volge besluit van de meerderheid der beoordeelaars, die schriftelijk hunne stem zullen uitbrengen. 4. Indien, naar het gevoelen der beoordeelaars, geen der proeven voldoende is, zal de bovenge noemde som niet worden toegekend, maar de uit- lover stelt alsdan dezelfde premie van 300 pond sterling beschikbaar voor het opnieuw uitschrij ven der prijsvraag. 5. De beoordeelaars zullen de bevoegdheid heb ben éen prijs van 300 pond sterling toe te kennen, of twee prijzen, éen van 200 pond sterling en éen van 100 pond sterling. 6. De uitlover zal het uitsluitend eigendoms recht van de bekroonde proeve („copyright") ver krijgen. De navolgende ambtenaren bij de admini stratie der posterijen zullen hun functiën uitoefenen als volgt, te welen de commies der 2de kl. C. A. Nieuwkerk, ten postkantore te Dordrecht; de comm. der 2de kl. J. M. Brans, ten postkantore te Breda; de comm. der 2de kl. J. A. J. Van der Schaalï, ten postkantore te Arnhem; de comm. der 3de kl. H. Arntzenius, ten poslkantore te Utrecht; decorum, der 3de kl. H. J. Payen, mede ten poslkantore te Utrecht en de comm. der 3de kl. W. Carp, ten spoorweg- kantore te UtrechtZwolle. Bij besluit van den Gouv.-Gen. van N. I., van den 4den Aug. jl., zijn aan J. Sas voor 75 jaren in erfpacht afgestaan de door hem aangevraagde 350 bouws woeste gronden in de Preanger regent schappen, afd. Tjitjalengka, tegen betaling van /'5 per bouw 's jaars. Z. M. heeft aan den schout bij nacht F. L. Geerling opgedragen de betrekking van comman dant der zeemacht en chef van het depart, der Marine in Ned. Indië, ter vervanging van den thans daarmede belasten adjudant des Konings in buitengewonen dienst, den vice-admiraal O. A. Uhlenbeck. De betrekking van directeur van scheeps bouw is opgeheven en vervangen door die van adviseur voor scheepsbouw, en met ingang van den eersten dezer is tot die betrekking benoemd de hoofdingenieur der marine B. J. Tideman. Z. M. heeft de heeren B. N. Tuinenburg, H. P. G. Munninkhuizen, H. L. Diecke en F. L. J. De Jeer benoemd tot 2den luitenant-kwartier meester bij de militaire administratie van het leger in Nederlandsch Indië. Gemengd Nieuws. Woensdag-avond barstte boven Deven ter en omstreken een verschrikkelijk on weder los, dat geruimen tijd aanhield. De bliksem is geslagen in eene bouwmanswoning onder Diepenveen. Het pand met den geheelen oogst werd een prooi der vlammen. Een paard, een os en een kalf kwamen daarbij om. Te Helder is een jong werkman, die vóór ongeveer negen weken door een dollen hond gebeten was, overleden aan de water vrees. Een ballontocht, verleden Maandag nabij Londen met een wetenschappelijk doel onder nomen, heeft bewezen dat, op een hoogte van ca. '10,000 voet de atmospherische luchtstroom (althans op dien dag en die plaats) zich niet van 't Westen naar 't Oosten, doch van 't Noorden naar 't Zuiden bewoog. Een nieuwe reden om er den Ameri- kaanschen professor Wise c. s. geluk mee te wen- schen, dat er van hun transatlantisch luchtreisje voorloopig niets komen kon De New-York Times van den 18den meldt dat de welbekende Barnum tegen het volgende jaar een transatlantische ballon-expeditie gaat orga- niseeren. De ballon zal hij óf in Japan óf door Nadar te Parijs doen vervaardigen. Uit Winschoten wordt gemeld: H a r rn Jonker uit Rurnels, in Pruisen, wiens signale ment hierheen was opgezonden, als verdacht van moord, is in Pruisen gevat. Hij heeft een meisje, met wie hij omgang had, met een scheermes, waarom wéten wij niet, eene zoo ernstige wonde toegebracht aan den hals, dat zij, na nog Jonker als haar moordenaar te hebben genoemd, is bezweken. Woensdag-morgen, ongeveer 8 uur, werd het huis van Teerink in het Zandgat, gele gen aan den straatweg van Zutfen naar Brummen, eene prooi der vlammen. De spuiten uit Brum men, de Hoven en een uit de stad waren wel spoedig op de plaats des onheils, maar konden evenwel slechts geringe diensten meer doen. Het vee