tweede expeditie zullen worden bewaard, maar vooral de versnaperingen waren hoogst welkom. In koffie en andere dranken wordt in voldoende hoeveelheid van Staatswege voorzien, zoodat zending van dergelijke zaken is af te raden. Wat wij in .het algemeen noodig hebben, schrijft het Centraal "Comité, is het volgende: „Tabak, sigaren, houten pijpen, sigarenblad, zeep, gezelschapsspelen, lectuur, vruchten, in éen woord: versnaperingen, waarin de Staat niet voorziet, en die de soldaat of matroos, al wilde hij ze tegen goud koopen, op expeditie zijnde, vaak niet kan bekomen. Alles lost zich eigenlijk op in geld.'1 De meeste gewonden en zieken van de laatste Atsjinsche expeditie hebben de hospitalen verlaten en behoeven dus vooreerst geen hulp meer. Ook de vijandelijke Atsjinsche gevangenen zijn niet in hun ongelukkig lot ver geten. Vanwege het Hoofdcomité zullen de comités en correspondenten op de hoogte gehouden worden van alles, wat er op het gebied van het Roode Kruis in Indië voorvalt. Aan de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal is aangeboden de begrooting wegens den arbeid der gevangenen voorl874. Zij wordt voorgesteldop een bedrag van ƒ263,455. Uit een in de memorie van toelichting gevoegde opgave blijkt, dat zich op 1 Juli 1873 in de gevangenissen bevonden: 965 crimineel veroordeelden, 1994 corectioneel ver oordeelden, 288 ongevonnisden en 176 niet ver oordeelde meisjes en jongens, ingevolge art. 66 van het strafwetboek te MonHoort en Alk maar geplaatst. In 1869 beliep het gezamenlijk getal 3550; in 1870, 3320; in 1871, 3173; in 1872, 3255 en in 1873, 3423. Op 1 Juli 1873 was het aantal gevangenen dus hooger dan op dezelfde dagteekening in de drie voorgaande jaren, doch lager dan op 1 Juli 1869. Gisteren is in de vergadering van de Maat schappij van Landbouw besloten, dat de volgende algemeene vergadering en tentoonstelling in het aanstaande jaar te Dordrecht zal plaats hebben. Uit Amsterdam wordt aan de Zutphensche Courant geschreven, dat er bij den Raad van State een wetsontwerp is ingekomen, om veran dering te brengen in de artsen-examens, die veel -stof tot klagen geven. Door wijlen den heer Wijnaendts van Maar- seveen is aan de Diaconie der Hervormde gemeente te Oosterhout eene som van ƒ6000 gelegateerd. In het Weekblad voor het Onderwijs van den 27sten dezer leest menIn verschillende dagbladen hebben we een bericht gelezen, dat A. Polak, leerling der Hoogere Burgerschool te Veendam, van de school verwijderd is, omdat hij 's Zaterdags de lessen niet bijwoonde. Wij vernemen uit goede bron, dat dien leerling niet belet is "van 't onderwijs aan die school gebruik te maken. Door den directeur is aan de moeder van A. Polak eenvoudig bericht, dat haar zoon onmogelijk met voldoende vrucht 't onderwijs in alle vakken kan ontvangen, indien hij 's Zaterdags de lessen (vier) verzuimtdat zijn wegblijven geregeld eiken Zater dag daarbij ook nog tot nadeel van zijne mede leerlingen zal strekken, en dat hem daarvoor voor- I loopig alleen vergunning kan worden gegeven tot het bijwonen van de lessen in die vakken, welke 's Zaterdags niet onderwezen worden. Een geacht handelshuis te Amsterdam ont ving heden uit New-York, uit eene vertrouwde hron, het volgende telegram: „De faillissementen "van Cooke, Fisk Hatch, Clews en Howes waren een gevolg van het verstrekken van voorschotten op onvoltooide spoorwegen, en hun uitgebreide binnenlandsche rekeningen waren aan opvraging onderhevig. De andere Amerikaansche en Duitsche huizen, wier wissels gangbaar waren, hebben hunne buitenlandsche handelsoperaliën niet met hunne binnenlandsche rekeningen vermengd, en dus loopen de meest gangbare wissels van New- York geenerlei gevaar. Het sluiten van de beurs geeft aan de werkelijk verantwonrdelyke huizen den tijd hunne leeningen met meer onderpand te voorzien, en wanneer de fondsenbeurs heropend wordt, dan zullen voornamelijk de speculanten door verliezen worden getroffen." In de begrooting der gemeente Groningen vindt men de volgende raming van de exploita tiekosten en de opbrengsten der gasfabriek. De tractemenlen van de ambtenaren