Deze berichten werden even dikwijls tegengespro ken. Volgens de Gazette heeft men den graaf Van Charnbrun verward met den graaf Van Chambord. Duitschland.. Men is te Berlijn zeer nieuwsgierig wat de Beiersche en Hessische Regeeringen zullen ant woorden op de aanvraag der Oud-Katholieke Synodale Vertegenwoordiging om erkenning van bisschop Reinkens. Dat hij in Baden erkend zal worden, is zoo goed als zeker. Wat betreft Saksen en Wurtemberg, het is twijfelachtig of de Syno dale Vertegenwoordiging ook daar aanvraag zal doen. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de Minister van Onderwijs aldaar het voornemen heeft te kennen gegeven, om het gebruik der Latijnsche taal in academische dissertatiën en bij promotiën af te schaffen. Monsgr. Christoph Florentius Kött, Bisschop van Fulda, is dezer dagen in den ouderdom van 73 jaren overleden. De brief van 7 Aug. van Z. H. den Paus aan den keizer van Duitschland bevat de volgende zinsnede: Wanneer Uwe Majesteit niet goedkeurt dat Uwe regeering op de ingeslagene wijze voort gaat rnet de gestrenge maatregelen tegen den godsdienst van Jezus Christus steeds verder uit te strekken en dien godsdienst daardoor in zoo groote rnate benadeelt, zal U. M. dan niet de overtuiging erlangen, dat deze maatregelen geene andere uitwerking hebben dan den eigen troon van U. M. te ondermijnen? In het antwoord van den keizer van 3 Sept., komt voor: Het is niet mijne taak de oorzaken te onderzoeken, waardoor priesters en geloovigen van eene der christelijke gezindheden bewogen kunnen worden, om de vijanden van alle orde in den staat in het bestrijden derzelve behulpzaam te zijn. Maar wel is het mijne taak, in de staten, wier regeering mi) door God is toevertrouwd, den inwendigen vrede te beschermen en den eerbied voor de wetten te handhaven. Ik ben mij bewust, dat ik wegens de vervulling van dezen rnijn koninklijken plicht rekenschap aan God schuldig ben, en ik zal orde en wet in mijne staten tegen elke aanranding handhaven, zoo lang God mij de macht daartoe verleent. JEfcusland- Volgens berichten uit Turkestan van 16 Septem ber, is het gebied aan den rechter oever der Amu Daria, benevens de delta van het Aral-meer tot aan den uitersten westelijken arm van genoemde rivier, bij Poisland ingelijfd en tot chef over dat gebied benoemd de overste Jwanoc, der artillerie. In het district Tschistopol, gouvernement Kasan, is in verscheidene gemeenten verordend, dat in de kroegen wel brandewijn verkocht, maar niet meer gedronken mag worden. De boer die dronken op straat gezien wordt, ondergaat een bepaalde straf van wege de gemeente. Behoort de dronkaard tot een anderen stand, waarover de gemeentelijke overheid geen macht heeft, zoo doet deze proces-verbaal opmaken en klaagt daarop den schuldige bij den vrederechter aan. Dergelijke maatregelen worden door de gemeentebesturen doorgaans met algemeene stemmen aangenomen. Amerika. In de financieele kringen heerscht bij voort during groote onzekerheid. De Union-Bank te Chicago heeft hare zaken hervat. Bij den orkaan, die in Augustus op de noord kust van den Atlantischen Oceaan heeft gewoed, hebben 1122 schipbreuken plaats gehad en zyn 600 menschen omgekomen; 900 huizen zijn vernield, en de visschers vooral hebben groote schade ge leden. TELEGRA31MEN. Versailles, 15 October. In de zitting van den krijgsraad op heden verklaarde Bazaine, dat hij door den commandant Samuel kennis had ge kregen van de verandering der Regeering op -4 September. Hij dacht er toen aan, zijn ontslag te nemen. Volgens hem was de gebeurtenis van 4 September eene bedreiging tegen de orde, gelijk hij in zijne proclamatie niet onduidelijk te ken nen gaf. Ten opzichte van het incident-Regnier erkende Bazaine dat hij dien persoon dadelijk bij zich had toegelaten en dat hij twee bijeenkomsten met hem heeft gehad. Hij zeide hem niet, dat hij verschei