was in de weide. Een hooiberg, bij het huis staande, bleef niet gespaard. Naar men verneemt, waren huis en inboedel tegen brandschade ver zekerd. Des avonds woedde weer een vrij hevig onweer boven Zutfen. De regen viel met kracht neder en de bliksemstralen zetten op sommige oogenblikken den hemel als geheel in vuur. Hoe wel enkele donderslagen bepaald hard konden genoemd worden, zijn er toch, zoover bekend is, in den omtrek geen ongelukken ontstaan. Twee draaiersknechts te Rotterdam kwamen Maandag den 4den Aug. jl. des morgens reeds beschonken in hunne werkplaats en gevoel den klaarblijkelijk' weinig lust de werkzaamheden, die hun 6 a fl 's weeks ja soms meer oplever den, weder te beginnen. Althans omstreeks 8 uren verlieten zij door een vensterraam de werk plaats en de woning van hun meester, maar namen met zich een paar fleschjes politoer en andere materialen, benevens een kleedingstuk van de vrouw des huizes. Vervolgens gingen zij een karweitje waarnemen, maar wegens den be schonken toestand, waarin zij verkeerden, werden zij al spoedig weggezonden. Het gestolen kleeding stuk verkocht hebbende, gingen onze bacchus- vrienden een partijtje biljart spelen, maar dat werd spoedig gestaakt. Zij verlieten het koffiehuis, medenemende een biljartbal, dien zij weder in eene andere herberg te koop aanboden, maar daar het aanbod vreemd voorkwam, werd de politie inge roepen en werden beiden naar de politiewacht overgebracht. Beschuldigd van het plegen van twee diefstallen, te zamen en in vereeniging in bewoonde huizen, stonden de draaiers gisteren voor het prov. gerechtshof in Zuid-Holland terecht en bekenden zij het hun ten laste gelegde te hebben bedreven. Adv.-gen. Mr. Van Maanen requireerde beider veroordeeling tot gevangenis straf van drie maanden tot vijf jaren. Mr. baron Van Lijnden achtte de qualificatie ten deele niet volkomen juist. Hij kon slechts aan eenvoudigen diefstal denken. Zinsbeneveling, het gevolg van dronkenschap, voerde pleiter ten slotte als ver zachtende omstandigheid aan en verzocht het opleggen van eene lichte straf. Daarna stond voor het Hof terecht de persoon van E. R., een gewezen knecht van de heeren R. en Co., pianofabrikanten in Den Haag, die, in den nacht van 2 op 3 Aug jl., na verschil lende halsbrekende toeren te hebben verricht, zich door inklimming den toegang wist te ver schaffen tot het kantoor van zijne vroegere mees ters en toen met behulp van braak uit eene schrijf tafel ruim 17 ontvreemdde. Besch. gevoelde blijkbaar berouw en bekende dat eenige schulden, die hij betalen moest, de aanleiding tot den dief stal waren geweest. Adv.-gen. Mr. Van Maanen eischte eene veroordeeling tot tuchthuisstraf van minstens 5 en hoogstens 15 jaren. Mr. Mossel mans voerde eernge verzachtende omstandigheden aan, en verzocht het opleggen van eene cellulaire straf. Het Hof, in beide zaken gisteren uitspraak doende, veroordeelde de draaiers tot zes maanden gewone en den klimmersbaas tot 1 jaar cellulaire gevangenisstraf. Te Par ij s trad de handelsreiziger Peake in eene restauratie rue Scribe en gebruikte, daar hij haast had, een bord soep aan het buffet. Een kleinen zwartlederen zak legde hij naast zich neder. Toen hij heen wilde gaan, was zijn zak verdwenen met 300,000 francs aan juweelen, die hij bevatte. De restauratie was zeer vol, zoodat de dief gemakkelijk had kunnen ontsnappen. De politie is hem nog niet op het spoor. Bij het onderzoek der politie in het Grand Hólel heeft men op eene der kamers de lederen tasch van den heer Peake gevonden achter een der meubels. Hij was met een pennemes opengesnedende doozen, waarin de juweelen vervat waren, heeft de dief achtergelaten. Deze kamer werd bewoond door een Amerikaan, die den vorigen dag was aangekomen en zich des morgens te acht uren had laten wekken. Hij was uitgegaan en kwart vóór twaalven teruggekomen en was daarop dadelijk, na zijne rekening te hebben betaald, met de fiacre n°. 