LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4165. Maandag 8 September. 1873. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posl1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regel?. f 1.05. Iedere regel meer0.174. Groolerc letters, naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. PATENTBLADEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat »1e ingevulde patentbladen, over het dienstjaar 1873 en 1874, voor de wijken 7,8 en 9, bij het college van zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn, dagelijks, met uitzondering van den Zondag, van des middags twaalf tot twee uren, terwijl de belanghebbenden worden uitge- noodigd de aanslagbiljetten mede te brengen. En wordt deze door plaatsing in de Leidscke Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 4 September 1873. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Anton Diederich Wempe, stuka door en handelaar in brandstoffen, wonende binnen deze gemeente, daarbij verzoekende om het pakhuis in de Salomonsteeg n°. 4 tot magazijn van brandstoffen te mogen doen inrichten; Gelet op de Koninklijke besluiten van 31 Jan. 1824 (Staatsblad n°. 19) en 29 April 1864 (Staatsblad n°. 39); alsmede op art. 280 der Algemeene Politieverordening van 24 October 1867; Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatie» de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den llden September aanstaande, 's voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 6 September 1873. LEIDEN, 6 September. De arrondissements-rechlbank alhier heeft op de lijst van aanbeveling voor de betrekking van kantonrechter te Woerden geplaatst: 1°. Mr. J. W. Mouton, griffier bij het kantongerecht te Zaandam; 2°. Mr. J. W. Van Oosterzee, griffier bij het kantongerecht te Noordwijk; 3°. Mr. J. G. A. Van Zijst, griffier bij het kantongerecht te Wijk-bij-Duurstede. Gedurende deze week zijn in bet Werkhuis alhier dagelijks van 87 tot 95 volwassen perso nen en van 34 tot 41 kinderen opgenomen. Aan de Zwem- en Badinrichting Rhijti- zigt zijn gedurende deze week 433 baden ge bruikt. Voor de betrekking van adsistent bij het scheikundig laboratorium aan de Hoogere Burger school te Deventer zijn door B. en W. den Raad aanbevolen de heeren J. J. Couvee te Leiden, H. C. T. Van de Wall te Assen en D. Horn te Sittard. Aan die betrekking is een jaarwedde van f 1000 verbonden. Naar men verneemt kan het bestuur van de Pomologische Vereeniging te Boskoop, dat voornemens was om vruchten te zenden naar de tentoonstelling te Weenen, wegens de geringe deelneming daaraan geen gevolg geven. Het stoomschip Prins Hendrikkapitein E. Oort, is Donderdag-ochtend te 9 uren van Batavia naar Nieuwediep vertrokken met volle lading en een aantal passagiers, benevens 74 soldaten. De stafmuziek van het regiment grenadiers en jagers is gisterochtend uit het kamp van Mil- ligen in Den Haag aangekomen en zal zich Zondag naar Vlissingen begeven, om de feestelijkheden aldaar op te luisteren. De gewone audiëntie van den Minister van Justitie zal op Woensdag 10 Sept. a. s. niet plaats hebben. Uit Brielle wordt gemeldDe uitnoodiging tot deelneming aan hel officieele feestmaal, dat op 11 September na de onthulling van het Brielsche monument ten R.aadhuize plaats zal hebben, is nog aangenomen door Prins Alexander, den Voor zitter der 2de Kamer, prof. De Vries, de heeren Kol, Merkus, Mijsberg en Schubart (4 leden van de Utrechtsche Commissie voor 't Asyl)den heer C. G. Kraijenlioff van de Leur, oud penningmeester der hoofdcommissie; de commandanten der oorlog schepen, die op 11 Sept. te Brielle op de reede zullen liggen, en voorts door 7 ingezetenen de heeren Van Deinse, presid. van de arrond.-rechtb., v. d. Hoeven olficier van justitie, Post, predikant, v. Saagsveld, pastoor, Plooster, secretaris der gemeente, Melsert, commandant der stedelijke schutterij, en Alma, garnizoenscommandant. Evenals ten vorigen jare zijn ook thans Motley en 2 broeders uit het Zui den genoodigd. De collectie historische prenten van Ver Huell is weer met circa 30 portretten en platen vermeerderd, een geschenk van Dr. A. De Jager te Rotterdam, die tevens tooneelstukken zond, betrekking hebbende op den SOjarigen oor log, voor het archief. Wanneer dit voorbeeld door anderen gevolgd wordt, dan zal het Brielsche archief zeer in helangi ijkheid winnen. Uit de legerplaats hij Milligen wordt ge meld, dat de verjaring van Z. K. H. den Prins van Oranje op militaire wijze, met veel luister en geestdrift is gevierd. Behalve de gewone vlaggen der kantines, hadden de onderofficieren en man schappen bijna alle tenten met de driekleur en oranje getooid. Vele deviezen vond men met groote, soms sierlijke letters in den heidegrond gesneden, of van wit zand vervaardigd, daaronder zelfs Leve de toekomstige Willem IVDe groote parade mocht prachtig en