bij de admi nistratie der verlichting (ad 4000) er bijge- rekend, gaan de uitgaven tegen de inkomsten op. De ontvangst is begroot op 179,250, de uitgaaf op f 174,895. De stad heeft alzoo de gasverlichting van straten, pleinen enz. op den koop toe, en wat elders een zware post op de begrooting is, komt daar alleen figuratief voor. Als men er nu bijrekent, dat de laatste jaren vrij ongunstig waren, dat vroeger menigmaal boven en behalve de gratis gasverlichting de stadskas eene som van 20,000 netto winst met deze hare onderneming van nijverheid behaalde, dan kan het wel aan geen twijfel onderhevig zijn, of de Groningsche gasfabriek is een der beste in richtingen. Hoezeer er nog altoos verbetering en uitbreiding verkregen wordt, bl'ykt uit de meerdere opbrengst der cokes 30,000 tegen 17,000 't vorig jaar) en de voorgenomen veiling van een tot nu toe verwaarloosd product der fabriek, het ammoniak -water. L'Ami du Limbourg kondigt aan, dat hij voortaan, met behoud van zijn Franschen titel, in de Nederlandsche taal zal verschijnen. Uit Paramaribo wordt van 4 Sept. gemeld: Gisteren is herwaarts vervoerd een der blankoffi ciers van de plantage Meerzorg, die door een 20tal Chineezen aangevallen en mishandeld is. De aan leiding daartoe bestond in aanmerkingen over het leveren van slecht werk. Men zegt dat de Chineezen vooraf den beleedigde zand in de oogen hebben geworpen, om 't hem onmogelyk te maken zich te verweren. Uit Curasao wordt van 6 September bericht De Nederl. schoener Dutch Princess is aan de Bar van Maracaibo vergaan. De handelsvloot van Curasao heeft daardoor een onzer schoonste vaar tuigen verloren. In den laatsten tijd zijn verschei den schepen ter genoemde plaats verongelukt. Met 1 October a. s. wordt in het gebouw van de Handelmaatschappij te Amsterdam een bijkantoor der posterijen gevestigd, in hetzelfde lokaal, waarin het hulpkantoor van de Rijkstele graaf wordt gehouden. De dienst van het bijkantoor strekt zich uit tot den verkoop van poslzegels, briefkaarten en formulieren van postwissels, lot de behandeling van aangeteekende brieven, met of zonder aangifte van geldswaarde, alsmede tot het verzenden en uitbetalen van postwissels. Postwissels van meer dan 50 worden echter alleen op het hoofdkantoor uitbetaald. Het bijkan toor is, met uitzondering yan zon- en feestdagen, dagelijks open van des morgens 9 tot des namid dags 5 uren voor den dienst der postwissels alleen van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren. De beroemde dramatische schrijver Legouvé, lid der Fransche Academie, is voornemehs, in November a. s. Nederland te bezoeken, om in eenige steden voordrachten te houden. Bij minislerieele beschikking van 27 Sept. is aan J. Labouverie, directeur van de Société anonyme de touage, te Luik, domicilie kiezende te Maastricht, tot wederopzegging vergunning ver leend voor een stoomsleepdienst in de provinciën Noord-Brabant, Gelderland, Zuid-Holland, Noord- Holland, Zeeland, Utrecht, Overijsel en Limburg. Z. M. heeft met den laatsten October a. s., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als direc teur der Staatsloterij aan den heer J. H. Frieswijk, onder dankbetuiging voor de langdurige en trouwe diensten, door hem aan den lande bewezen, en met ingang van 1 Nov. benoemd tot directeur der Staatsloterij den heer J. Stam, thans inspec teur-generaal der Registratie en Loterijen. Z. M. heeft op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan F. Van Leersurn als directeur van het postkantoor te Eindhoven, behoudens aanspraak op pensioen. Gemengd Nieuws. Op de tentoonstelling voor landbouw te Amsterdam zijn aan den heer Couturier in Den Haag de hoofdprijzen, te weten een gouden en een zilveren medaille, toegekend voor twee door hem zelf vetgemeste varkens van l'/2 jaar, wegende 376 en 345 kilo. Hel bordje aan de weegschaal bevestigd, en als een bijzonderheid vermeldende het wegen van 2 varkens van twee jaar a 665 kilo te zamen, is thans weggenomen om plaats te maken voor een nieuw bordje waarop bovengemeld feit zal vermeld staan. De arrondissementsrechtbank in Den Haag heett