2922 naar het station van den Nooi der spoorweg gereden. Deze persoon noemde zich Thomas H. David uit New-York. Hij is klein, donker van tint, jong, heeft kleine knevels, is zeer levendig in zijne bewegingen en spreekt slecht Fransch met een Amerikaanschen tongval. Zijn signalement is naar alle hoofdsteden van Europa gezonden. De kinderjuffrouw A. T., te Arnhem, beschuldigd van drie diefstallen, met valsche sleutels gepleegd, twee diefstallen in dienstbaar heid en moedwillige mishandeling van een kind van 13 maanden, is door het prov. gerechtshof in Gelderland veroordeeld tot vijf jaren tuchthuis straf en vier geldboeten, ieder van f 50. Dinsdag-avond werd in het gasthuis te Delft gebracht het lijk van David Meijer. Des avonds te voren had hij, in eene slaapstede op den Verwersdijk, bij een twist, eene verwonding aan het hoofd bekomen, die, naar men meende, den dood had veroorzaakt. Uit de lijkschouwing, op verzoek der justitie gehouden, is echter gebleken, dat de dood het gevolg is geweest eener ziekte aandoening die reeds voorlang bij den overledene bestond, dus niet van de kwetsuur aan het hoofd, die van weinig beteekenis was. De politie heeft echter van de zaak proces-verbaal opegmaakt en W. V. B., die de wond had toegebracht, naar Den Haag getransporteerd, om aldaar door den rechter te worden gehoord. KOLONIËN. BATAVIA, 27 Augustus. De generaal Van Swieten is den 23sten dezer alhier aangekomen en heeft een dag te Buiten zorg doorgebracht. De enquête over de expeditie zou binnen veertien dagen ten einde loopen. De stukken worden gedrukt en men wil dat de conclusie publiek gemaakt zal worden. Van Samarang en hier zijn de troepen, behoorende tot de eerste brigade der expeditie, naar Padang gedirigeerd. Met de Engelsche mail is alhier aangeko men de kapitein ter zee Van Gogh, bevelhebber der maritieme middelen voor de kust van Atsjin. De 400 man troepen, die van het veronge lukte stoomschip Tromp door de Prins Hendrik naar Aden gebracht waren en daar aan boord van den Engelschen mailstoomer zijn overgegaan, kwamen den 19den van Singapore hier aan. De blokkadevloot heeft te weinig steenko len. Een particulier vaartuig, de Oltawa, als Generaal van Swielen herdoopt, door de regeering voor 6 maanden tegen f 1300 per dag inge huurd, bestemd om de vloot van versch vleesch te voorzien, vertrekt binnen eenige dagen over Padang en Siboga naar Atsjin en voert een lOOOtal tonnen steenkolen mede. Uit Samarang wordt van 16 Augustus ge meld: Donderdag-avond te 7 uren 55 min. werd eene aardbeving te Djocja waargenomen, die eene minuut aanhield. De beweging was golvend, de richting van het noorden naar het zuiden. Omstreeks denzelfden tijd werden in dezelfde rich ting twee schokken gevoeld te Poerworedjo. In den nacht van Vrijdag tusschen halfdrie en half- vier herhaalden zich de schokken op laatstge noemde plaats. De officieele Maleische vertaling (rab-karak- ter) van het strafwetboek voor inlanders en daar mede gelijkgestelden is eindelijk dezer dagen ver schenen, en aan de hoofden van gewestelijk bestuur in 21 folio vellen ter aanplakking toegezonden. Te Boeleleng is alles rustig. De beruchte opstandeling Maradia Kape is van Makasser naar Patjitan opgezonden. Den 7den Juli werden te Ambon bijna alle bruggen door eene overstrooming weggeslagen en de communicatie verbroken; terwijl in den avond van den lOden een hevige aardbeving plaats greep. De dagbladen te Batavia hebben een waar schuwend schrijven ontvangen van den Gouv.- Generaal, waarover zij niet gesticht zijn. Zij worden daarbij verzocht „zich te zullen onthouden van het doen van alle zoodanige mededeelingen als waar mede de vijand zijn voordeel kan doen, en van alle beschouwingen welke de strekking hebben het standpunt der Ned. Ind. Regeering in minachting te brengen, en dat van den vijand in gelijke mate te verhoogen."

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2