biljetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het rnuntmateriaal op zijne beurt f 25,102,159.18s meer bedraagt, dan in verhou ding tót de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Z. M. heeft aan E. Criebel, zich schrijvende Kriebel, gewezen onderwijzer in het huis van correctie te Hoorn, verleend een tweede pensioen ten laste van den Staal, van f 185 'sjaars. Gemengd Nieuws. Maandag-middag lag een oude man smoordronken op een stoep in de Nieuwe Molstraat in Den Haag, tot groot genoegen en spot van tal van jongens en eenige volwassenen. Eindelijk erbarmden eenigen zich over den dronkaard en, geen politie-agent kunnende vinden, namen zij hem op de schouders en brachten hem huiswaarts, gevolgd door een talrijke menigte. Op den Bezuidenhoutschen weg in Den Haag kwam gisteravond te zes uren een rijtuig, waarin zich een heer bevond, aanrijden. Op de hoogte van het buitengoed „Carolineburg" gekomen, ging het paard op hol, waardoor het rijtuig tegen een boom aansloeg en in stukken brak. De heer had het geluk zich aan een boom vast te klemmen; doch het paard geraakte te water en is met veel moeite weer op den vasten wal gebracht en met de overblijfselen van het rijtuig vervoerd naar den stal van den heer Kroon op den Bezuidenhout. Tegen Adrianus Haar mans, die giste ren te Amsterdam voor het Provinciaal Gerechts hof terechtstond, onder beschuldiging van moord, gepleegd op F. Seewald in den nacht van 21 op 22 Juni jl., is door het Openbaar Ministerie een tuchthuisstraf van acht jaren geëischt. De beklaagde blijft zijn schuld ontkennen. De verdediger Mr. J. H. van Goor acht het feit niet voldoende bewezen en concludeert tot vrijspraak. Aanstaan den Vrijdag uitspraak. Gistermiddag is te Amsterdam uit den Amstel het lijk opgehaald van zekere J, F. M., die reeds sedert den Oden dezer vermist werd. In het Anzeigeblatt van St. Croix, een plaats met aanzienlijke uurwerk-fabrieken, komt eene waarschuwing voor aan horlogemakers en kooplieden, om zich te vrijwaren tegen de goudvervalsching van verschillende horlogekasten makers en goudsmids-werkplaatsen te Genève en Chaud de Fonds. Het centraalbureau van Pontalier heeft in de laatste dagen verscheiden dozijnen kasten stuk gesneden, die het noodige gehalte niet bezaten. Dingen met koperdraad van binnen, deksels en scharnieren, aangegeven op 18 karaat doch slechts 14 karaat houdende zijn geen zeldzaamheden. In Chaud de Fonds zijn kasten gevonden, op 14 karaat gedeclareerd doch die in werkelijkheid op het éene deel slechts op het andere deel slechts fijn hielden, en waarvan het overige uit aluminium bestond. Zóo is het ook gesteld met bijouterieën. Aan deze kwade practijken zijn voornamelijk die fabrikanten bloot gesteld, die zaken doen met Oostenrijk en Duitsch- land. In het eerste land bestaat eene gebrekkige, in het laatste volstrekt geene controle. In Oosten rijk wordt tusschen vreemde goudwaren geen onderscheid gemaakt, wanneer ze slechts 14 karaat of meer houden. Groote behoedzaamheid is dus noodig, of men moet van die beide genoemde steden officieele stempeling op 18 karaat rVtto eischen. Een bruidegom en bruid te Utrecht, de vorige week aangeteekend, deden Maandag avond eene wandeling. Bij een brug gekomen, wilde de bruidegom niet verder, en na door de bruid aangemaand te zijn om mede huiswaarts te gaan, zeide hij niets meer van haar te willen welen en sprong daarna in het water. De bruid was niet in staat hem te helpen en riep om hulp, doch daar er niemand kwam opdagen, ver wijderde zij zich. Dinsdag-morgen is_zijn lijk uit de Singelgracht opgehaald. Door de diaconie van Dinteloord en Prinseland werd dezer dagen ontvangen de som van 3000 in contanten, haar vermaakt bij uiterste wilsbeschikking, vrij van successierechten, door iemand te Rotterdam, onder uitdrukkelijke voorwaarde dat zijn naam niet mag vermeld worden. Sedert de laatste twee dagen zijn langs de Staatsbaan meer dan 3000 bedevaart gangers van en naar Boxtel vervoerd, die langs de Noord Brab.