Men verneemt uit Scheveningen, dat aldaar uit zee is aangespoeld een balk, die vele jaren, sommige deskundigen beweren wel een 25-tal, op een of ander rif moet hebben vastge zeten, en daarvan nu vermoedelijk door een der jongste stormen is losgeraakt en weggeslagen. Men maakt die langdurige vasthechting daaruit op, dat de balk geheel bezet is met een soort van wor men, waarvan de koppen zijn gedekt door schel pen van lichtblauwe kleur met gele randen en den vorm hebbende van mosselschelpen. Uit de schelpen, of liever uit de daarin bevestigde koppen, komt een soort van klauwen in den vorm van een veer, als die der krab, bij tusschenpoozen te voorschijn. Niemand kan zich herinneren die soort wormen, die de dikte hebben van een mansvinger en doorsch'ynend waskleurig zijn, ooit te hebben gezien; men houdt ze voor een soort van paal- of hout wormen, die de schepen doorknagen, waarvan men in reisbeschrijvingen menig voorbeeld leest. Deze vondst is voor de zeelieden een broodje, door de groote belangstelling die dit zoölogisch verschijnsel oplevert. Velen hebben zich reeds met de bezichtiging verledigd, ja er moet zelfs een niet onaanzienlijke som voor dien balk zijn geboden. Intusschen wanneer het waar mocht zijn, dat die wormen tot de bedoelde houtwormen behooren, mag voorzichtigheid worden aanbevolen, daar men in de vorige eeuw van paalwormen genoeg hier te lande geleden heeft. Natuurkundigen zullen zich zeker wel met een onderzoek belasten. Op de hoogte van Wester voort heeft men Zondag in den IJsel drijvende gezien het lijk van een man, gekleed met duffelschen jas en klompen aan. Het vermoeden werd geopperd dat dit het lijk kon wezen van den Duitscher die eenige dagen geleden te Milligen een flesch jene ver heeft gekocht en een veldwachter een stoot heeft gegevenwaarop hij zich van het leven trachtte te berooven. De directie der Ned.-Amerik. Stoom vaartmaatschappij bericht het volgende naar aan leiding van onjuiste berichten aangaande de ont moeting van het stoomschip Maas, kapt. E. Deddes, met het Noord-Duitsche stoomschip E. M. Arndt, welk laatste de schroef had verloren. Op den lOden Aug. 11., stoomende naar New-York in 66° WL. 41° NB., ongeveer 350 Eng. mijlen van Sandy Hook, zag men van de Maas een stoomschip onder zeil, waarop, om te zien wat er aan ontbrak en zoo noodig adsistentie te ver- leenen, werd aangehouden. Bij nadering bleek het te zijn de E. M. Arndt met verlies van schroef. De kapt. van de Arndt kwam toen aan boord van de Maas en vroeg of kapt. Deddes hem naar New-York wilde sleepen, waarop terstond toe stemmend werd geantwoord. De Duitsche kapt. verlangde daarop te weten voor welke som die dienst zoude worden bewezen, waarop kapitein Deddes te kennen gaf, dat hij geen som wenschte te bepalen, doch die bepaling wilde overlaten aan de agenten van de beide betrokkene maatschap pijen te New-York, zooals bij dergelijke gevallen steeds gebruikelijk is, vooral daar eene onder dusdanige omstandigheden op zee bepaalde som toch voor de partijen als niet verbindend wordt beschouwd volgens de wet. De kapt. van de A rndt wilde, echter op die voorwaarde niet geadsisteerd worden, zoodat aan kapt. Deddes niets anders overbleef dan zijne reis voort te zetten. Op de door kapt. Deddes gedane vraag of men ook proviand of water noodig had, ontving hij ten antwoord dat men op het Duitsche schip nog overvloed had van alles. Alleen wilde men, op uitdrukkelijk verlangen tegen betaling, wel een vat boter en een kaas hebben, hetwelk tegen inkoopsprijs werd afgestaan. De Arndt werd overigens niet door een Fransch schip op sleep touw genomen, doch bereikte New-York onder zeil; en daar de kapitein ten sterkste verzekerd had niets noodig te hebben, zoo kan hij ook wel niet door een Fransch schip van het noodige zijn voorzien. De grootendeels onware voorstellingen van sommige New-Yorker bladen omtrent de handelwyze van kapt. Deddes vonden haren grond in de omstandigheid, dat men het zeer gewaagde gedrag van den kapt. van de Arndtom geen gebruik te maken van de in zyn bereik zijnde hulp, heeft zoeken