aan den soldaat O. Ziegler, van het kol. werf depot, tot het dragen van het Pruisische herinne- ringskruis voor het deelnemen aan den veldlocht tegen Oostenrijk in 1866, en van de Duitsche medaille voor het bijwonen van den veldtocht tegen Frankrijk in 1870 en 1871. Z. M. heeft aan Mr. A. Schouten, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Oct. a. s. eervol ontslag verleend als kantonr. te Drulen; J. C. Van den Berg, te Gorcum, met ingang van 1 Sept. a. s. benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Winterswijk; aan den heer F. N. Nieuwenhuyzen, vice-president van den Raad van Ned. Indië, onder dankbetuiging voor de langdurige en trouwe diensten, in ver schillende betrekkingen door hem aan den lande bewezen, op zijn verzoek, met ingang van den 15den Sept. a. s., een eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met behoud van aanspraak op pensioen; benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Oost-Indië, tot offic. van gezondh. der 2de kl. de studenten voor den geneeskundigen dienst (artsen) P. Schijff, N. L. Holwerda, J. C. Gaerthe en H. W. Sand- berg. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Ned. LeeuwMr. A. Hoynck van Papen- drecht, wethouder te Rotterdam; Dr. D. J. Steyn Parvé, inspecteur van het middelbaar onderwijs; Dr. J. Bosscha jr., gewezen inspecteur van het middelbaar onderwijs; de kapiteins der infanterie van het leger in Ned. Indië D. W. G. Gerlach en H. Demmeni en den gezagvoerder van het stoomschip Prim Hendrikden heer E. Oort. Gemengd Nieuws. Hoe diep de jenever een mensch kan doen zinken, daarvan kon men Donderdag avond wederom in de straten der residentie ge tuige zijn, toen zekere vrouw, naar zij zeide uit droefheid over het afsterven harer zuster, zich zoo had bedronken, dat zij te middernacht per hand wagen naar het politiebureel moest worden over gebracht, om daar den nacht verder door te brengen. Vrijdag, bij de begrafenis harer geliefde zuster, zocht zij, door droefheid overstelpt, alweder haar troost in den drank, maar het gevolg was dat de dartele jeugd haar in het oog kreeg, die onder het aanheffen van: „lang zal zij leven F* zich niet weinig met de ongelukkige vermaakte, waarna zich de heer Levisson, zeepzieder, aan den Zuid-Binnensingel, over haar ontfermde en haar eerst in zijn molen opnam en toen in handen stelde van de politie, die haar naar het hulp bureel aan de Loosduinsche Brug transporteerde, waar zij haar tweeden roes heeft uitgeslapen. Onder hen, die op de wereldtentoon stelling te Weenen een medaille van verdienste hebben gekregen, behoort ook de firma Catz en Bloemendal te Venlo. Door deze heeren was name lijk geëxposeerd een zwartlakensch fantaisiejaquette, waaraan naad noch steek zichtbaar was. Reeds is dit Limburgsch product door een Engelschman voor een som van f 250 aangekocht. Op den 11den Juli 11. ontstond op den Schiedamschendyk te Rotterdam iwist tusschen twee personen, over het wegbrengen der bagage van een Engelschen matroos, uit eene der slaapsteden aldaar. De twist, die zich eerst tot wederzijdsche bedreigingen en schelden bepaalde, werd zoo hevig, dat de beide twistenden handgemeen werden, en de een den ander met een mes zóo hevig in de rechterborst stak, dat de verwonde geruimen tijd in het Ziekenhuis is moeten verpleegd worden. De dader stond ter zake van moedwillige verwon ding, die een beletsel om te werken van meer dan twintig dagen had opgeleveru, voor de recht bank terecht, en werd bij vonnis van gisteren schuldig verklaard en veroordeeld tot cellulaire gevangenisstraf van een jaar. Te Brugge is sprake orn de Bank van Leening op te heffen. Vele Belgische steden Yperen, Dinant, Doornik en Leuven, hebben reeds het voorbeeld gegeven, zonder dat daardoor eenig ongerief is veroorzaakt. "Voor het admissi e-e xamen tot den eerlang aan te vangen cursus van de Rijks Hoogere Burgerschool te Winterswijk hebben zich 12 leer lingen doen inschrijven, waaronder éen meisje, dochter van den heer B., te Varsseveld. Een tweede jongejuffer, uil de gemeente Winterswijk, zal voor enkele vakken aan dien cursus deelnemen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Er gaat genoegzaam geen week om of er worden informatiën de commodo et incommodo aange kondigd voor het houden en mesten van varkens. Vroeger bleel het daarbij, maar nu wordt bij elke aanvraag om varkens te mogen houden, er bijge vraagd mestverzamelingen te mogen houden, (in de aangekondigde informatie voor Maandag 1 Sep tember zijn er niet minder dan vier die dit