-Duitsche spoorlijn den tocht naar Kevelaar hadden gemaakt. De vermaarde onyxvaas van wijlen den hertog van Brunswijk is, in een andere vaas van verguld koper, gevonden. In de vorige week werd voor het kantongerecht te Apeldoorn een zaak behandeld, die zeer de aandacht verdient. Uit de gevoerde debatten bleek, dat voor eenigen tijd in de omstre ken van Zutfen de aanbesteding van een gebouw zou plaats hebben, waartoe vier aannemers waren uitgenoodigd. Een hunner had aan de anderen voorgesteld om de aannemingssom zoodanig te verhoogen, dat hij, die aannemer werd, aan de drie overigen ieder honderd gulden zou kunnen betalen. Door twee was dat voorstel zoo niet bepaald geweigerd, toch wegens gemoedsbezwaren rninder wenschelijk geacht, en derhalve ook niet bepaald aangenomen. Een van deze twee was aannemer geworden; en nu wilde de man, die het bedoelde voorstel had gedaan, van hem/ 100 hebben, hetgeen de aannemer weigerde te betalen. Ten gevolge daarvan was deze laatste, te Brummen woonachtig, voor het kantongerecht te Apeldoorn gedagvaard. Voor beide partijen was een advocaat opgetreden. Een meer dan gewoon aantal toehoor ders was in de gerechtszaal aanwezig. De advo caat van den gedaagde wees op het ongeoorloofde van de overeenkomst, die de eischer had willen totstandbrengen. De kantonrechter zal over 14 dagen uitspraak doen. Te Kevelaar is aan een ingezeten van Limburg een zilveren medaille toegekend, omdat hij gedurende 50 jaren pelgrimstochten naar die plaats had gedaan. De handel in zoogenaamde Zweedsche lucifers is ontzettend toegenomen. De uitvoer bedroeg in het vorige jaar ongeveer 134 millioen doosjes, waarvan meer dan 70 millioen alleen naar Engeland, zoodat Zweden 225 lucifers per jaar aan elk bewoner van Engeland verschaft. Volgens een opgaaf van den Engel- schen vice-consul te Jeddo telde Japan 32,794,897 inwoners, en wel 16,733,698 mannen en 16,061,199 vrouwen. Volgens de laatste volkstelling telde Jeddo 416812 mannen en 363509 vrouwen. Het verschil tusschen het aantal mannen en vrouwen wordt toegeschreven aan de menigte koelies, die zich daar voor eenigen tijd vestigen om door handen arbeid in hun onderhoud te voorzien. Jeddo heeft op Londen na de grootste oppervlakte; de bevol king woont echter verspreid, uitgezonderd in de handelswijken. Zondagavond, te 11 uren, had te Delft zekere A. v. G, oud 22 jaren, metselaar, woon achtig te Kethel, het ongeluk, aan het Oude Delft, nabij de Breedsteeg, in het water te geraken. De heer J. C. Lebret, stud, aan de Polyt. school, dit bespeurende, aarzelde niet zich geheel gekleed te water te begeven om den drenkeling hulp te verleenen. Het mocht hem dan ook gelukken den man levend op het droge te brengen, die naar het gasthuis vervoerd, eenige uren later over leed, in weerwil van de zorgvuldige geneeskun dige hulp die hem aldaar dadelijk werd verleend. Eene waschvrouw, in het Ziekenhuis te Rotterdam werkzaam, is wegens diefstal van haar ter bewassching toevertrouwde goederen door de Rechtbank veroordeeld tot cellulaire gevange nisstraf voor den tijd van een half jaar, terwijl eene vrouw, die een agent van politie een klap had gegeven, tot 45 dagen gevangenisstraf is veroordeeld. Te Amsterdam is gisteravond een vrij hevige brand uitgebroken in het lampenpak huis van Rootmeijer op den Binnen-Amstel bij de Amstelstraat. Te Babiloniënbroek ontstond Maan dag een felle brand. Twee huizen, bewoond door drie huisgezinnen, werden in de asch gelegd. Ten gevolge van den gunstigen wind mocht het ge lukken den verderen voortgang van den brand te stuiten. De oorzaak is onbekend. Van den inboedel van een der slachtoffers was niets tegen brand schade verzekerd. In Peru is een stuk van een rots, van 10 millioen kub. el, van een berg losgeraakt en in een vallei terechtgekomen. Een rivier is hier door in