zuim, misverstand of wegens onkunde van be dienden, brieven in de bussen gevondon, die uiterlijk de kenteekenen dragen, dat het de be doeling der afzenders is geweest ze te doen aanteekenen. De herinnering schijnt daarom niet overbodig, dat de brieven, bestemd om te wor den aangeteekend, op het postkantoor tegen een bewijs van ontvangst aan de ambtenaren moeten worden afgegeven. De afzenders zullen wel doen het bewijs van ontvangst dadelijk op te vragen van hen, die zij met het naar de post brengen der brieven hebben belast. Indien dan blijkt, dat er verzuim beeft plaats gehad, bestaat er in de meeste gevallen nog gelegenheid om het te her stellen. Uit Willemstad wordt gemeld: De alhier in garnizoen zijnde officier van gezondheid 2de klasse J. H. Bijstra, die op den 16den dezer van hier zal vertrekken, als voor twee jaren naar het leger in Indië gedetacheerd, heeft namens den Keizer van Duitschland ontvangen de medaille fur Nicht-combattanten, wegens de door hem in 1870 te Dusseldorp verleende hulp aan zieken en gewonden, zijnde hij destijds, op zijn vrijwillig aanbod, daartoe door Het Roocle Kruis afge vaardigd. Naar wij vernemen zal de geneeskundige dienst voor de te dezer stede in garnizoen lig gende militairen door een burgerlijken geneesheer worden waargenomen. Den 27sten dezer vertrekken 27 korpo raals-titulair van het instructie-bataljon te Kam pen naar de regimenten om daarbij in den effec tieven graad dienst te doen; terwijl tegen den 8sten dezer een aantal jongelingen zijn opgeroepen om met eene vrijwillige verbintenis voor 5 jaren bij dat corps in dienst te worden gesteld. De luits.-ter-zee der '1ste kl. C. Ten Bosch, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis en gedetacheerd als commandant aan boord van het flottille-vaartuig Hector, H. J. S. Van der Sloot, geplaatst bij 's Rijks werf te Willemsoord en toegevoegd aan den equipage meester aldaar L. G. C. Van Wachendorff van Rijn, dienende als Jste offic. aan boord van Zr. Ms. ramschip Schorpioenen L. J. E. Haje- nius, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wacht schip te Hellevoetsluis en gedetacheerd als comm. aan boord van het verdedigingsvaartuig Wodan, die der 2de kl. T. Spree, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis en ge detacheerd aan boord van het flottille-vaartuig Hectoren de officier van adm. der 2de klasse F. T. Courier dit Dubekart, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis en belast met de funcliën van adm. bij de maritieme zieken-inrichting aldaar, worden met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld en met den lsten Nov. daaraanvolgende vervangen door de luits.- ter-zee 1ste kl. C. Schuylenburg, J. M. Brevet, F. H. Coblijn en D. J. Weys, dien der 2de kl. H. G. Hildebrandt en den officier van adm. der 2de kl. J. P. Vasseur. De luits.-ter-zee 2de kl. J. H. Mijer, L. G. Kakebeeke en Jhr. J. C. L. Von Schmidt auf Alten- stadt, respectievelijk dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, ramschip Buffel en monitor Heiligerlee, D. J. W. A. G. Coops en A. EL. Alkenbout Schokker, dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Hel Loo, en T. Dalhuisen, dienende aan boord van Zr. Ms. wacht schip te Amsterdam, worden met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld, terwijl met den lsten Nov. daaraanvolgende geplaatst worden: aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willems oord de luit.-ter-zee 2de klasse G. J. Fisscher; aan boord van Zr. Ms. ramschip Buffel de luit.- ter-zee 2de kl. P. Heyning^ aan boord van Zr. Ms. monitor Heiligerlee de 'luit.-ter-zee der 2de kl. Jhr. J. C. R. Westpalm van Hoorn; aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Het Loo de luit.-ter-zee der 2de kla.sse J. Wentholt en C. R. A. Van Osenbrugge; aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis de iuit.-ter-zee der 2de kl. P. F. H. Volcke, en aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam de luit.