LEIBSCÏÏ DAGBLAD. N°. 4189. Maandag A0. 1873. 6 October. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommcrs0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 4 October. Het concert, gisteravond door het Leidsch orkest onder directie van den heer Wetrens en met medewerking van eenige heeren dilettanten ten voordeele van het op te richten standbeeld van Van der Werf gegeven, werd door een tal rijk publiek bijgewoond. De uitvoering der oikest- nummers was in vele opzichten flink, maar ook de solo-nummers werden op verdienstelijke wijze voorgedragen. Hadden wij het genoegen den heer Vreeswijk reeds vroeger te hooren, het was ons aangenaam gisteravond weder te mogen opmer ken, welke vorderingen hij op zijne viool steeds maakt, zoodat hij een waardig beoefenaar der toonkunst belooft te worden. De heer Duyster, ook hier ter stede niet onbekend, ontving, voor zijne inderdaad schoone vertolking van het con- certstück voor fluit van Popp, de welverdiende toejuiching van het publiek. Bij de voordrach ten van den heer De Goey bleek, dat deze nog steeds, en terecht, de geliefde tenor-zanger is. Op waarlijk schoone wijze droeg hij vooral de Elegie uit de „Heiligerlee-cantate" voor, terwijl het publiek als 't ware in verrukking gebracht werd en er aan de toejuichingen geen eind scheen te komen, toen daar zoo gevoelvol de woorden uit „Ons Vaderland" van Richard Hol klonken: O grond! die eens mijn wiegje hebt gedragen, Mijn graf zij ooit gedolven aan uw strand; Want tot mijn laatste levenszon zal dagen Heb ik U lief, Gij zijt mijn Vaderland 1 Bij het hooren dezer woorden gevoelde de hoogleeraar De Vries, voorzitter der hoofdcom missie tot oprichting van het standbeeld, zich gedrongen in de eerste plaats een woord van dank te brengen aan den heer Wetrens, die door zijne krachtige, vaderlandlievende pogingen niet alleen had bijgedragen tot het doen slagen der plannen van de commissie, maar tevens door de edele toonkunst een zoo genotvollen avond verschafte, en in de tweede plaats aan de solisten en verdere dilettanten voor hunne be- langlooze medewerking aan dit schoone doel. Hij achtte het een gelukkig feit dat de toonkunst zich hier zoozeer aan de beeldhouwkunst paarde. Het was hem aangenaam te kunnen mededeelen, dat het gunstige vooruitzicht bestond dat de plan nen der commissie zouden verwezenlijkt worden, terwijl hij verder berichtte dat reeds nu de kunste naarshand zich onledig houdt ontwerpen te maken voor het beeld, dat eenmaal niet alleen als een voorwerp van kunst maar ook als een sieraad onzer stad ter eere van den onsterfelijken Van der Werf zal verrijzen. Bij gelegenheid der muziekuitvoering door het muziekcorps van het 4de reg. inf. op de Koornbeurs was gisteravond een groote menigte op de been. Zoowel de tonen der muziek als de aan de Beurs aangebrachte illuminatie en het nu en dan afgestoken bengaalsch licht was wel in staat allen in een opgewekte stemming te bren gen. Op enkele uilzonderingen na, liep alles in de beste orde af. Als opvolgers van Prof. Van der Boon Mesch, te Leiden, worden genoemd Prof. Gunning, te Amsterdam, Prof. Oudemans, te Delft en Dr. Van Bemmelen, directeur der Hoogere Burgerschool te Arnhem. De oorspronkelijke plannen om het nieuwe Leidsche academiegebouw op de Ruïne te plaatsen, zijn niet goedgekeurd; er is nu een ander opge haakt dat echter nog aan het oordeel van de autoriteiten moet onderworpen worden. In Den Haag heeft zich gisteren een sub commissie gevormd voor de oprichting van een monument voor Van der Werf. Gedurende de maand September zijn door de Volkskeuken alhier afgeleverd 3939 portiën, als: 3570 warme spys, 270 vleesch en 99 spek. Gedurende deze week zijn in het Werkhuis alhier dagelijks van 91 tot 102 volwassen perso nen en van 31 tot 38 kinderen opgenomen. Gisteravond had in de Haarlemmerstraat een vechtpartij plaats tusschen vier huzaren en eenige burgers. L)e huzaren trokken hunne sabels en brachten daarbij de vrouw van den man, om wien de twist was aangekomen, eene wonde in het aangezicht toe. De aankomst der patrouille maakte een einde aan het gevecht. Op de Vischmarkt geraakte een dronken rnan van 84 jaar te water. Een persoon, die met een schuitje heen en weer voer, haalde hem er uil. Naar wij vernemen is in den Boekhandel der firma Jacs. Hazenberg Cornsz. voor belang hebbenden ter kennisneming gedeponeerd de trekkinglijst der verloting van de Nederlandsche Vereeniging van Weldadigheid te Brussel, onder bescherming van Z. M. Koning Willem III. De opvarenden van het stoomschip Prins Hendrikdat, zooals gisteren gemeld werd, in de Roode Zee schipbreuk geleden heeft, waren te Kosseir in Egypte aangekomen, van waar de kapitein 2 October telegrapheerde. Er werden te Suez onmiddellijk maatregelen genomen om hulp te verleenen. Wij ontvingen hel eerste nommer van de Nieuwe Vlaardingsche Couranteen nieuw blad, dal tweemaal in de week zal verschijnen en hoofd zakelijk aan de belangen der gemeente Vlaardin- gen zal gewijd zijn. De