LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4192. Donderdag A0. 1873. 9 October. STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COUR AST Voor Leiden per 3 maandenf 1 Franco per post1-40. Afzonderlijke Nora roers...0.02. Deze Courant wordt dagelijksmet uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17£. Grooterc lellers naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Raphaöl Marcus Beuth en Zoon, kooplieden alhier, waarbij zij aan de Gedeputeerde Staten dezer provincie vergunning vragen tot het verplaatsen hunner stoomfabriekter bereiding en reiniging van bed- veeren en kapok, van de Doelengracht naar het perceel aan de Cellebroersgracht n°. 8. Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staatsblad n°. 19); Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der information de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 13den October aanstaande, 'svoormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 8 October 1873. LEIDEN, October. De vergadering van het Leidsch Departe ment der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, in de vorige week gehouden, kenmerkte zich door de bijzonderheid, dat drie zilveren medailles, wegens langdurige en getrouwe dienstvervulling in éene en dezelfde betrekking, werden uitgereikt. Petrus Kriek, Jacobus Kruyt en Dorothea Mar- garetha Kollaard hadden zich die onderscheiding waardig gemaakt. De heide eeisten waren achter eenvolgens 37*/2 en 25 jaren bij de firma Potturn en C°. alhier werkzaam geweest, terwijl de laatste gedurende 25 jaren bij mevrouw de wed. J. Har- tevelt Az. had gediend. Met een gepast en ernstig woord van den voorzitter, den heer D. De Loos, werd het eere-metaal aan de beide eerstgenoem- den, die ter vergadering tegenwoordig waren, aan geboden. Daarenboven ontving Petrus Kriek uit handen van het Departements-Bestuur, namens zijne patroons, nog een geschenk in geld. Moge het gebeurde het bewijs leveren, dat nauwgezette plichtsvervulling en goede trouw van dienstbaren jegens hunne meesters nog steeds op hoogen prijs worden gesteld en velen aansporen het voor beeld der bekroonden te volgen. Woensdag, 22 October e. k., zal in de Stads- Gehoorzaal alhier het derde congres van bestuur ders en voorstanders der vereenigingen voor volks voordrachten en volksvermaken in Nederland worden gehouden, waartoe alle belangstellenden tegen f 1 zullen worden toegelaten. Als vraag punten ter bespreking zijn aangewezen: 1. Is het wenschelijk de werkzaamheid van het Centraal Bureau te eeniger tijd over te dragen aan de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen? Zoo ja, hoe kan die overdracht worden voorbereid? 2. Is de Zondag een geschikte dag voor volks voordrachten en volksvermaken en, zoo de Zon dagswet daartegen bezwaren oplevert, hoe kunnen deze uit den weg geruimd worden? 3. Verdient het plaatsen van een Vragenbus bij volksvoordrachten aanbeveling? 4. Is 't niet wenschelijk jaarlijks een algemeenen yaderlandschen gedenkdag feestelijk te vieren Zoo ja> welke gebeurtenis komt daartoe 't meest in aanmerking, en hoe moet die viering worden ingericht? Hoe moet volksontwikkeling worden geleid °rn te voorkomen, dat de eerste en dikwijls eenige yrucht, die zij bij den werkman achterlaat, besta ln een gevoel van ontevredenheid over den toe stand, waarin hij zich geplaatst ziet, zonder dat, bij gemis aan de noodige energie, het juist besef Jn hem levendig wordt van den weg, waarlangs hij tot verbetering van dien toestand kan geraken 6. Moeten onder de openbare volksvermaken de kinderfeesten niet een eerste plaats innemen, en hoe worden zij het doelmatigst ingericht? 7. Moeten en kunnen wij 't daarheen leiden dat de volksvoordrachten van de werklieden zelf uitgaan? 8. Wat kunnen onze vereenigingen voor en door militairen doen? 9. In hoever kunnen de volksvoordrachten zich bewegen op 't gebied der letterkunde en haar geschiedenis 10. Wat is er te zeggen voor het organiseeren van festivals, b. tentoonstellingen van bloemen, gekweekt door den arbeidenden stand, met uitlo- ving van prijzen? Op den 26sten October a. s. zal in de stadszaal alhier de tweede algemeene vergadering van het Nederlandsch Aardrijkskundig Genoot schap gehouden worden. Na afloop zal een geza menlijk bezoek aan de bibliotheek gebracht worden, ter bezichtiging der kaarten uit het legaat van den heer Bodel Nyenhuis en van het Ethnolo- gisch Museum. Het lidmaatschap is zoowel voor dames als voor heeren toegankelijk, terwijl zij die verlangen mochten toe te treden, zich kunnen wenden tot den voorzitter van het bestuur prof. P. J. Yeth te Leiden, tot de secretarissen Dr. C. M. Kan te Utrecht en N. W. Posthumus te Amsterdam, en het lid kolonel Blommendal, in Den Haag. Bij de aanbesteding van levensmiddelen voor het garnizoen van het 4de regiment infanterie alhier, waren de