vragen). In hoeverre nu die aanvragen worden toegestaan is minder algemeen bekend, het heeft echter allen schijn alsof door de ver gunning aan den een verleend, de ander tot het vragen daartoe wordt uitgelokt. Wordt het houden van mestverzamelingen toegestaan, dan wordt daarmede rechtstreeks in strijd gehandeld met de bedoeling van het bestuur der vereeniging ter verbetering der volksgezondheidwant de mest verzamelingen (vooral van varkens) doorweeken den grond tot op verren afstand met onreine stoffen, en daarvan is altijd het gevolg, dat de belendende buren, die vroeger goed drinkwater hadden, onzuiver, ondrinkbaar en dikwijls slinkend en voor de gezondheid schadelijk water hebben gekregen. Alle dagbladen wemelen van waarschuwingen en gezondheids-raadgevingen inet het oog op de naderende cholera de verschrikkelijkste aller epi demieën; zou men die in onze gemeente in den wind slaan? Hef is niet te hopen, maar ook niet denkbaar; want daarmede zou men miskennen de goede bedoeling dier achtbare mannen die zich belangeloos hebben gevormd tot eene gezondheids commissie in deze gemeente. Maar ook aan het houden en mesten van varkens zijn onmiskenbare gevaren verbonden voor het behoud van een goeden gezondheidstoestand; hoe ook de rooi meesters toezien, uiterst zeldzaam gebeurt hel dat een varkenshok wordt gemaakt dat behoorlijk aan de eischen der verordening voldoet, en hierdoor wordt de grond met fecaliëri doortrokkenmaar bovendien met den besten wil en de grootste activiteit is de politie niet bij machte alle dagen bij alle varkenshouders te gaan nazien, of de mest is weggeruimd. Dertig jaren geleden, toen het houden van varkens op kleine schaal plaats had, was goed drinkwater in deze gemeente regel, slecht water uitzondering; tegenwoordig, nu er (naar men ver zekert) aan wel 200 personen die vergunning is gegeven, is slecht en ongezond water regel, goed water uitzondering. Het mag wel een punt van ernstige overweging zijn, volstrekt geen ver gunning meer te geven tot het houden en mesten van varkens binnen de bebouwde kom der ge meente, als zijnde bewezen dat het drinkwater daardoor hoe langer hoe meer wordt bedorven. Wat baten gezondheidsmaatregelen, wat het ruimen van riolen, welk nut doet eene gezondheids-com missie, als aan de andere zijde ruimschoots gele genheid wordt gegeven om te vernietigen, wat met moeite, kosten en opoffering is daargesteld? De bevordering van den goeden gezondheids toestand eerier gemeente is onbetwistbaar in het algemeen belanghet houden en mesten van varkens een particulier belang, waaraan het algemeen belang niet mag worden opgeofferd. Leiden, 30 Aug. 1873. P. Gemeenteraad. INGEKOMEN STUKKEN. Omtrent het rapport van B. cu Ws. betrekkelijk de aflossing van de schuldvorderingen ten laste van de voormalige hoofdkerken en van het overgelegd rechtskundig advies van den gemeeute- advocaat inet de betrekkelijke stukkeu, waarbij de vraag of de bedoelde obligaticu thans nog opzegbaar zijn in bevestigenden zin wordt beautwoord, kau de coinm. vau fin. zich met het voorstel van B. en Ws. vereeuigen om gevolg te geven aan het b\j de behandeling der begrooting van dit jaar ingediend voorstel tot geleidelijke aflossing dezer schuldvorderingen. De Commissie \au Fin. heeft geeue bedenkingen tegen het door B. en Ws. gedaan voorstel, om de tienden voor den oogst en jaarschare dezes jaars te Leiderdorp te veld staaude, zooals dit in de laatste jaren placht te geschieden, onder de hand, volgens taxatie van twee deskandigen, aan de tiendplichtigen af te staan, indien zij zich met die taxatie kannen vcreenigeD. De Comm. van Fin. heeft onderzocht en in orde bevonden de door HH. Gecommitteerden tot de administratie der Vereenigde Gast- en Leprooshuizen den llden Augustus j.l. ingediende reke ning en verantwoording van het door hen sedert 1 April j.l. gevoerd beheer, en geeft in overweging die rekening goed te keuren en aan HH. Gecommitteerden op de meest eervolle wijze als zoodanig ontslag te verleeoeo, onder dankbetuiging voor de vele en gtwichtige diensten in deze hnnnc betrekkiug aan de gemeente bewezen. Ter vervulling der openstaande hulponderwijzersplaatsen aan de openbare scholen voor on- en minvermogenden, worden door B. en Ws. voorgedragen- Voor de school n°. 1, voor minver mogenden (jaarwedde f 300): 1°. W. M. Vink, 2°. C. Goedeljee, en 3°. M. Kelder; voor de school n°. 1, voor onverinogendeo (jaarwedde f 300.).- 1°. C. Goedeljee, 2° W. M. Vink, 3°. M. Kelder; voor de school u°. 