een aantal geestelijken werd bijgewoond. De kerk was prachtig versierd: slingers van groen en bloe men wisselden elkander at' met wimpels door hel gansche kerkgebouw. Boven hel altaar was een schilderstuk aangebracht, voorstellende den H. Ge- rardus, patroon en naamgenoot van den jubilaris, en voor deze gelegenheid vervaardigd.•liet hoog altaar was versierd met prachtige zilveren kande laars en kanonhorden, welke door een der paro chianen ten geschenke gegeven zijn. terwijl een tropee met liet opschrift de Goede Herder het geheel kroonde. De mis, van Cherubim, gearran geerd door den heer Bongarts en geleid door den heer Iserief, werd door het zangcollege, aan de kerk verbonden, met veel gevoel uitgevoerd. De kerk was te klein om alle belangstellenden te bevatten. De heer Eisen heeft tal van geschenken ontvangen. Verleden jaar werd, zooals men zich zal herinneren, te Gouda eene tentoonstelling van oudheden gehouden. Voorzoover de inzenders er in toestemden, zijn de verschillende voorwerpen, waaruit de tentoonstelling bestond, in éen lokaal bijeengebleven, om te dienen tot eersten grond slag van een aanslaand museum van oudheden. Nu bestaat er plan oin de tenloonslelling van oudheden gedurende eenige dagen van September weder te openen en wel op dezelfde dagen, dat de landbouwtentoonstelling van de afdeeling „Gouda' der Maatschappij van Landbouw aldaar zal gehouden worden. Heden hebben de thans in de legerplaats te Zeist gekampeerde compagnieën artillerie dat kamp verlaten en zijn naar hun garnizoenen teruggekeerd. Morgen zullen in de legerplaats aankomen van het 2de regiment vesting-artillerie de 7de en 9de comp. uil Utrecht en van het 3de regiment vesting artillerie de 4de en 9de comp. uit Zutfen, de 7de uit Grave en de '12de uit Nijmegen, uitmakende de 2de serie en die tot den 24sten September a. s. aldaar zullen gekam peerd blijven. Sedert eenige dagen worden door het deta chement veld-artillerie op de heide nabij de Bilt proeven genomen met een stuk Zwilsersch ge schut, dat bij gunstige uitkomsten als veldgeschut zal gebruikt worden; het is een 84/,0 cent. achter lader met een langen loop, waarvan men zegt dat er in 5'/2 minuut '10 scholen mede kunnen ge daan worden. Eene commissie van officieren, die bij deze proeve aanwezig is, zal daarvan rapport uitbrengen. De 1ste luitenant J. Van der Meer is van het lste reg. inf. bij het inslruclie-bataljon te Kampen overgeplaatst. Gemengd Nieuws. In de provincie Utrecht loopt sinds enkele weken een behendig oplichter rond, die, voorgevende paardenkooper te zijn, bij de boeren paarden komt zien, hun het dek laat opleggen om ze te probeeren en dan plotseling weggaloppeert. Verleden week was bij een der logementhouders te D. een man bezig om over den koop van een paard te onderhandelen, die door de veldwachters voor den oplichter gehouden werd. Zij verzochten hem hun zijn „papieren" te toonen, en zijn naam op te geven, en, zijne antwoorden onvoldoende achtende, gelastten ze hem met hen mede te gaan naar den Burgemeester. Met de grootste bereid willigheid voldeed hij aan hun eisch. De Burge meester was niet te huis. De veldwachtersachtten het nu noodig om hem op te sluiten totdat de Burge meester hem zou kunnen ondervragen. „Hier heb ik niets tegen," zeide hij, „want gij moet uw plicht doen. Maar ik ben een fatsoenlijk man en ik wil niet vrijwillig tusschen u beiden in loopen. Ik wil wel naast u gaan, maar bedank er voor om, dank zij uw vergissing, een oploop om mij heen te hebben." De veldwachters gaven ten slotte toe, na lange onderhandelingen. Bedaard wandelde het drietal voort, totdat het kwam voor den ijzeren slagboom, welke in de week den toegang tot de Protes- tantsche kerk afsluit. De naaste weg naar den toren die tot gevangenis dient leidde echter over het kerkhof. Men moest den slagboom dus voorbij. Het drietal moest of er over springen of er onder doorkruipen. Tot het laatste werd besloten. Met die beleefdheid en goede manieren, welke fatsoenlijken lieden zoo byzonder eigen is, liet de verdachte heer zijn geleiders het eerst onder den slagboom