9 der wet van 1 Juni 4865 (Staatsblad n°. 59), ter verkrijging eener akte van bevoegdheid als apotheker. Dag en plaats van het examen zullen nader worden aangewezen. Zij, die tot het examen wenschen te worden toegelaten, behooren daarvan vóór 20 Nov. e. k. schriftelijk opgave te doen aan den voorzitter der commissie van examen, den hoogleeraar Dr. P. J. Van Kerckhoff, te Utrecht, onder overlegging van een bewijs, dat zij minstens twee jaren als hulp-apotheker binnen het koninkrijk zijn werkzaam geweest. Op den 7den dezer is door Z. M. den Koning in een bijzonder gehoor ontvangen de heer C. J. Rodrigues Torres, ten einde aan HD. te overhandigen zijne geloofsbrieven als minister resident van Z. M. den Keizer van Brazilië. De spoorweg van Zutfen naar de Pruisische grenzen, aansluitende aan den Staatsspoorweg, is reeds afgebakend en de perceelen ter onteigening zijn aangewezen. De daarop betrekking hebbende stukken zijn reeds op de secretarieën van verschil lende gemeenten ter inzage gelegd. Eenige eige naren van landen onder Gorssel nemen echter geen genoegen met de bij minnelijke schikking aangeboden gelden, zoodat noodwendig daaruit processen zullen voortvloeien. Naar het Handelsblad uit zeer goede bronnen verneemt, kunnen de enkele gevallen van Aziati sche cholera, onlangs in sommige onzer binnen havens voorgekomen, met genoegzame zekerheid in verband worden gebracht met de komst van kolenschepen uit Ruhrort aldaar. Uit Harderwijk wordt gemeldSedert het vertrek der troepen Zaterdag jl. is het hier wat stiller geworden, zeker niet tot genoegen der groote en kleine kasteleins, die hier talloos zijn. Aan de militairen wordt ten minste ruimschoots de gele genheid aangeboden hun premie te verteren. Men kan hier geen vier huizen ver gaan, zonder een groote of kleine kroeg te zien, zonder de huizen van nog minder gehalte mee te tellen. Ook in de kazerne zijn thans zeer weinig manschappen. Dagelijks worden er echter circa 25 man aange bracht, meerendeels door de Fransche wervers. In de kazerne zijn dan ook meerendeels Franschen of Belgen. De wervers ontvangen voor ieder man, dien zij aanbrengen, 78 gulden. Over het geheel is de geest der troepen uitmuntend. De een is bereid den ander te helpen. Een treffend voor beeld zag ik nog heden, toen een invalide in de kazerne kwam. Dadelijk was een der soldaten, een Franschman, op het denkbeeld gekomen een collecte te houden voor dien op éen been en twee krukken springenden wapenbroeder, en waarlijk, de som was niet gering te noemen, die voor den oud-soldaat werd opgehaald. Deze gaf een rijksdaal der, gene een gulden, een ander weer wat meer of minder, doch allen zonder onderscheid gaven ruim. De off. v. gez. 2de kl. J. H. Bijstra, die tijdelijk bij het O.-I. leger is gedetacheerd, zal, instede van met het schip Hamptonmet het in den loop dezer maand via Suez naar Java ver trekkend stoomschip Holland derwaarts vertrek ken; zoomede de tijdelijk bij gemeld leger gedetacheerde off. v. gez. 2de kl. J. K. Stakman Bosse. Aan den eervol uil het corps zee-officieren afgevoerden luit.-ter-zee 1ste kl. O. Van Slooten, inspecteur over het loodswezen, de betonning, be- bakening en verlichting in het 1ste district, en aan den gepension. luit.-ter-zee 1ste kl. Jhr. F. L. Brantsen is toegekend de titulaire rang van kapt.-luit.-ter-zee. De ingenieur der 1ste kl. bij de marine L. C. P. W. Visser, is met ingang van 1 Nov. bevorderd tot hoofdingenieur. De kapt.-luit.-ter-zee A. N. L. Koops en de luit.-ter-zee 1ste kl. C. J. Smith, worden, met den laatsten dezer, eervol ontheven van het hevel, respectievelijk over Zr. Ms. ramschip Schorpioen en monitor Tijgeren met 1 Nov. aanstaande vervangen door den kapitein-luitenant-ter-zee W. H. baron Van Heerdt, adjudant des Konings in gewonen dienst en den luitenant-ter-zee der 1ste klasse J. M. L. A. P. Wirix; de luit.