LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4198. Donderdag A0. 1873. 16 October. STADS-BERICHTEN. ZONDERLINGE ARGUMENTEN. PRIJS DEZER COUR AST: Voor Leiden per 3 maanden f 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nominees0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. STEMPELING TAN DE WEEGWEKK- TUIGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, gezien alinea 2 van art. 1 der Wet van 31 December 1872 Staatsblad n°. 160), bepalende dat de weegwerktuigen, tot op 31 December 1873 in gebruik, \an den ijk zijn vrij gesteld tot 1 Januari 1880; herinneren bij deze den inge zetenen dezer gemeente hunne verplichting orn, overeen komstig art. 9 van het Koninklijk besluit van 4 September 1873 (Staatsblad n°. 127), die weegwerkluigen van een bijzonder merk te doen voorzien, onder mededeeling dat daartoe door den IJker, chef van dienst, zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Gemeente-Apotheek, en wel: voor alle weegwerktuigen, voor wijk IV, op den 17 en 21 October, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren. Tevens worden de belanghebbenden indachtig gemaakt op de schade en moeielijkheden, waaraan zij zich zouden blootstellen door hunne weegwerktuigen niet in tijds van het voorgeschreven merk te doen voorzien. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aan plakking en door plaatsing in de Leidsche Courant Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 26 September 1873. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen van a. Dirk De Ridder, meubel maker alhier, houdende verzoek om een fornuis te mogen doen plaatsen in het pakhuis achter het perceel aan de lange Mare n°. 70; en b. Frcderik Halderiet, spekslager alhier, om vergunning tot het houden van varkens in een pakhuis in de Waagpoort n°. 1. Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31jJanuari 1S24 (Staatsblad n°. 19), alsmede op art. 224 der Alge- rneene Politie-verordening van 24- October 1867; Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatiën de commodo et incommododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 20sten October aanstaande, 's voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 15 October 1873. Uit de nader ingekomen raming van de ont vangsten der gasfabriek blijkt, dat bij handhaving van den tegenwoordigen prijs van het gas er op geen meerdere ontvangst dan van 34000 over dit en van f 16000 over het volgend jaar zal kunnen worden gerekend, dezelfde ongunstige cijfers dus, die vroeger werden opgegeven. En toch strekt het advies van de meerderheid van com missarissen om niet tot een verhooging van den gasprijs over te gaan, omdat het verbruik van gas daardoor vermoedelijk zou verminderen en men dus aan de eene zijde zou verliezen wat men aan den anderen kant zou winnen. Ook wij hebben in een vorig artikel gewezen op een vermoedelijke vermindering van debiet ten gevolge van prijsverhooging. B. en Ws. echter schijnen die vrees slechts ten opzichte van enke len der tegenwoordige gasverbruikers te deelen. Ingewikkeld stemmen zij dus toe, dat hij, die zonder al te veel schade of ongerief de eenmaal m zijn woning aangelegde gasleiding ongebruikt zal kunnen laten, niet zal aarzelen om tot een ander verlichtingsmiddel de toevlucht te nemen, tiun getal is misschien gering, wij geven het toe, maar hoe moet men de handelwijze noemen van een gemeentebestuur, dat den gasprijs alleen zou verhoogen op grond dat de meeste verbruikers gedwongen zijn die lichtsoort te blijven bezigen, omdat de aanleg eenmaal te kostbaar is ge weest om hem nu ongebruikt te laten, óf omdat zij als fabrikanten, industrieelen enz. er niet buiten kunnen? Is dat geen misbruik maken van een eenmaal bestaanden toestand, is dat bij gemis aan een tweede gasfabriek, geen afkeurenswaardig monopolie? Zoodoende, beweren B. en Ws., zal gehandeld worden in overeenstemming met het altijd gevolgd beginsel, waarby de gasfabriek steeds is beschouwd als een inrichting van particulieren aard. Zeer wel mogelijk, maar dat beginsel is altijd foutief geweest, en hoe spoediger men daarvan terugkomt, hoe beter. Een gemeente mag haar gasfabriek niet beschouwen als een indus- trieele zaak, ondernomen om in haar eigen be hoefte te voorzien, terwijl zij particulieren in de gelegenheid stelt van de eenmaal bestaande fabriek gebruik te maken, maar zoo goedkoop mogelijk en zonder winst te beoogen. Vervolgens wijzen B. en Ws. ter verdediging hunner meening op het geval dat in een ge meente, hoofdzakelijk van landbouwers, het Liernur- stelsel wordt toegepast. Wanneer dan het bestuur besluit dat de verzameling en de aflevering der faecaliën van gemeentewege zal geschieden, dan kan de gemeente geacht worden een onderneming te hebben opgericht en te beheeren tot vervaar diging en bereiding van meststoffen. Neen, be weren wij, in dat geval begaat dat gemeente bestuur dezelfde fout als waaraan het onze zich schuldig maakt ten opzichte der gas-exploitatie. Dat gemeentebestuur heeft louter het Liernur- stelsel ingevoerd ter bevordering van den gezond heidstoestand en nu het