LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4190. Dinsdag A0. 1873. 7 October. STA1)S-BE RICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels.f 1.05. Iedere regel meern 0.171. Grootcre letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, gezien alinea 2 van art. 1 der Wet van 31 December 1872 Staatsblad n°. 100), bepalende dat de weegwerktuigen, tot op 31 December 1873 in gebruik, van den ijk zijn vrij gesteld tot 1 Januari 1880; herinneren bij deze den inge zetenen dezer gemeente hunne verplichting om, overeen komstig art. 9 van het Koninklijk besluit van 4September 1873 (Staatsblad n°. 127;, die weegwerktuigen van een bijzonder merk te doen voorzien, onder mededeeling dat daartoe door den IJker, chef van dienst, zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarkt, naast de Gemeente-Apotheek, en wel: voor alle weegwerktuigen, voor wijk I en II, op den 15 October, III, i) 16 October, IV, 17 en 21 October, en V, 22 en 23 October, VI, 24, 28 en 29 October, VII, 3D en 31 October en 3 Nov., VIII, en de buitenwijk, op den 4 en 5 Nov. vooi de weegwerktuigen voor fijne weging, in gebruik bij medicijnbereiders, goud- en zilversmeden, speciehande laars beleenbankhouders en verdere in goud- en zilver handelende personen, voor wijk I, II. Ill, IV en V, op den 6 November. n it VI, VII, VIII en de buitenwijk op den 7 Nov., telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren. Tevens worden de belanghebbenden indachtig gemaakt op de schade en moeielijkheden, waaraan zij zich zouden blootstellen door hunne weegwerktuigen niet in tijds van het voorgeschreven merk te doen voorzien. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aan plakking en door plaatsing in de Leidschc Courant. Burgemeester eu "Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 26 September 1873. LEIDEN, O October. Gedurende de maand September zijn bin nen deze gemeente geboren '121 kinderen, als 57 zoons en 64 dochters, waaronder zijn begre pen 3 tweelinggeboorlenoverleden: 77 personen, als 7 mannen, 10 vrouwen, 32 zoons en 28 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 10; gehuwd: 19 paren. Zaterdag zijn in Den Haag voor hel lager onderwijs geëxamineerd, voor de akle voor de gymnastiek, 5 candidalen, van welke er een zich terugtrok en 4 werden toegelaten, le weten J. C. Bezet uit Rotterdam, C. Van der Waals en G. Van der Waals uit Leiden en D. J. M. De Ilondt uit Delft. Verder werden de examens voortgezet voor de akte van hulponderwijzer. Van 21 candidalen werden 9 afgewezen en toegelaten J2, zijnde de heerenM. Berkel uit Delft, R. J. J. Berkhout uit Rotterdam, P. Bontje uit Delft, II. Hulleman uit Rotterdam, F. Janse uit Dordrecht, H. J. Kolstee uit Delft, G. Van Rooijen uit Dordrecht, W. J. Schot man uit Dubbeldam, II. C. Stolk uit Delft, M. J. Vink uit Nieuwerkerk a/d IJsel, E. Witte uit Delfs- haven en A. P. Wolhoff uit Dordrecht. Gistermiddag omstreeks halfvijf is buiten de voormalige Rijnsburgerpoort een paard, dat voor een rijtuig liep, van een \oorwerp dat op den grond Hg geschrikt. Het sloeg de strengen en de hoornen stuk, terwijl de koetsier van den bok werd gerukt en door den val eene verwonding aan hel hoofd bekwam. Weldra kwam er hulp opdagen, en weiden rijtuig en paard naar stal gebracht. Zaterdag-morgen te vijf uren kwam een muzikant van het 4de reg. inf. in beschonken toe stand in zijne woning terug en geraakte weldra met 2<jne vrouw in twist, welke zoo hoog liep, dat zy verscheidene stompen in het gezicht en in de Zljde ontving, zoodat op haar gekerm eenige cantine-vrouwen lusschenbeide kwamen, om haar ie ontzetten. Van een en ander werd rapport iegen hem gemaakt, tengevolge waarvan hij acht <Hgen provoost kreeg. Gisteren heeft een man op de Langegracht, die in beschonken toestand verkeerde, zijne vrouw van de trappen gegooid, die daardoor vrij ernstig aan het heen verwond moet zijn. De heer H. De Jager, secretaris der hoofd commissie voor de feestviering van 1 April en redenaar hij den onthulling van het monument, is door Z. M. den Koning benoemd tot ridder der Orde van de Eikenkroon. Aan de Ulrechtsche hoogescliool is bevor derd tot doctor in de rechten de heer N. F. Van Nooten, van Utrecht, na verdediging van een academisch proefschift: „De gemeenschap van vruch ten en inkomsten." Het stoomschip Sumatra is den lsten dezer van het Nieuwediep te Batavia aangekomen. Het stoomschip Koning der Nederlandeny van het Nieuwediep naar Batavia, passeerde Gibral tar 3 Oct., des namiddags. Alles wel. Het stoomschip Prins Hendrik is, gelijk reeds kortelyk is gemeld, vergaan op de Brothers, kleine eilanden, uit koraalriffen bestaande, die in het gevaarlijkste deel der Roode Zee, op een paar uren stoomens van Suez, liggen. Passagiers en bemanning werden gered en in veiligheid gebracht te Kosseir, een kustplaats, die ongeveer 32 Engelsche mijlen van de Brothers afligt. Het schip had op Java eene volle retourlading gescheept en had aan boord de volgende passagiers: 12 volwasse nen en 3 kinderen 1ste klasse, 6 volwassenen en 3 kinderen 2de klasse, en 74 terugkeerende militairen. Manifest en