-ter-zee 1ste kl. L. F. H. Tuckerman, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 3den dezer in Nederland teruggekeerd, is met dien datum op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft met ingang van 15 October benoemd tot plaatsvervangend kantonrechter te Zierikzee Jhr. Mr. J. W. D. Schuurbeque Boe'ye, procureur bij de arrondissements-rechtbank aldaar. Z. M. heelt benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Druten den heer I. W. Middelkoop, thans te Texel; te Gulpen, den heer F. Gordon, thans te Ommen; te Ommen den heer E. P. Van Hoboken, thans te Kortgene te Texel den heer B. Haga, thans surnumerair, en te Kort gene den heer A. J. Kolff, thans surnumerair. Z. M. heeft aan den heer A. Kappler, post houder bij de bevredigde boschnegers en ambte naar van den burgerlijken stand aan de Marowijne (kolonie Suriname), vergunning verleend tot het aannemen der decoratie van ridder 1ste kl. der Frederiksorde, hem door Z. M. den Koning van Wurlemberg geschonken. Z. M. heeft pensioen verleend ten laste van den Staat aanJ. Barnouw, gew. hoofdonderwijzer te Rozenburg, ten bedrage van ƒ396; A. A. De Klark, gew. hulponderw. te Arnhem, van 66 L. Willink, gew. hooldonderw. te Harbrinkhoek, gem. Tubbergen, van 293 'sjaars. Z. M. heeft aan P. Verschuur, gew. op zichter van 's Rijks waterstaat 3de kl. te Muiden, verleend een pensioen ten laste van den Staat ten bedrage van 480 'sjaars. Gemengd Nieuws. Te Dieppe barstte voor een paar da gen op de vijfde verdieping van een huis in de straat Bonne Nouvelle brand uit, terwijl er drie kinderen een meisje van 3 jaren, een jongentje van 18 en een van 6 maanden, alleen te huis waren. De arme kleinen zijn allen in de vlammen omge komen. Een kleine kachel, welke de moeder terwijl zij de deur uitging had laten branden, is waar schijnlijk de oorzaak dezer ramp geweest. Koningin Olga van Griekenland is, toen zij dezer dagen op haar reis naar Zuid- Rusland Galatz passeerde, ter nauwernood aan een ernstig gevaar ontsnapt. Zoo groot was de aan drang der bevolking en vooral van de te Galatz gevestigde Grieken, om haar te zien, hare kleederen aan te raken en stukken daarvan, bij wijze van relieken, zich toe te eigenen, dat de koningin bijna werd doodgedrukt en jammerlijke kreten begon te slaken. Op 't laatst was H. M. genoodzaakt in een winkel te vluchten, van waar de politie haar, in een zeer incompleet costuum, naar haar schip terugbracht. De Brielsche koopman J. B., die op een verkooping van Oostvoorne een door hem valschelijk vervaardigde en onderteekende borg stelling gebruikte ten einde een door hem gekochte partij schapen en kippen in handen te krijgen, is gisteren door het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland veroordeeld tol twee jaren gevan genisstraf en twee boeten van 50. Een den Hove gedane gunstige mededeeling betreffende den handel van B., werd als verzachtende omstandigheid aan gemerkt. Uit Zuidland wordt gemeld: De o p- brengst der aardappelen is over het algemeen gunstigvooral de Rijnsburgers en Friesche jammen geven een goed beschot, zoodat zelfs van 120 tot 130 hectoliters van het gernet of halve hectare gedolven wordt. De handel in dit product blijft flauw, zoodat velen van plan zijn, ze tot het voor jaar in te kuilen, hopende alsdan betere rekening te maken. Uit Groningen wordt gemeld: Aan gaande den diefstal bij den heer Oortwijn is ook heden geen nieuws, 't Eenige wat in betrekking tot die ingewikkelde zaak nog valt te melden is dit: Er is Maandag eene bijeenkomst gehouden van crediteuren van genoemden heer, om die maatregelen te nemen, die in hun belang noodig mochten worden geacht. Naar wij vernemen, zijn in die vergadering twee commissies benoemd, die de zaken naar men hoopt tot een voor de weder zij dsche belanghebbenden gunstig resultaat zullen brengen. Een tweede vergadering zou Vrijdag plaats hebben. Volgens een bericht uit Hattem aan de Zw. Ct. heeft de politie zich in den nacht van 22 op 23 September met geweld in bezit gesteld van eene woning, welke haar niet toebe hoorde, en den bewoner, die haar in bezit