meester van Ottersum, op zijn verzoek verleend eervol ontslag als secretaris der gemeente goed gekeurd. KOLONIËN. BATAVIA, 30 Augustus. De vorst van Goa heeft, op Zondag 17 dezer, uit de hand van den Gouverneur van Gelebes het ridderkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw ontvangen, hern door Z. M. den Koning geschonken. Het wrak van de County of Nairn is den 29sten dezer te Soerabaja verkocht; het heeft f 10,000 opgebracht. Te Soerabaja is een groote brand nabij het laboratorium nog tijdig gebluscht. Met de boot, die 5 September a. s. van Soe rabaja vertrekt, zal de gewezen regent van Boe- leleng, Goestie Ngoerah K'toet Djilantik, te Batavia komen en vervolgens naar Padang vertrekken, welke plaats hem tot verbanningsoord is aange wezen. Door de Nederl. Indische Regeering is Patji- tan aangewezen als verblijfplaats voor den voor- rnaligen opstandeling Maradiah Kapee. Hij werd naar boord van den naar Java vertrekkenden stoomer onder geleide van een schout en een politieoppasser overgebracht. Met zijn armoedig en kreupel lichaam, steunende op een kettingjongen, ging Maradiah Kapee in opgewonden toestand, die radeloosheid of wanhoop om de verbanning uit deze streken te kennen gaf, met half onwillige schreden voort, daar hij geweigerd had op een karretje plaats te nemen. Hedenochtend heeft eene straf-executie aan boord van het wachtschip plaats gehad. De veroordeelde was een inlandsch matroos, schul dig aan desertie. Jan Hendrik Ruloffs, bij vonnis van den Raad van Justitie te Batavia dd. 17 Juni 1873 schuldig verklaard aan oplichting jegens twee per sonen, waarvan een daarenboven bij herhaling gepleegd, en aan valschheid in onderhandsch ge schrift en het desbewust gebruik maken daarvan en deswege veroordeeld tot de straf van 5 jaren tuchthuis, alsmede van drie geldboeten, twee van ƒ300, en een van 50 of gezamenlijk van ƒ650, is bij 's Hofs-arrrest dd. 20 Augustus 1873, met verbetering van voormeld vonnis, schuldig ver klaard aan valschheid in drie onderhandsche geschriften en deswege veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf en betaling van drie geldboeten elk van 50 of gezamenlijk van ƒ150, met bepaling van den tijd, gedurende welken de veroordeelde wegens het niet voldoen dier geld boeten in grijzeling zal worden gehouden, op eene maand voor elke verschuldigde 200. Overigens is het vonnis bekrachtigd. Volgens particulier bericht zou de tweede expeditie naar Atjin eerst in November ver trekken en de vijandelijkheden in December aan vangen. Op den 8sten dezer ontstond in de dessa Dorokandang, regentschap Patti, door onvoorzich tigheid brand, waardoor 9 huizen een prooi der vlammen werden. De schade wordt op ruim 1200 geschat. Bij die gelegenheid kwam een kind in de vlammen om. Den 24sten dezer kwam hier ter reede het Italiaansche stoomschip Maddaloni. De gezag voerder is niemand anders dan de beroemde generaal Bixio. Door den Gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Ontslagen: eervol, wegens vertrek, als buitengew. subst.-grift., buiten bezw. van den lande, bij den landraad te Poer- warkarta, E. Ketjer»benoemd: tot kantoor chefs 2de kl. bij den telegraafdienst, H. Simon en D. W. Vermeer; tot commies 1ste kl. bij den postdienst C. H. W. d'Artillact Brill; tot comm. 3de kl. bij den postd., K. W. Hamilton of Sil- vertonhilltot telegrafisten 2de kl. D. N. Teengs en A. Van Ophemert; goedgekeurd: dat door den directeur van Binnenl. bestuur gedurende de maand Juli 1873 bij het binnenl. bestuur op Java en Madura zijn geplaatst: in de res. Krawang, de benoemde control. 1ste kl. H. H. Donker Curtius; in de res. Cheribon, de ben. ambten. ter beschikk. S. W. Van der Ploegin de res. Samarang, de ben. control. 2de kl. P. F. Sijthoff. Zijn verplaatst: van Pekalongan naar Pasoeroean, de control. 