LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4184. Dinsdag A0. 1873. 30 September. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posln 1-40. Afzonderlijke Nommers0.03. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. FRIJS DER ADYERTENTIEN Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.174. Groolere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 29 September. Bij de heden ten Raadhuize gehouden aanbe steding voor de leverantie van licht- en brand stoffen en van drukwerk waren de minste in schrijvers: L. F. Meijeraan, voor patentolie 46 ct., petroleum 22 ct.J. W. Boekwijt, kaarsen 67",'l0o ct.G. Blommesteijn, korte kachelturf 65 ct., korte haardturf 67 ct.T. H. De Jong, lange turf 53 ct., grove Newcastle-kolen f 2.25; H. v. d. Hoorn, Ruhrkolen f 2.25, houtskolen 75 ct., beukenblokken f 10.74, keukenhout f 10.95; Haansbergen en Dulilh, gruis 64 ct.drukwerk De Breuk en Smits, 55 pGt. beneden het tarief. Heden is alhier bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer J. G. De Man, ge boren te Middelburg, met acad. proefs., getiteld: Vergelijkende Myologische en Neurologische Studiën over amphibiën en vogels In den Spectator leest menBij de her stelling van den zuid-transepsgevel der St.-Pan- cras- of Hooglandsche kerk te Leiden, had rnen zich laten verleiden het afgebrokkelde der zand- steenlagen door middel van portlandsche cement bij te werken. Misschien was rnen, afgeschrikt voor de kosten, die een opbeiteling of vernieuwing met gehouwen steen zou vereischen, hiertoe over gegaan. Naar het schijnt heeft men het ijdele, het levenslooze, het quasi-vernuftige van het gebruik van cement ingezien. Men is gelukkig tot kunstbesef gekomen. Althans bij de herstelling van den noord-transepsgevel is de beitel opgevat en daarmede een dunne laag van den steen afgeno men, niet meer dan noodig was, om het afge brokkelde effen te maken. Het portaal met het venster en de koertorens zijn afgewerktde lin- kerzijtransepsgevel is bijna voltooid. Aan dien gevel heeft men den baksteen vernieuwd van den muur en schraagstijlendenkelijk was de oude steen te veel vergaan om hem te behouden. Ook is er een balustrade aangebracht, waarvoor kennelijk de plaats was opengelaten, terwijl het boogschild van het venster, dat uit een post-traceering bestond van baksteen, vervangen is door een rayonnante- venster-traceering met de posten, alles van zand steen en samengesteld naar de bestaande vormen van het gevelportaal der kerk. Met dat werk zal nagenoeg de helft van den noord-transepsgevel hersteld zijn. De bekleede eggen van de deur met het boogschild, benevens de rech ter-zij transeps- gevel, de eerste veel beschadigd, de laatste grooten- deels verborgen achter een woning, die vroeger maar tusschen dat vak gemetseld werd, maken nog een gewichtig deel uit ter herstelling. Als men tot dien gevel overgaat, moet de woning worden afgebroken, anders kan déar niets goeds tot stand komen. Want veel goeds, zelfs loffelijks is er by de tot dusver herstelde deelen verricht. Met eerbiediging en inachtneming van erkend schoone vormen heeft men, strevende om te onder houden, aan dien gevel den beitel opgevat, tot behoud van vaderlandsche kunst. Heeft men, voegt de Redactie van genoemd blad er bij, bij deze restauratie er aan gedacht juiste opmetingen te doen? Te betreuren is het dat het renaissance- fronton boven den zuider-transepsgevel niet is afgebroken. Vrijdag-ochtend had te Waddinxveen de plechtige teraardebestelling plaats van den heer J- W. Regt, hoofdonderwijzer van de openbare school aldaar. Bij de geopende groeve werden toe spraken gehouden door de heeren Van Dort Kroon, burgemeester; W. H. Luttenberg, Herv. pred. J. Broedelet en J. IJ. F. Bloemers, predikanten te Gouda en G. Van der Pot Cwz., Rem. pred. te Waddinxveen, benevens door C. Slinger, koster der Herv. gemeente. Allen herdachten de ver diensten van den ontslapene als talentvol onder wijzer, als ijverig voorstander van vele nuttige instellingen ter bevordering van welvaart en be schaving, in zijne betrekking tot de gemeente en het kerkgenootschap waartoe hij behoorde, als belangstellend vriend en vooral als uitstekend echtgenoot en vader. Na verdediging van stellingen is tot doctor in de rechten bevorderd aan de Utrechlsche Hooge- school de heer C. Van Booven, geb. te Giessen- Nieuwkerk. Voor het hulp-apothekers-examen (litt. ge deelte) te Utrecht zijn nog geslaagd de heeren M. A. I. Michel, van Amsterdam; R. Van de Veer, van Kinswerd (Friesland), N. R. Snijders, van Roermond, J. Remmers, van Haarlem, en J. E. Luber te Amsterdam. Van de 26 geëxami- neerden slaagden er zeven. Ter kennis van verschillende autoriteiten van het leger is gebracht een Kon. besluit van 16 dezer, waarbij, met uitbreiding van een vroeger besluit, is bepaald, dat almede reisgeld zal wor den genoten door militairen, belast met het ge leiden van dienstpaarden van officieren, en aan hen, die na den afloop van zoodanige dienstver richting, naar hun corps of standplaats terug- keeren. Bij Zr. Ms. besluit van 17 dezer is eene wijziging gebracht in de samenstelling van het bataljon mineurs en