dientengevolge over faecaliën kan beschikken, doet het wijs die te verkoopen tegen een vooral niet te hoogen prijs, die in dat geval trouwens door de concurrentie wordt bepaald. Niet anders is het gesteld met de exploitatie der gasfabriek. De gemeente heeft de fabriek opgericht om in eigen behoefte te voor zien, en het leveren van het gas aan particulieren is bijzaak, maar mag nimmer middel tot winst- behaling worden, vooral niet omdat alle concur rentie ontbreekt. Indien er een tweede gasfabriek bestond, zouden ook dan B. en Ws. tot verhoo ging van den gasprijs adviseeren? Neen, voor zeker, dan zou die prijs nooit de tegenwoordige hoogte hebben bereikt. Het faecaliën-argument is dus niet alleen onwel riekend, maar ook onjuist. Wie tot zulke valsche redeneeringen de toevlucht moet nemen, geeft zelf zijn bestrijders het wapen in de hand om hem le treffen. Zij, die den verkoop van gas, meststoffen enz. van gemeentewege als een zaak van particulieren aard beschouwen, moeten het ook toejuichen, wanneer het gemeentebestuur be sluit een winkel b. v. in kruidenierswaren te openen, mits het als épicier slechts winst, veel winst make. Nogmaals, verhooging van den gasprijs achten wij hoogst onbillijk, en daarom vertrouwen wij dat menigeen, ook al berokkende het hem eenige schade, in dat geval de toevlucht zal nemen tot een ander middel van verlichting, en dat wel als protest tegen het misbruik, door het gemeente bestuur gemaakt van het gemis aan concurrentie. LEIDEN, 15 October. Bij de Waalsche gemeente te Groningen ié ter vervulling der opengevallen predikantsplaats het volgende drietal gemaaktDr. W. S. C. Dep, candidaat te Leiden, Ds. F. P. J. Moquette, pred. te Sneek, en Dr. J. J. P. Valeton Jr., predikant te Varik. Het stoomschip Koning der Nederlanden kapt. M. C. Braat, is den 14den desj'morgens te 5 uren van Suez naar Batavia vertrokken. Gisteren heeft Z. K. H. Prins Alexander, vergezeld van zijn gouverneur en eenige heeren, incognito eenige uren te Haarlem vertoefd. De Prins heeft het Museum van schilderijen op het Paviljoen bezichtigd, het orgel-concert in de Groote kerk aangehoord en eenige andere merkwaardig heden der stad bezocht. Z. K. H. is, na in het hotel Fünchler een collation te hebben gebruikt, in den middag naar Leiden teruggekeerd. Ds. N. J. Engelberts, te 's Gravesande, heeft het beroep naar Hazerswoude aangenomen. Door de Commissie voor de akte-examens in Zuid-Holland zijn gisteren geëxamineerd 9 can- didaten voor de wiskunde; afgewezen 3 en toe gelaten 6, te wetende heeren P. Guittart, uit Rotterdam; C. N. ICloppert, uit Rotterdam; J. Schouten, uit RotterdamH. Schuddebeurs, uit Rotterdam; P. C. Schriek, uit Gouda, en G. Van Wijngaarden, uit Oudewater. Voor de Engelsche taal zijn afgenomen 5 exa mens afgewezen 2 en toegelaten 3: de heeren A. D. Leeman, uit Rotterdam; D. H. Pijsel, uit Rotterdam, en M. De Vries, uit Delfshaven. De Gemeenteraad van Den Haag heeft besloten aan het Comité van den Nederlandschen Weerhaarheidshond f 200 le doen toekomen, voor het uitloven van prijzen h'y den schietwedstrijd tegen het einde dezer maand te houden. Verder is aangenomen dat aan het hoofd van elke afdeeling eener gemeenteschool niet meer een kweekeling maar voortaan een hulponderwijzer zal staan, waardoor eene vermeerdering van 21 hulponder wijzers noodzakelyk zal zijn, en dat de bezoldiging voor aanteekeningen op de akten ook aan de hulponderwijzers van de 3de en 4de klasse zal worden toegekend. In December zal te Utrecht weder een examen voor apothekers plaats hebben. Volgens telegram is gisteren van Calcutta naar Suriname vertrokken het schip Kale Kellock met 408 volwassen immigranten. De Londensche Times heeft met de stoom boot Celebesdezer dagen uit het Nieuwe Diep via Suez naar Batavia vertrokken, een particulier correspondent medegezonden, om getuige te zijn van de tweede expeditie tegen Atjin. Naar men verneemt, zijn geen Fransche of Belgische onderdanen te Harderwijk, bestemd voor het Indische leger, meer te wachten, daar de Regeeringen van beide landen de werving ten strengste verboden hebben. Er zijn reeds vervol gingen ingesteld tegen de geleiders van transpor ten naar Holland. Naar men verneemt, zullen de drijvende batterijen Jupiter en Orkaanals zijnde onge schikt voor den dienst, voor slooping verkocht worden. De nationale schietwedstrijd, van 24 tot 28 October in de vlakte van Waalsdorp te houden, zal met eenige feesten gepaard gaan. De plaats van aantreding voor de deelnemers zal zijn het Binnenhof, waarna de wedstrijd in het kamp zal geopend worden, en de volgende dagen voortgezet. Den 20sten zal in Den Haag een Flobe-A-concours plaats hebben, en den volgenden dag een alge meen scherm assaut in het kamp te Waalsdorp. Behalve dat alle scherpschutterscorpsen, leger, marine en schutterij in Nederland door afgevaar digden bij den wedstrijd zullen kunnen worden vertegenwoordigd, zal hij door eenige Belgische officieren worden bijgewoond. Het Ministerie van Binnenlandsche Zaken heeft f 500 beschikbaar

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1