dene brieven met prins Frederik Karei had ge wisseld. Hij hechtte volstrekt geen gewicht aan de handteekening, die Regnier hem liet zien, en hij dacht niet aan 't gebruik dat hiervan kon gemaakt worden. Bazaine ontkende voorts eenige inlichtingen aan Regnier gegeven te hebben om trent den staat zijner levensmiddelen. Verder antwoordende op de zaak betreffende de reis. van generaal Bourbaki, gaf Bazaine te kennen, dat hij het in 't belang van 't leger achtte, om, kon het geschieden, een wapenschor sing te verkrijgen Hij stelde zich met dat doel in betrekking rnet de Keizerin-regentes. Hij ge loofde dat er in dat opzicht overeenstemming bestond tusschen haar en het Duitsche Gouver nement. Weenen, 15 October. Naar de Pr esse ver neemt, heeft de Porte verklaard, dat het memo randum over de Bosnische aangelegenheden van haar is uitgegaan en heeft zij het voornemen te kennen gegeven, eene verontschuldigende nota te doen volgen. De Presse verneemt uit eene particuliere bron, dat, nu de Porte erkent dat het memoran dum over de Bosnische aangelegenheden, gericht tegen Oostenrijks vertegenwoordigers bij haar te lande, haar werk is, graaf Andrassy zich niet met eene verontschuldigende nota zal tevreden stellen, maar eene schitterende voldoening zal eischen. Gemeenteraad. Zitting van hedennamiddag te twee uren. Tegenwoordig de heeren Van den Brandeler, voorzitter. Stoffels, De Fremery, Ilartevelt, Juta, Suringar, Le Poole, Eigeman, Buijs, Veefkind, Van Heukelom, Van Outeren, Krantz, Van Wen sen, Lezwijn, Goudsmit, Du Rieu en Dercksen. Afwezig met kennisgeving, de heeren Tromp en Cock. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en niemand daarop bedenkingen hebbende, goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede dat o. a. zijn inge komen een schrijven van den heer Liernur tot aanbeveling van de toepassing van het Liernur- stelsel op de Marendorpsche Achtergracht, eenige adressen om afschrijving van plaatselijke belas ting, een adres aan den bewaarder der stadstim- mervverf om verhooging van jaarwedde, een adres van Van Driel c. s. tot aanwijzing van bouw terrein, een adres van den leeraar voor de Fransche taal op de Hoogere Burgerschool om ontslag uit zijne betrekking, een dispositie van Gedep. Staten, houdende bezwaren tegen het onlangs vastgestelde reglement voor de bank van leening, en een schrijven van de gemeente-com missie, waarbij zij te kennen geeft de klok en de huizing van de Hooglandsche kerk op de onlangs vastgestelde conditiën te willen aanvaarden. Daarna komen in behandeling de verzoeken van: F. C. Corbach, om ontslag als hulponderwijzer aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 2de klasse voor jongens; van W. Brouwer, om ontslag als hulponderwijzer aan de openbare school n°. 1 voor minvermogenden, en van Dr. E. Verwijs, om ontslag als lid van de Plaatselijke Schoolcommissie. Aan ieder der ge noemde personen wordt een eervol ontslag uit de betrekkingen waarin zij werkzaam zijn bij acclamatie verleend. Vervolgens worden goed gekeurd de begrootingen voor 1874 van de gesub- sieerde instellingen van weldadigheid, van de niet- gesubsieerde instellingen van weldadigheid, en van het Werkhuis, alsmede de voordracht tot afstand van grond aan het Rijk ten behoeve van de oprichting eener Infirmerie, terwijl ook het verzoek van de firma Wed. Van Haansbergen en Dutilh, om een petroleum-magazijn te mogen op richten op het zoogenaamd Raamland buiten de voormalige Marepoort, wordt ingewilligd. De heer Du Rieu vraagt bij laatstgenoemd punt of niet de aanvragers ook voor een eigen brug zullen moeten zorgen. Het gebruik van eene brug zou wel eens tot moeielijkheden aanleiding kunnen geven. De heer Stoffels zegt dat de tegenwoordige brug voor rekening van de gemeente gelegd is en die wordt nu ook aan dë firma Van Haans bergen en Dutilh ten gebruike aangeboden. De