LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4199. Vrijdag A0. 1873. 17 October. PRIJS DEZER COUR AH T: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommcrs0.02. Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 1G October. De heeren Sanders en C0., zeepfabrikanten alhier, hebben zich met een adres tot den Minister van Financiën gewend ten einde de regeering eerbie dig te verzoeken eindelijk gevolg te willen geven aan de zoo dringend noodzakelijke opheffing van den zeep-accijns, gelijk die sedert jaren is toege zegd, doch tot bittere teleurstelling der zeepfabri kanten zich nog heden laat wachten. Bij den gisteravond ter gelegenheid der inaugu ratie gehouden optocht was eene ontzaglijke menigte op de heen. Het onophoudelijk ontstoken bengaalsck licht, zoowel der feestvierenden zeiven als aan de woningen, en de gedurig door de lucht zwevende vuurpijlen leverden, vooral in de Bree- straat, een inderdaad fantastisch schouwspel op. Maandag 3 November zal in de Stadszaal alhier de gewone jaarlijksche feestelijke vergade ring met dames plaats hebben van de vereeniging het Metalen Kruis. Gistermiddag omstreeks 5 uren is een jon gen van 14 jaren, werkzaam in de fabriek van den heer Leembrugge, zoodanig met zijn hoofd onder een luik geklemd geraakt, dat hij een oor kwijt raakte en zijn voorhoofd en neus zwaar kneusde. Hij is per rijtuig naar het Ziekenhuis ebracht. In Den Haag zijn gisteren voor het lager onderwijs geëxamineerd 2 candidaten voor land bouwkunde, die beiden werden toegelaten, zijnde de heeren W. K. Van Driel, uit Den Haag, en D. Sluiter, uit Leiden. Voor teekenen waren -4 candidaten, waarvan werden afgewezen 2 en 2 toegelaten, te weten de heeren J. EI. Van Balen, uit Schiedam, en W. De Bruijn, uit Gouda. Voor de Fransche taal 9 adspiranten. Afgewezen 7, toegelaten 2, de heeren K. Van Bellen, uit Spijkenisse, en R. J. Kortmulder, uit Rotterdam. De Haagsche Nieuwsbode deelt mede: Weldra hopen wij eenige nadere mededeelingen te kunnen doen omtrent de plannen der Haagsche subcommissie voor het monument van Van der Werf, te Leiden op te richten, waarvan dezer dagen het ontwerp van onze stadgenooten, de heeren Vogel en Koelman, is gekozen als defini tief model. De keuze verwondert ons geen oogen- blik. Immers, terwijl het beeld van Van der Werf (door den heer Koelman ontworpen) den wakkeren burgervader in fiere, doch geenszins overdreven poëtische houding voorstelt, wordt door de bas-reliefs op het voetstuk een rechtmatige hulde gedaan (door den heer Vogel) aan twee mannen, die in 't Leidsch beleg een niet ondergeschikte rol ver vulden Douza, Leiden's verdediger, en Van Hout, den Stads-secretaris. Hun namen prijken op de zijden van 't voetstuk, terwijl de twee andere zijden de hoofdmomenten van 't groote feit in herinnering brengen: het lijden, den hongersnood en de pest aan den eenen, en de uitredding, den aanvoer van haring en brood aan den anderen kant. Het plan, om Z. M. den Koning op den aanstaanden gedenkdag zijner troonsbestijging door de kinderen in ons land een geschenk te doen aanbieden, is naar men meedeelt, uitgegaan van den heer M. L. Seybel te Asperen, bij Leerdam, denzelfden die in 1870 het denkbeeld heeft geop perd, dat ook ten uitvoer is gebracht, om aan K. H. prinses Marie bij haar huwelijk met den prins Von "Wied een geschenk (prachtbijbel wet toebehooren) te geven. De heer S. heeft daar toe lot 20 