LEIDSCH DAGBLAD, N°. 4168. Donderdag A°. 1873. 11 September. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posl1.40. Afzonderlijke Nommers0.03. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ARVEIiTEXTIEN: Van 16 regelsf 1,05. Iedere regel meern 0.174. Groolerc lellcrs naar plaatsruimte. LEIDEN, 10 September. De Staatscourant deelt mede, dat de tegen woordige Vergadering van de Staten-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 13 Sept. a. s. des namiddags te 2 uren, door den Minister van Bin- nenlandsche Zaken. Met zekerheid wordt vernomen, dat de heer Van den Bossche geweigerd heeft de portefeuille van Koloniën aan te nemen, en dat de heer Van Lynden er totnogtoe niet in geslaagd is een nieuwen Minister van Koloniën te vinden. De verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Rotterdam zal plaats hebben op Dinsdag 30 Sep tember a. s. Men meldt uit Gibraltar, dd. 7 dezer, dat aldaar is aangekomen het stoomschip Jasonvan de Koninklijke Nederlandsche Stoombootmaat schappij, welk schip den volgenden dag de reis naar Java heeft voortgezet. Aan boord was alles wel. De Stoomvaart-Maatschappij Iava zal weder een nieuw gebouwd stoomschip, genaamd Borneo in de vaart brengen, en dit zal al de goederen nemen, die voor de Celebes reeds waren en nog zouden worden geladen, terwijl de Celebes nu zal vertrekken 9 dagen na de Borneo, en wel alleen naar Batavia met een detachement suppletietroe pen, sterk 400 man, onder bevel van den majoor Hojel. Met dit stoomschip wordt tevens f 100,000 specie verzonden, terwijl alle passagiersplaatsen reeds bezet zijn. De Celebes en de onlangs ver trokken Sumatra zijn door het Gouvernement voor Atsjin gehuurd en volgens de laatste berich ten zou de Java ook daarvoor worden aange nomen, terwijl de St. George naar Saigon ver trokken is, om een lading voor Java te halen. Naar men verneemt, zijn ook reeds voor de in het laatst van October vertrekkende Holland alle passagiers aangenomen. De gewone audiëntie van den Minister van Binnenlandsche Zaken zal op Zaterdag 43 Sept. a. s. niet plaats hebben. De kapiteins der artillerie Van Nieuwkuyk en Van den Oudendijk Pieterse en die der genie Schuurman en Canter Cremers hebben van den Minister van Oorlog order bekomen zich gereed te houden, om zich in commissie naar België te begeven, ten einde aldaar de vestingwerken van Antwerpen te bezichtigen en de artillerie-oefe ningen op de poligoon te Brasschaat bij te wonen. De vijf onderofficieren, die bij het instructie- bataljon te Kampen voor het vak der militaire administratie worden opgeleid, zullen den 43den der volgende maand in Den Haag examen afleggen voor de betrekking van 2den luitenant-kwartier meester, welk examen onder presidium van den kolonel Boers, intendant in de lste militaire afdeeling, zal plaats hebben. Als een bewijs, welk een groot gebrek aan kader er is bij het leger, kan zeker dienen, dat bij het 5de reg. inf. slechts een 100-tal korpo raals aanwezig zijn, terwijl dit getal 200 moet wezendezen moeten nu natuurlijk dubbel dienst doen. Voor de verkiezing van een lid van den Haagsclien gemeenteraad zijn 4339 stembiljetten ingeleverd, waarvan 10 van onwaarde zijn verklaard zoodat geldig zijn uitgebracht 1329 stemmen. De beer Mr. J. J. Van Geuns, rechter en oud-school opziener, werd gekozen met 721 stemmen, terwijl op den architect H. J. Van den Brink 698 stemmen waren uitgebracht. Te Woerden is tot wethouder verkozen de heer H. Van der Lee. De Vlissingsche Gemeenteraad heeft eene medaille laten vervaardigen, die zoowel wat con ceptie als uitvoering betreft, hoogst verdienstelijk is. Aan de eene zijde is het beeld van Willem III met de omschriftenOpening haven en spoor weg Vlissingen en Onder de Regeering van Koning Willem III 1873. Aan de andere zijde is op smaakvolle wijze aangebracht het wapen van Vlissingen met dat van Nederland en Zeeland aan weerszijden. Daarboven zijn de attributen van handel en scheepvaart en onder het Vlissingsche wapen een locomotief. Van deze medaille is den Koning een gouden, Prins Hendrik een zilveren en al de genoodigden een bronzen exemplaar aangeboden. De voorgenomen proefneming op de wallen te Hellevoetsluis, met de getrokken 24 duimers is, naar men verneemt, tot aanstaanden Maan dag uitgesteld. Men is er voor beducht, dat deze proefneming aan de ingezetenen eenige glasruiten zal kosten. Uit de legerplaats bij Milligen wordt van Maandag gemeldDe voor heden bevolen veld dienstoefeningen hebben, wegens het ongunstige weder, geen voortgang gehad. Den geheelen dag viel er regen. Het grootste deel der manschappen, genoodzaakt in de tenten te blijven, was aan ver veling en lusteloosheid overgegeven. De kaal ge- loopen heidegrond, tusschen de