LEIDSCH DAGBLAD. i\°. 4167. Woensdag A0. 1873. 10 September. EEN FEESTWEERKLANK. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posl Afzonderlijke Nommcrs 1.10. 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE!*: Van 1—6 regelsf i.Oó. Iedere regel ineen0.174. firoolerc lellers naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien art. 11. 2de alinea, der Verordening van 4 Mei 1872, op de openbare scholen voor gewoon lager onder wijs voor on- en minvermogenden Gemeenteblad n°. I0); Doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leer lingen op de openbare scholen voor on- en minvermo genden zal plaats hebben van den 1ster. tot en met den I3den September e. k.t in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Erandewijnsteeg, op de Binnenvestgracht, aan het Plantsoen en op de Oude Vest, des voormiddags van halfnegen tot negen uren en des namiddags van Jialftwee tot twee uren. behalve des Zaterdags namiddags en des Zondags. Burgemeester en Weth. voornoemd, v. d. BRANDELER, Bürgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 30 Augustus 1873. Weer heeft het kanongebulder zich doen hooren in een oord van ons vaderland, doch gelukkig ook thans niet om als krijgswerktuig dood en verderf te verspreidenevenmin om de herinnering te verlevendigen aan de heldendaden onzer voor vaderen in vroeger dagenneen, beier nog dan dat: het weerklonk ter inwijding van een werk des vredes bij uitnemendheid, en 't was of de trillingen van dat geluid een schijndoode uit haar diepen slaap deden ontwaken, die slechts wachtte op het eenige heilzame geneesmiddel, dat in slaat was haar tot een krachtvol leven te doen terug- keeren. 't Is feest in het lot dusver steeds kwijnende Vlissingen, een feest van groole beteekenis voor die stad, die met elk jaar meer en meer in verval geraakte, doch thans, nu de haven- en kanaal- werken zijn geopend, in de toekomst een bloei mag tegemoet zien, grooter wellicht nog dan zij eenmaal genoot, toen zij de stapelplaats was van onzen handel. Wel kan het geneesmiddel nog niet in allen deele volledig worden genoemd, maar de wijsheid der geneesheeren zal, om der herstelde haar krachten volkomen te hergeven, ook het ontbrekende er wellicht weten bij te voegenook het droogdok zal, naar wij vertrouwen, niet altijd uitblijven. Niet voor Vlissingen alleen echter mag het feest belangrijk wordengenoemdgeheel ons land kan terecht deelnemen aan de vreugde, die daarginds zoo overvloedig heerscht. Indien toch de verwachtingen, die men bij den aanleg der nieuwe werken koesterde, zich eenmaal verwezen lijken, zal de tot dusver zoo misdeelde stad door haar meer gunstige ligging allengs den handel tot zich trekken, die thans elders aan de Schelde zoo rijke vruchten afwerpt, en de voorhaven van half Europa worden. Wie' twijfelt er aan dat zoo belangrijke voordeelen de welvaart van geheel ons land zullen bevorderen Meer in T hijzonder nog hebben wij, inwoners der academiestad, reden om te deelen in de vreugde onzer meer zuidelijke landgenoot en. Wie getuige is van een feestviering bij zijn buurman, zal die vooral dan met belangstelling gadeslaan, wanneer hem eerlang hetzelfde voorrecht zal te beurt val len, en dat mag in deze ten volle gelden van ons, ingezelenen van Leiden en bewoners der Rijnstreek. Het schijnt toch zoo goed als zeker te 2ijn, dat de ontworpen spoorlijn LeidenWoer den, aan wier totstandkoming nog kort geleden met alle recht werd getwijfeld wegens gebrek aan deelneming, thans niet meer tot de vrome wenschen zal blijven behooren. Uil Londen zul len de aan de vereischte drie millioen nog ontbre kende gelden worden verschaft om het benoodigde kapitaal geheel bijeen te krijgen. Eerst na mede- deeling daarvan door de concessionarissen zal men hieromtrent volledige zekerheid erlangen, en dan twijfelen wij niet of met de werkzaam heden zal spoedig een aanvang worden gemaakt. Nu moge het waar zijn dat de slad onzer inwoning meer bronnen van welvaart bezit dan het zoo verachterde Vlissingen, dal op geen beroemde hoogeschool, op geen bloeiend fabriekwezen kan bogen; de totstandkoming der nieuwe spoorlijn rnoge voor ons geen levensquaestie zijn, te ont kennen valt het niet dat, de verhouding der meer- en der mindergegoeden in aanmerking ge nomen, elk middel tot verhooging van bloei en welvaart, voor iedere gemeente zoo gewenscht, de onze meer in 't bijzonder zal te slade komen. Hulde daarom reeds hij voorbaat aan de con cessionarissen, aan wier onvermoeide pogingen, met zooveel onbaatzuchtigheid aangewend, wij het bereiken van het met zulk een volharding nage jaagde doel zullen hebben te danken. Waar zooveel bezwaren waren te overwinnen, zooveel uiteen- loopende belangen te bevredigen, mag die hulde welverdiend heeten, ook al is het niet mogelijk geweest aller wenschen te vervullen. En toch, bij zooveel heuglijks heeft ook deze zaak haar schaduwzijde, 't Maakt een ontmoedigen- den indruk dat men tot het buitenland de toe vlucht heeft moeten nemen tot het bijeenbrengen van een betrekkelijk zoo gering kapitaal, benoo- digd ter volvoering eener onderneming van een zoo onbetwistbaar nut. Waarlijk, Nederland