gedeeld dat door de misrekening van den heer Nierstrasz met betrekking tot het val der nieuwe IJselbrug, alsmede voor de dekking der kosten van het meerdere werk, de gemeente zich eene opoffering zal moeten getroosten van ƒ26000. Eene som van 2000 is uitgetrokken voor de feestviering ter gelegenheid van het 25-jarig Koning schap van Willem III. De gemeenteraad van Deventer heeft beslo ten het gebouw van het Athenaeum af te staan aan de Schouwburgvereeniging voor de som van 26.000. Behalve de opgaven van de bewegingen der schepen, die onder dagteekening van den 15den Augustus jl. uit Batavia zijn ontvangen en in de Staats-Courant van den 14den dezer werden vermeld, ontving het Departement van Marine ook kennis van de aankomst in de Atji- néesche wateren van de schroefstoomschepen Bommelerwaard, Banda en Amboinarespectie velijk onder bevel van de luits. ter zee van de lste klasse J. H. Haakman, C. F. T. Van Woelderen en Jhr. A. F. Meijer. Ten laste van den Staat is aan Mr. G. Hiddema Jongsma, gewezen raadsheer in het Prov. Gerechtshof in Friesland, een pensioen verleend ten bedrage van 1467 'sjaars. Aan Mr. IJ. Fockema, is, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als plaats vervangend kantonrechter te Dokkum. De officier van gezondheid der lste kl. J. Van Dorsten, die voor een jaar van het leger hier te lande bij dat in Oost-Indië is gedetacheerd, zal met het in deze maand via Suez naar Java bestemde stoomschip Holland derwaarts ver trekken. Z. M. heeft aan J. B. Maxwils, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Den Haag, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der Christus orde, hem door Z. M. den Koning van Portugal geschonken; aan Dr. Joh. Mezger, arts te Amster dam, tot het aannemen en dragen der versier selen van commandeur 2de kl. der orde van St. Olaf, hem door Z. M. den Koning van Zweden en Noorwegen geschonkenaan de ofüc.-van-gez. 2de kl. G. A. J. Baum en H. T. A. Giesbers, beiden van het personeel van den geneesk. dienst der landmacht, tot het aannemen en dragen van de Duitsche medaille voor niet-strijdenden, inge steld ter belooning van vrijwillig bewezen diensten bij de verzorging van gewonden en zieken tijdens den Fransch-Duitschen oorlog 18701871; aan den mineur der 2de kl. G. Zimmerman, van het bat. mineurs en sappeurs, tot het dragen der Fransche medaille voor het deelnemen aan de expe ditie in Mexico. Z. M. heeft toestemming verleend tot op richting van de vereeniging tof bevordering der volksweerbaarheid in hel Lemelerveld. Z. M. heeft opgeheven het ontvangkantoor der dir. bel. en acc. te Engelen c. a., zooals het thans bestaat; de gemeenten Engelen en Bokho ven toegevoegd aan het ontvangkantoor derzelfde middelen te Vlijmen c. a. onder voortdurend beheer van den legenwoordigen titularis J. J. A. Willernse, en de gemeente Empel toegevoegd aan het ont vangkantoor der dir. bel. en acc. te Pmsmalen c. a. onder voortdurend beheer van den tegen- woordigen titularis, jhr. C. M. De Girard de Mieiet van Coehoorn. Greiiiengd Nieuws. Gistermorgen om halfzeven is te Amsterdam het lijk van een persoon, vermoedelijk een schuitenvoerdersknecht, onder de Donkere Sluis uit het water opgehaald. Van de vreemdelingen, die zich te Harderwijk voor den dienst in Indië hebben aan gemeld, zijn er verscheidene wegens het niet in orde zijn hunner papieren afgewezen. Deze per sonen worden naar Utrecht en vervolgens verder over de grenzen getransporteerd. Te Amsterdam is een veertienjarige knaap door een spoorweg-omnibus overreden; onmid dellijk naar het gasthuis vervoerd, is hij aldaar spoedig overleden. Aangaande de te Groningen tehuis behoorende kof-tjalk Geerlruida, kapt. Alberts, bij Jersöft (tusschen Colberg en Dantzig) gestrand, deelt de chef van het station aldaar het volgende medeDes avonds van den 2den te 8 uren, werd mij bericht, dat J/8 mijl van hier een schip was gestrand. Dadelijk