gisteren de vrouw, die een andere vrouw in de hand heeft gebeten, veroordeeld lot zes maanden gevangenisstraf, en de beide jongens die zich aan verschillende diefstallen schuldig maakten, een jaar opsluiting' in een verbeterhuis opgelegd, daar zij hoewel beneden de 16 jaren oud, toch met oordeel des onderscheids hadden gehandeld. Zondag-middag viel het 2«/2 jarig knaapje van den bouwman E., onder Berg-ambacht, van een stoep, waar het de handjes wilde was- schen, voorover in eene sloot. Eenige oogenblikken later werd het door de moeder levenloos opge haald. Men meldt uit Bathmen: Een paar jaar geleden, bij de verbouwing der kerk alhier, werd eene oude muurschildering gevonden, die door tal van oudheidkenners en kunstliefhebbers bewonderd is en die bijna eenig in haar soort moet zijn. Algemeen gaf men voortdurend den wensch te kennen, dat het stuk gerestaureerd zou worden, en de kerkvoogden beloofden dit te doen, wanneer men aan de kerk een paar duizend gul den wilde schenken, ten einde een nieuw orgel te kunnen aanschaffen. Daar echter niemand zich heeft laten vinden om die som te offeren, hebben de kerkvoogden besloten de schildering opnieuw met kalk te bedekken. Door een visscher is in de rivier voor Woudrichem een witte kussensloop gevonden, waarin zich een jonggeboren kind bevond, geheel naakt, in verregaanden staat van ontbinding. Uit Heerlen wordt gemeld, dat b ij de boring te „Onderste Locht" steenkolen aan den dag zijn gebracht, en wel een laag van de aller beste steenkool. Dadelijk begaf men zich naar Maastricht, om den hoofdingenieur voor het mijn wezen 1e ontbieden, ten einde de echtheid van dezen vond te constateeren. Te Utrecht is in den stal van M. P. De Meijer een stier vertoond, die 1700 kilo's weegt dit kolossale dier trok veler aandacht, niet alleen door zijne zwaarte, maar ook door zijn schoonen bouw. Behalve dit schoone dier was er ook een wonderpaard aanwezig, dat volgens zeggen van den eigennaar 3 jaren oud was en waarvan de voorpooten den vorm hadden van die van een kameel, de beide achterpooten die van een men- schenarm en voet. De stier is voor de tentoon stelling te Brussel bestemd. Te Keulen bevindt zich op dit oogen- blik een biljartspeler, die de algemeene bewon dering en verbazing opwekt. Niet slechts maakt hij, zonder dat 't hem eenige inspanning schijnt te kosten, de moeielykste en, in het oog van bekwame spelers zelfs, bijna ongelooflyke caram boles, maar hij geeft nog heel andere kunststukjes ten beste. Zoo brengt hij verscheidene biljart ballen op een bord in ronddraaiende beweging. Eerst rollen de ballen rustig achter elkander, maar vervolgens caramboleeren zij en springen alle tegelijk van het bord af.| Voorts weet hij zijne ballen een zoodanig effect te geven, dat zij niet slechts rondom en over een op het biljart geplaatsten hoed, of over een uitgestrekten arm caramboleeren, maar ook dat zij, van het biljart springende, een der omstanders een pijp uit den mond slaan, en dergelijke aardigheden meer. Volgens den Gids van het Planten rijk verlangt de Keizer van China een tuinman in dienst te nemen, tot vervorming van de keizer lijke tuinen naar Fransch modelde aangeboden jaarwedde bedraagt 60,000 franken. Als een merkwaardigheid wordt uit Schleider in Westfalen geschreven, dat op het kasteel Eicks aldaar een negentigjarige keuken meid woont, welke sedert zeventig zegge 70! jaren in denzelfden dienst met de grootste nauw gezetheid en trouw werkzaam is. Haar naam is Anna Katharina Schild, en die van haar tegen- woordigen meester baron von Syburg, wiens vader en grootvader zij op hetzelfde kasteel gediend heeft. In 1863 werd dit zeldzame voorbeeld van trouwen dienst door de landbouwkundige Vereeni- ging van Mühlheim met een premie in geld en een diploma beloond, en nu onlangs werd de eerbiedwaardige Anna Katharina verrast met een prachtig gouden kiuis, haar door de keizerin zelve toegezonden. Waren alle dienstbaren Anna Kalha- rina's en alle meesters heeren von Syburg, dan zou misschien de sociale quaestie hare oplossing zeer nabij zijn.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2