heer Du Rieu maakt een voorstel om door de firma Haansbergen en Dutilh een brug te doen leggen, hetwelk echter niet ondersteund wordt. Ten aanzien van de voordracht tot wijziging van de algemeene politieverordening, merkt de heer Buys op, dat de hierop gemaakte aanmer king door Gedeputeerde Staten, wat betreft art. 179 het bewaren en verkoopen van ongezuiverde petroleum, volgens hem lang niet ongegrond is. Ook hij zou die bepaling willen doen vervallen, zonder toestemming van B. en W. mogen toch geen magazijnen tot bewaring van dit artikel worden daargesteld, en men heeft dus altijd het recht tot toelating aan zijne zijde. De heer Van Outeren gelooft dat hier meer in 't oog gehouden is het verkoopen van petro leum, niet het vestigen van magazijnen. Onge zuiverde petroleum moet volgens deskundigen een gevaarlijk artikel zijn, waarom zou men dus ook dit niet evenals het verkoopen van kruit bij zekere hoeveelheden kunnen verbieden. De heer Buys zegt dat ook wel degelijk be doeld wordt het in 't magazijn hebben, hetgeen juist zijn bezwaar is. De heer Goudsmit betoogt dat men onder 't woord verkoopen in breeden zin opgenomen ook het in voorraad hebben moet verstaan. De voorgestelde wijzigingen worden daarop in rondvraag gebracht en goedgekeurd behalve die van art. 179, hetwelk in zijn geheel nogmaals in rondvraag gebracht, wordt verworpen. Ten laatste is aan de orde de voordracht tot verhooging van den prijs van het gas. De heer De Fremery zegt, dat er nu bezwaren worden aangegeven in een geheel anderen zin als vroeger. Hij gelooft niet dat door de voorgestelde verhoo ging het gebruik van gas zal verminderen. Laten er eens 100 verbruikers zijn, die een ander middel tot verlichting aanwenden, dan zal het verschil nog zoo groot niet zijn. De gasverbruikers zullen geen reden tot ontevredenheid hebben, nu met hel oog op den hoogen prijs der grondstofïen, de verhooging wordt voorgesteld. Indien de prijzen niet verhoogd werden, zou het ook zeer zeker in zijn particulier belang zijn, maar hij vond daarin geene aanleiding om qua commissaris der gas fabriek het voorstel niet te doen. De heer Buys antwoordt den lieer De Fremery op eenige door hem gemaakte aanmerkingen om trent den verkoop van de cokes en de teer. De commissie van Financiën wilde alleen de feiten constateeren, maar beoordeelt ze niet. De heer Le Poole beweert dat de gasfabriek wordt geëxploiteerd naar de behoeften van de gemeentekas, en vereenigt zich daarom met het rapport van de comm. v. fin. Hij geeft toe dat de steenkolen duur zijn, maar de gasfabriek heeft toch nog tot in Juli gestookt van de kolen, welke zij in 1872 goedkoop gekocht heeft. Hij zou liever met vertrouwen de toekomst tegemoet gaan, de prijzen der steenkolen zullen dalen; hij zal dus tegen de voordracht van B. en -Ws. stemmen. De heer Dercksen heeft reeds vroeger gezegd wat de gasfabriek moet zijn: volstrekt geen in richting om de belastingen te steunen. Hij zal dus zoolang blijven tegenstemmen als er winsten zijn. Thans bestaat er volgens hem een feitelijk mono polie. Het rapport van de commissie van financiën in rondvraag gebracht, wordt aangenomen. B. en Ws. alleen stemden tegen. De prijzen van het gas zijn aldus niet verhoogd. Marktberichten. Amsterdam, 15 Oct. Tarwe, p. 2400 kg. Maart f 380, Mei 378 Rogge, p. 2100 kg. N. Galatz 230; J. Galatz f 233, N. Petersb. ƒ240, J. J. Dito f 231, N. Odessa f 233, Oct. voor 1 uur f 244, f 245, Maart ƒ225, 236, Mei 225, 236; aangezegd 50 last, totaal 5775. Raapolie op zes weken, p. 100 kg. 36, Vliegend 343/4; Mei 363/4, 36'/2Najaar 38% Nov. 34«/2, 34'/4, 34, 34'/2;Dec. ƒ35, 34% 34'/2, 343/4. Lijnolie op zes weken p. 100 kg. 37>/a; Vliegend 36»/4; Maart, April, Mei 36, 353/4Nov. 36, Dec. 35'/2. Raapkoeken p. 1000 kg. 100, ƒ105. Lijnkoeken p. 100 kg. 11% 14%

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3