politiek zal niet op den voorgrond staan, ofschoon zij niet bepaald wordt buitengesloten. Tot Minister van Oorlog is benoemd de gene- raal-majoor Weitzel. De akte-examens voor het lager onderwijs in deze provincie zijn gisteren voortgezel met 18 candidaten voor hulponderwijzer, waarvan werden afgewezen 6 en toegelaten 12, namelijk de heeren G. W. Buising, uit RidderkerkP. Diederik, uit HillegersbergJ. H. Van der Dussen uit Schiedam; J. G. Van der Elburg, uit RotterdamW. Van Grunsven, uit RotterdamA. F. Happel, uit Rot terdam J. F. Jansen, uit RotterdamH. J. Van der Kraan, uit IJselmonde; J. Verhoeven, uit Dordrecht; J. Van Voren, uit IJselmondeH. K. A. Vosbergen, uit Kralingen, en C. De Vries, uit Rotterdam. Onder de gemeente Zoeterwoude vertoonde zich dezer dagen een hond, die zich onledig hield met het aanvallen van koeien, schapen en kippen. Op het land van den heer S. beet hij een schaap, dat van schrik in het water geraakte en er met moeite uitgehaald werd. Daar de hond niet op hield met deze wijze van handelen, zoodat men vermoedde dat hij dol was, is hij gisteren dood geschoten. De gewone audiëntie van den Minister van Justitie zal op Woensdag 8 Oct. a. s. niet plaats hebben. Openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, op Woensdag 8 October, des voormiddags te elf uren. Naar men verneemt, is de enquête, betref fende de eerste expeditie naar Atchin, afgeloopen. Alles daaromtrent wordt echter stipt geheim ge houden. Aan de leden der commissie van onder zoek was onder eede geheimhouding opgelegd. De nationale schietwedstrijd, welke vanwege den Nederlandschen Weerbaarheidsbond van 24 tot 28 October e. k. in de vlakte te Waalsdorp zal plaats hebben, zal vereerd worden met de tegenwoordigheid van Z. M. den Koning. Den heer J. B. Maxwils, Voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken in Den Haag, was op 1 October eene even aangename als vereerende verrassing bereid. Juist gereed om de zitting der Kamer, die haar 20jarig bestaan herdacht, te openen, werd hem een schrijven van den directeur van hel Kabinet des Konings ter hand gesteld, waarbij hem, op last van den Koning-Groothertog, de ridderorde van de Eiken kroon werd aangeboden. Tot derden praeceptor aan het stedelijk gymnasium te Amsterdam is benoemd de heer Dr. I. S. Speijer, docent in de Latijnsche en Grieksche talen aan de Hoogere Burgerschool te Hoorn. Door wijlen mejuffrouw T. A de Groot, te Rotterdam, is aan den tijdelijken r.-k. bisschop van Haarlem besproken: 1° eene som van f 500, ten einde die som naar zijne keus aan te wenden tot ondersteuning van de armste kerk in gemeld bisdom, en 2° eene gelijke som, ten einde naar zijne keuze aan te wenden ter ondersteuning van r.-k. missionarissen, welke zich naar Neêrl. Oost en West-Indië begeven of zich aldaar reeds bevinden. Donderdag is het Geuzengesticht Wilhelmus van Nassauen te Brielle plechtig en feestelijk geopend. Er heerschte eene algemeene deelneming. De groote menigte, welke aan het feest deelnam, werd met twee expresse booten overgebracht. Allerwegen waren in de stad de vlaggen uit gestoken, en er werden tal van ovaties gebracht. De Koning heeft het Z. M. aangeboden bescherm heerschap over het gesticht aangenomen. Te Londen werd Donderdag eene vergade ring gehouden van houders van Spaansche staats fondsen, welke belegd was om in overweging te nemen de door de heeren Ziegelaar en Van den Bergh te Amsterdam en Jameson te Londen ont worpen voorstellen van schulddelging en conversie. Vóór den aanvang dezer vergadering was, naar wij vernemen, door het algemeen Beurscomité voor publieke fondsen te Amsterdam, aan hetwelk door de op 3 Sept. jl. aldaar gehouden bijeen komst van belanghebbenden het doen van stappen in deze zaak was opgedragen, krachtig tegen be doelde voorstellen geprotesteerd, en deze zijn door de Londensche vergadering met algemeene stem men verworpen. De gemachtigde van den heer Ed. Otlet, te Brussel, die den Haagschen Tramway heeft aangekocht, heeft in een schrijven aan den bur gemeester van Den Haag kennis gegeven dat, van den 15den dezer, de exploitatie definitief onder zijn beheer komen zal. Hij heelt verbeteringen en uitbreiding van den dienst op het oog, naar de ondervinding door hern te Brussel opgedaan en verzoekt de lijn ter berijding te mogen uitstrek ken ook meer tot het centrum der stad, zoodat de Hollandsche IJzeren spoorweg met den Tram way in dubbele verbinding zou worden gebracht. De nieuwe ondernemer verzoekt, als tegemoetko ming in de aanzienlijke kosten die deze uitbrei ding vereischen zal, dat de tegenwoordige con cessie, die tot 1883 loopt, zal worden verlengd. De Minister van Koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij zijn Dep., na verge lijkend onderzoek, eenige klerken zullen aangesteld worden op eene jaarw. van f 400; dit vergelij kend onderzoek zal aanvangen op 22 Oct. e. k., en daartoe zullen alleen worden toegelaten zij,

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1