verz., eervol, wegens ziekte, uit zijn betr., de 1ste klerk bij dat dep., C. R. Swaab, be noemd: Tot lsten klerk J. E. Leidelmeijer. O n t- slagen: Eervol, uit 's lands dienst, de commies-ontv. te Singkel, P. Koppeschaar; eervol, uit Zijn betr., de comrnies-ontv. te Siboga J. A. Blom. B e noe m d Tot commies-ontv. te Siboga L. J. Reintjes; te Sing kel J. B. Rijkentot ontv. te Telok-Belong J. B. Van Middelkoop; tot comm.-visit, bij de contr. en rech. te Batavia, J. A. Blomtot ondercomm. der lste kl. bij de contr. en rech. te Batavia, G. E. Van Oldentot ondercomm. der lste kl. bij d contr. en rech. te Sama rang, F. J. Du Chateau. Door den Landraad teBanjoe- mas, tot buitengew. subst.-griffier bij die rechtbank W. H. De Jong. Dep. van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den lsten luit. der inf. J. A. E. Saltzmaneen tweej. verl. naar Europa, aan den mil. ambt. der 2de kl. J. C. Blom. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit's lands dienst, de klerk bij de milit. administratie, W. B. Van Garling. Geplaatst: als adjudant van den benoem den opperbevelhebber der 2de expeditie tegen Atjin, de kapt. der inf. W. J. Vervloet; bij den staf van den opperb. voorn., Zr. Ms. ordonnance-oföc. lste kl. luit. J. E. N. baron Sirtema van Grovestins, van den groo- ten staf van het leger in Nederland, onlangs van daar aangekomen, als gedet. bij het leger hier te lande voor den tijd van twee jaren. Dep. der Marine. Ben.: tot gezagv. 2de kl. H. J. Krijt; tot 2den machinist bij de gouv.-marine, de machinist-leerl. J. Van Swieten. BUITENLAND. Frankrijk. Ranc, die, gelijk men weet, door den krijgs raad bij verstek ter dood veroordeeld is wegens deelneming aan de Commune, heeft een open brief geschreven aan den kapitein Guichard, die zijne akte van beschuldiging heeft opgemaakt. In dien brief wederlegt hij vele bijzonderheden, die de kapitein uit het verledene van Ranc en om trent zijne deelneming aan de misdaden der Com mune in de akte heeft opgenomen. De Soir zegt, dat de volgende overeenkomst te Salzburg zou zijn aangegaanDe Nationale Vergadering zou de monarchie proclameeren, zon der de minste reserve te maken. Zoodra de koning de kroon zou aannemen, zou hij de vergadering belasten om eene constitutie op te maken, op den grondslag van verstandhouding tusschen Frankrijk en den koning. IDuitscJiland- De Augsb. Allg. Zeilung verklaart niet in te stemmen met de meening, dat het in Frankrijk met het proees-Bazaine eigenlijk te doen is om te kunnen zeggen: „wij zijn niet overwonnen, maar verraden." Afgescheiden van al wat men Bazaine ten laste moge leggen, tracht zij tevens aan te toonen, dat de veldtocht voor hem waar schijnlijk een veel gunstiger uitslag zou hebben gehad, als hij meer vertrouwd was geweest met de moderne oorlogstaktiek. Turkije. De Turquie bericht dat bij een besluit van den Sultan al de vakufs in Konstanlinopel en in het geheele Rijk geseculariseerd zijn; dat de grond belasting zal worden afgeschaft. Verschillende be lastingen die den landbouw, industrie en handel beletten, zullen voorts worden opgehevende tabaksregie zal worden ingevoerd in het geheele Turksche Rijk. De exploitatie van de mijnen en bosschen zal voortaan worden toegewezen bij open bare inschrijving. Een zegel- en registratie-recht zal geheven worden in den geheelen Staat. Op de tegenwoordige uitgaven zullen belangrijke bezuini gingen worden ingevoerd, terwijl de groote trac- tementen aanzienlijke kortingen zullen ondergaan. Er zal eene Commissie worden benoemd om het evenwicht in het budget te herstellen. De Groot vizier zal het voorzitterschap bekleeden. TELEGRAMMEN. Mantua, 16 Oct. De inwoners van het dorp St. Jean Dosso hebben een brief gericht aan den Syndicus, waarin zij de motieven uiteenzetten op grond waarvan zij hun geestelijke hebben verko zen volgens het algemeen stemrecht. Daarin wordt het nut aangetoond van de benoeming der gees telijken door de bevolking. De conclusie van den brief is, dat de inwoners onwrikbaar zullen zijn ten opzichte van hun uitgedrukten wil en in 't handhaven van den godsdienst hunner vaderen. Versailles, 17 October. Bij 't verhoor van heden, loopende over Bazaine's pogingen om zich met 't Gouvernement voor de Nationale Verdediging in betrekking te stellen, constateerde de voorzit ter, dat Bazaine aan dat Gouvernement slechts de