Clamarl tot gedelegeerde. De minister Beulé ant woordde, dat die benoeming was gedaan overeen komstig de wet, welke voorschrijft, dat het eerste lid van den Raad de functiên van den Maire waarneemt, als deze afwezig is. De heer Jour- nault richtte eenige vragen tot den Minister van Marine over het ontslag, gegeven aan geëmployeer den aan het arsenaal te Lorent, die een burger lijke begrafenis hadden bijgewoond. De minister antwoordde, dat zij dit hadden gedaan, trots het verbod der autoriteit. De heer Mahy critiseerde de gestrenge maatregelen tegen de republikein- sche pers, vooral de opheffing van de Suffrage Universel, het verbod dat nieuwe bladen ver schijnen en het verbod dat de Siècle op den openbaren weg mag verkocht worden. De hertog De Broglie verklaarde dat de Regeering hare be voegdheid niet te buiten gaat en van al haar daden rekenschap zal geven aan de Vergadering. Beulé voegde er bij, dat de Regeering slechts een zedelijk politieken invloed op het land wil uitoefenen. Bij het proces van Bazaine blijkt dat een stuk zeer bezwarend is voor kolonel Turnier, plaatscommandant te Thionville. Het behelst het verhaal eener zending van commandant Magnin door Bazaine naar Chalons en zet uiteen, dat deze officier, hoewel 't gemakkelijk had kunnen geschieden, het antwoord van Mac Mahon aan Bazaine niet kon overbrengen. Het stuk bewijst dat er dépêches zijn teruggehouden, welke aan Mac Mahon werden gezonden. Dientengevolge werd Mac Mahon misleid en zoo werd de ramp te Sedan veroorzaakt. Men verzekert dat het resumé van het algemeen rapport in de zaak van Bazaine zal itorden voorgelezen na de talrijke en uitgebreide documenten, die bij bet rapport behooren. Het eerste verhaalt welke pogingen zijn gedaan om met het leger in Metz verbindingen aan te knoo- pan, nadat dit per telegraaf en spoorweg onmo gelijk was geworden. Vele boden werden gezon den van Chalons, Montmédy, Sedan, Thionville, Tours en Parijs. De meeste van deze boodschap pen zijn onbekend gebleven, ondanks het onder zoek, bij de instructie dezer zaak ingesteld. De Rappel weerspreekt het gerucht, dat de minderheid der permanente commissie van plan is om de vervroegde bijeenroeping der Vergade ring te eischen. Het Bonapartische blad l' Ordre deelt mede, dat maarschalk Bazaine den heer Lachaud -zijn verdediger een verzegeld pakket heeft ter hand gesteld, dat hij niet dan in zekere gegeven om standigheden mag openen. België. L'Avenir des Flandres deelt twee brieven mede van Paul Deby, die zich te Brugge in hech tenis bevindt, onder beschuldiging van medeplichtig te zijn aan den diefstal bij den heer Peneranda gepleegd. De redactie van het blad meent, niet te moeten verklaren, hoe die brieven in haar be zit zijn gekomenzij zegt echter dat het origineel ter beschikking ligt van de justitie. Deze brieven, met eene zonderlinge hand geschreven, zijn ge richt „aan den heer Adolphe Deby, rentenier grondeigenaar, rue Stassart 20 te Mechelen om 'er hand te stellen aan Mw. Mohimonl", groot moeder van den schrijver, en de tweede aan „Broeder Paulin" zijn voormaligen onderwijzer. Hij beveelt hun zijn jachthond, zijne vogels, zijne duiven en zijn kat aan. Ziehier de belangrijkste passage uit den eersten brief: „Men heeft mij gearresteerd omdat ik, buiten weten van mijne geheele familie, aan Alphonse Be Kerckhove vergund had bij mij het geld te verbergen, dat hij zijn oom had ontvreemd, en omdat ik hem niet bij de justitie had aangegeven. Ik heb doen opmerken, dat hij mij met den dood bad gedreigd. De zaak is dus zoo erg niet als gij u voorstelt. AVat mijn moeder en mijn broeder aangaat, zij zijn geheel onschuldig en zullen weldra "i vrijheid gesteld worden." Er is een postscriptum bijgevoegd, luidende: ^Alphonse bevindt zich reeds in 't hart van Amerika." In den brief aan broeder Paulin die wemelt van taal- en spelfouten herhaalt Paul Deby <tat de diefstal is gepleegd door Alphonse De Kerckhove. oudsten zoon van den vertegenwoordiger van Mechelen. Hij voegt er