herstel onzer monumenten zonder zekerheid dat ze doelmatig en naar eisch worden besteed, staat gelijk met het doen voortduren van het vanda lisme waaraan gedurende de laatste jaren deze gedenkteekenen ten prooi waren. Onverantwoor delijk mag het heeten zóólang te blijven wachten met voorziening totdat niets meer te bewaren zal overgebleven zijn. Een desbetreffende memorie is door den Min. van Binnenl. Zaken van belang stellende en bevoegde hand ontvangen. De taak en werkwijze der adviseurs zal gaandeweg deli- nitief bepaald worden. In de op 19 dezer gehouden zittingen van het rabbinaal college voor examinatoren voor Neder 1. Israël, godgeleerden zijn de heeren A. Van Loon en T. Tal, na verdediging van de hun ter beantwoording opgegeven theologische vraagstuk ken, lot den rang van Moré bevorderd. H. M. de Koningin heeft de opdracht aan genomen van „Voor Visschers gevangen," bundel proza en poëzie, door J. J. L. Ten Kate, Dr. E. Laurillard, J. P. Hasebroek, Prof. B. Ter Haar, Dr. N. Beets, W. J. Holdijk, J. J. Ter Gouw, H. De Veer, A. J. De Bull, Dr. J. P. Heye, Jhr. Mr. C. Van Foreest, Mevrouw Bosboom Toussaint, Dr. J. Ten Brink, J. J. Cremer, M. P. Lindo, Mevr. E. Van Calcar, J. M. E. Dercksen, Prof. J. J. Van Ooslerzee, J. J. A. Goeverneur, A. H. Van der Hoeve, Dr. Dorbeck, G. Keiler, N. Donker en anderen; uit te geven ten voor- deele van het Gesticht voor ouden van dagen te Egmond a/Zee, door de boekhandelaars Schel- tema Holkerna te Amsterdam. Van 1 Januari 1850 tot en met 19 Mei 4873, is door inkoop tot amortisatie, uitloting, aflossing enz. van Ned. Nation, schuld, een ver mindering van nominaal kapitaal teweeggebracht van f 290.761,212.86 met een gradueele rente besparing, welke in Mei 1873 /'8.982,306 beliep. Door wijlen jonkvrouwe A. A. Bicker is aan de Maatschappij van Weldadigheid gelegateerd, vrij van successierechten, de som van ƒ150. De Nederlandsche R.egeering heeft aan de meesten der voormalige ambtenaren ter Kuste van Guinea de vraag gedaan of zij bereid zijn naar Nederl. Oost-Indié te vertrekken, om daar ter beschikking van den Gouverneur-Generaal ge steld te worden en later in actieven dienst te treden. Eenigen, die hierin genoegen hebben ge nomen, hebben het vereischte geneeskundig onder zoek ondergaan en verwachten spoedig 't besluit van hun vertrek. Bij gelegenheid der opening van het Geuzen- gesticht op 2 October zal een extra stoomboot te halftwaalf van Rotterdam vertrekken en 's avonds te 7 uren weer van Brielle teruggaan. Bij de aanbesteding van het bouwen van het „Asyl voor ouden van dagen" te Egmond a/Zee, was minste inschrijver J. Van der Plas, aldaar, voor 12,888. Met ingang van 1 November aanstaande, wordt op het Rijkslelegraalkantoor te Veendam de doorloopende dagdienst met beperkten Zondag- dienst ingevoerd. Het kantoor zal dus op Zon- en feestdagen open zijn van 8 tot 9 uren voor- en van 1 tot 3 en 7 tot 9 uren namiddag. Z. M. heeft aan den officier van gezondh. 2de kl. L. E. Bachelier, \an het 2de reg. inf., op hel door hem gedaan verzoek, een eervol ont slag verleend uit den militairen dienst. Z. M. heelt het ontv.-kantoor der dir. bel. en acc. te St. Michielsgestel c. a. zooals het thans bestaat, opgeheven en de gemeenten St. Michiels gestel en Den Dungen loegevoegd aan het ontv.- kantoor der dir. bel. en acc. te Vught c. a. onder voortdurend beheer van den tegenwojrdigen titu laris, E. G. De Hartitzsch; benoemd tot contr. der dir. bel., in- en uiig. rechten en acc. te Bedum (residentie Warffum), J. M. Burgerhoudt, thans adj.-contr. dierzelfde midd., tijdelijk belast met de waarn. der controle Bedum te Axel J. Van der Burch, thans adj.-contr. derzelfde midd., tijdelijk belast met de waarn. der controle Coe- vordente Sittai d, A. P. R. Van Beusekom, thans adj.