dépêches van den 25den September en den 21 sten October had toegezonden. Bazaine verklaarde, dat hij 't niet noodig geoordeeld had om Bourbaki op te dragen dat Gouvernement in te lichten. Versailles, 17 October. Bij de voortzetting van het verhoor in het proces-Bazaine liep het voornamelijk over de onderhandelingen, waarbij Boyer als bemiddelaar optrad. Het verhoor kan worden geresumeerd in de vraag: Gelooft gij dat de Constitutie, aan welke gij getrouw moest blij ven, een artikel bevatte, waardoor gij gemachtigd werdt te onderhandelen met den vijand, zooals gij hebt gedaan? Bazaine antwoordde ontkennend doch zeide dat er tegenstand werd geboden, tot dat het laatste stuk brood was gegeten. In een toestand, die zonder voorbeeld is, hielden de abso lute plichten van den militairen chef ophij werd een gouvernement op zich zelf want er was niets rneer. Bestond Frankrijk dan niet meer? vroeg de hertog van Aumale. Op de dringende vragen van den president antwoordde Bazaine, dat hij den vijand slechts een valstrik wilde leg gen. De voorzitter deed uitkomen, dat het aan bod van Bazaine, om de orde in het binnenland te handhaven, de burgeroorlog was. Bazaine pro testeerde. Dresden, 17 October. Het Dresdener Jour nal bevestigt dat de toestand des Konings ernsti ger wordt. De aanvallen van asthma beletten hem te slapen; zij herhalen zich des daags, waardoor de krachten worden verzwakt. Londen, '17 October. De houders van Venezu ela-Bonds hebben hunne vergadering veertien dagen verdaagd, om de nieuwe voorstellen van het Gouvernement rijpelijk te overwegen, voordat er een besluit wordt genomen. Weenen, 17 October. De Duitsche Keizer, vergezeld door graaf Bismarck, is te 1 u. 15 m. te St. Poelten aangekomen. Z. M. werd daar door den Keizer van Oostenrijk hartelijk begroet. Na bet gebruik van een déjeuner werd de reis voort gezet naar Penzing, vervolgens begaf men zich naar Schönbrunn. Kio-Janeiro, 28 September. Het Gouverne ment schijnt besloten te zijn om zijne houding, ten opzichte der godsdienst-quaestie aangenomen, te handhaven. Er is bevel gegeven om den Bis schop van Fernambuc te vervolgen wegens onge hoorzaamheid aan de wetten. De oorlog met Entre- Rios duurt voort. De invoerrechten op niet-gegal- vaniseerd ijzer en metalen pijpen zijn afgeschaft. Er is een invoerrecht van 5 percent vastgesteld op gegalvaniseerd lood en ijzer. Marktberichten. Amsterdam, '17 Oct. Tarwe, p. 2400 kg. Oct. f 379, Maart 377. Rogge, p. 2100 kg. N. Petersb. 240, J. Dito 230; J. Taganrog 230; J. Odessa 233; J. Galatz 232, 233, Oct. voor 1 uur 227, na 1 uur 227, 228, Maart 237, 238, Mei ƒ237, ƒ238; aangezegd 225 last, totaal 6000. Raapolie op zes weken, p. '100 kg. ƒ36, Vliegend 343/4; Mei 36% 363/4; Najaar 38, Nov. 34% 34% 34; Dec. 343/4, 34% Lijnolie op zes weken p. 100 kg. 37*/2Vliegend 36'/4; Maart, April, Mei 35% Nov. 36 a 36i/4, Dec. 35'/2, 35% Raap koeken p. 1000 kg. 100, 105. Lijnkoeken p. 100 kg. ƒ11%, 14% Koolzaad 372. PROGRAMMA'S YAN MUZIEKUITVOERINGEN. Musis Sacrum. Zondag 19 October? 's avonds te zeven uren. lste afd.N°. l.Marsch, Zinnen; 2. Ouverture: „le Domino noir", Auber; 3. Aurora, Walzer, Labitzky; 4. Teutome-Galop, Bender; 5. Harmonie-Marsch, Grentzius. 2de afd.: 6. Hochzeits-Marsch, Mendelssohn7. Ouverture: „Germania", Grentzius; 8. Grande Valse, Faust; 9. Concert-Polonaise, Bender 10. „La Clef perdue", Marsch, Lehman n. Ter markt te Leideu aangevoerd. 17 en 18 October. Wintertarwe 14 hectoliter f 12.50 a f 13.50. Zomer- Tarwe hectol. 11.50 a 12.50. Winterrogge 18 heet. f 9.00 a 9.25. Zomerrogge 18 hectol./ 9.00 a9.25. Zomergerst 16 hectol. 7.75 a f 800. Chevalier-gerst 16 hectol. f 9.00 a f 9.25. Zware Haver 19 hectol. 5.25 a f 5.75. Lichte Haver 19 hectol. 4.25 a /'4.75. Dui- venboonen 7 hectol. 9.75 a f 10.00. Paardenboonen 6 hectol. f 8.25 a 8.50. Ossen stuks a Stieren, 42 stuks 150.00 a f 171.00. - Kalfkoeien 10 stuks 208 00 a 312.00.— Varekoeien 302 stuks f 142.00 a f 286.00. Vette koeien 214 stuks/220.00 a f 328.00.— Kalveren (vette) 52 stuks 41.00 a f 87.00. Kalveren (magere) 0 stuks f 12.00 a f 16.00. Hamels (magere) 710 stuks f 14.25 a f 24.00. Hamels (vette) 508 stuks f 27.00 a f 43.00. Lammeren (magere) stuks a f Varkens (magere) 50 stuks/ 1S.00 a f 30.00. Varkens (Biggen) 300 stuks 9.00 a f 14.00.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2