haar loop gestuit en steeg binnen korten tijd tot 109 voeten boven peil. Men vreesde, dat dit ongeval, waarbij verscheidene menschen het leven verloren hebben, de wateren zoodanig zou doen zwellen, dat Lima, althans een zeker gedeelte der stad, overstroomd zou worden. Oeltl- en eflectenmarkt. Amsterdam, van 15 tot 22 September 1873. Scheen het in 't begin der week alsof er, slap jes aan, eenige verbetering en verlevendiging in den handel zou kornen, de tijding van de groote faillieten te New-York, van Jay Cooke Co. en Fisk Hatch wierpen alles weder in duigen en deed de beursweek recht mat en flauw besluiten. Trouwens beide firma's hebben uitgebreide rela- tiën niet alleen in Amerika maar ook in Europa (getuige dat naar men meldt bij eerstgenoemde de Bank van Engeland voor 60.000 pd. st. en Rothschild Sons te Londen voor 100,000 geïn teresseerd zijn!) en beide, de eerste meer dan de laatste, zijn sterk betrokken bij de emissiën van Noord-Amerikaansche Spoorwegfondsen. De krach tigste pogingen worden in 't werk gesteld om beide firma's, die een zeer aanzienlijk actief bezitten, te redden, maar daartoe wordt in de eerste plaats een kolossale geldelijke hulp vereischt die bij de in Amerika heerschende financieele crisis dubbele inspanning aldaar, maar ook tevens hulp van de Europeesche geldmarkt vorderen zal. Nu blijft wel is waar laatstgenoemde zich nog in onna- tuurlijken overvloed baden, maar toch schijnen de laatste staten van de Bank van Engeland er op te wijzen dat een verandering te dien opzichte aanstaande is. Ook ten onzent was in den loop der week buitengewone aanvraag om prolongatie, zoodat de koers tot 6 pCt. steeg; verminderde aanvraag en grooter toevoer van geld deden hen echter weder tot 5 pCt. terugwijken. Over 't geheel was de fondsenmarkt flauw; al is het ook dat onze Nationale Schuld, de Russi sche Staatsfondsen en Noord-Amerikaansche Ver- eenigde Staten-Bonds zich op de prijzen der vorige week staande hielden, de tendence was terug wijkend en de meeste effecten werden meer of minder beneden de slotprijzen der vorige week genoteerd. De Oostenrijksche papierrente verloor b. v. '/2, de zilverrente ,6 pCt., Turken 3/s, Grieken >/4 pCt.; Egypte en vooral Brazilië 1863 waren williger, de eersten wonnen de laatsten 7/8 pCt. Er was veel opgewektheid voor Louisiana Levee-Bonds waarvan de 6 pCt. van 43'tot 48'/3, de 8 pCt. van 41'/2 tot 51 pCt. stegen. Een brief van den Gouverneur van Louisiana doet thans weder alles couleur de rose zien! Zuid-Amerikanen waren algemeen flauwer, uitge zonderd 6 pCt. Peru, die van 693/,c tot 693/4 pCt. opkwamen. Van de spoorweg-fondsen zijn de Hollandsche tot 108 pCt. geklommen, Neerl.-Indische ver loren 1 pCt., Exploitatie-maatschappij 1 Boxtel- Wezel 1 pCt. De Russische hielden zich meeren- deels staande, Jelez-Griasi won zelfs 2' /4, Riask- Wiasma f 1, doch Kiew-Brest daalde van 1433/4 op 140'/2 en een paar andere soorten eene fractie, Kursk-Charkow van 96 op 95®/,e pCt. Theiss-sporen liepen van 219'/2 op 218 en Victor Emma nuels van /'893/t op f 88 terug. De Noord-Amerikaansche spoorwegfondsen- markt had het weder zwaar te verantwoorden. Niet alleen dat slechts zéér weinige soorten avance maakten, maar het verlies van de meesten bedroeg 1 pCt. en daaromtrent, en van vele het meervoud daarvan. Zoo zijn de Chicago N.-West bijna 3 pCt., Madison 2'/j, Union Pacific 2 pCt., St.-Paul- Pacific 1ste sectie sedert de laatste noteering circa 7 pCt., Geconsolideerden 31 1869er 2'/s, Vincent en Branard l5/s, Missouri Kansas Texas 3'/2, Union Pacific Hoofdlijn 3 pCt. gevallen. De eenigste die vrij belangrijk vooruitkwamen waren Port Huron, van 40 tot 41 '/2, Port Royal van 42'/2 tot 453/4 en St.-Louis Eastern van 543/» tot 56 pCt. BUITENLAND. Frankrij k. Tijdens zijn bezoek te Parijs heeft de graaf De Chambord eene ontmoeting gehad met de

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2