ver tegenwoordigt kapitaal genoeg om het niet elders te behoeven Ie zoeken. Bij het sluiten van geld- leeningen voor staten, die tot die finaricieele operatie niet zelden overgaan tot het voldoen der interesten van andere, reeds vroeger geleende gelden, klopt men bij Hollandsche bankiers schier nimmer te vergeefs aan Zulk een geldbelegging zal men toch verre van solide noemen. Voor een industrieele zaak als de hier besprokene wij hebben er reeds vroeger op gewezen schijnt bij ons te lande geen kapitaal te vinden te zijn. Moet men den ondernemingsgeest onzer landgenooten beoor- deelen naar zulke feiten, de meening daarover zal verre van gunstig zijn. En toch, wij zijn ondernemendimmers wij beleggen onze gelden in vreemde fondsen en.... verliezen ze somtijds; de laatste tijd heeft er voorbeelden genoeg van geleverd. Maar wij willen geen wanklanken mengen in de vreugdekreten van daarginds, die ook hier weergalmen, hier op dit oogenblik meer dan op eenige andere plaats. Wij willen liever den wensch uiten dat het begin der werkzaamheden spoedig het bewijs moge leveren, dat de aanleg der nieuwe spoorweglijn weldra tot de feiten zal blijken te behooren, en er nog een tweeden wensch bijvoe gen Toone de bloei der spoorwegonderneming dat het veld der industrie een voordeeliger en solider gelegenheid tot geldbelegging aanbiedt dan de buitenlandsche eflectenmarkt. LEIDEN, 9 September. De Minister van Koloniën vestigt de aandacht van de onderwijzers hier te lande' er op, dat nog altijd voor den dienst in Nederlandsch Indië be- noodigd zijn eenige onderwijzers, die in het bezit zijner eener akte van bekwaamheid als hoofd- of als hulponderwijzer en van eene aanteekening voor eene vreemde taal, bij voorkeur de Fransche. De voordeelen en verplichtingen verbonden aan eene uitzending van hier en plaatsing als onderwijzer 3de klasse in Nederlandsch-Indië zijn opgenomen in de Staats courant van 11 Juli j. I. Bij de heden gehouden verkooping van Cokes op het Raadhuis alhier van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 72, ƒ36,00, 7,10 en ƒ3,65; de laagste ƒ72, ƒ35.50 ƒ6,70 en ƒ3,55. In de eerste helft der maand Augustus zijn alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der adressen niet bezorgd zijn kun nen worden J. Pronk te Alphen; II. Baane, Wed. Van Trotsenburg, Johanna Kluivers, P. Van den Berg, J. Wagemaker, Mevr. Julius Durnont, Wed. Van der Bree, allen te AmsterdamA. Schievink te Drulen; G. Kalisdoeven te Dul; Vermeulen te 's-Gravenhage; N. Campen te Gran; Th. Laube en C°. te Hannover; H. Verheek te Hilvaren- beekE. Versteeg te Harderwijk; F. Thère te Hellenies; H. Jellema te Lemmer; Mej. H. E. W. Meyer en Alblas, heiden te RotterdamP. Van Soest te Vooischoten; Vrouw Vink te Zeg waard; T. Booij, niet vermeld. Gisteravond omstreeks 6 uur had een zes jarig knaapje, met name W. G., wonende in de St. Jorissteeg, het ongeluk in den Nieuwen Rijn te geraken. Twee knechten van den heer S. sprongen hem na en mochten er in slagen hem behouden aan wal te brengen. In een ingezonden stuk van het Nieuws van den Dag wordt, met betrekking tot een aan de Leidsche Couratil ontleend bericht over Milton en Vondel de opmerking gemaakt, dat, toen Millon op 20jarigen leeftijd als sludent verkeerde, dit niet in de dagen van Vondels grootsten bloei tijd en „van Vondels Lucifergeweest kan zijn. Milton toch werd geboren in 1608, terwijl de Lucifer eerst in 1654 verscheen. Dal Millon tijdens het schrijven van zijn Paradise Lost 1658-1665 Vondels Lucifer gekend heeft, wordt overigens door den inzender waarschijnlijk geacht, vooral, nadat Disraëli in de Amenities oLiterature heeft aangetoond dat Millon Neder- duitsch verstond. Gisteren meldden wij dat in.de adsistent- resident.ie Benkoelen de adsislent-residenl en een controleur vermoord zijn geworden. De vermoorden zijn de heeren Van Amslel en E. W. Castens. Men zegt, dat de moord heeft plaats gehad hij gelegenheid van eene vergadering van hoofden de bevolking is ontevreden dat het de belasting in geld rnoel opbrengen en niet, zooals vroeger, in peper. Eenige maanden geleden is op den toen- maligen adsislent-residenl Humme ook een moord aanslag gepleegd. Naar men aan het Handelsblad als vrij zeker mededeelt, is de reorganisatie van den geneeskundigen dienst bij de landmacht en de daarmede in verband slaande promotie ophanden. Al de daartoe noodige voorbereidende maatregelen zijn gereed en wachten nog alleen op de ver eischte goedkeuring, om te worden ten uitvoer gelegd. Het bestuur van het Nederlandsche Vrede bond heeft zich den llden der vorige maand gewend tot den Minister van Buitenlandsche Zaken en 's Ministers aandacht gevestigd op liet gewich tig, op 8 Juli jl. door het Britsche Huis der Gemeenten op voorslel van den heer Henry Richard genomen besluit, strekkende om aan de Regeering van H. M. de Koningin van Groot-Britannië het nemen van maatregelen aan te hevelen tot ver betering van het volkenrecht en in het bijzonder tot hel vestigen van een algemeen en duurzaam stelsel van internationaal arbitrage. Z. Exc. de

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1