te rechtvaardigen. In de gisteren gehouden zitting van den Hoogen Raad (Kamer van strafzaken) is o. a. behandeld het beroep in cassatie, ingesteld door C. G. A. T. in Den Haag, tegen een arrest van het Provinciaal [Gerechtshof in Zuid-Holland van 11 Juli jl, waarbij hij ter zake van diefstal van effecten ten nadeele van zijn oom is veroordeeld tot 5 jaren correc.tioneele gevangenisstraf. De voor ziening werd namens den requirant door Mr. H. Vreede toegelicht. Na voordracht van een middel van cassatie concludeerde pleiter tot vernietiging van het arrest en verwijzing der zaak naar een aangrenzend Gerechtshof. De conclusie van het Openbaar Ministerie is bepaald op 23 dezer. Gisteren in den vroegen morgen werd de bemanning der stoomboot Ada van Holland, van Texel naar het Nieuwediep varende, eene boot gewaar, bemand met 18 manschappen, welke den vorigen middag bij een hevigen wind uit het Nieuwediep vertrokken waren naar de op de reede liggende instrucliebrik Ternate, door het zware weder het schip niet hadden kunnen bereiken en zoodoende den geheelen nacht in een hevigen storm op zee hadden gezwalkt. De stoomboot heeft hen opgenomen en aan wal gebracht. Ten gevolge van den hevigen wind raakte Maandag-avond, even buiten de haven van Blokzijl, eene vischschuit van haar anker los en verbrijzelde tegen het steenen havenhoofd, nadat de bemanning, bestaande uit twee personen, zich eerst te water begeven en wadende den vasten wal bereikt had. Van de schuit is niets meer te zien dan de mast. De trein die te 2.24 uren uit Maas tricht naar Hasselt vertrekt, en die welke uit Luik naar Maastricht gaat en die beiden ongeveer op 't zelfde oogenblik Beverst passeeren, waren Zon dag te laai, en stoomden dus met volle kracht vooruit, toen de trein uit Luik, die voor was, ontspoorde en den trein uit Maastricht den weg versperde. Dit liep zonder persoonlijke ongelukken af, maar de trein Maastricht-Hasselt-Aerschot, daardoor nog meer achteruitgekomen, trachtte den verzuimden tijd voorbij Hasselt in te halen. Dien tengevolge raakte de locomotief bij Kermpt buiten spoor. Verscheidene waggons werden ten onderst boven geworpen, de achterste raakte onder den omvallenden locomotief. De machinist werd ge dood. De stoker, die op den weg geworpen werd, kwam er met eene wonde aan het hoofd af. Vele passagiers werden in meerdere of mindere mate gewond; een hunner stierf reeds aan de beko men wonden. Er werd dadelijk bijstand gezonden en de gewonden werden naar Hasselt gebracht, waar hun de noodige hulp werd verleend. Uit New -York wordt gemeld, dat de stoomboot Ironside op 't meer Michigan is ver ongelukt. Een groot aantal mer.schen zijn daarbij verdronken. Heden-morgen, bij 'het ten anker komen van het barkschip Catharina Mariakapt. Boon. voor Dordrecht, heeft daar aan boord een deerniswaardig ongeluk plaats gehad. De bootsman, K. H. A. Gradener genaamd, die bij de anker ketting stond, geraakte bij het laten vallen van het anker met het been tusschen de ketting §n het gangspil, waardoor hem het been linaal boven den enkel afgeknepen werd. Na de eerste genees kundige behandeling aan boord te hebben ont vangen, is hij naar het gasthuis vervoerd, alwaar het been even onder de knie is geamputeerd. Uit Avereest wordt aan de A ss er Ct. geschreven, dat aldaar door een arbeider op het land een zak werd gevonden, waarin zich een tienjarige knaap had verscholen. De jongen ver klaarde, dat hij de verregaande mishandeling zijner stiefmoeder moede was, en zich wilde doodhon geren reeds drie dagen was hij met de uitvoe ring van dit plan bezig. Toen de arme jongen thuis gebracht werd, verklaarde de moeder, dat zij hem liever dood dan levend zou hebben terug gezien. Vrijdag j.l. is de kwak el, welke de gemeenten Lekkerkerk en Berg-Ambacht ver bindt, ingestort, juist lerwijl iemand er zich op bevond. Deze is er evenwel met den schrik afge komen. Gisteren is in Den Haag in de Raads- zitting door den Burgemeester medegedeeld, dat, op verzoek van eenige bewoners der Bocht van Guinea, de naam van dit gedeelte dier gemeente veranderd