hoofdonderwijzers en 10 hoofdonderwijze ressen de uitnoodiging gericht, als leden eener Commissie van voorbereiding en ";*-^ering op te treden. Hij geeft in zijne circulaire te kennen, dat de Commissie moet bestaan uit de ledematen van de verschillende geloofsbelijdenissen in Neder land, en dat zoowel de bijzondere als de openbare school in haar moet vertegenwoordigd zijn," daar zooals hij in het slot zegt, het doel der zaak, is, „den band van liefde, eendracht en verbroe dering tusschen vorst en volk versterken." Elet plan, door den ontwerper aan het oordeel der Commissie onderworpen, bestaat in het vol gende: een album in 2 deelen, éen voor jongens en éen voor meisjes, met een titel, ontworpen en onderteekend door al de leden der Commissie; het zenden van inleekenlijsten aan de hoofden der scholen (alleen kinderen kunnen bijdragen en wel van 125 cent), en van brieven aan on derwijzers in Nederlandsch-Indië en aan de redac tiën van bladenverzoek aan autoriteiten, om op den gedenkdag een algemeen kinderfeest te houden en aan elk kind een „beschrijving van dien dag" met een plaat van het geschenk aan te bieden uitschrijven van prijsvragen: 1°. voor het beste, onpartijdigste kinderwerkje, voor dien dag ge schikt; 2°. voor het beste plan en teekening van een geschenk aan den Koning, 3°. voor de beste feestliederen; aanbieding van het geschenk door 200 jongens en 100 meisjes, die toepasselijke liederen zullen zingeneindelijk het uitgeven van een lijst van al de scholen en onderwijzers, met het bedrag door ieder opgezonden. Den 14den October j. 1. heeft in Den Haag de onderteekening plaats gehad eener additioneele post-overeenkomst tusschen Nederland en België tot wijziging en verbetering der bestaande van 20 en 21 Maart 1865. Door de Rotterdamsche Bank, R. Mees en Zonen, de Commanditaire Bankvereeniging en de Rotterdamsche Handelsvereeniging, allen te Rot terdam; de heeren Wertheim en Gompertz, Jos. Cahen, S. Raphael en Co., Becker en Fuld, Lip- mann en Rosenthal en Co., allen te Amsterdam; O. De Kat en Zn., te DordrechtC. De Gijselaar en Co., E. C. Engelberts en Co. en de comman ditaire Vennootschap, Lens en Bergsma, allen te Arnhem; Scheurleer en Zonen en Keurenaer en Co., in Den Haag; de Overijselsche Bank te Zwolle; de Friesche Bankvereeniging te Leeuwarden en A. H. G. Fokker, te Middelburg, is concessie ge vraagd voor den aanleg en de exploitatie der volgende spoorwegen, als: 1°. Van het station Dordrecht der Staatsspoor wegen met een brug over de Merwede, dicht hij de ruïnen van het slot te Merwede, langs Slie- drecht enz. naar Gorcum, Tiel en Eist, aldaar aansluitende aan den vastgestelden spoorweg van Arnhem naar Nijmegen. 2°. Van Gorcum over Leerdam naar het Staatsspoorweg-station Kuilen burg, en van den Staatsspoorweg benoorden de brug over de Lek naar Amersfoort, aansluitende aan den Centraalspoorweg. 3<>. Van het Staats spoorwegstation Meppel over Ommen naar Almelo, aldaar aansluitende aan de bestaande baan, en van Ommen naar Zwolle, aansluitende in het be staande station. Zij vragen deze concessie in de vooronderstel ling dat de aansluiting der Staatsspoorwegen, van de Nieuwe Schans naar Ihrhove, binnen 6 jaren in exploitatie worde gebracht, dat aan hen het medegebruik worde toegestaan op het gedeelte Staatsspoorwegen, gelegen tusschen het station Kuilenburg en den Noorder-Lekdijk, en dat de aansluitingen op de Staatsspoorwegen