-ter-zee der 2de kl. J. C. Van Wessem. Z. M. heeft aan A. M. De Greeuw, te Am sterdam, loteling van de lichting der nationale militie van dit jaar, ingelijfd bij het 3de reg. huzaren, ontheffing van den werkelijken dienst voor zijn geheelen dienstfyd verleend. Z. M. heeft, als blijk van goedkeuring en tevre denheid, aan D. Kroonenberg, te Amsterdam, wegens het redden van drenkelingen op 24 December 1871 en 4 September 1873, aan L. Koornneef te Spijkenisse, als blijk van goedkeuring en tevre denheid, wegens de redding van een elfjarig meisje uit het water aldaar op 23 Augustus 1873, toe gekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 September 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. Z. M. heeft benoemd: tot plaatsv. van den districtsveearts wien Leeuwarden als standpl. is aangewezen, J. F. Laméris, veearts te St. Anna Parochie, gemeente 't Bildt; den heer E. Boonen, consul te Valparaiso, tot Ned. consul-generaal in Chili, te Santiago, en den heer H. Schierholz tot Ned. consul te Valparaiso. Z. M. heeft benoemd tot president van het Prov. Gerechtshof in Friesland Mr. S. W. Tromp, thans raadsheer in gemeld gerechtshof; tot rechter in de arrond.-rechtbank te Haarlem, Mr. L. E. A. baron Sloet tot Oldhuis, thans rechter in de arrond.-rechtbank te Winschoten. Z. M. heeft benoemd tot lsten luit. der inf. bij de landmacht in West-Indië, den 2den luit. der inf. bij die landmacht A. Conradi, adjudant bij den Gouverneur van Suriname. Gemengd Nieuws. Dr. Joseph Bechtinger, een Oosten rijker, schreef onlangs een boek over onze Oost- Indische bezittingen zóo vol schandelijke onwaar heden, dat zelfs de buitenlandsche pers de schou ders ophaalde voor zoo'n werk. Bijzonderheden, aan het Handelsblad medegedeeld omtrent den schrijver, doen de daad van den schrijver in een nog ongunstiger licht verschijnen. Dr. B. was geneesheer bij het leger van Keizer Maximiliaan in Mexico. In Aug. 1867 kwam hij te Batavia en trachtte daar eene aanstelling als offic. van gezondheid te erlangen, doch wegens gebrek aan papieren en onbekendheid met de Nederlandsche taal, werd hij afgewezen. Door eenige ingezetenen van Batavia werd hij toen in staat gesteld naar Nederland te vertrekken, waar het hem gelukte bij het Ministerie van Koloniën zijne aanstelling te verkrijgen. In Indië teruggekeerd, verliet hij echter spoedig den dienst, wellicht, omdat hij geen persoon was om naar bevelen te luisteren en liever zijn reislust wilde bevredigen. Spoedig daarna richtte hij te Batavia een eigen ziekenhuis op, waar hij, volgens groote annonces in al de bladen, alle ziekten genas, doch tegen vooruitbetaling. Korten tijd later kondigde hij, „wegens ziekte," zijn vertrek naar de gezondheids-inrichting te Gadok aan, doch weldra vernamen zijne schuldeischers, tot hun innig leedwezen, dat hij naar Singapore verhuisd was. In de Veenkoloniën (Prov. Gronin gen) is een conflict ontstaan met betrekking tot de aardappelmeel-induslrie. De fabrikanten willen of kunnen niet meer betalen dan f 1.25 per hecto liter, de verkoopers willen niet lager dan 1.50 verkoopen. Nu heeft eene der jongste fabrieken 300,000 hectoliters ingekocht voor f 1.50. Maar de meeste overige fabrikanten willen liever niet, of slechts ten halve werken, dan zich door de landbouwers laten dwingen. Dientengevolge zijn tijdelijk vele arbeiders afgedankt en heeft de ver scheping der aardappelen plaats gemaakt voor opeenhooping op de velden. Vermits de opbrengst van bet gewas ook dit jaar goed is, mag worden aangenomen, dat op dit oogenblik nog wel 2 rnillioen hectoliter fabriek-aardappelen onverkocht bij de landbouwers voorhanden is. Sedert eenige dagen is te Par ij s de diefstal van juweelen, die gezegd worden eene waarde van 300,000 a 400,000 frs. te hebben, en die Edward Peake in een koffiehuis zouden zijn ontvreemd, het onderwerp van schier alle gesprekken. De zaak heeft onverwacht een vreemde wending genomen. De bestolene is nl. op bevel van den rechter van instructie zelf in hechtenis genomen. Volgens den Figaro maakte hij zijn werk van het verkoopen van diamanten en robij nen, niet op eigen naam, maar ten dienste van Engelsche da/nes, die haar kostbaarheden te gelde moesten makei.