bij„Mijne moeder wordt in hechtenis gehouden, omdat men haar verdenkt. Mijn broeder wordt in hechtenis gehou den, omdat hij met den persoon in quaestie gesproken en verklaard heeft eenige bijzonderheden te weten, die Alphonse hem buiten mijn voor kennis had medegedeeld. Voorts verhaalt de schrijver, dat men hem in hechtenis heeft geno men: 1°. omdat hij den diefstal niet had aange geven bij de justitie en 2°. omdat hij Alphonse vergund had het ontvreemde te bergen. Is Paul Deby oprecht? Is Alphonse de Kerck hove schuldig en de eeriige schuldige? Dit zal, zegt de Indépendance, de justitie wel uitmaken. Volgens de Gazette de la Bourse zou Alphonse De Kerckhove te Monaco gezien zijn. Hij speelde grof en had meer dan 40,000 franken gewonnen. Op het budget der stad Brussel voor het jaar 1874 is een som uitgetrokken voor het besproeien en reinigen der straten van 500,000 franken, dat is 100,000 ir. meer dan in het vorige jaar. Voor den wedstrijd, uitgeschreven door den Antwerpschen Gemeenteraad, zijn ingekomen 47 tooneelstukken. De jury bestaat uit de heeren A. Bergmann, F. De Cort, J. De Geyter, J. Heremans, E. R.osseels, D. Sleeckx en J. Van Beers. De kunstliefhebber, die voor een liefdadig doel te Antwerpen de door den Keizer van Rusland aangekochte Danaé van Tiliaan heeft tentoon gesteld, heeft die expositie met eenige vermaarde werken vermeerderd, o. a. met een ander voort brengsel van Titiaan, „de geboorte van Venus", vroeger aan de galerij van den Romeinschen graaf Marescotti toebehoord hebbende; met twee por tretten, die aan Rembrandt worden toegeschreven met eene heiligen-familie, die door Michel Angelo op zijn 18de jaar voor het H. Geestklooster te Flo rence geschilderd is, enz. Duitschland. De Norddeutsche verneemt, dat de hertog van Aumale aan Duilschlands Regeering den wensch kenbaar gemaakt heeft, een bezoek te brengen aan Metz en de slagvelden in den omtrek. Indien het den Hertog zegt het blad er slechts om te doen was incognito die plaatsen te bezich tigen, dan zou hij er eenvoudig zijn heengereisd. Het vragen van vergunning verried dat hij eene mise en scène in den zin had. Hoewel deze voor ons onverschillig is, zoo zou 't toch niet wensche- lijk zijn dat onvoorzichtigen lieden aanleiding werd gegeven om zich te compromitteerendaar de hertog met minder tact dan anderen begaafd schijnt te zijn, zoo zou juist hij licht anderen met de wetten in botsing brengen. De pogingen van een consortium van aan zienlijke huizen om de Vereinsbank-Quistorp staande te houden, schijnen te zijn opgegeven, daar de geranten bij de Pruisische Bank de gedis conteerde wissels niet. wilden prolongeeren. Dien tengevolge zijn de wissels geprotesteerd. De Bank van Quistorp heeft aandeelen uitgegeven tot een bedrag van 25 millioen. De Prov. Corr. spreekt over de voortzet ting van den strijd der katholieke bisschoppen tegen de staatsmacht. Zij zegt o. a. dit: De regeering zal desnoods tot de strengste en meest doortastende middelen hare toevlucht nemen, om den overmoed der bisschoppen te doen buigen of breken. Daar nu de nieuwe kerkelijk-politieke wetten de gewetens der katholieken geen geweld aandoen en de katholieke bevolking aan den open baren vrede veel gelegen is, behoort die bevolking bij de verkiezingen voor den Landdag op hare hoede te zijn, ten einde het aantal ultramontaan- sche afgevaardigden niet vermeerdere, daar toch deze, onder leiding van Rome, door hun verzet tegen den Staat dien vrede meer en meer storen. Het tegenwoordig Huis van afgevaardigden zal spoedig worden ontbonden. De verkiezingen voor de kiescolleges zullen vermoedelijk den 28sten dezer en die voor den Landdag den 4den Nov. plaats hebben. Het bericht, dat de Keizer voornemens is den 16den dezer te Weenen te komen, heeft zich bevestigd. In sommige bladen is gemeld, dat de pre sident van hel provinciaal bestuur in Posen van den aartsbisschop zou hebben geëischt, zijn ambt als zoodanig neder te leggen. Dit wordt in de Posener Zeitung officieel