werden manschappen en paarden gerequireerd en bij de komst op de strandingplaats zag ik, dat een kof ongeveer op 100 meter van het land geworpen was en in zeer gevaarlijken toestand verkeerde, daar de hooggaande golven voortdurend daarover heen braken, 't Waaide hard met hevige regenbuien. De eerste raket wierp de lijn achter 't schip, de tweede was een treffer, maar de lijn gleed, daar de boegspriet reeds ver loren was gegaan, in 't water. De derde raket bracht de werplyn in 't bereik der manschap en nu werden het rol- en reddingstouw regelrecht aan boord gehaald en bevestigd. Twee man wer den aan land gebracht en deelden mij mede, dal de kapitein, zijne vrouw en vier kinderen, van welke het jongste eerst vier maanden oud, zich nog op het wrak bevonden en dat de vrouw in haren angst zich en hare kinderen niet aan de reddingskorf durfde toevertrouwen. In allerijl werd nu een visschersboot gehaald, door mij en andere vrijwilligers bezet en door het roltouw naar het verongelukte schip getrokken, 't Was een moeielijk werk, maar" onze pogingen werden beloond; wij hadden de vreugde den kapitein, z'yne vrouw en de vier kinderen gelukkig van 't wrak en aan land te brengen. De arrondissements-rechtbank te Maastricht, uitspraak doende in de bekende zaak van J. H. Klaessen, oud-burgemeester van Poster- holt en Vlodrop, en J. Russel, redacteur-uitgever van VAmi die Limbourgheeft den eersten be klaagde schuldig verklaard en den tweeden mede plichtig aan laster tegen 's Konings Commissaris in Limburg, en hen mitsdien veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van drie maanden, eene geldboete van 500 en de kosten van het geding. Een ernstig ongeluk heeft gister- ochtend aan den in aanbouw zijnden watertoren van de Rotterdamsche drinkwaterleiding plaats gehad. Terwijl men op de stelling van het koe peldak bezig was met het behandelen van een ijzeren koker wegende p. m. 300 kilogram, is een legger gebroken en ten gevolge daarvan het stuk ijzer met onderscheiden werklieden in het gebouw op den zolder gevallen. Twee der werklieden zijn ernstig gekwetst en, na verloopige geneeskundige verpleging op de plaats zelve, naar het Ziekenhuis vervoerd. Drie anderen zijn in minder mate gekwetst. Te Fijenoord viel gisterochtend een opperman van het dak der in aanbouw zijnde ijzer- en metaalgieterijhij werd met gebroken ribben en andere kneuzingen naar zijne woning vervoerd. Men meldt uit In gen: Daar eenige leden der herv. gemeente alhier, in de meening gebracht, dat de kerkvoogdij niet wettig samen gesteld zou zijn, geweigerd hebben hun kerkelijken omslag bijtijds te voldoen, zal eerstdaags het kan tongerecht te T:el geroepen worden daaromtrent uitspraak te doen. Een der weigerachtigen is reeds tegen den 15den dezer gedagvaard. Het buitenverblijf O os ter hout", ge legen in den Haarlemmerhout, is weinige dagen geleden in publieke veiling verkocht geworden voor de kapitale som van ƒ27,800. Zooals wij reeds mededeelden is de Burgemeester van het Belgische dorp Clinge voor drie maanden in zijne betrekking geschorst. De Burgemeester van de Nederlandsche gemeente Clinge moet, volgens eene Brusselsche correspon dentie, zijn ontslag genomen hebben. Beide Burge meesters wilden de kosten van bevalling eener arme dienstbode niet betalen en zonden deze vrouw aanhoudend elkander terug. B ij de naj aars-examens voor het lager onderwijs in Noord-Brabant, had dezer dagen een bijzonder voorval plaatsVoor het teekenen pre senteerde zich ter bekoming van akten in dat vak een meester teekenaar met twee zijner leer lingen, die hij uitsluitend tot het examen had opgeleid, en wat was nu de uitslag? Dat de beide leerlingen meesters werden, dus akten van toelating verkregen, terwijl de meester droop en dus leerling is geworden. De horlogemaker Telg man te Zutfen heeft een kunststuk vervaardigd, dat alleszins ver melding verdient, t. w. eene afbeelding van de