GEMEENTE-BEGROOTING. lamilybeef is reeds in gebruik genomen; dit laatste artikel zal zeker svel ingang vinden, daar de prijs gemiddeld 62 ets. per kilogram bedraagt, dus nagenoeg de helft minder dan de gewone vleesch- prijzen. De bereiding is zeer eenvoudigmen zet het in zoet water, waarin men een handje vol zout roert, laat het een paar dagen weeken en men heeft zoo goed als versch vleesch. De aanvraag van het leger naar dit artikel is reeds zeer groot. Van enkele corpsen heeft men er naar Amsterdam gezonden, om het benoodigde Ameri- kaansche spek aan te koopen. Donderdag werden te Rotterdam 500 manschappen van het 3de reg. inf. uit de volksgaarkeukens van den heer Boer van eten voorzien, waarbij het Amerikaansche vleesch met den meesten smaak door de troepen gebruikt werd. Bij de Rechtbank te Middelburg is dezer dagen behandeld de zaak van een predikant en zijn echtgenoot, beschuldigd van in de door hen bewoonde pastorie te zamen den president kerkvoogd hunner gemeente en nog een persoon moedwillig te hebben mishandeld; de predikant door den president-kerkvoogd met geweld tegen een deurkozijn te duwen en met de vuist een slag tegen het rechteroog te geven, alsmede door den persoon, die tusschen beiden was gekomen, een slag met de vuist tegen het linkeroog te geven en van voren bij de haren te grijpenen de tweede beschuldigde door dien persoon, terwijl deze door den eersten beklaagde werd mishandeld, van achteren bij de haren te grijpen en in het rech teroog te krabben, en beide beklaagden daaren boven door genoemden persoon hevige slagen op het hoofd toe te brengen. Van het vonnis, waarbij beide beklaagden zijn schuldig verklaard aan het toebrengen van slagen zonder dat hierdoor eeniger- lei ziekte of beletsel om te werken is ontstaan, en veroordeeld tot geldboeten van f 50 en f 30, met subsidiaire gevangenisstraf van 7 en 5 dagen, zijn de veroordeelden in hooger beroep gekomen bij het Provinciaal Gerechtshof in Zeeland. Te Rijssel heeft eenige dagen geleden des nachts een brand in een door verschillende gezinnen bewoond huis plaats gehad waarbij ver scheidene treffende rampen te betreuren zijn geweest. Een 24jarige vrouw, wier man zich door een gewaagden sprong uit de tweede verdieping het leven heeft gered, is met haar kind in de vlammen omgekomen, nadat verscheidene pogingen orn haar uit het brandende vertrek te redden vruchteloos waren gebleven. Een koetsier, die op de vierde verdieping woonde en hel voorbeeld van zijn buurman van de tweede navolgde, heeft zich in zijn val de hersenpan en ver scheidene ledematen verbrijzeld en is bij zijne aankomst in het gasthuis overleden. Eene op de derde verdieping wonende jonge vrouw, die nage noeg op hetzelfde oogenblik als de koetsier den geduchten sprong ondernam, heeft, vermoedelijk omdat zij op het lichaam van haren ongelukkigen medebewoner nederkwam, het leven er afgebracht, maar ernstige kwetsuren bekomen. Eene naaister, die op dezelfde verdieping woonde als de koetsier, maar na den jammerlijken afloop van zijn waag stuk niet besluiten kon hem na te volgen, heeft door ongelooflijk veel beleid haarleven gered. Zij heett zich namelijk uit haar venster op een stuk lijstwerk van den gevel laten afglijden en vervolgens een vensterraam van een belendend huis weten te bereiken, dat zij met den voet heeft opengeslooten en waar men te harer redding is toegeschoten. Zij is door de glasscherven en de vlammen gewond geworden, maar verkeert niet in levensgevaar. De brand, waarvan de oorzaak onbe kend is, is des nachts te halfvier, tijdens eene zware regenbui, in de benedenverdieping van het huis uitgebroken. „Frascati staat in brand, de men- schen dringen zich dood" was in het eerste oogenblik van ontsteltenis de mare die eergister avond te Amsterdam verspreid werd. 