en voornaamste prijzen zijn door Breda's scherp schutters gewonnen. Met een diner en daarna een zeer fraai en goed gelukt vuurwerk is het feest gesloten. Een klein incident viel er voor bij de gisteren gehouden matinée musicale in het Val kenberg. Toen het muziekcorps der dd. schutterij uit Dordrecht, onder leiding van den kapel meester den heer C. Van der Linden, aan N°. 3 van 't programma bezig was, stortte juist bij een crescendo de vluchtig getimmerde vloer der muziek tent in elkaar, onder hevig gekraak, en de zestig muzikanten met hunne lessenaars, instrumenten en muziek vielen naar beneden. Men zag niets meer dan nog enkele pluimen. Gelukkig had niemand zich ernstig bezeerd en werd de muziek, na een half uur oponthoud, op den vlakken grond voortgezet. Uit Kampen wordt gemeld, dat de staking der werkzaamheden aan den bovenbouw der nieuwe IJselbrug aldaar, is toe te schrijven aan eene geldquaestie tusschen den aannemer en den inge nieur Nierstrasz. Eerstgenoemde wil niet berusten in eene hem door den heer Nierstrasz opgelegde boete wegens te late aflevering van werken. Openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, op Woensdag 1 Oct. a. s., des voormiddags te elf uren. De Minister van Financiën maakt bekend, dat bij hem ontvangen zijn drie muntbiljetten, te zamen groot 30, door een onbekende, ttot vol doening van te weinig betaald successierecht, aan hem ingezonden. Bij kon. besluit zijn de voorwaarden voor offic.-van-gez., die naar Indië willen vertrekken, aldus gewijzigd, dat die van de 2de kl. de emo lumenten van de 1ste kl., en die van de 3de kl. die van de 2de kl. zullen genieten. Z. M. heeft benoemdtot ontvanger van het haven- en schulgeld op het kanaal van Walcheren, voor alle vaartuigen, de ontv. der dir. bel., in- en uitgaande rechten en acc., de heeren C L. De Smet te Veere en W. Schuilenburg, te Vlissingeu tot ontv. van hel schulgeld voor de zeeschepen, van Middelburg komende, den heer J. M. Van der Minne, ontv. der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. aldaar; aan den heer H. G. Hendriks op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van ontv. der dir. bel. en acc. te Twello, behoudens aanspraak op pensioen. Z. M. heeft aan den heer J. C. P. E. Menso, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 October a. s eervol ontslag verleend als kanion- rechter te Rhenenmet ingang van '1 Oct. a. s., benoemd lot griffier bij het kantongerecht te Dokkum Mr. LI. Fockema, thans plaatsverv. kantonrechter, advocaat en gemeente-secretaris aldaar; aan J. G. Remmers, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsverv. kantonr. te Oot- marsum; aan P. C. Bijleveld, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als plaats verv. kantonr. te Zall-Bommel. Z. M. heeft benoemd lot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, den heer J. C. P. E. Menso, eervol ontslagen kantonrechter te Rhenen. Gemengd Nieuws. Dezer dagen zag men te Parijs door de Rue d'Angoulèrne een reebok draven en de geheele straat in opstand brengen. Met voorover gebukten kop vloog 't beest tusschen de rijtuigen door. In een ommezien waren een vijftigtal straat jongens op jacht, het heest vervolgende, dat nog aangevuurd werd door de zweepslagen der koet siers. Een onbekend heer op een omnibus, gewa pend met een jachthoorn, blies daarop zijn jagers- signaal. 10 of 12 honden draafden de verschillende magazijnen uit en vervolgden, mede al blaffende, den bok. Op de hoogte van den restaurant Bon- valet scheen 't beest een oogenblik voornemens naar binnen te gaan. De geur scheen het echter tot besef le brengen, dal deze schuilplaats een minder veilige haven was. Fluks vervolgde het dus zijn loop naar den Boulevard du Temple, waar de bok de binnenplaats oprende van 't huis N°. 