LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4173. Woensdag A0. 1873. 17 September. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1. Franco por posl1.40. Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijksmet uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE?): Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17^." Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. PATENTBLADEN. De BURGEMEESTER. Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat de ingevulde patentbladen, over het dienstjaar 1873 en 1874, voor de wijken 7,8 en 9, bij het college van zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn, dagelijks, van des middags twaalf tot twee uren en wel tot en met den twinligsten September eerstkomende, terwijl na het verstrijken van dien tijd de onafgehaalde patentbladen van die wijkenaan de deurwaarders der directe belastingen alhier, ter uitreiking moeten worden afgegeven, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents zonder meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidtche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 13 September 1873. LEIDEN, 16 September. Tot adsistent bij het scheikundig laborato rium aan de H. B. school te Deventer, op een jaarwedde van 1000, is benoemd de heer J. J. Couvée te Leiden. Bij de heden gehouden verkooping van Cokes op het Raadhuis alhier van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 69, ƒ35,50, 7,10 en ƒ3,50; de laagste 68, ƒ34,50 ƒ6,50 en ƒ3.40. Bij de hedenmorgen gehouden aanbesteding, van fourrage voor de paarden der troepen alhier in garnizoen, was de minste inschrijver de heer J. de Klerk, te Werkendam, als voor hooi a 0,40, stroo a ƒ0,30. haver a ƒ1,15 de 10 kilogram. In een dezer dagen gehouden vergadering van ingelanden van den polder Nieuwkoop is besloten eene locomobiel aan te schaffen, ter vervanging van den onlangs afgebranden watermo len n°. 12. Niettegenstaande het slechte weder waren er toch weder een groot aantal vreemdelingen in de residentie gekomen om den Koninklijken stoet bij de opening der Kamer te zien. De stoet was weder even luisterrijk als naar gewoonte, maar de muziek der grenadiers was niet bij het Ko ninklijk paleis geposteerd. Ook hadden de militairen na afloop van de plechtigheid niet als naar ge woonte eenige uren vrij. Terstond na den afloop moesten zij zich naar de kazernes begeven om daar in het doen van handgrepen geëxerceerd te worden. De matinée musicale in den Dieren tuin werd niet zooals eerst was aangekondigd door het corps van Dunkier, maar door de Rot- terdamsche schutferij gegeven. De officieren van het garnizoen in Den Haag, die na den kamptijd een tijdelijk verlof hadden bekomen, zijn aangeschreven om zich onmiddellijk bij hun regiment te rejoigneeren. Ten behoeve—vau-de Vereeniging tot ver betering der woningen voor de arbeidende klasse, is gisteren in Den Haag aanbesteed: het bouwen van 141 arbeiderswoningen in den Noorderpolder aldaar. Daarvoor waren negen biljetten van inschrij ving ingekomen. Het minst had ingeschreven de heer J. Rutgers te Aarlanderveen, voor 198,763. De 1ste luit. J. J. Van Tubergea van het 3de reg. infanterie heeft een jaar non-activiteit buiten bezwaar van de schatkist aangevraagd. Aan boord van het schip Lidavan Nieu- wediep uitgezeild naar Suriname, bevinden zich met den heer J. Betlem, planter, 19 Chineezen, van Batavia overgebracht door het stoomschip Koning der Nederlanden en bestemd om op de suikerplantage Résolution te Suriname als arbei ders geplaatst te worden. De heeren Gebrs. Teixeira de Mattos mel den aan het Handelsblad, dat volgens door hen ontvangen telegram van New-York, de Central Pacific het dividend, aan haar aandeelhouders uit te keeren, heeft vastgesteld op 3 pCt. De arrondissements-rechtbank te Maastricht heeft Vrijdag uitspraak gedaan in de twee belang rijke zaken de Beaumont tegen de firma Stevens en Chassepot tegen de Beaumont. Den heer de Beaumont is zijn eisch tegen de firma Stevens, ontzegd en deze is niet ontvankelijk verklaard in haar akte tot vrijwaring tegen de ministers. De aktie van den heer Chassepot tegen den heer de Beaumont is ongegrond verklaard. Advocaat-generaal Mr. Römer heeft in de gisteren gehouden zitting van den Hoogen Raad conclusie genomen in de zaak van den officier van Justitie by de Arrondissements-rechtbank te Rotterdam, requirant van cassatie tegen een von nis van die Rechtbank, waarbij L. N. Sanders is ontslagen van alle rechtsvervolging ter zake van het aan het hoofd staan eener school van meer uitgebreid lager onderwijs, zonder de daartoe ver- eischte akte van hoofdonderwijzer te bezitten en zonder te vallen in de uitzondering van tijdelijke waarneming dier school. De conclusie strekt tot vernietiging van het vonnis, schuldigverklaring van den gerequireerde aan het hem ten laste ge legde en zijne veroordeeling in eene geldboete van 25. De uil spraak is ÏDepaald op den 6den October. De directeur-president van den Erie-spoor- weg, de heer Watson, is te Londen aangekomen het doel zijner