bezienswaardig genoemd worden. Alles in groot tenue. De wapen schouwing was zeer spoedig afgeloopen en even spoedig ving het defileeren aan, en werd vlug en regelmatig volbracht. De vier muziekcorpsen deden zich hij afwisseling hooren. Bij het defileeren, juist op de hoogte waar de opperbevelhebber had plaats genomen, weid een hoofdofficier, door 't steigeren van zijn paard, tegen den grond geworpen. De ruiter was behen dig weder ter been, terwijl liet paard doorging. Voor zoover hekend, heeft die hoofdofficier geen letsel bekomen. De kapitein Demasur, in dienst van de Fransche republiek, is vertrokken. Zijn kort ver blijf in de legerplaats en het plotseling vertrek zijn, naar men zegt, een gevolg van eene vrij scherpe woordenwisseling tusschen hem en een officier, in de sociëteits-kantine der grenadiers en jagers. Het Rijksmuseum van schilderijen te Am sterdam zal binnenkort weder een belangrijke aanwinst verkrijgen. Mejuffr. Liotard, onlangs aldaar overleden, heeft hij testamentaire beschikking 15 kapitale stukken van de hand van haar groot vader, den beroemden schilder J. E. Liotard, vroeger hier te lande, later te Genève wonende, aan het Museum geschonken. Naar uit Groningen wordt gemeld, is de concessie voor den aanleg van buurtspoorwegen in het noorden der provincie definitief aanvaard door het storten van het waarborgkapitaal van ƒ150,000. De concessie voor de vier andere lijnen is tot December e. k. verlengd. Z. M. de Koning wordt, naar men verneemt, den 19den September te Utrecht verwacht, om den eersten steen te leggen van het gebouw, dat zal gebouwd worden vanwege het Roode Kruis aan den Jutfaaschen weg, ter opneming en verple ging van gewonde militairen in oorlogstijd. De commissie, door de Synode der Ned. Hervormde Kerk benoemd om haar omtrent reor ganisatie van kerk en kerkbestuur te adviseeren, is den 2den September jl. in Den Haag b'yeen- gekomen, en heeft tot haar president benoemd den heer Mr. C. Th. baron Van Lijnden \an Sandenburg. Aan de leden der commissie is ten aanzien van hare beraadslagingen en besluiten geheimhouding opgelegd, om reden dat de Synode er aanspraak op heeft het eerst met haar advies bekend te worden gemaakt. Donderdag is te Rotterdam een buitenge wone algemeene fergadering van aandeelhouders in de Noord-Brabantsch-Duilsche Spoorwegmaat schappij gehouden. Op de vergadering waren 61 personen aanwezig, vertegenwoordigende 200 aan deelhouders, en uitbrengende 772 stemmen. De voorzitter legde den financieelen toestand bloot en deelde mede dat de directie met financiers onderhandelingen heeft aangeknoopt, welke echter nog niet afgeloopen zijn. Hoewel liet bestuur vol gens de slaluten het recht zou hebben zelfstandig te handelen, vroeg en verkreeg zij van de verga dering machtiging om eene leening van f4,000,000 aan te gaan, hetzij op hypotheek, hetzij op pre ferente aandeelen. Door B. en W. van Amsterdam is aan den Gemeenteraad een voordracht gezonden tot het bouwen eener nieuwe beurs. B. en W. stellen voor: 1°. De onderhandelingen met de regeering over een vereenigd beurs- en telegraafgebouw te staken2°. tot stichting van een nieuw beurs gebouw op het terrein, begrensd door de Damstraat, den O. Z. Voorburgwal, de St.-Pietersteeg en de Nes, verdeeld in een vrij gedeelte voor betalenden en voorzien van inrichtingen en lokalen ter ver huring aan den handel geschikt; 3°. B. en W. uit te noodigen nadere plannen omtrent dien bouw te ontwerpen. Hel personeel van de Rijkstelegraaf te Amsterdam heeft een adres met 81 handteeke- ningen aan den Koning opgezonden om aan te dringen op verhooging van tractement. De afdeeling Den Haag van de Vereeniging tot bevordering van fabriek- en handwerknijver heid in Nederland heeft besloten, om in het volgende jaar eene nationale tentoonstelling van moderne en antieke houten meubelen te houden. De heer P. Keizer Pzn. te Zevenhuizen is op ruim SGjarigen leeftijd door den gemeen teraad herbenoemd tot ambtenaar van den Burger lijken stand, na die betrekking sedert het jaar 1819 te hebben hekleed. Men meldt uit Nieuwer-Amslel: Weldra zal ook in deze gemeente een Roomsch-Katho- lieke school verrijzen in de nabijheid van de kerk de Buitenvelder, aan den Amstelveenschen weg. De grond voor het gebouw is afgestaan door den heer Hoppe, distillateur te Amsterdam. By Kon. besluit is bepaald, dat ten behoeve van den aanleg eener algemeene begraafplaats te Voorburg ten noordwesten van de kom der ge meente tusschen den weg, hekend onder den naam van Achterweg, en de Broeksloot, ten algemeenen nutte, in het publiek belang en ten name van de gemeente Voorburg zullen onteigend worden eigen- gendommen, aangeduid in het plan en de kaarten, welke in de gemeente Voorburg ter inzage van een ieder hebben gelegen. Naar wij vernemen heeft Z. M. de str

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1