LEIDSCH DAGBLAD. N0. 4180. Donderdag A°. 1873. 25 September. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.17L Grootere letters naar plaatsruimte. BERICHT. Zij, die zich met 1 October op deze Courant abonneeren, ontvangen de nog verschijnende nummers gratis. Van het kioartaal September November worden dan alleen de maanden Oct. en Nov. tegen 07 cents in rekening gebracht. STADS-BERICIITEN. Ter Gemeente-Secretarie zijn, legen 20 Cents, in druk verkrijgbaar de staten houdende opgaaf omtrent den aanvoer van duinwater en de kosten daarvan. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Dirk Bekenes, melkverkooper, ■wonende binnen deze gemeente, houdende verzoek om op het open erf achter zijn stal in de Langestraat n°. 11, meststoffen te mogen verzamelen in een daartoe in te richten bak Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluitjvan 31 Januari 1824 (Staatsblad n°. 19): Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informa'.iën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 29sten September aanstaande, 's voormiddags te elf uren zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 24 September 1873. Nogmaals (le gasquaestie. Hebben wij in een vorig artikel eenige alge meene beschouwingen gegeven over de exploitatie eener gasfabriek van gemeentewege, naar aanlei ding van het tekort, dat die inrichting dit jaar hier ter stede waarschijnlijk zal opleveren, thans, na hetgeen er in de laatste raadsvergadering over dat onderwerp is gesproken, achten wij het onzen plicht op die belangrijke quaestie terug te komen, omdat wat wij in het algemeen zeiden verre van toepasselijk is op de bijzondere omstandigheden waarin wij te dezen opzichte hier ter stede ver- keeren. Hebben de laatstgehouden beraadslagingen be trekkelijk weinig licht over de zaak verspreid, zoo weinig zelfs dat men, uit gebrek aan de noo- dige inlichtingen betreffende het tekort, het nernen van een besluit heeft moeten uitstellen, genoeg is er uit gebleken om ons grond te geven tot het uitspreken van een oordeel, waarin velen onzer medeingezetenen met ons zullen instemmen. Reeds de omstandigheid, dat men niet met meer juistheid de hoegrootheid van het gevreesde tekort kan aangeven, strekt tot bewijs met welk een onverantwoordelijke lichtvaardigheid men ten deze is te werk gegaan. Gelukkig echter dat juist dit feit ten gevolge heeft gehad, dat men nog geen besluit heeft genomen. Het kost weinig moeite aan te toonen, dat men bij de exploitatie der gasfabriek een geheel ver keerden weg heeft ingeslagen. Wat voor andere plaatsen juist zou zijn, mag hier verre van billijk worden geacht. Door particulieren toch wordt hier ter stede betrekkelijk zeer weinig gas gebruikt. Om slechts een enkel voorbeeld te noemen, in de naburige residentie zal men weinige der groo tere huizen kunnen aanwijzen, waar de salon niet met een gaskroon prijkt, zoodat dit verlich tingsmiddel dan ook natuurlijk voor het geheele huis wordt gebezigd. In onze gemeente daaren tegen bepaalt zich het gebruik van het gas hoofd zakelijk tot inrichtingen van industrieelen en winke liers. Wat zal nu het gevolg zijn, indien men het zoogenaamde tekort wil dekken door verhooging van den gasprijs? Eenvoudig dat men de nijverheid belast. Eenvoudig, inderdaad, zeer eenvoudig; maar zou het ook praclisch van den gemeenteraad zijn gehandeld, zou het niet onverantwoordelyk moeten heeten In onze wetgeving openbaart zich, althans ten deele, de strekking om de nijverheid zooveel mogelyk te ontheffen, en vooral in den laatsten tijd is dat beginsel meer en meer ge huldigd. Mag nu een gemeenteraad een tegenover gestelde richting volgen, de gemeenteraad eener stad, die haar welvaart voor een groot gedeelte uit de nijverheid moet putten? Moge in deze de Raad toonen, dat hij met den tijd weet mee te gaan. Waarlijk, de gasquaestie heeft hier al kwaad genoeg gesticht. Of zouden wij het vergeten zijn, hoe het vorige jaar, ten gevolge der uitbreiding van het pijpennet, de prijs van het gas met 25 a 30 pCt. werd verhoogd? En thans zouden wij weder voor een verhooging staan om een tekort te dekken op de winst der gasfabriek? Nu het ons is gebleken, welke onge veer de verhouding is tusschen het gasverbruik voor de gemeente en voor particulieren, d. i. voornamelijk de nijverheid, nu noemen wij zonder aarzelen, in tegenoverstelling van de vroeger door ons in 't algemeen geuite opinie, de verhooging van den gasprijs een vermomde belasting op een deel der burgerij. De begrooting moet door Ged. Staten worden goedgekeurd, reden genoeg waarom een gemeenteraad onder een bedekten vorm niet het eene gedeelte der ingezetenen mag belasten ten koste van het andere; hij zou naar onze meening zijn bevoegdheid te buiten gaan. Dat die buitengewone lasten hoog