te Dordrecht, Eist, Kuilenburg, Zwolle, Meppel en Hengelo in billijkheid geregeld worden. Als ondersteuning van den Staat vragen zij een subsidie over 10 jaren, van gemiddeld 3 pCt. per jaar van het kapitaal, dat tot aanleg en {exploitatie der lijnen noodig zal zijn. De kosten worden geschaL op jVuim 21 millioen. Volgens ontvangen J tel. jgram" is[ het stoom schip Maas, kapt. E. Dedctes, Dinsdag-ochtend te New-York gearriveerd, hebbende 12 dagen reis van Plymouth. Het zou den* 23sten wederj naar Nederland vertrekken.) Belanghebbenden) wordenJj [[opmerkzaam gemaakt dat den 22sten dezer Zr. Ms. schroef- stoomschip De li van Nieuwediep rechtstreeks naar Atjin vertrekt viA Suez, en er lot en met den 19den dezer gelegenheid bestaat om met dien bodem gewone brieven en drukwerken voor het blokkade-eskader bestemd te verzenden, j Naar men verneemt heeft de heer C. Van der Does, commissaris van Zr. Ms. instelling voor pensionnaires, belast met de directie van de muzi kale uitvoeringen, na afloop van de eerste soirée, welke dezer dagen op het Loo plaats had, uit 's Konings handen de Orde van den Gouden Leeuw van Nassau ontvangen. Gelijke eer viel den heer Reber, uit Parijs, ten deel, die met mevr. Eugénie Garcia, mede van Parijs, speciaal door Z. M. was uitgenoodigd de uitvoering bij te wonen. Mevrouw Garcia ontving van Z. M. de groote gouden medaille van verdienste, met ver gunning om een klein exemplaar daarvan, aan een oranjelint bevestigd, te mogen dragen. Gisteren is te Amsterdam bevorderd tot arts de heer M. E. Mulder, med. doctorandus, geboren te Eloogezand. Naar men verneemt, is in den met 1 Nov. a. s. in werking te treden winterdienst bij de verschillende spoorwegm. te Utrecht een geheele aansluiting met den Duitsch-Belgischen spoorweg tot stand gekomen, en zullen enkele spoorweg maatschappijen den winterdienst eerst 15 Novem ber aanvangen. Dinsdag had te Hoorn de plechtige onthul ling plaats van den gedenksteen, vereeuwigende de ouderlievende daad van Lambert Melisz., inwoner van Westzaan. De steen is op kosten der gemeente vervaardigd en geplaatst in den gevel van het logement het Onvolmaakte Schip aan het Breed. Yoor eenige dagen zijn de meeste te Mil- ligen nog achtergebleven officieren naar hunne garnizoenen teruggekeerd; in de ambulance wordt nog slechts éen lijder verpleegd; deze kan niet worden geëvacueerd, waardoor de off. v. gez. Mestingh en de off. van admin. Ten Klooster ver plicht zijn, nog eenigen tijd te Milligen achter te blijven. Opmerkenswaardig is het, dat de rader brancard van den Nederl. off. v. gez. der 2de klasse De Mooy thans bij de meeste Europeesche legers is ingevoerd, laatstelijk nog bij de Italiaan- sche armee en thans ook in Spanje, terwijl het Nederlandsche leger steeds blijft toegerust met de brancards uit de vorige eeuw. Toch zijn den heer De Mooy de meest eervolle onderscheidingen ten deel gevallen en wordt z'yne uitvinding algemeen door deskundigen geroemd en gewaardeerd. Naar rnen verneemt, heeft de minister van oorlog aan den heer Hoogedoorn, als minste inschrijver voor het maken van gemeenschapswe gen in de nieuwe Holl. waterlinie nabij Utrecht, dit werk niet gegund, als zijnde de aannernings- som boven de raming. Er zal nu eene herbeste ding plaats hebben. Uit Kampen wordt gemeldIn den gemeen teraad werd gisteren door den Voorzitter mede-

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1