reis zou zijn een leening te slui ten, groot 40 mill, dollars, tot verbetering van den weg, tot aanleg van een derden spoor, ver beterde rails, rollend materieel, enz. Men meldt uit Egmond a/Zee: De heuge- lykste tijding, die hier in de laatste dagen in ons dorp ontvangen is, is voorzeker die, dat de Commissie tot oprichting van een gesticht voor ouden van dagen reeds in zooverre in haar ijverig streven geslaagd is, dat zij tot den aanbouw van deze stichting kan overgaan. Zeer velen, die daaraan behoefte hebben, wachten op eene plaatsing. Het gebouw zal den 23sten dezer aanbesteed worden. Dr. J. Ten Brink hoopt, bij genoegzame deelneming, medio October zijn wetenschappelijken cursus voor dames in Den Haag te hervatten. Zijn voornemen is, den bloeitijd der Nederlandsche letteren te behandelen. Hij zal de schrijvers uit de 17de eeuw vergelijken met al wat in de Euro- peesche literatuur van vroeger of later tijd daar mede in verband moet worden gebracht. De blij spelen van Gerbrandt, Adriaensen, Brederode en Starter, de Engelsche comedie van de 16de eeuw, inzonderheid van Ben Jonson, de treurspelen van Joost Van den Vondel, van Shakspeare en Schiller, zullen de hoofdonderwerpen van beschouwing uit maken. De lessen over de Natuurkunde zullen niet voortgezet worden, wegens verhindering des leeraars. Na afgelegd vergelijkend examen zijn be noemd tot surnumerair hij de administratie der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnzen: de heeren R. Van der Feen, te Assen; H. J. W. Booms, te Gent; L. De Fouw, te Axel; W. J. Versfeit, te LeeuwardenP. P. E. Hoef nagels, te 's-Gravenhage; C. G. Bannier, te Schie dam J. D. A. Hollweg, te MierloG. C. Droog- leever Fortuyn, te Gouda; H. J. Van Ebbenhorst Tengbergen, te ZutfenJ. F. Mirandolle, te Helle- voetsluis; C. Kok, te Harlingen; C. J. Buwalda, te DragtenW. J. Suringar, te Maastricht, en H. W. Nieuwenhuys, te Zutfen. De luit.-ter-zee der 1ste klasse A. Baron Collot d'Escury, dienende als 1ste officier aan boord van Z. M. wachtschip te Amsterdam, wordt met den laatsten dezer op non activiteit gesteld, en met den lsten October daaraanvolgende ver vangen door den luitenant-ter-zee der 1ste klasse E. B. Bonn. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat, ten behoeve van uit te voeren werken, de scheepvaart op het vijfde pand van het Apeldoornsche kanaal tusschen Heerde en Hezenberg bij Hal tem, te rekenen van Zondag 12 October tot en mei Woens dag 5 November aanstaande, zal zijn gestremd. Z. M. heeft benoemd tot raadsheer in het Provinciaal Gerechtshof in Noord-Holland Mr. A. Van Eyk Bijleveld, thans rechter in de arrond.- rechtbank te Amsterdam. Z. M. heeft aan den heer J. A. Van Driel, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Kralingen c. a., behoudens aan spraak op pensioen. Z. M. heeft aan D. Van Wijngaarden van Rees, gew. opz. van 's Rijks waterst. 3de kl. te Terschelling, verleend een pensioen ten bedrage van 495 'sjaars en aan S. A. Fijnebuik, gew. opz. van 's Rijks waterst. te Arnhem, een pens. van 806 'sjaars. Z. M. heeft aan den voor den dienst in O.-I. bestemden soldaat G. Pouligny, van het kolo niaal werfdepot, op zijn verzoek, de vergunning verleend tot het dragen der versierselen als ridder van het Legioen van Eer. Gemengd Nieuws. Zaterdag-avond is te Amsterdam een kermisganger men zegt ten gevolge eener woordenwisseling met een hem vergezellende dame in de Heerengracht bij den Amstel ge sprongen. Hoewel een der omstanders zich te water begaf, mocht het hem niet gelukken hem te redden. Slechts met moeite kon ook de dame, die haar geleider in de diepte wilde volgen, daarvan worden teruggehouden. De Deventer Cour. beweert gezien te hebben de volgende verklaring, afgegeven door een Burgemeester in Overijsel: „Het handmerk onder de bovengemeldeis door den gesteld in tegenwoordigheid van den Burgemeester hierboven gemeld, als verklarende wegens onerva renheid in de schrijfkunst geen schrijven te hebben geleerd." Voor eenige dagen zaten in 't koffie huis het Gouden Kruis, van den heer P. L. Van Poppel, te Breda, drie heeren en een dame bijeen. De heer Van Poppel, die tevens splitser in de Staatsloterij is, bood een vijfde kooplot aan, 't eenige lot dat hij nog in zijn portefeuille had. De drie heeren en de dame namen het lot voor gezamenlijke rekening, en ontvingen weldra de blijde mare, dat de kapitale som van ƒ50000 op dat nummer gevallen is. Gistermorgen had in Den Haaginhet Westeinde een droevig ongeval plaats. Een oude vrouw van 80 jaar werd door een melkwagen overreden met dat ongelukkig gevolg, dat zij zwaar gekneusd van onder den wagen werd gehaald. In hewusteloozen toestand werd zij bij den heer Cooper ingedragen, die haar met de meeste zorg verpleegde en van het noodige voorzag. Toen zij weer bijge komen was, werd zij met een rijtuig naar haar woning overgebracht. Uit Utrecht meldt men: Aanhouden d wordt hier veel Amerikaansch spek ingevoerd. Ook het onlangs ter sprake gebrachte Amerikaansch

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1