zouden zijn, daarvan kunnen wij voorheelden bijbrengen. Som mige industrieelen toch zouden ten gevolge der voorgestelde verhooging van den gasprijs nog heel wat meer betalen dan hun geheele toch reeds zoo hooge aanslag in de plaatselijke belasting be draagt. Wat een der gemeenteraadsleden aanvoerde, dat men, door bij meerdere duurte der materialen den gasprijs te verhoogen, een onbillijkheid zou begaan, dewijl men dien nooit heeft verlaagd, toen de grondstoffen goedkooper waren, beamen wij ten volle. Ten slotte is het de vraag of die verhooging zou zijn vol te houden bij de te verwachten aan merkelijke verlaging der petroleum-prijzen ten ge volge van het ontdekken van nieuwe bronnen. In het hijzonder geval, waarin onze gemeente verkeert, komen wij dus tot de conclusie, dat de billijkheid, de waardigheid en bevoegdheid van onzen gemeenteraad, de bloei der gemeente, het belang der industrie en dus dat der gemeentekas een verhooging van den gasprijs verbieden. LEIDEN, 24 September. Naar men verneemt, meldt het Utr. Dagbl zal door de concessionarissen voor den spoorwe; LeidenWoerden, de heeren Bordes c. s., eerst daags eene mededeeling aan het publiek gedaan worden omtrent den staat van zaken, met het oog op de uitkomsten der pogingen om de leening volteekend te krijgen. Men mag verwachten, dat er alsdan handelend in deze reeds lang hangende zaak zal opgetreden worden. Gisteravond werd Prof. Simon Thomas eene serenade gebracht, die te meer waarde had, omdat zij uitging niet alleen van de studenten, maar ook van een aantal vrienden en belangstellenden. Maandag heeft te Kampen de openbare aanbesteding plaats gehad van het 5de perceel der nieuwe gemeentelijke gasfabriek, zijnde de levering van het benoodigde aantal lantaarn palen en lantaarnarmen, beiden met toebehooren, waarvoor de navolgende inschrijvings-biljetten zyn ingekomenSchaepman en Helmich te Zwolle, f 6420; A. F. Smulders te Utrecht f 2561.25; L. J. Enthoven in Den Haag, f 4895Penn en Bauduin te Dordrecht, f 4696D. A. Schretlen en C°. te Leiden, f 5710. Te Barendrecht had Maandag het tweede edeelte plaats van het vergelijkend examen voor de betrekking van hoofdonderwijzer aan de tweede openbare school aldaar. Alle sollicitanten voldeden uitmuntend. De navolgende heeren werden op de voordracht geplaatst: G. Van Rossen, hulponder wijzer te SchiedamW. Brouwer, hulponderwijzer te Leiden; W. C. Seyl, hulponderwijzer in Den Haag. Door Z. M. is bepaald, dat de inspecteur- generaal van fortificatiën den titel zal voeren van inspecteur der genie. De bij de troepen te paard ingelijfde miliciens der lichting 1873, die na hun inlijving tot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, zijn tegen 2 October opgeroepen om bij hun corpsen in acti viteit op te treden. Door de Japansche Regeering is tot Gou- vernements-werkbaas op eene wedde van f 3000 benoemd de heer J. N. Wester wiel, gewezen onderbaas aan de nieuwe schutsluis te Katerveer. Tegelijk met den civiel-ingenieur Tiesse, herkom stig van de Delftsche Academie en onlangs be noemd tot ingenieur in Japan, zal hij in het laatst dezer maand de reis ondernemen. Aan de Utrechtsche hoogeschool is gisteren bevorderd tot doctor in de rechten de heer L. H. Ruyssenaers, geboren te Alexandrië, na verdedi ging van een academisch proefschriftHistorisch juridische proeven over de onlangs ontworpen rechterlijke inrichting in Egypte. Wij vernemen, dat de Noord-Brabantsch Duitsche spoorwegmaatschappij 22 dezer, in de Jaarvergadering te Heidelberg gehouden, in het „Verein Deutscher Eisenbahnverwaltungen" is opgenomen, waardoor het vervoer in doorloopend verkeer verzekerd is. Aan de Zutf. Ct. wordt medegedeeld dat plan bestaat den Koning,'bij zijn 25jarige regeering in Mei a. s., een nationaal geschenk te doen aan bieden door „alle schoolkinderen van Nederland beneden de 15 jaren." Alle belijdenissen en zoowel openbare als bijzondere scholen worden beoogd. Aan dit ontwerp moet een zeer eigenaardige wijze van aanbieding verbonden zijn. Het stoomschip John Bramall is 21 dezer van Rotterdam te Batavia aangekomen. Gisteren herdacht de heer Bottenhoorn, kape laan aan de St. Antonius-kerk aan den Boschkant in Den Haag, den dag waarop hij voor 25 jaren zijn priesterlijk ambt aanvaardde. Te halftien trad de jubilaris het kerkgebouw binnen, om, bygestaan door eenige geestelijken, voor het prachtig ver sierde hoogaltaar een plechtige rnis op te dragen, die ook door de schoone begeleiding van het zangkoor dier kerk niet weinig werd opgeluisterd. Een groot aantal belangstellenden woonde deze plechtigheid bij. De Nederlandsche Bank had op 22 Sept. bij een muntmateriaal van f 97,723,110.485 voor eene som van f 62,755,397.97 minder aan bank-

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1