compagnies-straten, was in modder veranderd. Eerst tegen den avond zag men de gewone beweging, en met kameraden in de kantines vereenigd, toonden opgewektheid en vroolijk samenzijn duidelijk, dat de jeugd de ongemakken des levens al spoedig vergeetboven dien het denkbeeld, dat zij binnen enkele dagen hunne haardsteden bereiken zullen, mocht daartoe veel bijdragen. Morgen huishoudelijke dienst. De troepen zullen zich dan gereedmaken voor den terugmarsch naar de garnizoenen. De groole Scherpschulterswedstnjd van den Nederlandschen Weerbaarheidsbond zal den 24sten October in de vlakte van Waalsdorp gehouden worden. De Kamer van Koophandel te Winschoten heeft besloten een adres te richten aan de Tweede Kamer, waarin verzocht wordt, om hij de behan deling der Staatsbegrooting bij de Regeering aan te dringen op een bepaalde verklaring, of en wanneer zij denkt, dat de aansluiting van den Staatsspoorweg aan de Westbaan (N. Schans Ihrhove) tot stand zal kunnen komen, en dat, mocht de Regeering geen kans zien op deze wijze een goed einde aan die zaak te krijgen, zij dit alsdan moge te kennen geven, opdat de natie niet langer in 't onzekere blijve, terwijl de noordelijke provinciën Friesland en Groningen dan pogingen in het werk konden stellen, langs een anderen weg het beoogde doel te bereiken. Maandag werd in Den Haag, onder leiding van haren voorzitter, den heer S. Brouwer, de 23ste Algemeene Vergadering der Broederschap van candidaat-notarissen gehouden, die door een groot aantal leden werd bijgewoond. Het verslag van het hoofdbestuur getuigde van den voorldu- renden bloei der vereeniging. In beginsel nam de vergadering de wenschelijkheid aan om zich tot Z. M. den Koning te wenden, ten einde eene herziening der wetgeving op het notaris-ambt te verkrijgen cn benoemde tot leden der commissie, om het hoofdbestunr bij het opmaken van het adres bij te staan, de heeren Everwijn, Van Meerlant, Armand Sassen, Rovers en Gefken. De volgende vergadering zal te Utrecht gehou den worden. Vplgens de Zweep zal de heer E. A. Brock- haus te Leipzig een „Nederlandsche Bibliotheek" uitgeven, waarvan twee Zuid-Nederlanders, de heeren Heremans en E. Hiel, de redactie hebben aanvaard. Het eerste deel zal bevatten gedichten van Em. Hiel. Naar men verneemt, zal van den aanleg van een spoorweg van Antwerpen naar Utrecht, waarvoor eenigen tijd geleden opnemingen gedaan zijn, niets komen. De heer Louis de Semein te Parijs heeft het plan gevormd om, gelijk aldaar in de Fransche taal de meest algemeen bekende Zwitsersche, Amerikaansche en Russische organen met succes verschijnen, een groot dagblad op te richtenla Gazette des Pays-Basten doel hebbende om het buitenland en de vreemdelingen, die zich in Nederland ophouden, bekend te maken met de Nederlandsche politieke en sociale toestanden, de beurszaken, den landbouw en hetgeen op weten schappelijk, letterkundig en kunstgebied voor valt. De bedevaarten, in Frankrijk op dit oogen- blik zoozeer in zwang, schijnen ook in Limburg aan de orde van den dag te komen. Nu onlangs het dorpje Thorn een duizendtal pelgrims in de kapel aan de Linden heeft vereenigd gezien, moest het verwondering wekken, dat Maastricht, dat zoovele gewijde schatten en overblijfselen van Heiligen bezit, ook niet met de een of andere bedevaart werd begunstigd. Zijn' wij wel ingelicht, dan moet besloten zijn, eene bedevaart te orga- niseeren naar het miraculeuse H. Kruis, in de parochiale kerk van St. Maarten, te Wijck. Zon dag a. s. zal, naar men zegt, van den kansel het feest worden aangekondigd, en worden alsdan de vrome pelgrims van heinde en verre opgeroepen om zich op 21 dezer om het H. Kruis te Maas tricht te vergaderen. Slaagt deze proefneming, dan zal zeer stellig ook de St. Servatius-kerk aldaar spoedig hare beurt hebben. (iV. R. Ct.) Aan den meester-geweermaker J. Winkel, van het 3de bat. 2de reg. infanterie te Maastricht, is de gouden medaille toegekend voor 36 jaren trouwen militairen dienst en de daaraan verbon dene gratificatie van f 50. De Nederlandsche Bank had op 8 Sept. hij een muntmateriaai van f 98,661,322.83® voor eene som van f 63,437,165.94s minder aan bank biljetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaai op zijne beurt ƒ25,374,866.375 meer bedraagt, dan in ver houding lot de schuldvorderingen lot dekking noodig zou wezen. Het lijdelijk in Den Haag in garnizoen liggend bataljon van het 4de reg. infanterie, keert Donderdag a. s. naar Leiden terug. De lste luitenant D. Kromhout, van het regiment veld-arlillerie te Utrecht, is daarbij tot instructeur benoemd. De 2de luitenant W. baron Van Heeckeren van Molecaten is van bet lste bij het 3de reg. infanterie overgeplaatst.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1