doorkruipen„Alsje blieft, mijne heeren, na u." Kruip door, sluip door, twee maal voor niet door, was hel, want nauwelijks had de laatste veldwachter den rug gekromd onder den slagboom, of de beleefde mijnheer maakt rechtsomkeert en verdwijnt met buitengewone snelheid links den hoek om en den straatweg op. De veldwachters kruipen weer onder den slagboom door en zetlen hem onmiddellijk na. „Houdt den dief, houdt den dief!" roepen ze, zijn schuld be wezen achtende door zijn vlugheid. Doch de snel voetige was hen vóór geweest. Hij was onmiddellijk gaan roepen „houdt den dief!" en joeg met wilde vaart een derikbeeldigen boosdoener na. Hij loopt in zijn loffelijken ijver b'yna den Burgemeester omver, die juist kwam aanwandelen; gilt „er is een dief weg!" en verdwijnt links van den straatweg in de dennenbosschen. Tot nu toe hebben de veld wachters den even radden, slimrnen als beleefden heer nog niet gepakt. Woensdag-avond bevielen in het Kamp bij Milligen twee wasclivrouwen van het reg. grenadiers en jagers, de eene van een zoon, de andere van een dochter; de vrouwen werden bijgestaan door de off. v. gez. Stakman Bosse en Zubli. Kraamvrouwen en kinderen zijn zeer wel varend. Woensdag-avond had in Den Haag een vechlparlij plaats tusschen een paar sjouwer lieden, de gebr. Romein, die zoo hoog liep, dat de een den ander met een bijl een hevigen slag op het hoofd toebracht, zoodat hij bewusteloos ter aarde stortte. Een 13jarig meisje, dal de vechten den wilde scheiden, ont\ing een geduchte snede over den arm. Ondertusschen was de politie er bijgekomen, die beide vechters naar het politie- bureel bracht. Bij het dorpje Putten op de Belgische grenzen heeft verleden Zondag een bloedig twee gevecht plaats gehad tusschen twee Belgische officieren, een van de artillerie en een van de genie. Van elk der beide wapens waren twee kapiteins als getuigen tegenwoordig. De artillerie officier werd door een pistoolschot doodelyk ge troffen, zoodat hij eenige uren later is overleden. Uit Arnhem wordt bericht, dat de heer J., ontvanger der registratie en domeinen aldaar, door verdrinking een einde aan zijn leven heeft gemaakt. De beweegredenen, welke tot deze treurige daad hebben geleid, zijn totnogtoe onbe kend. Onlangs is door het Fransche Minis terie van Oorlog het scheren der paarden van de cavalerie ingevoerd, omdat daardoor, zooals de ondervinding geleerd heeft, de ziekten der paar den zeer verminderenook kan het paard dan beter en vlugger gereinigd worden. In het Engel- sche leger moet het reeds lang in gebruik zijn. Het provinciaal gerechtshof in Zee land heelt H. Gesquièrre, ontslagen concierge der bank van leening, schuldig verklaard aan de hem ten laste gelegde feiten en hem veroordeeld tot eene gevangenisstraf van vier jaren en de betaling eener geldboete van f 1350. Te Echt is een tachtigjarige grijs aard, die naar het slation wilde gaan, tijdens een onweer door den bliksem getroffen en op de plaats dood gebleven. Gistermorgen is mejuffrouw A. in de H. Theresia-kerk in Den Haag door een zenuw beroerte getrofienna in de sacristy door een daar toevallig voorbijkomend geneesheer te zijn behandeld, is zij per rijtuig naar haar woning vervoerd; haar toestand is zorgwekkend. Te Langerak is een knaapje, eenig zoontje zijner ouders, al spelende in het water geraakt en verdronken. Gistermorgen te elf uren heeft zich W. Van M. in een waschloods aan het Gemeente- Badhuis te Scheveningen, alwaar zijn vrouw werk zaam was, door een pistoolschot van het leven beroofd. Huiselijke oneenigheden, ontstaan uit voortdurende dronkenschap van den man, schijnen hiertoe aanleiding gegeven te hebben. Dezer dagen zou te Lyon de lucht reiziger Poitevin met een ballon opstijgen. Tegen halfdrie, toen de ballon gevuld was en op het punt om de reis te ondernemen, zouden de lucht reizigers in het schuitje klimmen, toen eensklaps een hevige rukwind het groote gevaarte opnam. Zeven of acht man, die de touwen hielden, wer den medegesleurd. Twee van hen waren met het hoofd in het netwerk verward en zouden zeker zijn omgekomen, toen, zeer gelukkig voor allen, de