't Bericht was geweldig overdreven, maar eenigen grond had het. Een houten raarn op den zolder, te dicht bij den metalen hemel der gas-zonnen liggende, had door de groote hitte vuur gevat, en hoewel onmiddellijk de man, die op den zolder de wacht had, het begin van brand bluschte, hadden enke len uit het publiek in de zaal het gebeurde opge merkt en spoedden zich naar den uitgang. De hierdoor veroorzaakte ontsteltenis was oorzaak dat allen overhaast op de vlucht sloegen. Zoo groot was de verwarring dat zelfs stoelen op de straat gedrongen werden, jassen en mantels bij menigte bleven liggen enz., en zoo gering was het ongeval dat de uitvoering eenige oogenblikken later werd voortgezet, en nog drie avonden lang zou voortgezet worden. Men heeft thans ontdekt wie de vrouw was, wier lijk aan stukken in de Theems werd opgevischt. Haar naam is Mary Ann Cailey. Zij was eene niet onbemiddelde weduwe, die dikwijls des avonds onverzeld hare woning placht te ver laten, om naar hare hospita weet te vertellen zaken te gaan doen met een vreemd heer" en een slachter. Reeds vroeger, ongeveer drie weken geleden, werd zij op haar weg huiswaarts aange vallen, mishandeld en geplunderd. Toen zij voor de laatste maal uitging, had zij verscheiden voor werpen van waarde bij zich. Met deze gegevens toegerust, hoopt de politie thans de moordenaars op 't spoor te geraken. KOLONIËN. BATAVIA, 2 Augustus. Uit Samarang wordt gemeld: Den 2den Aug. worden de oud-directeur De Bruin en de overste der genie Numans alhier verwacht om een aan vang te maken met het onderzoek naar de sluis- en havenwerken. In een dessa van het district Singenlor bleef dezer dagen eene Javaansche vrouw, die zich in ijlende koorts met eene kris onderscheidene wonden had toegebracht, gedurende zes uren schijndood. Tegen den schout Ooste- weeghel is een aanklacht ingediend wegens mis bruik van gezag. Naar de Locomotief verneemt zullen door het wapen der genie te Batavia en te Samarang verplaatsbare veldhospitalen worden aangemaakt, met een gezamenlijke ruimte van 400 lijders, ten einde naar Atsjin te worden medegevoerd en daar op het strand te worden opgeslagen. In strijd rnet de daaromtrent op Java cir- culeerende geruchten ontving de Sumatr. Courant het bericht, dat de Sultan van Atsjin met onder scheidene staatjes overeenkomsten heeft gesloten, met het doel om zich öf van hun hulp óf van hun onzijdigheid in den aanhangigen oorlog te verze keren; onder die rijkjes noemt men er een, ten zuiden van Groot-Atsjin gelegen. Ook meldt men dat Atsjin zelf, onder het toezicht van drie Euro- peesche officieren, zeer versterkt wordt. Uit Djocja schrijft menTwintig minuten gaans zuidoostwaarts van de hoofdplaats Djocja, dicht bij Mertonegaran, is in den nacht van 21 op 22 dezer weer een ketjoepartij voorgevallen. Ditmaal moest het Radhen Pandji Pawirotomo misgelden. Hij zelf werd zoodanig verwond, dat hij uren achtereen builen bewustzijn lag, en uit zijn huis werd alles geplunderd wat mede te nemen was; het overige werd vernield. Dringend wordt de wensch uitgesproken, dat de politie spoedig er in slage, de schuldigen in handen te krijgen. BUITKNLAND. Frankrijk. Het Journal officiel bevat eene verordening van den Minister van Openbare Werken, strek kende tot verlaging van het spoorwegtarief voor het vervoer van granen. Men verzekert, dat er thans stappen zijn gedaan om eene verklaring van den graaf van Chambord te verkrijgen. Men gelooft dat hij zich zal verklaren zoodra de Duitsche troepen het Fransch grondgebied geheel hebben ontruimd. Uit Nancy wordt gemeldDe rechtbank veroordeelde Mansuy en Toussaint, inwoners van Pont-a-Mousson, wegens mishandeling van Schreier, Dumann en de vrouw van laatstgenoemden, Duit- schers, den een tot 14, den ander tot 40 dagen gevangenisstraf en in de kosten. Spanje. De hertog de Rianzarès, gemaal van koningin Christina van Bourbon, moeder van Isabella II, ex-koningin van Spanje, is overleden. De hertog is op zijne villa van Sainte-Adresse gestorven. De koningin maakte, zooals