-contr. dier midd., tijdelijk bel. met de waarn. der controle Siltard; verplaatst de navolgende controleurs der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc., als: W. F. C. J. Eerens, van Zierikzee naar BredaE. A. Tissot Van Palot, van Axel naar Zierikzee; W. Baerts, van Doetinchem naar Coevordenen de tijdelijke waarn. der contr. te poetinchem opgedragen aan C. M. Cremer, thans comm. ter inspectie voor dezelfde middelen te Groningen. Z. M. heeft aan H. A. Bosdorp, te Amster dam, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevre denheid wegens de redding eener vrouw uit het water aldaar, op 13 September '1872, toegekend de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuig schrift; aan L. Andersen, zeeman, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van een drenkeling uit het water te Amsterdam, in den" nacht van 3 op 4 Augustus jl., toegekend de bronzen medaille, alsmede een loffel'yk getuigschrift. Gemengd Nieuws. De sjouwer W. v. 11., in het Elzemoer- straalje in den Haag wonende, is Woensdag-avond in zoodanigen staal van krankzinnigheid geraakt, dat hij door twee politiebeambten is moeten be waakt worden. De ongelukkige is gistermorgen ten gevolge van die krankzinnigheid overleden. Gistermorgen sprong een wielband van de locomotief tusschen Utrecht en Driebergen, van den sneltrein, welke te 9 u. 5 m. van Utrecht naar Arnhem vertrekt, waardoor de locomotief ontspoorde. De machinist bracht den trein spoedig tot staan, zoodat de reizigers genoegzaam geen schok gevoelden. Dezen slapten over in den daarop volgenden sneltrein, die te 9 u. 35 m. van Utrecht naar Emmerik vertrekt. Alles liep zonder per soonlijke ongelukken af; alleen ontstond eenige ver traging in de aankomst van den sneltrein te Em merik. Gistermorgen is het afdrijvend rivier schip de Vrouw Maria voor Rotterdam aange varen door het stoomschip Maasstroom. De vrouw, die zich in de roef bevond, is aan de bekomen kwetsuren overleden. Een kindje van vijf weken, dat de moeder door den schrik liet vallen, kwam in het water om. Het schip is gezonken. Een 61 j arige vrouw te Amsterdam redde Woensdag-avond een 9jarigen knaap, die bij de zaagbarrière te water viel. De bejaarde vrouw sprong het kind na. Ten gevolge van de pogingen der Londensche politie om de moordenaars te ont dekken van de vrouw, wier mishandeld lijk in de Theems is gevonden, is het gebleken dat er op dit oogenblik te Londen niet minder dan twintig vrouwen worden vermist, van welke de betrek kingen konden vermoeden dat de gevonden over blijfselen afkomstig waren. De politie heeft hierdoor handen vol werk gekregen. De tocht per luchtballon van Amerika naar Europa is op den lOden dezer mislukt door den harden wind. De vulling werd op den 12den her haald, doch de ballon kreeg een scheur, zoodat men genoodzaakt was, de onderneming op te ge ven. Prof. Wise had dezen uitslag voorzien, de ballon was van katoen gemaakt, terwijl de lucht reiziger beweerde dat z'yde noodig was, omdat die sterker is en beter vernis aanneemt. De kosten waren daarvoor te groot. Een 11 esch, waarin het volgende be richt, is aan het strand bij Velzen opgevischt „Argus, bij Kaap Breton, 12 Aug. 1873. Het schip verkeert in zinkenden staat. Het volkslogies en booten zijn over boord geslagen en geene hoop op redding." Woensdag-avond ontstond, door een tot nog toe onbekende oorzaak, brand in een der hooibergen achter den St. Joris Doelen teOudewaler; de brand die dadelijk een ernstig aanzien had, doordat nog een berg en een houten koestal binnen enkele minuten mede waren aangetast, is door de vereenigde krachten van windstilte, brandweer en particuliere hulp tot die perceelen beperkt gebleven. Naar men verneemt, is H., uit Amers foort, die in de nabijheid van het art.