LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4191. Woensdag A0. 1873. 8 October. KOEPOKINENTING. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posl1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1—6 regels.1.05. Iedere regel meern 0.174. Groolcre letters naar plaatsruimte. Weinige dagen geleden had in de tweede koop stad des rijks een bijeenkomst plaats, te belang rijk dan dat wij haar met stilzwijgen zouden voorbijgaan. Wij bedoelen de eerste algemeene vergadering van de Nederlandsche Vereeniging tot bevordering der Koepokinenting. In het vorige jaar opgericht, mag zij zich nu verheugen in het bezit van 15 afdeelingen. Is dat aantal aanzien lijk te noemen Met het oog op de zaak welke 't hier geldt, zeker niet, en vooral treft het de aandacht, dat onder die 15 plaatsen juist die niet worden gevonden, van welke men mocht ver wachten dat zij het eerst zouden zijn toegetreden. Om te zwijgen van andere grootere steden toch, missen wij daaronder van onze drie academie steden juist de twee voornaamste, en dit mag des te meer verwondering baren, dewijl het doel der Vereeniging zich niet bepaalt tot het oprich ten van pares vaccinogènes, maar in de aller eerste plaats van wetenschappelijken aard is. Vooral de koepokinenting is, evenals zoovele zaken op het gebied der geneeskunde, een onderwerp, waaromtrent nog veel tot helderheid dient te worden gebracht, en juist in die onzekerheid is misschien een reden te zoeken, waarom er nog zooveel vooroordeel heerscht tegen een zoo heil zaam voorbehoedmiddel legen een der vreeselijkste ziekten. Omtrent vele punten toch bestaat nog verschil van meening, zooals: de soort van stof (van het kalf of van arm op arm), het al of niet wensche- lijke van herhaalde revaccinatie, het aantal te zetten pokken, enz. Ware het nu niet te ver wachten geweest dat juist in onze stad, die ten zetel strekt aan een geneeskundige faculteit, in de eerste plaats een afdeeling ware opgericht van een Vereeniging, die zich het onderzoek en, zoo mogelijk, de oplossing dier vragen ten doelstelt? Waar men een standbeeld heeft opgericht ter eere van den grooten Boerhaave, mag men zeker niet achterblijven als het de bevordering geldt der wetenschap, die in hem in een zoo beroemd beoefenaar vond. Drie vierden eener eeuw is 't geleden dat de bekende Dr. Jenner aan de menschheid de wel daad der koepokinenting schonk, en nu eerst schijnt z'yn werk op den rechten prys te worden gesteld. De epidemie van voor twee jaren immers heeft het bewezen hoeveel ongevaccineerden hier te lande het slachtoffer der vernielende ziekte zijn geworden. Met bezorgdheid heeft men de nadering der cholera gadegeslagen, en men vleit zich met de hoop dat zij voor ditmaal ons land zal verschoonen. Zou men dan tegen een ziekte, die in haar ongebreidelden loop nog veel grooter verwoesting aanricht, niet de voorbehoedmiddelen aanwenden, die de wetenschap ons aan de hand geeft? Maar dan mag men ook verwachten dat die wetenschap het voorbeeld zal geven waar het geldt, hare ten koste van zooveel studie verkregen vruchten in toepassing te brengen. Op de algemeene vergadering der Vereeniging is besloten door een populair geschrift de aan wending der vaccine te bevorderen; dat middel valt meer in onzen smaak dan een ander, even eens op de vergadering goedgekeurd, nl. om bij de armbesturen aan te dringen op het verplicht stellen der vaccinatie. Hoe nuttig de koepokinen ting ook zij, het al of niet toekennen van be deeling aan behoeftigen mag naar onze meening niet afhankelijk worden gesteld van haar toepas sing. Dat zouden wij een soort van zedelijken dwang achten, zeker niet in den geest van allen, over wier bijdragen een armbestuur beschikt. Overtuiging, ziedaar de weg waarlangs de vacci natie ingang moet vindenovertuiging wordt in de eerste plaats door de wetenschap verkregen; daarom moeten wetenschappelijke inrichtingen het voorbeeld gevendaarom ook verwachten wij, dat op de volgende algemeene vergadering der Neder landsche Vereeniging tot bevordering der koepok inenting een Leidsche afdeeling zal vertegenwoor digd zijn. LEIDEN, 7 October. Op de Oude Vest bij de Mare geraakte gister avond te halftwaalf zekere S., wonende op de Oranjegracht, door dronkenschap te water. Een waker der koolschuiten, die zich in de nabijheid bevond, genaamd Disselveld, redde den man, die zonder deze hulp zeker zou verdronken zijn. Gisteravond omstreeks 12 uren bevond de agent van politie v. L., dat een persoon op de Korte Langegracht zich bezighield met een schuit hout te lossen. Daar het den agent verdacht voorkwam iemand zoo laat aan 't werk te zien, vroeg hij hem waar hij vandaan kwam, hetgeen met schelden en dreigen werd beantwoord. De agent riep daarop de hulp in der patrouille, (een inspecteur en twee agenten) en de onwillige, K. L. genaamd, werd om zijn brulaliteil naar het politie-bureel overgebracht. Bij de heden gehouden verkooping van Cokes op het Raadhuis