1ste kl. W. H. S. Van Waning; van Bagelen naar Pasoeroean, de control. 1ste kl. C. Van der Gon Netscher. Ontslagen: Op ver zoek, eervol, uit zijne betrekk., wegens ziekte, de ambten, ter beschikk. bij het binnenl. bestuur op Java en Madura P. C. Van Vrijberghe de Coningh. Departement der Marine. Benoemd: tot op zichters 2de kl. bij den dienst der kustverl. in Ned. Indië, P. C. J. Scholte en H. W. Bastiaansen. Door den commandant der zeemacht en chef van het dep. der marine in Ned. Indië is ben.tot Europ. vuurstoker bij het marine-établ. te Onrust, A. Koore. BUITENLAND. Frankrij li. Twee officieren van den staf van het Duitsche leger zijn te Parijs aangekomen om het proces Bazaine bij te wonen. De Siècle zegt, dat indien een der partijen het noodig mocht oordeelen dat een Duitsch officier zou worden opgeroepen om inlichtingen te verschaffen, de Minister van Oorlog er geen bezwaar tegen zou opperen. De directeur en de uitgever van de Gaulois zijn, omdat zij het rapport in zake den Maarschalk Bazaine te vroeg hebben openbaar gemaakt, veroordeeld de een tol 50 en de andere tot 300 franken boete. Het rapport over de zaak-Bazaine stelt den maarschalk grootendeels verantwoordelijk voor de vertraging der maatregelen om het leger van levensmiddelen te voorzien en ontlast gedeeltelijk de intendance. Na de voorlezing van het algemeen resumé, waarin de grieven tegen Bazaine worden gerecapituleerd en gevraagd wordt dat de maar schalk in staat van beschuldiging worde gesteld, beval de hertog van Aumale de voorlezing der justificatieve memorie, door Bazaine vroeger aan de commissie van enquête omtrent de capitula- tiën ingediend. De memorie is eene byna volle dige reproductie van het reeds bekende boek van Bazaine over het Rijn-leger. Aan het slot zegt Bazaine, dat de gebeurtenissen sterker waren dan hij en dat zijn geweten hem niets verwijt. Hij verwijt zijne onderbevelhebbers, dat zij zijne beschuldigers zijn geworden. Na de voorlezing der memorie las de hertog van Aumale de hoofdpunten voor der akte van beschuldiging, waarin gecon stateerd wordt, dat Bazaine niet alles gedaan heeft wat plicht en eer voorschreven. De zitting is verdaagd tot heden te 1 uur. België. Het schijnt, zegt VEtoile Belyedat de jonge burggraaf De Kerchove niet alléén gecompromit teerd is door den diefstal te Brugge gepleegd. Het Gerecht zoekt op dit oogenblik een zekeren M..., gewezen Pauselijk zouaaf, oud wereldlijk broeder in het Minderbroedersklooster der Artois- straat. Al de aangewende pogingen orn M... te vinden zijn echter vruchteloos geweest. Duitschland. Na de zooveel gerucht makende zaak van Adèle Spitzeder, wacht ons een nieuw proces, dat niet minder van zich zal doen spreken dus schrijft men uit Munchen. Partijen zijn de familie van den architect Burklein, die ongeveer een jaar ge leden in een krankzinnigen-gesticht stierf, en koning Lodewijk II, in zijne qualiteit van eenig erfgenaam van wijlen koning Maximiliaan. Laatst genoemde was een groot beschermer der schoone kunsten. Munchen heeft hem een tal van schoone gebouwen te danken; 'tis waar ze zijn in een onregelmatigen stijl gebouwd, maar ze kenmerken zich door eene zekere originaliteit. De heer Burk lein is de uitvinder van dezen Munchenschen stijl. Hij wijdde zijn geheele leven om de konink lijke bevelen ten uitvoer te leggen, zonder ooit den moed te hebben er eenige belooning voor te vragen. Hij had de overtuiging dat „zijn koning" hem niet zou vergeten. Koning Maximiliaan stierf plotseling, zonder zich van zijn schuld te kwijten, en zijn opvolger had andere gedachten, andere plan nen. De ongelukkige architect drong na den dood van zijn koninklijken patroon te vergeefs op be taling aan. De tegenwoordige koning wilde er niet van