39. Daar werd hy door de politie in verzekerde bewa ring genomen. Zijn meester, wonende Rue d'An goulèrne N°. i, heeft hem thans terugbekomen. Dinsdag-morgen is te Amsterdam buiten de Muiderpoort, aan de vest, het volgende ongeluk gebeurd. Een schuit, waarop eene heistel ling was geplaatst, werd door eene boot aange varen, ten gevolge van welken schok de heistel ling omsloeg. Verscheidene heiers sprongen te water om het neerstortend hout le ontgaan. Een der palen kantelde tegen de leuning der brug, juist terwijl een boerenkar passeerde. Het paard schrikte; de boer stortte van de kar en het wiel ging over hem heen. Geneeskundige hulp, onmiddellijk uit het militair hospitaal aanwezig, mocht niet meer baten. De ongelukkige was op de plaats dood gebleven. Van negen melkhandelaars, die Za- terdag II. te Londen voor de rechtbank werden gedagvaard wegens 't vervalschen hunner koopwaar, werden vier veroordeeld tot geldboeten van 1 tot 15 pond. De vijf overigen zullen later worden gevonnisd. Te Stadskanaal had hel volgend onge luk plaats: Terwijl een met hout beladen wagen eene der bruggen over het kanaal moest passeeren, zakte de brug door, zoodat wagen en paard met drie personen in het water geraakten. Twee wer den gered, maar de derde, een jong oppassend man, verloor het leven. De tijd waarin de doorboring van den St. Gothard voltooid moet zijn, is op acht jaren gesteld, dateerende van den isten October 1872. De aannemer, de heer Favre, heeft dit aangeno men op boete van f 2400, voor eiken dag te late oplevering. Aan den anderen kant zal hij, zoo de tunnel vroeger voor het verkeer geopend is, voor eiken dag een premie van f 2400 ont vangen. Aanvankelijk vordert het werk zoo boven verwachting, dat de aannemer een aantal premie- dagen verwachten mag. Voor een i ge maanden werd, bij een juwelier te Parijs, voor een waarde van 100,000 fr. gestolen. Een der daders bleek le zijn de zes tienjarige zoon van den bestolene, die den winkel van tijd lot lijd des nachts bewaakte en, daar zijn vader hem dan voorzichtigheidshalve opsloot, zich valsche sleutels had weten te verschaffen, om te kunnen uitgaan en mei knapen van zijn leeftijd te kunnen spelen. Zijn neef, een twintigjarige deugniet, die na zijn studietijd verwaarloosd le hebben, bij een Paryschen boekverkooper in dienst was getreden, doch wegens wangedrag ontslagen was en toen een jaar in Zuid-Amerika had door gebracht, wist den onbezonnen knaap te verlei den, om de kostbaarheden uit den winkel zijns vaders te ontvreemden, ten einde te zamen een reisje te kunnen maken. Zij maakten van een feestdag, waarop het magazijn gesloten bleef, ge bruik om dil plan uit te voeren. Door een dépêche van den stationschef op de Ilaliaansche grenzen, die de jongelieden, omdat zij zonder behoorlijke papieren reisden, niet vertrouwde, werd de besto len vader op het spoor der vluchtelingen gebracht en gelukte het de politie hen te vatten, terwijl zij nog in het bezit waren van bijna al het ge- stolene. Zaterdag jl. stond de neef voor dit feit terecht; de zoon kon niet vervolgd worden op grond van art. 380 C. P., volgens hetwelk dief stallen, door echtgenooten, kinderen of ouders ge pleegd, niet in de termen der strafwet vallen. De beschuldigde, die volledige bekentenis aflegde, werd door den bekenden advocaat Laehaud ver dedigd en door de jury vrijgesproken, waar schijnlijk omdat zijn medeplichtige niet kon gestraft worden. Deze is echter op verzoek zijns vaders, volgens de bepalingen van het Burgerlijk Wetboek, voor zes maanden opgesloten. Een Nederlandseh werktuigkundige, de heer Johan Pollen, heeft met den bekenden leeuwendooder Chéret een kooi of knip, cage-silo genoemd, uitgevonden, die in Algerië, met name in Zeil, zal moeten bijdragen tot de uitroeiing der leeuwen, welke dieren daar de grootste ver woestingen aanrichten. Men kan dit nagaan, als men weet dat er, volgens vrij zekere gissing, ongeveer 800 leeuwen in Zeil zijn, dat iedere leeuw gemiddeld o5 jaar oud wordt en dat hij jaarlijks aan een landbouwer op ongeveer 3000 fr. te staan komt voor opgegeten of gedoode runderen, schapen, paarden, kameelcn, enz. Daarbij moet nog worden gevoegd de indirecte schade, dooi de leeuwen berokkend, omdat de Arabieren dikwijls