tegengesproken. Spanje. Een rapport van 't Carlistisch opperhoofd Ollo, dd. 6 Oct., verzekert, dat hij eene groote over winning heeft behaald en de troepen van Moriones gedwongen te vluchten. Deze hebben zich gered binnen Fuenta l'Arcina, met achterlating van vele dooden en gekwetsten. Uit Murcia wordt gemeldDe nieuwe gemeenteraad van Carthagena is Dinsdag saamge- steld. La Palma, de civiele gouverneur van Murcia, is benoemd tot president. De gemeenschap met Carthagena te land is afgesneden. De troepen rukken voorwaarts. Zij legen loopgraven in de richting der stad aan. Er wordt een levendig kanonvuur onderhouden. Oostenr.-Hong.-Monarchie. Het is gebleken, dat het werk der Jury bij de tentoonstelling niet boven alle aanmerkingen verheven is. Wat aanvankelijk voor eene kwaad willige insinuatie der federalistische bladen en inzonderheid van de Prager Politik werd ge houden, namelijk dat er inzendingen zijn be kroond, die wel voor de tentoonstelling waren aangegeven, maar er niet geweest zijn, heeft zich maar al te zeer bevestigd. Het schijnt dus, dat er bij het opmaken der bekroningslijsten onre gelmatigheden hebben plaats gehad. Wat er van zij, er heeft zich eene deputatie uit de tentoon- stellers naar den Aartshertog Reinier begeven, om hem, als beschermheer der tentoonstelling, hun bezwaar tegen die onrechtmatige uitspraken der Jury kenbaar te maken. Daar echter de leden der Jury reeds vertrokken en dus naar alle landen verspreid zijn, is het onmogelijk de zaak goed te maken. Naar men verneemt, moet dan ook de Aarts hertog voorloopig hebben te kennen gegeven, dat er tegen de uitspraak geen appèl kan worden worden aangeteekend en de zaak derhalve moet blijven zooals zij is. Rusland. Uit Warschau wordt gemeld: Voor eenige maanden benoemde de Russische regeering eene commissie, met het doel het gevangeniswezen in het Rijk te onderzoeken en betreffende dit onder zoek een rapport uit te brengen. In dit rapport vinden wij o. a. het volgende: In de maand Sep tember 1872 bevonden zich niet minder dan 74,000 personen in de verschillende gevangenissen. Deze 74,000 personen behoorden meest allen tot de klasse der misdadigers. Daarenboven waren nog opgesloten ruim 30,000 landloopers en 180,000 personen wegens het niet in orde zijn hunner passen. De meeste gevangenissen zijn koud, voch tig, eng en buitengewoon onrein. De vensters kunnen niet worden opengemaakt, zoodat aan zuivere lucht niet kan worden gedacht. In sommige gouvernementen logeerden op den vochtigen bodem mannen, vrouwen en kinderen bij elkaar. Is er geen plaats, dan stopt men de menschen in aardholen. Schoon linnengoed wordt uiterst zelden gegeven. Toen men in een paar gouver nementen om de 3 weken schoon waschgoed, en des namiddags warmen kost verstrekte, be merkte men dat gedurende den winter de min dere klasse zich uit liefhebberij liet opsluiten. Men wil, dat het betere voedsel, dat men ge durende het jaar 1870 den gevangenen in het gouvernement Warschau verstrekte, aanleiding gaf tot het doen van diefstallen, enz. Cliina. De Chineesche Staats-courant heeft eenigen tijd geleden eene memorie openbaar gemaakt van den gouverneur der provinciën Shensi en Xansuh. 't Betreft een daad van afschuwelijke wreedheid en bedrog, die slechts in China kan voorkomen en gepleegd werd door een Chineesch generaal. Deze generaal, Tsching-luh geheeten, had aan een Chineesch dorp, Kantai genaamd, eene oorlgscon- tributie opgelegd. Toen de bewoners echter niet spoedig genoeg betaalden, deed hij met zijne solda ten een aanval op het dorp en liet 200 personen meedoogenloos neerschieten. Vervolgens zond hij een bericht aan den Keizer, waarin hij verklaarde eene afdeeling insurgenten te hebben verslagen, voor welk feit hem dan ook in het officieele blad de noodige lof werd toegebracht. Later bleek het dat de geheele zaak bedrog was geweest. Tsching- luh zal nu, op aanklacht van den gouverneur der provincie Xansuh, terechtstaan.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3