Minister van Buitenlancische Zaken heeft aan voormeld bestuur geantwoord, dat, zoo van de zijde van Grool-Britannië eenig voorstel in dien zin tot 's Konings Regeering mocht worden gericht, dit door hem, Minister, met de meeste zorg in overweging zal worden genomen. Uit Vlissingen wordt gemeld, dat Z. M. de Koning aldaar gisteren te ruim 2 uren de groote zeesluis is doorgevaren en aan de staatsie trap aan wal gestapt, waar Z. M. door den Bur gemeester begroet werd. Z. M. heeft aan boord van het stoomschip Holland afscheid genomen van de aldaar geëm barkeerde koloniale troepen, officieren, onder officieren en soldaten, te zamen 300 man. „Ik wensch u voor uw tocht naar Atsjin een laatst vaarwel toe te roepen," zeide de Koning, „want Vaderland en Koning stellen vertrouwen in u. Zij vergeten nooit dat Neèrlands leger en Neèr- lands vloot steeds gewoon waren te overwinnen. Gods zegen vergezelle u ook nu op reis en zijt verzekerd dat net Vaderland en de Koning u niet zullen vergeten." De geestdrift der bevolking, bij hel uitspreken dezer woorden, was groot. De koning, in wiens onmiddellijke nabijheid inen behalve Prins Hendrik, ook de Ministers van Koloniën en Binnenl. Zaken opmerkte, drukte, voor hij van boord ging, ieder officier met warmte de hand. In Den Haag heeft zich, blijkens kennis geving van den Burgemeester, een geval van Aziatische cholera voorgedaan met doodelijken afloop. Zondag is de tentoonstelling gesloten, die te Gouda sedert 11. Donderdag gehouden is, bij gelegenheid van het 25jarig bestaan der afdeeling Gouda en omstreken van de Holl. Maatschappij van Landbouw. Niettegenstaande het ongunstige weder werd de tentoonstelling druk bezocht. Gedurende dit viertal dagen waren in de zalen en den tuin der Sociëteit Ons Genoegen tal van voorwerpen tentoongesteld, die, het een meer het ander minder, met den landbouw in betrekking stonden, terwijl fraaie verzamelingen bloemen niet weinig tot opluistering bijdroegen. Donderdag- werden daarenboven paarden en vee en Vrijdag pluimgedierte tentoongesteld. Het Atdeelingsbestuur had ook voor vermakelijkheden gezorgd. Vrijdag werden op de Markt voorstellingen gegeven door acrobaten met honden en apen. Zaterdag werd eene harddraverij gehoudendes morgens van paarden, die nimmer een prijs hadden gewonnen de prijs werd behaald door Geertruida van J. Dogterom te Zevenhuizen, bereden door den eigenaar; de premie door De Jujfer van J. G. Mes te Waddinxveen, bereden door A. Bos. Er waren 16 deelnemers, 's Middags harddraverij door paarden van zessen klaar. De prijs werd behaald door Slimme Jan van L. Dijxhoorn te Delft, bereden door J. De Boer, en de premiën door Marianne van A. De Graal te Watergraafsmeer, bereden door J. De Boer, Mallejan van li. Van Haren te Amsterdam, bereden door Lampe, en Snelle van W. C Balk te Ley muiden, bereden door IJ. Bos. Er waren 14 deelnemers. Deleesten zijn geëindigd met een vuurwerk, lu de zalen van het gebouw Arti Legi is ter zelfderlijd andermaal eene tentoonstelling van Goudsche oudheden ge opend. Het merkwaardigste voorwerp op deze tentoonstelling is een onlangs in hel archief ge vonden beker, door Jacoba van Beieren aan het St. Jorisgilde te Gouda geschonken. Als eene bijzonderheid uit het leven van den Goöv.-Gener. Pahud, deelt men aan den Standaard mede, dat hij als jongeling tegelijk met den heer Wilkens, later hoofdonderwijzer te Samarang, zijn examen aflegde voor den derden onderwijzers-rang. Hij droop, en werd later Gouv.-Gener. van Neêrlandsch-Indië. De heer Wil kens kwam er door en bleet schoolmeester. Het Handelsblad spreekt het bericht tegen, dat kapitein Demasur plotseling uit het kamp bij Milligen zou vertrokken zijn ten gevolge van een „scherpe woordenwisseling" met een officier. De heer Demasur is op den vooraf bepaalden tijd vertrokken, zonder eene onaangename woor denwisseling te hebben gehad. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal op Donderdag 11 Sept. niet plaats hebben. De Indische begrooting voor 1874, heden aan de leden der Tweede Kamer rondgedeeld, bevat zeer gewichtige nieuwe regelingen. Van vroegere diensten en wel van 1867 tot 1872 is nog beschikbaar 19 3/$ millioen, waarvan voor haven- en rivierverbeteringen, voor 't maken van een krankzinnigen-gesticht en voor de aanvulling van het marine-materieel circa 2'/2 millioen wordt bestemd en voor de expeditie tegen Atsjin 7'/2, zoodat er een overschot van 10 millioen aanwezig is, waarvan de bestemming later door de wet gevende rnacht zal worden bepaald. De dienst 1873 zal een overschot opleveren van circa 16 millioen, T welk eveneens wordt gereserveerd voor den oorlog tegen Atsjin. De eindcijfers dezer begrooling voor 1874 zijn Middelen in Nederland 49 millioen, in Indié 74'/2 millioen. Uitgaven in Nederland 18 millioen, in lndië circa 95 millioen en derhalve de bijdrage aan Nederland als sluitpost 10' /2 millioen. De verkoop van koffie hier wordt geraamd op 750.000 picols ad 45 cents; in lndië op 158.000 picols ad 40 a 42 gulden per picol. Voor hervorming van 't gevangeniswezen op Java, met aanwending der tot dwangarbeid veroordeelden bij de open bare werken wordt f 1.060,000 aangevraagd, welke ruimschoots worden opgewogen door de financieele voordeelen verbonden aan de invoering van het stelsel. Verdere hervormingen betreffen de districtsbesturen op Java en Madura; de ver hooging van het plantloon der koffie met f 1 per picol, om later op f 15 gebracht le worden en deze cultuur vrije volkscultuur te doen worden; de bevordering der opleiding van inlandsche onder wijzers in Nederland bij wijze van proefneming; de verbetering van den geneeskundigen dienst de voortzetting en uitbreiding van openbare werken de reorganisatie van '1 personeel van den Water staat en de verbetering der bezoldiging van dat personeelde verbetering der bezoldiging van de officieren en minderen bij het leger; betere kazer neering, enz. De onlangs medegedeelde storing op de telegraaflijn in Siberië is opgeheven en de tele- graphische gemeenschap rnet China en Japan langs den weg door het Noorden mitsdien hersteld. De officieren van gezondheid der 2de klasse van het O. 1. leger, P. Schijff en N. L. Holwerda, die bestemd waren om mei het stoomschip Hol land naar Java le vertrekken, zullen niet met dien bodem, maar eerst later hunne bestemming naar Java volgen. Door den Nederlandschen consul te Emden is de heer A. F. Brons aangesteld als zijn vice- consul aldaar. Z. M. heeft aan den voor den dienst in O.-I. bestemden soldaat M. graaf Von Taltenbach, van het kol. werfd., op zijn verzoek, vergunning verleend tot het dragen van het Beiersche herin- neringsleeken voor het deelnemen aan den veldtocht tegen Pruisen in '1866. Z. M. heeft het ontvangkantoor der dir. bel. en acc. te Hattem c. a., zooals het thans bestaat, opgeheven, en de gemeenten Hattem en Oldebroek toegevoegd aan het ontvangkantoor derzelfde middelen le Elburg c. a., onder voort durend beheer van den tegenwoordigen titularis, den heer Jhr. C. W. Van Weiier le Poelwijk; benoemd tot ontv. van het haven- en schutgeld op het kanaal van Walcheren, voor zooveel de zeeschepen betreft, den heer W. Schuijlenburg, ontv. der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Vlissingen. Z. M. heeft Mr. R. W. baron Van Lynden, Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, bevorderd tot commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw; benoemd tot notaris bin nen het arrondissement 's Hertogenbosch, ter standplaats de gemeente Drunen, P. C. A. Kuypers, candidaat-nolaris aldaar; tot kantonrechter te Naald wijk Mr. C. Krabbe, thans griffier bij het kanton gerecht aldaar. Z. M. heeft pensioen verleend aan den heer G. J. Laaxberg, pastoor der R.