bosschen in brand steken, om de loofdieren te verdrijven. Die woudbranden kosten veel aan den Franschen staat. In de cage-silo van de heeren Pollen en Chéret, die in een gemaskeerd gat in den grond wordt geplaatst en van zelf sluit als de leeuw er in valt, wordt hel dier levend ge vangen, zoodat men het, zonder zijn huid erg te beschadigen, zal kurïnen dooden, of wel levend verkoopen aan den een of anderen dierentuin of menagerie. In 5 a 10 jaren hopen genoemde heeren, die een maatschappij Lionnerie de Saint Hubert op aandeelen hebben opgericht, de provincie Zeil van de leeuwen te hebben verlost. Over den gisteren met een enkel woord vermelden brand te Amsterdam worden de volgende bijzonderheden meegedeeld: Omstreeks halfnegen ontstond de brand in het groote pak huis op den Binnen-Amstel bij de Wagenstraat, waar vroeger het kantoor der Koninklijke Was kaarsenfabriek gehouden werd en thans het ma gazijn van petroleumlampen van den heer J. W. F. Rootmeyer gevestigd is. Weldra stonden het bovengedeelte en het hooge dak over de-geheele diepte van het gebouw in volle vlam. De brand weer kwam spoedig opdagen, doch eerst na half- tien hoorde men de sloom brandspuit werken, ofschoon die in de nabijheid, op de Botermarkt, geborgen wordt. Ook de andere stoomspuit en een aantal gewone spuiten hebben water gegeven, zoodat men tegen 11 uur den brand meester was. Hel boven- en achterdeel van hel huis is nage noeg geheel uitgebrand, doch de aangrenzende gebouwen hebben niet veel schade geleden. Naar men verneemt, is een werkman ernstig gewond. De oorzaak van den brand is nog niet bekend. Op den Amstel is een jongen onder de stoom- brandspuit geraakt, met het gevolg dat een zijner beenen geheel verbrijzeld is; de jongen is naar het Gasthuis vervoerd. BUITENLAND. Franlirij li. Het bericht, dat de heer Germain Casse, een radicaal, op Guadeloupe tot afgevaardigde is ge kozen met 5900 stemmen tegen 2500, die op den heer Paul de Gassagnac waren uitgebracht (Havas had die tijding bekend gemaakt), is niet juist. Eene herstemming moest nog plaats hebben, toen het bericht reeds door Havas was in de wereld gezonden. De cijfers die opgegeven werden, waren de stemmen, welke de beide caudidaten bij de eerste stemming hadden verkregen. De Baseier Nachrichteti melden: „De Fransche regeering heelt, ten gevolge eener beleedi- ging van Fransche uit Allinges in Savooie terug- keerende bedevaartgangers door straatjongens te Genève, eene nota aan den Bondsraad gezonden, welke haar in handen van hel departement van justitie gesteld heeft." Men meldt dat Mac-Mahon heeft geweigeid zijn toestemming te geven tot de benoeming van den hertog van Aumale tot opperbevelhebber van het leger te Parijs of Lyon, wijl hij vreesde een slechten indruk teweeg te brengen door zulk een plaats aan een man te verleenen, die eigen lijk eerst twee jaren in de armée gediend heeft. Men zou daarom voornemens zijn hem het opper bevel van Besangon op te dragen. Volgens een der Parysche dagbladen beslaat er quaestie van de oprichting van een nieusv bisdom, te St.-Etienne, hetwelk hoofdzakelijk ge vormd zou worden uit van het bisdom van Lyon af te nemen parochiën. De aandrang tot die vesti ging zou volgens het blad van Rome uitgaan, doch bij de hoogere geestelijkheid van frankrijk eenigen tegenstand ontmoeten, vermits deze daarin een toeleg zag om den invloed des aarlsbis- schops van Lyon te verkorten en op de vrijheid der Gallicaansche kerk inbreuk te maken. JSelgiê. Een telegram uit Brussel vau gisteren meldt: De Etoile Beige zal hedenavond het volgend bericht mededeelen: De graaf van Chambord wordt tegen 4 October verwacht te Gesves, in Belgisch Luxemburg, op het kasteel van graaf Lnninges, schoonzoon van den clericalen afgevaar digde Duniortier." Dinsdag zijn de Septemberfeesten te Brussel aangevangen met de gebruikelijke lijkmis voor de gevallenen in 1830 en met den optocht naar het monument op het Martelaarsplein. Het aantal der

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2