lijst van namen der passa giers kunnen eerst met de mail, die na 4 Septem ber Batavia verlaat, hier aankomen. Uit de brie ven vau 27 Aug. blijkt, dat destijds Gouvernements- kofGe werd geladen te Samarang en Pekalongan, henevens 10,000 pikols rijst te Losaring (nabij Indramajoe) en dat te Batavia verder zou wor den opgevuld mei koffie en tin voor particuliere rekening. Men vei neemt dat de Stoomvaartmaat schappij Nederland de volle waarde der schepen door assurantie dekt, zcodat het eventueel verlies van dit schoone schip, hoe betreurenswaardig ook, voor de regelmatige ontwikkeling der vaart geen verlies van kapitaal aan de Maatschappij zal ver oorzaken. Volgens een nader telegram van den hoofd agent der stoomvaart-maatschappij Nederland in Egypte, omtrent het stoomschip Prins Hendrik vreest hij, dat schip en lading verloren zullen zijn. Gisteren zou een stoomboot van Suez naar Kosseir vei trekken, om de passagiers en equipage af te halen. Het toenemend gebrek aan kader bij hel leger, heeft het den Minister van Oorlog wensche- lijk doen voorkomen, de bepaling waarbij miliciens tot korporaal kunnen worden bevorderd ook toe passelijk te maken op de milicien-plaatsvervangers. Door de erfgenamen van vrouwe M. Klugkisl HesseEskes, onlangs le Kollum overleden, is, op haar vei zoek, onder meer andere giften lot liefdadige doeleinden, geschonken aan het Ned. bijbelgenootschap, het Ned. zendelinggenootschap en Seminarie nabij Batavia ieder de som van duizend gulden. Het Hoofdbestuur van de Maatschappij tot Nul van den Javaan heeft een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin op verschillende gronden hel onvoldoende wordt aangetoond van het door den min. van koloniën gedane voorstel tot verhooging van het plantloon der koffie, omdat de onevenredigheid van druk er niet door wegge nomen en de meest gedrukte planters er 't minst door gehaat worden. Het verzoekt, dat de Kamer er hij de regeering met kracht op moge aandrin gen, om in de eerste plaats in de residentiën, waar aan het voorschrift van het regeeringsre- glement het minst is voldaan, een begin te maken met het in erfpacht uitgeven van koffietuinen. Gedurende den aanstaanden winter zullen de oefeningen in de rijkunst, zoo voor officieren van onbereden wapens en diensten als voor stu denten voor den militairen geneeskundigen dienst, in de garnizoenen waar zich hereden corpsen be vinden, weder op den gebruikelijken voet plaats hebben, zullende ditmaal echter, tol het geven van bedoeld onderricht, geene troepen naar elders worden gedetacheerd. In aanmerking nemende, dat het niet nood zakelijk is, dat, wanneer aan de hij de corpsen infanterie, cavalerie, artillerie en het bataljon mineurs en sappeurs in gebruik zijnde draagbare wapenen zich gebreken voordoen die niet hij liet corps kunnen of mogen worden hersteld, vooraf machtiging aan het Ministerie worde gevraagd om die wapenen ter herstelling naar de artillerie stapel- en constructie-magazijnen te zenden, heeft de Minister van Oorlog, met intrekking van de daaromtrent bestaande, nieuwe bepalingen vastge steld betreffende de herstelling der draagbare wapenen. Z. M. heeft benoemd bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht tot offic.-van- gezondheid 2de klasse, de offlc.-van-gez. 3de kl. Rijnberk, Heringa en Paré van gezegd personeel de twee laalslgemelden tevens voor twee jaren hij het leger in O.-I. gedetacheerd. Voorts zijn de offic.-van-gezondh. 2de kl. Stakman Bosse en Bijstra voor twee jaren hij het leger in O.-I. gedetacheerd. Z. M. heeft benoemdH. S. Senn van Baset, tot burgem. der gemeente Diepenheim; lot hurg. der gemeente Zoelen (Gelderland) D. Van Mourik, secr. dier gem.tot burgem. der gem. Voorburg Mr. J. N. A. Bucaille, onder toek. van eervol ontslag als burgem. der gem. Sassenheim; tot burgem. der gem. Sassenheim J. J. Van Hee keren. Z. M. heeft aan A. H. De Lang, arts en med. doctorandus te Zuidland, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder van de 4de klasse der Pruisische Kroon orde met het Roode Kruis op een wit veld te dragen aan liet herinneringslint, hem door Z. M. den Duitschen Keizer, Koning van Pruisen, ge schonken. Z. M. heeft, met ingang van 31 Oct. e. k., aan H. C. Van Calcar, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. der gem. Wassenaar, en in zijne plaats als zoodanig benoemd R. G. S. baron Van Rhemen van Rhemenshuizen. Z. M. keeft aan C. W. Martin, politiedie naar te Amsterdam, als blijk van Zr. Ms. goed keuring en tevredenheid, toegekend de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift, wegens het redden van drenkelingen in November 1866 en Augustus 1869. Z. M. heeft aan Mr. K. A. Meeussen, thans lid van den Raad van State, in zijne vroegere betrekking van Minister voor de zaken van den R. K. Eeredienst, een pensioen verleend van /430 'sjaars, hetwelk echter, ingevolge art. 31 dier wet, niet wordt genoten zoolang de titularis eerst - gemelde betrekking bekleedt. Gemengd TVieu^vvs- Bij den feestelijken optocht te Hoorn, ter gedachtenis van de gevangenneming van Bossu.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1