-K. parochie te Barneveld (Gelderland) ad 000en aan mevrouw C. J. M. Bruins, wed. van den predikant C. Hooijer te Barchen (Gelderland) ad f 100 'sjaars. Met ingang van 1 Oct. a. s., zijn benoemd: 1°. op verzoek, lot telegrafist der 3de kl. A. Van Pesch, thans directeur van een der Pdjkstelegraal- kantoren; 2°. tot directeur van een der Rijks telegraaf kant. G. M. De Bloeme, thans telegrafist der 2de kl. Gemengd ISieuws. Zaterdag-avond ontstond aan de Hoottskade in Den Haag lusschen twee beschonken smidsgezellen een hevige twist, die, ofschoon uit onbeduidende redenen ontstaan, al schielijk op een boksparlij uitliep. De een wierp den ander rnet zooveel kracht tegen den grond, dat hij een vrij hevige kwetsuur aan het hoofd bekwam. De omstanders, die eerst lijdelijke toeschouwers van dit tooneel waren geweest, namen nu den geval lene in hun bescherming, hetgeen zeer veel moeite kostte, daar de vechtersbazen hun woede nog niet schenen gekoeld te hebben. Eindelijk gelukte het aan een dochtertje van een der partijen haar vader over te halen mee te gaan, en zoo eet einde te maken aan den strijd. Zondag had in de legerplaats bij Mi 1- ligen, bij het delileeren, zonder ongelukken, het volgende plaatsDoor het losraken van den buik singel viel een huzaar met geheele bepakking eo karabijn, terwijl hij de sabel in de vuist had. van zijn paard, dat, in draf zijnde, doorging. Tegenover den bevelhebber had de muziek der cavalerie plaats genomen en het den defileermarsch hooien. Het losrennende paard stoof achterom en nam plaats tusschen de muzikanten. Toen de muziek zweeg, bracht men het harnachemenl, tuigde het paard; de ruiter steeg op en zette zijn corps achterna. De I n dependance maakt melding van eene circulaire van den heer Douwes Dekker le Amsterdam aan alle beschaatde landen van Europa, waarin hy het denkbeeld aangeeft om het vervaardigen van spoorweg-biljetten, zoowel voor personen als voor bagage, le doen aanbe steden. Hij, wien de aanbesteding gegund werd, zou de keerzijde der kaartjes voor advertentien kunnen gebruiken. De heer Douwes Dekker meent, dat de kaartjes, in plaats van geld te kosten, dan eene aanzienlijke sorri zouden kunnen af werpen. Uit Milligen wordt ge m e 1 d V r ij d ag 1.1. had hier het volgende voorval plaats: Een vreemdeling, oogenschijnlyk een Duitscher, trad eene herberg binnen, verzocht een tlesch jenever, die hem dan ook verstrekt werd, en liep heen zonder le betalen. Eenigen tijd later trut de veld wachter hem aan en vroeg inzage van zijne papieien, waarop de vreemdeling hem een zakboekje over reikte, maar tevens met de andere hand een mes trok en dit den veldwachter in de borst trachtte te stooten. Gelukkig miste de stoot, zoodat de veldwachter slechts eene niet gevaarlijke wond bekwam. De aanvaller liep daarop ijlings naar den kant der rivier, bleel, aan hel water gekomen, even stilstaan, sneed zich den hals af en stortte in den stroom, die het lijk medevoerde. De arrond.-rechtbank in Den Haag heeft gisteren1°. de Schiedamsche koopvrouw in borstelwerk, ter zake van het uitoefenen der genees- en arlsenijbereidkunde, veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf en drie geldboeten van f 102°. den arbeider in dienst van de Holl. IJzeren Spoorwegm., W., wegens het doen ontstaan van gevaar voor een spoortrein, twintig dagen cell, gevangenisstraf opgelegd; en 3°. den sjouwer H.beklaagd van het afleggen van een valschen eed, die hem ter beslissing van een burgerlijk geding was opgelegd, veroordeeld tot zes maanden cell, gevangenisstraf, rnet ontzegging voor den tijd van vijf jaren van de waarneming van openbare ambten of bedieningen. BUITENLAND. Frankrij li. Gistermorgen hebben de Duitsche troepen een begin gemaakt met de ontruiming van Verdun. Paris Journal zegt, dat het Pruisische Gouvernement ollicieel aan den Hertog de Broghe eene dépêche heelt doen ter hand stellen, waarin wordt geconstateerd, dat de bezetting van Fransen grondgebied door het Duitsche leger wordt opge* heven, aangezien Frankrijk aan al zijne verplich-

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2