gestolen, waarin effecten, juweelen en 70,000 gulden gesloten waren. Bij de gisteren te Rotterdam gehou- den veiling is de raderstoomboot De nieuwe Spuistroom voor 24,000 verkocht. Een treurig ongeluk had hedenmor gen in Den Haag plaats. Een loodgieters-leer ling viel van het dak van een aan den Zwarteweg in aanbouw zijnd huis, met het gevolg, dat hij, op het hoofd neeikomende, oogenblikkelijk een lijk was. Naar men zegt was hij de zoon eener weduwe. Te Mainz is een burger tot 35 kreuzer boete veroordeeld, omdat hij, op den gedenkdag van Sedan, bijwijze van vlag zijn belasting-biljet had uitgestoken. Vóór eenige dagen ontstond er brand op een pachthoeve in een der Vlaamsche buiten gemeenten. Men loopt naar den burgemeester en roept: Spoed u, heer burgemeester, geef ons de spuit! „U mijn spuit geven", antwoordt de bur gemeester, „mijn nieuwe spuit, om ze geheel te beschadigen, 'k en zou niet geerne Gr el cl- en eliectenmarkt. Amsterdam, van 22 tot 29 September 1873. Het tafereel dat de beurs in de afgeloopen week, vooral in de laatste dagen, aanbood, was alles behalve opwekkend en bemoedigend. Reeds verleden week maakten wij melding van den diepen indruk die door de faillissementen te New- York en van eenige Duitsche huizen op de geld en fondsenmarkt gemaakt was, en deze werd nog versterkt door nadere berichten, waaruit bleek dat het kwaad van nog grooter omvang is dan men aanvankelijk vermoedde en de zekerheid die men erlangd heeft dat de Europeesche markt meer dan ooit bij de Noovd-Amerikaansche crisis betrokken is. De Bank van Engeland verhoogde Donderdag het disconto van 3 op 4 pCt. en lieden op 5 pCt., terwijl de meeste Europeesche Banken dat voorbeeld olgdenrnen verwacht dit desgelijks van de Pruisische Bank, wier jongste staat evenals die van de Bank van Engeland eene aanzienlijke vermeerdering van circuleerende bankbiljetten en eene vermindering van munt aanwijst. Ten onzent is de prolongatie heden op 5 pCt. geklommen. Met belangstelling zien wij de wekelijksche balans der Nederlandsche Bank [tegemoet; meer dan ooit vinden wij thans reden om hare directie te prijzen dat zij niet te haastig geweest is rnet de vermindering van disconto en beleeningsrente, omdat thans (verhaast door de catastrophe te New-York) het oogenblik gekomen is dat aan de geld-reservoirs groote [eischen gedaan zullen wor den. Wij hebben daardoor te vreezen, zooals wij thans te Londen zien gebeuren, dat het geld in een week] tijds 2 pCt. duurder wordt, maar kunnen met kalmte naar bevind van zaken het buitenland volgen of ons ingenomen standpunt blijven bewaren. De Effectenbeurs heeft natuurlijk onder den loop der omstandigheden, bij de flauwe en zéér gedrukte stemming der buitenlandsche beurzen en de dalende prijzen elders, sterk geleden. Uit den aard echter, hoezeer ook bijna alle andere fondsen vrij gevoelig werden aangetast, daalden de zoo gevoelige en ten deele bij de Noord- Amerikaansche crisis sterk geïnteresseerde spoor wegfondsen het meest. De lijst der geleden ver liezen zou te lang zijn om hier op te sommen, wij zouden, zooals wij reeds opmerkten, nagenoeg de geheele prijscourant moeten opnemen. Zaterdag was het de noodlottigste dag: toen werden som mige soorten bij percenten tegelijk teruggeworpen, doch heden was, vooral begin-beurs, de stemming iets gunstiger en werd er op sommige prijzen van Saterdag voordeel behaald. Toch is het peil over het algemeen ver beneden de slotkoersen der vorige week gebleven en is de verwachting alge meen, dat verdere dalingen zullen plaats hebben, op grond én van de uiterst treurige gesteldheid der Weener beurs, die nog ellendiger wordt geacht dan in de noodlottige maanden Mei en Juni, èn van berichten omtrent faillieten der Engelsche en Hamburger huizen, waaronder er zouden zijn, die een goeden klank plegen te hebben. koloniën. BATAVIA, 16 Augustus. De Java-Bode zegt in haar overzicht: Nieuws is en blijft schaars. Wel te verstaan, het nieuws dat wij den lezer kunnen en mogen mededeelen. Immers, noch omtrent de krijgsoperatiën, noch omtrent de plannen voor de 2de expeditie, noch omtrent de enquête, kunnen wij berichten geven, zonder ons aan indiscretie schuldig te maken en tegen het belang van den lande te handelen. De zaken te Bali staan niet goed. Indien daar niet met uitstekend beleid wordt gehandeld, dan kan een geweldige uitbarsting niet uitblijven. Vijf priesters en negentien districts-hoofden van Boe- lèlèng hebben bij den Gouverneur-Generaal een request ingediend, waarbij zij verzoeken, dat het Z. Exc. rnoge behagen den teruggeroepen ads.