groot is en dat de meeste dier vakken van zoo grooten omvang zijn, dal alleen buitengewoon begaafde jongelieden in staat zijn daarin op den zelfden lijd blijken van voldoende kennis te geven. Niettegenstaande later genomen maatregelen is het resultaat even ongunstig gebleven en hebben alle examen-commissiën, sedert 1866 meerendeels samengesteld uit hoogleeraren in verschillende vakken van onderwijs, den staf gebroken over de wijze, waarop de wet het natuurkundig examen geregeld had. Splitsing van dit examen in twee examens werd door allen voorgestaan. In vijf jaren, van 1868 tot 1873, is het getal genees kundigen rnet 173 verminderd. Na dit alles overwogen te hebben, is de Minis ter van Binnenlandsche Zaken van oordeel, dat niet langer rnag gewacht worden met in dezen toestand verbetering te brengen. Dit is het hoofddoel van dit ontwerp. Maar tevens scheen het raadzaam van deze gelegenheid gebruik te maken om de wet van enkele gebre ken en misstellingen te zuiveren. In art. 1 wordt dan ook voorgesteld dat voortaan van den aan staanden arts twee natuurkundige examens in plaats van éen worden gevorderd; het eerste zal ongeveer gelijkstaan met het propaedeutisch exa men in de geneeskunde, aan de hoogescholen afgenomenhet tweede met het candidaats-exa- men. De omvang van het examen wordt ook ver minderd door de verplichting tot het afleggen van een examen in de artsenijmengkunde op te heffen en aan hen, die dit verlangen, gelegenheid te geven dat examen in twee gedeelten af te leggen. Gisteren is Zr. Ms. monitor Tijgeruit 't Nieuwediep komende, ten einde de verklikkers der torpedo's te beproeven, bij het Oude Schild aan den grond gestoomd. Een stoombarkas ver leende adsistentie. Aan mevr. de wed. Wagner te Roermond, die onlangs haar vijftigjarige loopbaan als onder wijzeres herdacht heeft, is door den inspecteur van 't lager onderwijs overhandigd de zilveren medaille van verdiensten, alsmede de medaille van de Eikenkroon 1ste kl., haar door den Koning groothertog toegekend. De laatste onder scheiding wordt slechts zelden uitgereikt. Mevr. Wagner is eene Luxemburgsche van geboorte. De Nederlandsche Bank had op 6 Oct. bij een muntmateriaal van f 95,S43,534.52s voor eene som van f 53,710,485.25 minder aan bank biljetten in ornloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt f 21,084,194.095 meer bedraagt, dan in verhou ding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Met ingang van den 16den dezer, zijn benoemd tot scheepsklerk bij de Nederlandsche zee macht: F. D. Van Genderen, II. P. M. Van Altena, O. Van Merkesteyn, H. A. G. F. D. Rant, W. S. Van der Noorda, W. A. Bakkers, W. A. H. Doorman en J. A. Grootendorst. Gemengd Nieuws. Luit. B.te Zwolle in garnizoen, is sedert gepasseerden Donderdag spoorloos verdwe nen. Financieele omstandigheden schijnen oorzaak te zijn, dat hij vermoedelijk de wijk naar Amerika heeft genomen. Zondag in den laten avond bevonden zich eenige jonge mannen ten huize van een paar vrouwen. Zekere A., een bekend strooper, treedt binnen en geraakt in twist over een der vrouwen, waarop hij de deur wordt uitgeworpen. Hij gaat naar huis, haalt zijn geweer, laadt er zwaren hagel op, keert terug en stelt zich op post; den eerste die het huis verlaat, wil hij neerschieten, en de volle lading treft den ongelukkige in den arm, die zoo goed als verbrijzeld werd. De dader is in verzekerde bewaring gebracht. Te Amsterdam is Maandag-morgen in de Jacob van Carnpenstraat een man van een steiger, ter hoogte der derde verdieping, gevallen en naar het gasthuis vervoerd, alwaar hij aan de gevolgen is overleden. Bij een in aanbouw zijnd huis in de Parkstraat in Den Haag kreeg Maandag een metselaar, die zich dikwijls aan drank te buiten gaat, zijn ontslag. De ontslage.ne zocht daarop zijn troost bij de jeneverflesch, en toen bij vrij wel beschonken was, ging hij naar de plaats, waar zyn makkers werkzaam waren, terug om zijn ge reedschap te halen. Toen hij ook een breekijzer, dat hem niet toebehoorde, wilde meenemen, zeide