sappeurs, in dier voege, dat onder de sergeanten, korporaals en mineurs van dat bataljon kunnen begrepen zijn tien timmer lieden en tien smeden, welker soldij met 10 cents per dag wordt verhoogd. De heer C. A. J. Geesink, die als vertegen woordiger van aanzienlijke Nederlandsche inzenders de Wereldtentoonstelling te Weenen bezoekt, heeft gesteund door een groot deel der exposanten besloten, onmiddellijk na afloop der Weener Tentoon stelling, in de maanden December en Januari e. k., eene verzameling van nationale kunstnijver heid te organiseeren in 't Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam. Onze landgenooten zullen daardoor in de gelegenheid zijn, zich een trouw beeld te ontwerpen van de Nederlandsche afdeeling te Weenen, en de bekroonde voortbrengselen onzer nijveren niet slechts in den vreemde behoeven te bewonderen. Uit Paramaribo wordt van 2 September gemeld: Op de plantage Alliance zijn arbeiders, zoogenaamde Barbadianen, in verzet gekomen, en hebben ongeregeldheden plaats gegrepen, die echter door de politie en de goede houding der overige arbeiders spoedig bedwongen zijn. Een door den burgerkapitein van het district en twee andere deskundigen ingesteld onderzoek, heeft geconstateerd dat de aan de arbeiders opgelegde taak volstrekt niet boven het tarief is, en dat door den gezag voerder volstrekt geene aanleiding tot misverstand was gegeven. Toen de gevergde vermindering van taak door den directeur op Donderdag-morgen niet werd toegestaan, werd deze, nadat hij in de fabrieksgebouwen was gegaan, onverwachts over vallen door een 20tal van de ontevreden Barba dianen, die stokken en houwers uit hunne woningen waren gaan halen. Zij schenen in de meening verkeerd te hebben, dat hij, ten gevolge van de hem toegebrachte wonden, bezweken was; want toen hij naar zijne woning werd gedragen, waren zij weder voornemens op hem aan te vallen en hem af te maken, hetgeen gelukkig verhinderd werd. De hulp werd ingeroepen der maréchaussées op Nieuw Meerzorg, die, tot arrestatie der aan gewezen schuldigen willende overgaan, door de geheele macht der Barbadianen, welke zich eenigs- zins had gebarricadeerd en de roode vlag had geheschen, met steenen, flesschen enz. werden begroet, en genoodzaakt waren van de vuurwa penen gebruik te maken, toen twee der man schappen gekwetst werden. De koelies en al de andere arbeiders stonden met de politie tegenover de Barbadianen, over wier schandelijk gedrag zij ten uiterste verontwaardigd en opgewonden waren. Ware de politie rnet minder kracht opgetreden, dan zou er zeker een gevecht ontstaan zijn tus- scben de arbeiders, dat nog veel ernstiger gevol gen na zich had kunnen sleepen. De gezagvoerder Oliviera is belangrijk doch niet gevaarlijk verwond. Hij bekwam twee snijwonden, en verwondingen op het hoofd en de handen door stokslagen. Een der Barbadiaansche werklieden werd tengevolge van een kogelwond in het hospitaal gebrachteen ander was ernstig in het oog geblesseerd2 maréchaussées, 1 Chinees en 15 Barbadianen bekwamen weinig beduidende wonden. Het ge drag der koelies vooral verdient allen lof. De Barbadianen van plantage Alliance waren daar entegen reeds meermalen met de politie in aan raking gekomen, en bedreigden herhaaldelijk met het verzet, waartoe zij nu gekomen zijn. Eindelijk trokken zij naar hunne woningen terug, waar de schuldigen, voor zoover zij reeds bekend waren, door de maréchaussées, met behulp van reserve schutters en de koelies, kort daarop gearresteerd werden. Die zich hoofdzakelijk hebben schuldig gemaakt aan de miskenning van den gezagvoer der, zijn naar de stad opgezonden. De zaak van 't verzet tegen de openbare macht zal door den rechtercommissaris en den advocaat-generaal in loco onderzocht worden. Bij het vertrek van den heer Alma waren rust en orde op Alliance her steld en zijn de arbeiders weder naar het werk gegaan. De audiëntie van den Minister van Oorlog zal op Donderdag den 2den October a. s. niet plaats hebben. Bij beschikking van den Minister van Marine is, met ingang van 1 October a. s., benoemd tot student voor den militairen geneeskundigen dienst bij de zeemacht de jongeling L. P. Van den Berg. Z. M. heeft Mr. W. C. baron Van Boet- zelaar benoemd tot burgem. der gem. De Bilt, en J. Ten Cate tot burgem. der gem. Sneek; aan W. Renard, agent van politie te Delft, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van een man uit het water aldaar, toegekend de bronzen medaille en een loffelijk getuigschriftpensioen verleend aanJ. Van der Horst, gewezen rijksveldw. 3de kl. te Rhenen, van f 232; A. Wagelaar, gew. rijksveldw. 3de kl. te Hengelo, van f 178, en H. Post, gew; rijksveldw. 2de kl. te Zwolle, van f 158 'sjaars. aan Mr. A. S. Talma, op zijn verzoek, met ing. van 1 Oct., eervol ontslag verleend als grilT. van het kantonger. te Dokkum; herben, tot plaatsv. kantonr. te 's Hertogenbosch, met ing. van 15 Oct., Mr. A. H. Sassen; tot griff. bij het kantonger. te Boxtel, met ing. van 7 Oct., J. F. Hansse bij het kantonger. te Eindhoven, inet ing. van 9 Oct., J. J. Schutjes; tot kantonr. te Breda, met

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1