men weet, kennis met hem, toen zij nog regentes van Spanje en hij sergeant der koninklijke garde was. Christina huwde hem, na hem tot hertog en Grande van Spanje te hebben verheven. Rianzarès laat geen vermogen na, daar hij zijn geld in ge waagde speculatiën heeft verloren. Alle leden van de Spaansche familie van Bourbon onder hen bevindt zich ook de ex-koningin Isabella met haar zoon Don Alfonsus hebben zich naar Sainte- Adresse begeven, om de begrafenisplechtigheid hij te wonen. Uit vertrouwelijke rnededeelingen blijkt, dat generaal Santa Pau en de colonne van Lorna, te zamen 10000 man en 14 kanonnen sterk, bij Tolosa het gros der Carlislische benden, onder aanvoering van Don Carlos. 14000 man en 9 kanonnen sterk, hebben aangetast. De Carlisten zijn met groot verlies uiteengejaagd en hebben ook hun vaandel verloren. Bijzonderheden ont breken. Het Britsche eskader, onder bevel van Camp bell, heeft Almeria verlaten, om zich naar Escom- breras te begeven. Het gouvernement heeft besloten een krach tige staatkunde te volgen. Het effectief des legers zal zoo hoog worden opgevoerd als de toestand eischt. De troepen zullen onder de strengste discipline staan. Alle wapeneninfanterie, artil lerie, cavalerie en speciale corpsen zullen gereor ganiseerd worden. Het gouvernement heeft reeds in de omstreken van Madrid 25,000 reserve troepen onder de wapenen gereed orn te velde te trekken. De Gaceta bevat een besluit, houdende be noeming van Turon tot opperbevelhebber van het leger in Catalonië. De provincie Barcelona, welke lot dusver nog nimmer een contingent der reserve had ge leverd, heeft thans reeds ongeveer dui/.end man bijeengebracht. De Britsche admiraal heeft op de mededeeling van Contreras, dat namelijk de baai van Escom- breras had opgehouden onzijdig gebied te zijn, geantwoord dat hij, overeenkomst ig zijn irislructie, de striktste onzijdigheid zou in acht nemen met betrekking tot de gebeurtenissen in Spanje, zoolang de Britsche belangen zouden geëerbiedigd worden. Oostenr.-Hong.-Monarchie. De Pesther Lloyd meldt, dat de Hongaarsche Ministerraad heeft besloten, het tarief van invoer rechten op granen tijdelijk buiten werking te stellen en dat de Minister van Koophandel naar Weenen is afgevaardigd, om zich dienaangaande met de Oostenrijksche Regeering te verstaan. Voorts heeft de Ministerraad met eenparige stem men Mazuranies tot Banus van Croatië benoemd. Zwitserland. Het Hof van appèl en cassatie heeft uitspraak gedaan in de zaak der 97 Katholieke pastoors in den Berner Jura, die in Februari het bekend protest tegen de Regeeriug hadden onderteekend en dien ten gevolge door haar in hunne functiën waren geschorst. Zij zijn allen veroordeeld tot ontzetting uit hun ambt. Rusland. Op voorspraak van Prins Leopold van Beierer, heeft de Keizer van Rusland gratie verleend aan den (uit Beieren afkomst igen) gewezen bibliothe caris der Petersburgsche bibliotheek, dr. Pichler, die wegens het ontvreemden van boeken uit genoemde bibliotheek naar Siberië verbannen was en ruirn een jaar aldaar had doorgebracht. {Inkomsten.) Hoofdstuk I, art 1. Batig slot der laatst vastgestelde rekening, voor zooverre daaraan zich reeds een bepaalde bestemming is gegeven,. f 25851.28. Hoofdstuk II, art. 1. 40 opcenten op de hoofd som der belasting op de gebouwde eigendommen. Voor 1873 geraamd op 25179.42, thans vast gesteld op f 25125.76. Art. 2. 10 opcenten op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigen dommen voor 1873, vastgesteld op /'6276, thans geraamd op f 6293. Art. 3. 40 opcenten op de hoofdsom der belasting op het personeel. Voor 1873 vastgesteld op f 24744.96. thans geraamd op f 40634.52. De hoofdsom der belasting op het personeel over 1872/73 strekt tot grondslag der ramingen bedraagt f 101586.305, waarvan 25 opcen ten geheven worden. Ten einde de uitgaven te dekken

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2