geno men had, ofschoon zij ook hem niet in eigendom of huur schijnt toe te komen, maar die zich tegen het dreigend geweld gebarrikadeerd had, er uit gesleept. De zaak moet in handen der justitie gesteld zijn. Na 5 of 6 dagen intusschen heeft de bewoner het huis weder betrokken. Een nader bericht uit New -York omtrent den luchtballon der Daily Graphic meldt: De ballon is verongelukt. De drie reizigers, welke nog het leven behouden hebben, zijn de luchtschipper Donaldson, de teekenaar der Graphic Ford en de Engelsche matroos Lunt, die, voor het geval dat de ballon in zee mocht vallen, de reddingsboot zou besturen. Een Yankee heeft een nieuw stuk speelgoed uitgevonden, dat zeer populair belooft te worden en tot genoegen van kleine kinderen aanbevolen wordt. Het bestaat uit een wassen pop in nachtgewaad, die in eene wieg slaapt en die, wanneer op een veer gedrukt wordt, zich opricht, de armen uitstrekt en duidelijk mama roept. Dit speelgoed mag, volgens den uitvinder, in geen goed geregeld huisgezin ontbreken. Natuurlijk meent hij een Amerikaansch huisgezin, want in Holland is het overtollig; daar heeft men deze soort speelgoed in het origineel in overvloed en behoeft men zelfs op geen veer te drukken om het te laten „werken." Door meer dan 50 stalhouders te Amsterdam is bij den Gemeenteraad een verzoek schrift ingediend, strekkende om de opbreking der asphaltbestrating in de Kalverstraat te vragen. Gisteren is bij de arrondissements rechtbank te Middelburg, in eene zitting met ge sloten deuren, behandeld de zaak van P. J., oud 39 jaren, rijksveldwachter aldaar, thans ontsla gen, beschuldigd van aanranding der eerbaarheid op den openbaren weg. Het O. M. heeft de ver oordeeling geëischt van den beklaagde tot eene gevangenisstraf van ten minste 45 en ten hoogste van 183 dagen, in eenzame opsluiting te onder gaan. De rechtbank zal over acht dagen uitspraak doen. Het provinciaal gerechtshof in Gel- derland heeft bij arrest van gisteren A. Cappers, wegens verminking van zijn kind, veroordeeld o. a. tot twaalf jaren tuchthuisstraf. Adeline Patti is dezen winter weder te St. Petersburg en te Moskou geëngageerd. Hare zuster Carlotta debuteerde Zaterdag op de Covent Garden Concerts te Londen. Adeline schijnt, volgens berichten uit Parijs, geneigd te zijn de rol van Virginia te creëeren in de Italiaansche opera „Paul en Virginia" van Victor Massé, woor den van Jules Barbier. Monbelli is, naar men bericht, voornemens in het huwelijk te treden met Generaal Bataille. In Darmstadt heeft de kunste nares zich onlangs moeten verdedigen tegen de ongerijmde beschuldiging dat zij tijdens de Parijsche commune aanvoerdster zou geweest zijn van eene bende petroleuses. In den nacht van 7 op 8 dezer ont stond te Hardinxveld brand in de grutterij van A. Scheer. In korten tijd was het gebouw met schuur, benevens de daaraan grenzende woning, een timmermanswinkel en eene verlloods met alles wat in die perceelen zich bevond, een prooi der vlammen. De bewoners, die allen te bed waren, hebben zich met moeite kunnen redden. Naar men verneemt is er weinig of niets tegen brandschade verzekerd. Het totaal der o n t vangsten va n het onderwijs te Amsterdam in 1874 is begroot op 203,779, waaronder 111,803 aan schoolgelden van het lager, ƒ28,896 van het middelbaar, en 40,080 van het hooger onderwys. De uitgaven bedragen voor het lager onderwys ƒ450,784, voor het middelbaar ƒ126,370, en voor het hooger ƒ131,650, zonder de renten der kapitalen, ver tegenwoordigd door de gebouwen en de school- meubelen. Amsterdam zal dus in het volgende jaar ƒ505,025 voor het onderwys meer uitgeven dan ontvangen, of ruim ƒ1.80 per inwoner. BUITENLAND. Frankrij k. Uit Parijs wordt gemeld dat lord Howden, ge wezen gezant te Madrid, gisteren te Bayonne is overleden. In de gisteren gehouden zitting der per manente commissie heeft de heer De Mahy de regeering geïnterpelleerd over de benoeming van

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2