- resid. in het bestuur te herstellen. „De reden," zoo luidt het in 't request, „waarom wij ons onderwinden met zoo stoute bede tot Uwer Excel- lentie's zetel te naderen isdat Uwer Excellentie's land Boelèlèng nu juist een weinig tot verade ming is gekomen van de dieven en andere slechte lieden, die op roof en misdaad uitgaan." Door een gedeelte der bevolking wordt de verbannen vorst terug verlangd; een ander gedeelte heeft een candidaat van haar keuze. De regeering zal door eene goede keuze voor de openstaande be trekking van adsist.-resident veel kwaad kunnen voorkomen. Door den Gouv.-Gen. van Ned. Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel DepartementVerleend: een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den ambte naar op wachtgeld J. B. N. Boshouwereen tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den 3den onderwijzer aan de kweekschool voor inlandsche onderwijzers te Bandong P. Koppenol. Ontsla gen: op verzoek, eervol, uit zijn betr. wegens ziekte, de commies der 1ste kl. bij den post- en telegraafdienst te Buitenzorg H. J. G. Aars; eervol, wegens vertrek, als buiteng. subst.-griff., buiten bezwaar van den lande, bij den landraad te Kraksaan (Probolingo), H. E. Steinmetz; eervol, uit 's lands dienst, met behoud van recht op pens., de 2de hulponderw. aan de openb. 5de lag. school te Soerabaja J. G. Leclerq de Courcelles; uit 's lands dienst, de gewezen 4de venduaf slager bij het vendu-depart. te Batavia A. M. L. Jansz. Benoemd: tot advocaat en procureur bij het hooggerechtshof van Ned. Indië, Mr. Schuur man Jhzn.; tot hulponderw. aan de openb. lagere school te Patti J. F. Den Hollander; tot 2den hulponderw. aan de openb. 1ste lag. school te Samarang, J. Verheul; tol 4den hulponderw. aan de openb. 2de lag. school te Samarang, V. H. Van Leeuwen. Ontslagen: Eervol, wegens ziekte, uit zijn betrekking, de 1ste klerk bij het vendu kant. te Soerabaja J. B. Hagenstein. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., aan den kapit. der inf. O. H. J. Molle. buitenland. Frankrij li. De graaf van Charnbord heeft een brief gericht aan een afgevaardigde. Hij betreurt daarin de revolutionaire propaganda, en zegt, dat het oproe pen van de spookgestalten der tienden en dei- feodale rechten en het dwaaslijk ondernemen van den oorlog onder onmogelijke omstandigheden, beweringen zijn die geen ernstig antwoord ver dienen. Hij hoopt dat het gezond versland der bevolking tegenover de manoeuvre van kwade trouw rechtvaardig zal wezen. Er moet, waar het de maatschappel'yke hervorming geldt, een beroep worden gedaan op de gehechtheid van alle eerlijke lieden. Ik ben geen partij zegt de graaf. Ik heb de hulp van allen noodig, en allen hebben mij noodig. Zeg aan hen, die de reconciliatie, welke op zoo loyale wijze in het Huis van Frank rijk is tot stand gebracht, trachten te vervalschen, dat alles wat den 5den Augustus werd gedaan wèl gedaan werd, met het eenige doel om Frank rijk zijn rang te doen hernemen, en in het belang van zijn voorspoed, roem en grootheid. Het Journal Officiel deelt twee Regeerings- besluiten mede. In het eene wordt bepaald, dat er dadelijk 18 legercorpsen zullen worden opge richt, bestemd om achttien landstreken te bezet ten, waarin het Fransch grondgebied zal worden verdeeld. Krachtens het andere wordt de armee van Versailles ontbonden. Uit den inhoud der besluiten volgt, dat die verdeeling van grondgebied niet definitief is. Aan de Times wordt uil Parijs beiicht dat bij de hervatting van de werkzaamheden der Nationale Vergadering de heer Thiers zal optre den als leider der geheele linkerzijde, en dat er weldra door alle groepen dier partij een gemeen schappelijk manifest aan de natie zal worden uitgevaardigd. België. De