-kamp bij Soeslerberg in de afgeloopen week in zulk een deerniswaardigen toestand gevonden werd, lol een dag voor het vertrek der troepen in het veld hospitaal aldaar verpleegd en is toen eerst naar Amersfoort overgebracht. Hij is echter door granaat scherven zoo gewond, dat men nog altijd voor het ergste blijft vreezen. De N. Rott. C l. verneemt dat op 6 October a. s. voor de Arrondissements-rechlbank te Maastricht zullen terechtstaan: 1°. J. M. Klaes- sen, oud-burgemeester der gemeenten Posterholt en "Vlodrop, thans in het buitenland verblijvende, en 2°. Jos. Russel, drukker en uilgever van boven genoemd dagblad, aldaar. Genoemde personen zijn beklaagd van hoon, beleediging en laster ten nadeele van den heer Van der Does de Willebois gepleegd, te zamen door het schrijven en uitgeven, en de 'tweede bovendien door het, met kennis van zaken, drukken of doen drukken van een prospectus en het verspreiden of uitreiken daar van ten getale van 2000 stuks. Het O. M. heeft in deze zaak negen en twintig getuigen a charge opgeroepen. Door den brigadier der te Eijsden gestationeerde maréchaussee is jl. Zondag proces verbaal opgemaakt tegen den pastoor der R. K. gemeente aldaar, die, aan het hoofd eener talrijke processie, is uitgetrokken, om de bedevaart naar het miraculeus kruis in de St. Maartenskerk te Wijck te gaan bijwonen. irsröEZiOivoi^JV. Mijnheer de Redacteur! Wij hebben met blijdschap gezien, dat de schut ting van het nieuwe postkantoor is weggenomen. Wat ziet het er mooi uit! Maar weet u wat wij erg leelijk vinden? Dat er een groote fout op staat. Wij mogen niet schrijven POST KANTOOR, maar POSTKANTOOR. Als gij er wat aan doen kunt orn dien balk tusschen POST en KANTOOR weg te krijgen, doe het dan als het u belieft, want als wij dat eiken dag op de Breeslraafc lezen, maken we er op school nog fouten in. Eenige jongens van de school van den heer Japikse. BÜ1TENLA N O. Frankrij k. Een zestigtal afgevaardigden, behoorende tot alle conservatieve fractiën en samengekomen na de zitling der Permanente Commissie, hebben achtervolgens al de zwarigheden onderzocht die alsnog bestaan legen het herstel der monarchie. Op alle punten moet men tot overeenstemming gekomen zijn. De Soir zegt, dat in de bijeenkomst van conservatieve afgevaardigden, gisteren gehouden, het meerendeel der redenaars ten gunste der driekleurige vlag heeft gesproken. De discussie is aldus te resumeerende monarchie is mogelijk met de driekleur, maar onmogelijk met de witte vlag. De krijgsraad, voor wien de zaak van Maar schalk Bazaine behandeld zal worden, is samen gesteld als volgt: President de hertog van Aumale; rechters: de divisie-generaals, die tegenover den vijand met een commandement waren belast, de la Motterouge, de Chabaud la Tour, Tripier voorts de divisie-generaals de Martimprey, Prin- ceteau en Martineau-DeschenezOpenbaar Minis terie: de divisie-generaal Pourcet, commissaris van het Gouvernement, en Martin, bataljonschef op wachtgeld. De Soir zal met 1 October a. s. in andere handen overgaan en monarchaal-gezind worden. De gezamenlijke redacteuren, met uitzondering van den beer Edmond Villetard, die tot dusver aan het orgaan verbonden was en voortaan met de staatkundige leiding belast zal worden, hebben in het blad bekend gemaakt, dat zij zullen ophouden leden der redactie te zijn. De nieuwe vestingwerken van Parijs zullen uit 19 groote fortificatiën bestaan, die aangelegd zijn op 16 a 20 kilometer afstands van den tegenwoordige ringmuur en die door een spoorweg met elkander verbonden zullen worden. Versailles, St.-Germain en Poissy bevinden zich op deze lijn en binnen de kring der forten. De Raad van defensie heeft in zijne jongste zitting dit plan goedgekeurd. De Temps vreest, dat men zich wat gehaast heeft met het nemen van een besluit en dat de uigaven hoogst aanzienlijk zullen zijn zonder dat Parijs er minder neembaar door zal worden. DuitscJiland.. Adèle Spitzeder heeft zich tot den Koning van Beieren gewend, met betuiging van onschuld en daarop gegrond verzoek om gratie. Voor het geval dat Z. M. hierop geen gunstige beschikking mocht kunnen nemen, verzoekt zij hare straf te mogen ondergaan in de gevangenis op de Badstraat te

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2