een der werklieden tot hem dat stuk is van den baas. De beschonkene werd driftig en sloeg den man, die hem die woorden toevoegde, met het breekijzer zoodanig op het hoofd, dat een hevig bloedverlies het gevolg er van was. De zaak is in handen der politie gesteld. De Hooge Raad (Kamer van Straf zaken) heeft bij arrest van eergisteren vernietigd het vonnis van de arrondissements-rechtbank te Rot terdam, waarbij L. N. S. aldaar is ontslagen van alle rechtsvervolging, ter zake van het aan het hoofd staan eener school van meer uitgebreid lager onderwijs, zonder de daartoe vereischte akte van hoofdonderwijzer te bezitten en zonder te vallen in de uitzondering van tijdelijke waarne ming dier school. De Hooge Raad, ten principale rechtdoende, heeft S. aan het hem ten laste ge legde schuldig verklaard en veroordeeld tot eene geldboete van f 25. Het prov. gerechtshof van Noor d-H o 1- land behandelde gisteren de zaak tegen Gatharina de Vries Hakkebaard, kroeghoudster uit de Krom- elleboogsteeg, beschuldigd van in den nacht van 17 op 18 April 11. te omstreeks 2 uren Theodora Schumers zoo onzacht buiten de deur te hebben gezet, dat zij met het hoofd op de sleenen geval len en aan de gevolgen daarvan op 20 April is overleden. Beiden verkeerden toen in beschonken toestand. De beschuldigde beweerde ook voor den hove, dat de sedert overledene is gestruikeld, en ontkende de oorzaak van haar dood te zijn. 13 getuigen werden gehoord, waaronder 3 die ver klaarden gezien te hebben dat de beschuldigde haar, onder het uitroepen der woorden: „nou er uit, rood zwijn" een duw heeft gegeven, waar door zij is gevallen. De adv.-generaal Jhr. Mr. C. H. Backer achtte dan ook het bewijs van hare schuld volkomen geleverd. Wegens verzachtende omstandigheden, als het niet willen noch voorzien van de gevolgen, de toestand der verslagene enz. requireerde spreker tegen haar een veroordeeling tot een cellulaire gevangenisstraf van 2 jaren. De in plaats van den om wettige redenen verhinderden collega optredende advocaat Mr. A. J. J. Salm concludeerde, op grond van gemis aan overtuigend bewijs, tot vrijspraak. Na re- en dupliek bepaalde het hof de uitspraak op a. s. Vrijdag. In het Hotel V E ut op e, te Antwer pen, is jl. Zaterdagmiddag dood op zijn bed gevon den een vreemdeling die, volgens verklaring van den geneesheer, waarschijnlijk zich vergiftigd had. Het signalement van den overledene luidt aldus: middelmatige grootte, mager gezicht, blonde haren, baardeloos, oud ongeveer 26 jaren. Zijne kleeding bestond uit een overjas van bruine stof, een geheel pak van blauwe stof, geteekend: „Huis Phenix, J. Cahen, Kal verstraat, Amsterdam," zwart zijden halsdoek, wit linnen hemd, geteekend Z. W., bottines, gemerkt W. W., zijden hoed, geteekend „A. van Willem, hoedenmaker, Amsterdam." ife ongelukkige droeg aan geld slechts 45 centimes bij zich. Verleden week heeft de Arrondisse- ments-rechtbank in Den Haag, in raadkamer ver gaderd, naar den Procureur-Generaal verwezen de drie personen beschuldigd van moord op mevrouw Van der Kouwen en hare dienstmaagd. Alsnu zal eerlang het Prov. Gerechtshof in Zuid- Holland in raadkamer hebben te beslissen of de beklaagden al dan niet naar de openbare terecht zitting van het Hof zullen worden verwezen. Indien het Hof de verwijzing weigert, moeten de beklaag den, die nu reeds 10 maanden preventief gevan gen zitten, onmiddellijk in vrijheid worden gesteld. De Jong is nu en dan in de gevangenis zeer heftig; gedurende al de '10 maanden heeft hij geweigerd iels uit te voeren, zelfs een of andere bezigheid tot uitspanning te ondernemen. De beide anderen, Verlind en Behagel, zijn werkzaam en bedaard, doch houden zich even onschuldig als De Jong. Op de rivier de Maas bij Well zou gistermorgen de schroefstoomboot Noord-Holland n°. 