ruïne Eschelo in Tyrol, op eene rots gelegen. In het rotsgevaarte heeft de maker zeven uurwerken geplaatst, dienende om onderscheidene voorwerpen, als torenklokken, wijzerplaten, watermolens en een fontein, in beweging te brengen. De rots is ge heel omgeven door een helder water, dat als aquarium dient, en waarin visschen zwemmen. Hierom ziet men een spoorweglijn, op welke een locomotief met den tender in een cirkel loopt. Het kunststuk is vier meter groot. Voor eenige dagen kwam een heer van Charleroi te Brussel aan. Er viel een fijne regen en daar hij geen regenscherm had, bood eene dame, welke naast hem stapte, hem zeer vriendelijk een plaatsje onder het hare aan, het geen hij onmiddellijk aannam. Op de Muntplaats gekomen, verliet hij, onder veel dankbetuigingen, de vriendelijke dame en ging een café binnen, en weldra ontdekte hij dat hem zijne horloge en ketting waren door de dame ontfutseld, benevens een met brillanten omzette manchetknoop. Te Kampen werd Dinsdag een brutale, diefstal gepleegd. Een onbekend manspersoon, de ramen van een voorvertrek ziende openstaan, klimt op klaarlichten dag daar binnen, loopt het vertrek ten einde tot bij de gangdeur, waar eenige kleedingstukken aan een kapstok waren opge hangen na die goederen te hebben ontvreemd en beleend en een paar zilveren knoopjes te hebben verkocht, vertrok hij naar Zwolle, van waar hij met den laatsten trein in beschonken toestand te Kampen terugkeerde en aan een politie-bediende, die hem langs omwegen aan het praten wist te krijgen, zijn gepleegd misdrijf hé- leed. Woensdag-morgen is tegen hem proces verbaal opgemaakt en vervolgens is hij naar Zwolle in hechtenis overgebracht. INGEZONDEN. Zooals gewoonlijk, na afloop der jaarlijksche exercitiën, had ook gisteren weder te Katwijk een schietwedstrijd plaats van onderofficieren en korporaals der dd. schutterij, waaraan slechts door een twintigtal werd deelgenomen. Of die slechte opkomst is toe te schrijven aan het laat seizoen waarin die wedstrijd steeds ge houden wordt of de ongunstige vooruitzichten der weersgesteldheid weet ik niet, maar dit is zeker dat de wegblijvers weinig blijken geven een zoo- danigen uitspanningsdag, welke gegeven wordt, op prijs te stellen. Hoewel de strijd zeer ambitieus was, liet zich echter de weinige gelegenheid welke door den verren afstand tot oefening in het schieten bestaat zeer gevoelen. Wenschelijk is het, en niet alléén voor schutterij, dat spoedig daartoe de nabijgelegen schietbaan die gelegenheid moge daarstellen, te ver wonderen is het eenigszins dat de afwachting daarvan zooveel geduld vereischt. De door den heer commandant uitgeloofde prijzen werden behaald door den sergeant Van der Klugt, den korporaal Jansen, den sergeant majoor Kreps en de sergeanten Wagner en Pickee. Zeer aanmoedigend zou het zijn wanneer bij dergelijke gelegenheid eens een bewijs van sym pathie geschonken werd door het stedelijk bestuur alhier; het hoofd der nabijgelegen gemeente Katwijk gaf nog onlangs daarvan een zeer welwillend be wijs door het schenken van een prijs bij een wed strijd der schutterij dier gemeente. Ten slotte meen ik nog wel te mogen herhalen, reeds in een kort woord bij de uitdeeling dei- prijzen door den eersten prijs winner gezegd, dat zij die deelgenomen hebben dergelijke uitspannin gen zeer op prijs stellen, en daarvoor lof toebrengen en deze ook niet zullen onthouden aan hunnen luitenant-adjudant voor de vele moeite voortdu rend door hem betoond tot practische leiding van kader en humane wijze van omgang met deze. •16 Oct. 73. A.Z. BUITENLAND. Frankrij k. De Siècle en de République francaise melden de definitieve benoeming van Germain Gasse tot republikeinsch candidaat voor de vertegenwoordi ging van Guadeloupe. België. Verschillende malen werd gemeld, dat de graaf van Chambord zich op Belgisch grondgebied bevond.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2