ballon tegen een lantaarnpaal werd geworpen en in tweeën scheurde. Menschen, ballon, netten, schuitje en koorden, alles stortte op den grond, tot groote ontzetting der toeschouwers. Gelukkig hadden er geen ongelukken plaats. Woensdag-avond nog zeer laat, zclls gedurende een gedeelte van den nacht, werd te Delft door den omroeper bekend gemaakt dat een vijfjarig knaapje werd vermist, terwijl de in doodsangst verkeerende vader den omroeper, die allerwege die mare verspreidde, op den voet volgde. Het bleek later, dat men zich noodeloos zoo onge rust had gemaakt, daar het kind slapende op den zolder van de woning zijner ouders op de Vlamingstraat werd teruggevonden. Uit de Fransche nederzettingen op de Afrikaansehe Westkust bericht men het over lijden van den Koning van Dahomey, ten gevolge van het overdadig gebruik van tafia, 't welk tot zijne hebbelijkheden behoorde. „Daar hij niet be mind was," zegt een Parijsch blad, „is hij weinig betreurd. Er z'yn dan ook op zijn graf slechts 24 vrouwen geofferd, in de plaats der duizenden slaven, die men bij zoodanige gelegenheid pleegt om te brengen." Geld- en eflsctenmarkt. Amsterdam, van 18 tot 25 Augustus 1873. Is de beurs werkelijk een tijdperk van beter schap ingetreden of moet het alleen aan een samenloop van omstandigheden worden toege schreven dat de laatste week wat meer levendig heid en vooral voor de soliede fondsen beter prijzen opleverde dan sedert eenigen tijd het geval was? Wij zouden met anderen durven hopen het eerste gedeelte der vraag toestemmend te mogen beantwoorden, indien het niet ware dat er al zooveel voor hel laatste pleit. De geldmarkt is ruim, zeer ruim voorzien, zoo ruim zelfs dat de Bank van Engeland het disconto andermaal en nu op 3 pCt. verlaagd heett. Ook de Pruisische, de Belgische nationale en andere Banken ver minderden de rentetax, onze Nederlandsche Bank echter niet en naar ons inzien deed de directie wèl, dat zij het buitenlandsche voorbeeld niet volgde, alhoewel de balans deze week gunstiger is uitgevallen. Zeer terecht toch toont The Eco nomist met cijfers aan, dat by het ontstaan van- de gewone jaarlijksche behoefte de reserve der Bank van Engeland ver beneden het cijfer zal dalen dat zij in October der beide vorige jaren, bedroeg, en dat dus binnen betrekkelyk zeer korten tijd weder groote en snel op elkander volgende disconto-verhoogingen te wachten zijn. Abnormaal zien wij ergens den overvloed, die thans op de geldmarkt heerscht, noemen en dat is zeer waar, maar juist daarom gelooven wij dat de fondsenmarkt, even abnormaal, thans zulk een Ilink voorkomen vertoont. Of z'yn de oorzaken waardoor de laatste sedert zoo geruimen tijd kwijnde thans opgeheven Was het geldschaarschte wat. de fondsen drukte? Onzes inziens bestonden en bestaan er nog andere redenen die een scha delijken invloed op de eftëcteninarkt doen gelden. Dat oude zwaard van Damocles, waarvan wij reeds zoo vaak spraken de vorderingen die Duitsch- land nog altijd en ter ieder ure als 't ware op Engeland kan doen geldende alles behalve ge zonde toestand van Frankrijk, de binnenlandsche wel bloedelooze maar toch hevige strijd der partijen in het Duitsehe rijk, bijzonder tegen het ultramontanisme, de eventueele opvolging van Pius IX, dat alles zijn factoren die tot de gesteldheid der beurs bijdroegen en die nog niets verloren hebben in kracht of in waarde. Wij gelooven daarorn niet aan de bestendiging der „couleur de rose", welke wij deze week in den tempel van Mercurius waarnamen, maar veeleer dat het mooie weer nieuwe onweersvlagen voorspelt. Letten wij daarbij op andere teekenenden heftigen strijd, die niet in liet buitenland alleen, maar ook hier gevoerd wordt tegen de bankiers, en hunne mani pulation orn leeningen „waar een luchtje aan is" onder dak te brengen, zooals men 't noemt, en op de zwakke verdediging tegen die aanvallen, dan mag men het er voor houden, dat er krachten kunnen gebroken worden die men thans nog bijna ongenaakbaar acht; maar wanneer een reus onder de boomen geveld wordt, geschiedt dat

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2