Hainaut meldtDe Fransche regeering heeft aan het Belgische en Nederlandsche Gou vernement gemeld, dat de conferentie tot regeling der suiker-quaestie, die in den loop der maand September in Brussel zou gehouden zijn, ver daagd is, aangezien er moeielijkheden waren gere zen tusschen Frankrijk en Groot-Britannië. Intus- schen moet men die moeielijkheden niet overdrijven. Engeland heeft niet zooals men beweert geweigerd de conferentie te Brussel bij te wonen. Dat Gouvernement heeft eenvoudig gevraagd dat, voordat de gemachtigden der Mogendheden, die de laatste conventie onderteekenden, bijeenkwamen, er een brievenwisseling zou worden gevoerd tus schen Engeland en Frankrijk over de quaestie van het raffineeren in entrepot. Als men het op dat punt eens zal geworden zijn, hetgeen waar schijnlijk zal plaats grijpen ten gevolge van de reis van den heer Ozenne, die wederom naar Engeland vertrokken is, zal de conferentie bijeen komen. Het zou echter mogelijk kunnen wezen - zegt het blad dat zij te Parijs en niet te Brussel zou plaats hebben. Gisteren is te Brussel de trekking aange vangen der verloting van de Nederlandsche Ver- eeniging van Weldadigheidonder bescherming van Z. M. den Koning der Nederlanden. De prijs, door den beschermheer geschonken, bestaande in een zilveren waterketel, is gevallen op N°. 12,684. Afrilta. Betreffende de erfopvolging in Marokko werd in de Gibraltar Chronicle het volgende ge schreven „De oudste zoon van den overleden Sultan, Muley Hassan, werd terstond na zijns vaders dood zonder tegenstand als Sultan uitge roepen. Men betwijfelt echter of de bevolking van Fez, waaronder vele warme aanhangers zijn van des overleden Sultans broeder Muley-el-Abbas, die in den oorlog met Spanje een grooten naam gemaakt heeft, zich met die keuze zal vereeni gen; volgens het Mohammedaansche recht is Muley-el-Abbas de rechtmatige opvolger. Wordt deze vrees bevestigd, dan zijn er ongeregeldheden te verwachten, doch tot dus verre is alles rustig." Ook blijkens latere berichten was de rust in Marokko ongestoord gebleven. Een Spaansch oor logschip was niettemin naar de Afrikaansche kust gezonden om, zoo noodig, de belangen der Spaan- sche onderdanen in bescherming te nemen. laatste berichten. Blijkens een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-Generaal van Ned. Indië is de benting van groot Edi door de infanterie bezet en wordt te klein Edi met succes door de Marine geageerd. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN, van den 25sten September tot en rnet den lsten October 1873. GEHUWD. W. Van der Rest, jm. en P. Parmentier, jd. H. Keereweer, jm. en M. Lareet, jd. M. Deijn, jm. en E. L. Flaman, jd. J. Mazurel, jm. en A. M. E. Van der Voort, jd. V. Van Ulden, jin. en J. Simons, jd. J. Molenbeek, jm. en W. Wolters, jd. G. Van Tol, jm. en C. W. Dekker, jd. J. J. S. Van Kempen, jm. en E. M. C. Berk, jd. H. J. De Ruiter, jm. en A. O. H009, jd. BEVALLEN. M. Tieleman, geb. Van Hartrop, D. P. Sierat, geb. Neuteboom, Z. A. Brouwer, geb. Raar, Z. J. C. Van der Waals, geb. Stehouwer, D. J. H. Scholtcn, geb. Corneli9sen, D. J. Turenhout, geb. Van der Reijden, D. E. P. M. Van Weerlee, geb. Steenstraaten, D. P. Hens, geb. Bulleman, D. L. (J. M. Dieben, geb. Visser, Z. A. Laman, geb. Boom, D. J. M. Molenaar, geb. Van Egmond, Z. C. W. Gebhard. geb. Van Sleenis, D. H. Eeldert, geb. Zwnan, D. S. L. Van der Waard, geb. Batist, Z. J. Rodenburg geb. Van Mastwijk, D. C. Houwaard, geb. Vrij, D. J. F. H. Reimeringer, geb. Reuter, D. C. J. Schuller, geb. Geenjaar, D. C. Boom, geb. Blijhió D. leycnl. A. Van der Veer, geb. Van der Vis, D. levcnl. OVERLEDEN. A. M. Niesten D. 1 d. J. Goddijn Z. 2 j. G. W. A. Weckwert Z. 5 m. J. Van der Bijl, gêb. Kerkvliet, 57 j. T. Sprnijt, geb. Hoogerweg, v8 j. A. M. Maassen D. 2 m. M. Huij D. 20 d. C S. M. Van Koij, D. 3 m. A. Distevelt Z. G j. - C. Voorzaat, wed. J. De Kier, 81 j J- H. Van der Hoek Z. 6 m C. Reuoé D. 13 j. J. Bavelaar Z. ld- M. Onstenk, geb. Swildens, 46 j. E. Van de Wetering 27 j. P. Goddijn Z. 1 m. C. J. Meijsing Z. 4 in. J. A. Hoppenbrouwer Z. 3 m.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3