alhier van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen ƒ57, 29, ƒ6,20 en ƒ3,10; de laagste f 56, 27,50 ƒ6, en ƒ3. Omtrent het vertrek van Z. M. den Koning naar Alkmaar verneemt men nader, dat Z. M. te halelf inet een extra-trein de residentie zal ver laten en dat de trein te Leiden zal stoppen om Z. K. H. Prins Alexander, die ook bij de feesten zal tegenwoordig zijn, aldaar op te nemen. Ook Z. IC. H. Prins Hendrik zal aan de feestviering te Alkmaar deelnemen. De ministers De Vries en Geertsema worden er mede verwacht. Gisteren werden in Den Haag voor het lager onderwijs geëxamineerd 3 candidalen voor het teekenen, waarvan werden afgewezen 2, toe gelaten 1, zijnde de heer J. M. Van Cleeff, uit Leiden. Het stoomschip Conrad is den 5den Octo ber 's ochtends te 9 uren van Batavia vertrokken met volle lading, 25 volwassenen, 26 kinderen eerste, 7 volwassenen, 4 kinderen tweede klasse, benevens 52 soldaten. Volgens nader telegram van den hoofdagent in Egypte, waren schip en lading van de Prins Hendrik totaal verloren. De schipbreukelingen werden Vrijdag te Suez verwacht. De heer Anslijn is derwaarts vertrokken om hen op alle mogelijke wijze te helpen. Ds. H. A. Van der Ven, te Nieuwkoop, heeft het beroep naar Monster aangenomen. Als hoofdonderwijzer der Christelijke school te Bodegraven is benoemd de heer J. van Doorn, hoofdonderwijzer te Nieuw-Vennip. De gemeenteraad van Woerden heeft de jaarmarkt voor paarden op 20, en die voor runderen op 22 October vastgesteldtevens zal er op den tweeden Woensdag in November nog eene koe- en paardenmarkt gehouden worden. Door een groot aantal directeuren en leeraren der Hoogere Burgerscholen in Friesland, Groningen, Drenthe en Overijsel is Zondag 5 October aan den afgetreden inspecteur van het Middelbaar Onder wijs, Dr. W. C. H. Staring, een cadeau aange boden, bestaande in eenige prachtige in lijsten gezette staalgravuren van schilderijen van Rosa Bonheur. De directeuren uit Leeuwarden, Gro ningen en Zwolle hebben hem dit op zijn buiten goed De Boekhorst uil aller naam overhandigd. Op de vergadering van de Maatschappij De Toekomstdezer dagen in Den Haag gehouden, is uit het verslag, dat vanwege het Bestuur werd uitgebracht, gebleken, dat de toestand zeer gunstig kan genoemd worden. Tot eerelid der Maatschappij werd benoemd de heer D. W. Roobol, in Den Haag, en tot leden van verdiensten de heeren Marc. J. Bles, D. M. H. Bolten, L. F. Revius en Mr. G. J. E. E. Zilcken in Den Haag en N. F. Taverne te Leiden. Onderscheiden nieuwe dona teurs waren in het laatste jaar aangewonnen. Het voornemen bestaat op den 26sten November een uitvoering le doen plaats hebbenreeds heeft men stappen gedaan om zich te verzekeren van de welwillende medewerking van den ook in ons land terecht gevierden componist Niels W. Gade, door deze uit te noodigen de directie van een zijner toonwerken op zich te willen nemen. Gisteren is te Amsterdam, na afgelegd examen, tot arts bevorderd de heer A. O. IL Tellegen, geboren të Groningen. Vrijdag heeft Z. K. EI. prins Hendrik eenige uren te Utrecht vertoefd. Naar men verneemt, heeft Z. K. H. toen eene vergadering bijgewoond, waarop de vestiging van eene Nederlandsche han delsinrichting te Port Saïd werd besproken. Tusschen Nederland, Belgié en Pruisen is dezer dagen overeengekomen, dat, bij het voor komen van besmettelijke ziekten in de grensge meenten van de drie landen, daarvan onderling mededeeling zal worden gedaan aan de betrokken autoriteiten van de aangrenzende provinciën. Het zijn de ziekten, genoemd in de Nederlandsche epidemiewet, benevens dysenterie en besmettelijke oogziekte. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat, volgens de bij hem ingekomen ambtsberichten, aan Aziatische cholera zijn overledenin de week van 21 tot 27 Sept. te Bergen-op-Zoom 3 personen; in de week van 28 Sept. tot 4 Oct. te Dordrecht 3 personen. De Minister van Financiën vestigt de aan dacht van het publiek op het volgende: 1°. Het gebeurt zeer dikwijls, dat in de brie venbussen briefkaarten worden gevonden, waarop het adres ontbreekt, terwijl meestal de naam des afzenders onduidelijk is geschreven, of slechts met een of meer voorletters is aangeduid. Er bestaat dan voor de postadministratie geene gelegenheid, die briefkaarten aan hare bestemming te ver zenden, of ze, om opgave van het adres, aan den afzender te doen terugbezorgen. Terwijl de be langhebbenden opmerkzaam worden gemaakt op het veelvuldig voorkomen van briefkaarten, die wegens genoemde reden onbestelbaar zijn, wordt hun tevens aanbevolen, bij de verzending van briefkaarten de gewoonte aan te nemen, met de invulling van het adres te beginnen en daarna het bericht te schrijven. 2°. Bij de ter post bezorging van brieven, die de afzenders wenschen te doen aanteekenen, is ook meerdere oplettendheid dringend aan te be velen. Er worden dagelijks, ten gevolge van ver-

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1