1 een aan den grond zittend schip vlot trekken, toen de bolder, waaraan de tros bevestigd was, afbrak en den daarbij staanden machinist met zulk een hevige kracht tegen het rechterbeen aansloeg, dat het onder den enkel letterlijk ver brijzeld werd, zoodat er de voet nog slechts met een gedeelte der huid aanhing. Te Werkendam is gisternacht een der grootste huizen, bewoond door vier gezinnen, totaal afgebrand. Het huis is verzekerd, de inboe dels zijn het slechts gedeeltelijk. De bewoners hebben zich gered. Gisteren heeft het provinciaal ge- rechtshof in Overijsel B. M. Hammer, fabriek- arbeidster te Wierden, vrijgesproken van den haar ten laste gelegden kindermoord. Het nog onvervuld gedeelte der tucht huisstraf van 5 jaren, waartoe E. J. Hemeltje onder Raalte den 24 Januari 1872 wegens valsch getuigenis was veroordeeld door het hof van Over ijsel, is door Z. M. den Koning verwisseld in cellulaire gevangenisstraf voor de helft van den duur. Verleden Donderdagavond werd Dr. Van den Berg, geneesheer te Oss, toen hij van het landgoed Elzenberg huiswaarts keerde, door 2 deugnieten, Ant. v. d. Elzen en P. Schuijers, aangerand. De dokter ontving een duchtig pak slaag en zelfs riep de een: „we zullen je vermoorden." De politie begaf zich den volgenden morgen vroeg op weg tot onderzoek en vond toen P. Schuijers dronken aan den weg liggen en nog in het bezit van het horloge van den dokter. A. v. d. Elzen schijnt met een stoomboot naar Holland ontvlucht te zijn. Uit New-York wordt van 7 October gemeld Bij een t weede poging om den ballon van professor Wise op te laten, rukte een storm wind het gevaarte weg. De luchtreizigers redden zich door van een hoogte van 30 voet naar bene den te springen. BUITEN LAND. Frankrij li. Maandag heeft aan een banket te Neuville-Lebon, bij gelegenheid der opening van den spoorweg, de hertog de Broglie eene lange rede gehouden, waarin hij heeft aangetoond dat de heerschappij der geestelijkheid, gelijk die in de middeleeuwen bestond, voor altijd heeft opgehouden. Niets dat overeenstemt met een wettig gezag der geeste lijkheid, zou weder in het leven kunnen treden. De priesters zullen slechts heerschappij voeren over onze harten, zeide de heer De Broglie. Dus hoedanig het Gouvernement ook zijn mocht, dat de Nationale Vergadering aan Frankrijk geven zal, geenerlei ofler zal worden gevraagd aan de maat schappelijke instellingen. Wij allen willen een be stendig en krachtig Gouvernement, dat de wettige eischen even goed inziet als de gevaren onzer moderne maatschappij en de beginselen erkent waarop deze berust, maar de buitensporigheden er van verwerpt. Zoodanig zal het Gouvernement zijn, dat de Nati onale Vergadering ons geven zal; nooit zal zij aan een ander hare goedkeuring schenken. Deze rede werd zeer toegejuicht. Bij het voorlezen van de akte van beschul diging tegen maarschalk Bazaine heeft men kun nen opmerken, dat de passages, die handelen over de correspondentie, die Bazaine onder de muren van Metz met Mac-Mahon onderhield, een diepen indruk gemaakt hebben op de rechters en het publiek; vooral was dit het geval bij de mededeeling, dat Bazaine verscheidene dépêches had gezonden aan Mac-Mahon, die onderschept werden door kolonel Stoffel, welke toen in last had Mac-Mahon te onderrichten van al hetgeen hem voor de oorlogs-operatiën dienstbaar kon zijn. Hierna werd de zitting een poos geschorst. Bij het hervatten der zitting ging de griffier, nadat het eerste gedeelte van het rapport was voorge lezen, tot het tweede deel over. Dit handelt over het approviandeeren van Metz, waaromtrent Ba zaine geen enkele schikking had genomen. Leven dige emotie verwekte het verhaal van 't incident- Regnier, en van Bourbaki's uitval. De zitting eindigde te vijf uren. Duitschland. Eene nieuwe corporatie van boekhandelaars te Keulen heeft in hare eerste circulaire onder anderen het volgende bekend gemaakt: „De beroemde fabriek van stalen pennen van D. Leonardt Co., te Birmingham, heeft bij ons een hoofddépót van haar fabrikaat gevestigd. Wij wijzen inzonderheid op de „Pius-pen", verkrijgbaar in drie soortenfljn, midden-qualiteit en grof. De uitbreiding van het gebruik dezer pen verdient te meer aanbeveling,

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2