ï, om met de opbrengst leveranciers te betalen, die j^een langer uitstel wilden toestaan. De heer Edward Peake in de gevangenis heeft men hem reeds den naam van Peak-Pockel (Piek-Pocket) gegeven trad voor haar als bemiddelaar op, maar toen hem kostbaarheden van zulk een hooge waarde waren toevertrouwd, schijnt hij geen weerstand te hebben kunnen bie den aan de verleiding om ze, in overleg met zekeren Thomas Davis, te verduisteren, onder den schijn, alsof ze hem ontstolen waren. Hij ontkent echter alle schuld. Op het kasteel Johannisberg is dezer dagen een vat wijn (Auslese van 1861) verkocht voor den hoogsten prijs, die, naar men zich her inneren kan, nog ooit aan den Rijn betaald is,, namelijk voor 28,000 gulden, dat is 20 gulden per flesch. Laatstleden Donderdag-avond zijn de verpleegden in het gesticht Meerenberg, bij Haarlem, vergast op een concert, geheel belangloos ontwor pen en gegeven door drie ingezetenen van Haarlem, de heeren Appy, violoncellist, Vink, pianist, en Schmitz, baritonzanger, onder leiding van den heer Appy. Wonderlijk was de indruk, dien de zeer goede muziek en zang op de toehoorders maakten. Letterlijk heerschte onder de ongeveer 500 verpleegden gedurende het geheele concert de grootste stilte en eene voorbeeldelooze orde, 't geen hij hunne onafgebroken aandacht en onver deelde bijvalsbetuigingen wel een bewijs is, hoe zeer de kunstenaars hen wisten te boeien. Z o n d a g-a vond had in de Nachtegaal straat te Utrecht het volgende plaats: Zekere juffrouw H. was door het omvallen van een lamp, met petroleum gevuld, in brand geraakt. Zij vluchtte,, daar al hare kleederen reeds in brand waren, naar haar buurmande heer de B., toevallig daar aanwezig, had het geluk de vlammen te smoren. De arme vrouw had echter reeds ver scheiden brandwonden bekomen. Naar men verneemt, zullen de eige naars der Utrechtsche Ijzergieterij aan hunne fabrieken uitbreiding moeten geven, daar zij aan hunne talrijk gedane bestellingen niet meer kun nen voldoenhoewel er reeds een personeel van ruim 300 werklieden dagelijks arbeid vindt, komen er altijd nog handen te kort. Het gebrek aan goede smeden is een der eerste punten, waarmede de eigenaars te kampen hebben. Als een voorbode van een stren gen winter wordt genoemd de verschijning van verscheidene ijsvogels welke zich in de laatste dagen telkens vertoonden, tot zelfs dicht bij de huizen in de gemeente Maartensdijk. Hiermede brengt men in verband de groote zwermen trek- duiven, die zich in de omliggende bosschen bevin den, tot groot nadeel van de landbouwers, die de boekweit nog op het veld hebben en waarvan de duiven veel verslinden. Het behoeft dan ook niet gezegd te worden dat er ijverig op deze dieren wordt jacht gemaakt. Zaterdag-middag heeft in de nieuw gebouwde pastorie van de R. K. kerk en Cathe- diaal in de Jansstraat te Haarlem een gasontploffing plaats gehad. Men vermoedde dat ergens in 't gebouw een lek aan de gasleiding moest wezen, hetgeen dan ook werkelijk 't geval was aan de leiding bij de trap. Zoodra men daar met het licht kwam, ontvlamde het gas, hetgeen zulk een geweldigen slag veroorzaakte, dat de drie aanwezigen bewusteloos nedervielen. De trap is uiteengeslagen en eenige ruiten zijn verbrijzeld; overigens is de schade niet bijzonder groot. Zondag- avond omstreeks 9 uren zijn aan de Zwet, naby Overschie, in de branderij van de heeren Daalmeijer en Van 't Wout twee per sonen door particulieren aangehouden. Zij hadden, zich met een roeiboot naar de achterzijde begeven en zich door het verbreken van ruiten toegang tot het inwendige der branderij weten te ver schaffen, alwaar zij eenige koperen voorwerpen- hadden bijeenvergaderd, toen zij onverwacht wer den gestoord. Zij zijn door de politie van Overschie gevankelijk naar Rotterdam vervoerd. De een had pas 5 jaar in het tuchthuis te Leeuwarden door gebracht. Uit Doldersum schrijft men: Op een stuk heigrond alhier, toebehoorende aan den heer J. Leuringh te Leek, bevind zich een heuvel van ovaalronde gedaante, bekend onder de naam van „Witte Wijvenberg." De heer Sloet van Vollenhove, in dezen omtrek jagende, meende daarin een tumulus of grafheuvel te zien, zooals er onder-

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2