is in dien van Huygenspark." Uit Haarlem wordt gemeld: Kort nadat Maandag-avond het concert der „Elberfelder Capelle" in de sociëteit Vereeniging was aange vangen, is onder het lalr'yke publiek eene paniek ontstaan, doordien zich, naar het schijnt ten ge volge van het sluiten eener verkeerde klep van de ventilatie, door den rooster naast hel orkest eenige rook in de zaal ontlastte. Spoedig bleek het, dat er geen gevaar bestondde naar builen gevluchten keerden naar hunne plaatsen terug en het concert kon worden voortgezet. Te Middelburg is door het Bestuur van het Zeeuwsch Genootschap der wetenschap pen aldaar, ten gerieve van het publiek, aan een der buitenpilaren van de graanbeurs, een bruin houten kast met glazen wanden geplaatst, waano zich een thermometer bevindt, waarop de dm schalen van Fahrenheit, Celsius en Róaumur zyo aangebracht, benevens een barometer. De kast is van boven met ijzergaas afgesloten, zoodat de instrumenten met de buitenlucht in aanraking blijven. Maan dag -middag is op de Israëlie- tische begraafplaats aan de Willemsvaart te Zwolle ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den '102-jarigen J. Polak, uit Deventer, waar hij Vrijdag-avond is gestorven. Het lijk is per spoor trein naar Zwolle vervoerd, orn in het familiegraf aldaar te rusten. Zooals vroeger gemeld werd, bezocht Polak met de Zwolsche kermis in zeer goede gezondheid zijne te Zwolle woonachtige kinderen en had toen plan de gouden bruiloft van zyn zoon te Leeuwarden, welk feest binnes eenige dagen zoude plaats hebben, te gaan bijwonei Bij arrest van het Provinciaal Ge- rechtshof in Zuid-Holland van 15 dezer is bevestigd het vonnis van de Arrondissements-Rechtbank te Rotterdam, waarbij A. J. Jansen, J. Hoofdman en H. H. R. Heijerman te Rotterdam, beklaagd van diefstal en de laatste van medeplichtigheid daaraan, zijn vrijgesproken. BUITENLAND. Frankrij k. Het Journal Officiel behelst een besluit, vol gens hetwelk de generaal Chanzy, gouverneur- generaal van Algerië, gemachtigd wordt de be sluiten van 24 December 1870 en van 20 Februari 1873, waarbij het civiel territoir in Algerië uit gebreid werd, overal buiten wei king te stellen, waar hij de toepassing'dier besluiten ontijdig en de weder-invoering van het militair bestuur noodig mocht achten. Men leidt hieruit af, dat het grootste deel der kolonie nu vooreerst weer pnder militair beheer zal komen. Men verneemt voorts, dat dew maati egel te danken is aan den aartsbisschop van Algerië. Deze toch heeft aan de Regeering het dringend verlangen te kennen gegeven, om d' kolonie in staat van beleg te verklaren, aangezitf de vertegenwoordigende Lichamen er steeds opp> sitie voeren tegën de door hem of door zytf geestelijkheid bevolen godsdienstige maatregels Vooral stuitte h'y' van die zijde op een kracb(4 verzet tegen het oprichten van congregatie-scholec De P^egeering nu maakte bezwaar aan den wenszh van den prelaat te voldoen; maar zij besloot eeo anderen maatregel te nemen, waarvan men dezellde, misschien nog betere resultaten kan verwachten- Bij een ander besluit van het, Gouvernement wordt bepaald, dat de chef van den staf van den gouverneur-generaal van rechtswege lid is van den kolonialen Raad. Vele protestanten hebben een adres aan de protestantsche afgevaardigden geteekend, waarin z'y verzocht worden het herstel van den monar' chalen regeeringsvorm te verwerpen. Het Journal des Débats behelst een artikel van den heer John Lemoinne, waaruit blijkt, dat deze, uit aanmerking van de taal, door de voor standers van den graaf van Chambord gevoerd, weinig gerust gesteld is. De schrijver herhaalt - het land heeft zijne rechten, zijne vrijheden, die het gewaarborgd wil hebben. Ten slotte vraagt hij ophelderingen, opdat men wete waaraan men zich te houden heeft. De Virginie met 175 tot deportatie ver oordeelden, waaronder l\ochefort, Fery, Passadouet, is te Las Palmas aangekomen. Al de vei oordee den, met name Rochefort, genieten een zeer goe e gezondheid. Rochefort en zijne vrienden brengen

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2