minste inschrijvers de heeren R. Koekkoek voor aardappelen en Taverne voor spek en varkenskluiven, en wel voor de volgende prijzen, als: aardappelen />2.19 per hectoliter, gerookt spek 73, gezouten spek 69 en varkens- kluiven 35 cents per kilogram. Gistermorgen had het 3jarig dochtertje van een turfventer op de Binnenvestgracht, terwijl zij jp huis speelde, de onvoorzichtigheid een paar planken, die in de gang overeind stonden, omver te trekken, zoodat deze op een harer beentjes vielen, dat daardoor gebroken is. Naar wij vernemen is door mevr. Blussé een gift van 1000 geschonken tot het aankoopen van levensmiddelen voor personen uit den wer kenden stand te Zoeterwoude. In de eerste helft der maand September zijn alhier bezorgd de volgende brieven die wegens onbekendheid der adressanten niet bezorgd zijn kunnen worden A. Willemars, J. v. d. Haak, Berlijn, H. J. Noorthout, S. Vaartjes, Mej. D. Van Ginkel, J. Koppenrnan, allen te Amsterdam; Bachmann te Augsburg; D. Van Dam te Routepaal; Mej. B. Van Buureri te Boskoop; De Jong te Delfzijl; AAL J. Kooreman te Dordrecht; Mizee, H. H. Ter Meer, beiden te 's-Gravenhage; Mev. v. d. Schaft te Hilversum; Mev. Du Breuille, geb. De Rijlandt te Pau; Montje den Antman te Soelen; Mevr. Hamaker (niet vermeld). Gisteren werden in Den Haag voor het lager onderwijs geëxamineerd 7 candidaten voor wiskunde, 1 trok zich gedurende het examen terug, 3 werden afgewezen en 3 toegelaten, te weten de heéren: J. J. Corbijn uit Katwijk a/Zee D. F. Labryn, uit Rotterdam, en J. C. Pauptit, uit Den Haag. Voor de hoofdonderwijzersakte was het aantal candidaten 16, waarvan werden afgewezen 13 en toegelaten 3: de heeren J. G. Kloppers, J. De Koning en D. J. Aran der AVant, allen uit Dor drecht. Ten gevolge eener meerdere uitzending van suppletie-troepen naar Oosl-Indië heeft de Minister van Oorlog weder de gelegenheid geopend voor onderofficieren en korporaals, om bij de troepen, dienstdoende in de overzeesche bezittingen, over te gaan en zulks onder de bepaalde gratificatie van f 200. De Concept-Concessie voor den aanleg van spoorwegen op Java, ingeleverd door de bekende commissie voor spoorwegen op dat eiland, bevat het volgende: De aan te leggen spoorwegen loopen: a. A7an Batavia in nagenoeg zuidoostelijke strek king door de landen Tji-Lingsie en Tji-Baroessa naar het dal Tji-Behet, van dit dal overgaande in dat der Tji-Kendoel en verder, de Tji-Sokkan en Tji-Tarum snijdende, benoorden den Goenong Missi- git naar en door de vlakte van Bandong tot aan de hoogte bij Tji-Tjalengka. Te Batavia zal de spoorweg in verbinding staan zoowel met den bestaanden spoorweg naar Buiten zorg, als met de eventueel aan te leggen haven werken aan de baai van Batavia. b. Van Tjilatjap door de residentiën Banjoemaas en Baglen naar den beneden Bogowonlo, en verder door de residentie Djocjo naar de hoofdplaats van dien naam, de Progo-rivier snijdende omstreeks Sentoio. c. Van Solo of Soerakarta door de residentiën Soerakarta, Madioen, Kediri en Soerabaja naar de hoofdplaats van dien naam en aldaar aan de haven aansluitende. cl. A'an Soerabaja in hoofdstrekking langs den grooten weg tot Porrong en verder langs Palang tot Malang. Aan de concessionarissen wordt tevens opge dragen het leggen en exploiteeren der volgende zijtakken a. Aran den rechter Progo-oever bij Sentoio naar en door de Kadoe tot even benoorden den post Setjan. b. In het dal der Madioen-ririer van Ngawie tot Ponorogo of iets verder zuidwaarts de hoofd lijn snijdende ergens benoorden Madioen en daarop aansluitende. c. In het dal der Kediri-rivier (Kali Brantas) van de hoofdlijn tot omstreeks Toelong-Agong. d. \ran omstreeks Gernpol of Palang naar Pas- soeroean en Probolingo. Binnen 12 jaar moeten alle lijnen gereed zijn. Op vijf punten moet tegelijk worden begonnen, nl. te Batavia, Tjilatjap, Djocjokarta, Soerakarta en Soerabaja. De kosten worden geraamd op f 125000 per kilometer, derhalve voor den ge- heelen spoorweg van 960 kilometer op 20,000000. De geraamde f 120,000000 zullen door den Staat worden verschaft naarmate de baan wordt opge leverd; de Staat zal in betaling geven Staats- obligatiën rentende 5 pGt. De Maatschappij zal hebben een kapitaal van f 20,000000. De Staat waarborgt gedurende den tijd der concessie een rente van 5 pGt. over dit bedrag. De concessie wordt gegeven voor 99 jaren. De Regeering heeft ingediend een wetsont werp tot wijziging der wet van den lsten Juni 1865, regelende de voorwaarden tot verkrijging der bevoegdheid van geneeskundige, apotheker, hulpapotheker enz. Het motief is, dat reeds spoedig na de invoe ring der wet van 1865 (Stbl. n°. 59) het aan de commissiën, belast met het afnemen van de natuur kundige examens volgens art. 4, bleek, dat het aantal vakken, waarover dat examen loopt, zoo

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1