2, voor onvermogenden (jaarwedde 400): I». J. F. D. Blóte, 20. C. Colpa, 3°. A. A. Van Rijn. De Commissie van Financiën heeft geene bedenkingen op de in hare handen gestelde rekening van het Nederlaudsch Israelittisch armbeslnur alhier over den dienst van 1872. Tengevolge van het btsluittot uitbreiding van het hulpperso neel aan de openbare scholen voor on- en minvermogenden, hebben B. en Ws. eene oproeping van sollicitautcn gedaan. Eeo zestal hebben eeu vergelijkend examen afgelegd, en op grond van den uitslag van dat ouderzoek doen B en Ws. de navolgende voorstellen: 1°. om den onderwijzer der 2de klasse, H. Veld- huyzen, van de school n°. 2 voor minvermogenden, over te plaatseu naar de school u°. 1, voor onvermogenden, met behoud zijner jaarwedde ad /60U; 2°. om over te gaan tot eene benoe ming uit ieder der hieronder vermtlde voordrachten, opgemaakt voor de betrekking van onderwijzer der 2de klasse: a. aan di openbare school u°. 1, voor minverm., op eene jaarwedde vai f 500: 1°. P. Veen Jz., te Lüsc; 2°. J. H. Vau Dorsten, tc Dordrecht; 3°. J. W. Cremer, te Zwolle; b. aan de openbart school nu. 2, voor rniuverm., ieder op eene jaarwedde van ƒ500: Eerste drietal: 1°. J. H. Vau Dorsten, 2°. J. W. Cremer, 3'. M. Muller, te Haaftcn. Tweede drietal1°. J. W. Cremer; 23 .M. Muller; 3°. W. De Brnyn, te Gouda, en 3°. om eene keuze te doen uit het navolgend drietal, opgemaakt voor de betrekking van hulponderwijzer aao de openbare school nu. 1, voor onver mogenden, op een jaarwedde van /'500, die B. en Ws. geraeeoi hebben tot dat bedrag te moeten voorstellen, omdat voor deze betrekking van hulponderwijzer zich geene geschikte sollicitanten hebben aangemeld, terwijl de thans voorgedragen personen allen in hetj bezit zijn vau de houfdouderwyzers-aktc: 1°. M. Miiller, 2°. J. Peiger, te ZulfeuW. De Bruyn. B. en Ws. hebben geen bezwaar tegen de inwilliging vss eeu verzoek van J. M. Van Kleeff, ter bekoiniug van eervol ontslag tegeu I October a. s. als hulponderwijzer aan de open bare school n° 1 voor minvermogenden. BUITENLAND. Franlcry k. In eene circulaire beveelt de Minister van Bin nenlandsche Zaken de prefecten aan, te waken voor de naleving der circulaire van zijn voor ganger, verbiedende alle manilestatiën op 4 Sep tember. Het Elsasser Journal beval een brief van den voormaligen redacteur van den Rhein. Cou rier later lid van de Nationale Vergadering, August Schneegans, die zijn positie als redacteur van het Journal de Lyon heelt moet$n laten varen wegens smaad en hoon, hem in de laatste twee jaren in Frankrijk aangedaan als Republikein, Protestant en Elzasser. Schneegans zegt de poli tieke loopbaan voor altijd vaarwel. Gisteren werd een zitting gehouden der Union Républicaine. Het bureau deelde een brief mede van afgevaardigden n kiezers uit de depar tementen, waarin gezegd werd, dat de Republiek eiken dag meer veld winl, alsmede de overtuiging, dat het noodzakelijk is haar te versterken tegen over de poging om de monarchie te herstellen. Een der leden legde aan de vereeniging een sta tistiek over van de maatregelen, die genomen zijn tegenover departementale bladen. Spanje* Uit Perpignan wordt gemeldWoensdag is een gedeelte van een detachement Spaansche vrijwilligers (republikeinen) over de grenzen getrokken om ge wonde Carlisten op te sporen. De boeren boden weer stand. De vrijwilligers trokken zich terug en losten eenige schoten om de boeren schrik aan te jager- Er zijn maatregelen genomen om het grondgebied te doen eerbiedigen. - In een bijeenkomst van de meerderheid der Cortes heeft Castelar gezegd dat men het geweld door macht moet tegengaan. De heer Salmeron heeft de resultaten uiteengezet, die door het Gouvernement verkregen zijn. Hij verklaarde dat het Ministerie een kabinetsquaestie maakte va» de schorsing der zitting, in de bijeenkomst werd met 94 tegen 14 stemmen het voorstel goedgekeurd om de zitting van 1 Sept. tot 3 Nov- te schorsen, en met eenparige stemmen om aan het bureau de bevoegdheid te geven om, in overleg met het Gouvernement, de Cortes bijeen te roepen. Het Carlistisch Comité te Londen heefteen depeche ontvangen, meldende dat de „citadel" van Estella genomen is door „den Koning", die w persoon het bevel voerde. 600 gevangenen, 1400 geweren, benevens eene groote hoeveelheid amu- nitie vielen den Carlisten daarbij in handen. Don Carlos dus wordt voorts uit Decaslillo geseind heeft het garnizoen in vrijheid gesteld en ondei escorte naar Pampeluna gezonden. Den officieren

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2