lioorener werd beweerd, dat Burklein in zijne hoedanigheid van inspecteur der bruggen en straten geen recht had op eene byzondere bezol diging, en dat hij tevreden moest wezen met zijn tractement van 5000 fr. per jaar. Men mag aan nemen dat Lodewijk II niet voldoende is inge licht omtrent de zaak, daar het geenszins strookt met zijn karakter, om een ongelukkige weduwe van een hoogst verdienstelijk man door zijn schuld armoede te doen lijden. Te Spiers vermindert de cholera nog niet. Van 8 op 9 dezer bedroeg het aantal nieuwe lijders 23 en dat der overledenen 20. In som mige Duitsche steden, waar zij eerst was geweken, hebben zich later weder enkele gevallen voorge daan. Spanje. Uit Palma wordt van 11 October gemeld Sedert twee uren 's middags wordt eene kanonnade ge hoord in de richting van de zee. Men gelooft, dat een gevecht wordt geleverd tusschen het Spaan- sche eskader en de fregatten der opstandelingen. Oostenr.- Hong-.-IVLonarchie. De graaf van Ghambord is Zondag te Salzburg gearriveerd. Hij bracht een bezoek aan den ge wezen groothertog van Toskane, en zou in den loop van den dag de mede aldaar aangekomen Fransche deputatie ontvangen. Omtrent het Turksch memorandum over de vervolging der Christenen in Bosnië verhaalt de Pesther Lloyddat het wel bij het Oostenrijksch gezantschap in Turkije is ingediend, maar zonder begeleidende nota, ongeleekend en niet gezegeld. Het blad voegt er bij, dat de klachten over de houding der Ooslenrijksche consuls te Gradiska en Banjaluka, volgens dat stuk, ongegrond zijn be vonden. Vereenigde Staten. Men verzekert dat president Grant in zijne Boodschap aan het Congres zal aanbevelen, wel dra de betaling in specie te hervatten. De gele koorts neemt te Shreveport af. In de afgeloopen week stierven er in het geheel 600 personen. Gemeenteraad. INGEKOMEN STUKKEN. HH. Commissarissen der gasfabriek hebben aan B. en Ws. doen toekomen eene nadere raming van de ontvangsten der gasfabriek over het jaar 1873, met bijbehoorende staten, terwijl tevens daarb'y zijn gevoegd begrootingen van den staat van winst en verlies over de jaren 1873 en 1874 en bovendien eene begrooting over eerstgenoemd jaar, wanneer de prijs van het gas met ingang van 1 November e. k. met 0.50 per duizend kubieke voeten mocht worden verhoogd. Naar het B. en Ws. voorkomt, is thans in allen deele voldaan aan het verlangen en alzoo de quaestie van den gasprys thans volkomen rijp om te worden heslist. By handhaving van den tegenwoordigen prijs van het gas, zal op geene meerdere ontvangst dan van ƒ34000 over dit en van ƒ16000 over het volgend jaar kunnen worden gerekend. Intusschen is de meerderheid van Commissa rissen van oordeel dat eene verhooging niet raad zaam is, omdat het verbruik van gas daardoor vermoedelijk zou verminderen en het doel, niet de verhooging beoogd, alzoo slechts ten deele worden bereikt. De vrees voor zoodanige vermindering van debiet tengevolge van de geringe verhooging, welke is voorgesteld geworden, wordt door B. en Ws. niet gedeeld. Wel is het te verwachten dat enkele tegen woordige gasverbruikers alsdan op andere wijze in hunne behoeften zullen trachten te voorzien; doch dit aantal zal vermoedelijk gering zijn, in verhouding tot het aanzienlijk debiet der gasfa briek en alzoo van luttelen invloed op de ont vangsten, terwijl de prijsverhooging een aanmer kelijk hoogere opbrengst ten gevolge zal hebben. B. en Ws. blijven van oordeel dat, bij aanne ming van hun voorstel, gehandeld zal worden geheel in overeenstemming met het sedert de oprichting van de gasfabriek in deze gemeente gevolgd beginsel, waarbij deze steeds is beschouwd als eene inrichting van particulieren aard, zoodat nimmer sprake is geweest, noch kon zijn, om

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2