LEIDSCH DAGBLAD. Zaterdag A0. 1873. 30 Augustus. Het volgend Taal- en Letterkundig- Congres. N°. 4158. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maanden.f 1.—. Franco per posl.n 1.40. Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1—6 regels.f 1.05. Iedere regel meer0.171. Groolerc letters naar plaatsruimte. Met 65 tegen 15 stemmen is op het laatstelijk te Antwerpen gehouden Taal- en Letterkundig Congres het besluit genomen, dat de eerstvolgende bijeenkomst der voornaamste letterkundigen van Noord- en Zuid-Nederland binnen de stad onzer inwoning zal plaats hebben. Ofschoon het aan vankelijk niet geheel aan mededingsteis ontbrak, althans ook Limburgs hoofdstad dong naar de eer en, zooals het gerucht wil, zou ook het voornemen hebben beslaan onze groote lJstad daarvoor in aanmerking te doen komen is de meerderheid, waarmee het'besluit werd genomen, groot genoeg, om in waarheid een onderscheiding te mogen heeten. Het Congres niemand zal er wel aan twijfelen kan er dan ook recht te huis zijn. Een bijeenkomst van wetenschappelijke mannen in een stad, waar de wetenschap in haar hoogste ontwikkeling wordt beoefendhet kan niet heler. Menig congres-ganger zal bij het binnentreden onzer veste zich de dagen van vroeger herinneren, die hij er als volgeling van Minerva te midden van gewaardeerde vrienden doorbracht, en ook zij, die er hun studiejaren niet slelen, zullen den weldadigen invloed ondervinden van het verblijf in een stad, waar de wetenschap bij uitnemendheid ten troon zit en wier ingézetenen, ook voor zoover zij niet rechtstreeks met onze hoogeschool in betrekking staan, hare beoefenaars in eere wélen te houden. Liet Congres kan er op zijn plaats zijnzal het dat ook wezen Dat zal geheel afhangen van den tijd, waarop het zal worden gehouden. In de eerste dagen der maand October van het volgend jaar zal er binnen onze muren een plechtigheid worden gevierd van geheel anderen aard, een waar volksfeest: de herdenking van Léidens ontzet vóór 300 jaren. Ons volk is een in waarheid nationaal volk, en de allerwege gevierde feesten ter herinnering aan de belangrijkste feiten uit den bevrijdingsoorlog van voor drie eeuwen hebben het ten overvloede bewezen, dat, mogen ook vreemdelingen dat wel eens in twijfel hebben getrokken, wij Nederlanders verre van onvatbaar zijn voor geestdrift, waar het de herdenking van de heldendaden onzer voorva deren geldt. Dat strekt ons volk zeker niet lot oneer, en wanneer men de waardeering der onaf hankelijkheid, die wij thans genieten, mag afmeten naar de luidruchtige uitbundigheid, die bij onze nationale feestvieringen veelal pleegt te beerschen, dan voorzeker zal men ons geen onverschilligheid ten laste leggen omtrent de vrijheden en voor rechten, waarop wij mogen bogen. Wij zouden dan ook de laalsten zijn, die dat enthousiasme zouden willen afkeuren, en toch zouden wij hel minder verkieslijk achten dat die woelige vertooningen samenvielen met het uit den aard der zaak meer kalme tooneel, dat een Taai en Letterkundig Congres oplevert. De vrees daarvoor schijnt echter niet geheel hersenschimmig te zijn; althans er is reeds een vaag gerucht in omloop geweest, dat men voor nemens zou zijn het tijdstip der bijeenkomst van de congresleden te stellen op de eerste dagen der maand October. Het is nog slechls een gerucht, want de regelings-commissie voor het volgend Congres, die in deze moet beslissen, is zelfs nog niet geconstitueerd. De onlangs te Antwerpen gehouden bijeenkomst van letterkundigen mag verre van belangrijk worden geacht, en, wil men buiten aanmerking laten dat de jaarlijks terugkeerende congressen door hun menigvuldigheid veel van hun belangrijkheid hebben verloren, dan moet die ongunstige uitkomst voor namelijk worden toegeschreven aan de tegelijker tijd in de Scheldestad gevierde feesten. Hei Congres geraakte er geheel op den achtergrond, en reeds waren de leden uiteengegaan, eer menig Antwer- penaai4 ontwaarde dat het had plaats gehad. Zelfs waren de hooge autoriteiten, wier aanwezigheid ongètwijfeld meer gewicht aan het Congres zou hébhen bijgezet, verhinderd het by te wonen, daar hun tegenwoordigheid elders werd gevorderd. Aan datzelfde gevaar zal men zich blootstellen door de bijeenkomst van letterkundigen te doen samentreffen met het Octoberfeest in 1874 Hel nut van congressen voor de wetenschap is naar onze meening vrij denkbeeldig; echter zijn zij voor hare beoefenaars en voorstanders een welkome gelegenheid om onderling oude betrek- kingen te hernieuwen of ook wel nieuwe aari te knoopen. Een kalm samenzijn zal daaraan bevor derlijk wtzen, en de festiviteiten, die er mee gepaard gaan, moeten van geheel anderen aard zijn dan de feestelijkheden op nationale gedenk dagen. Wordt het volgende Congres op een zeer rustig tijdslip gehouden, de goedbezette vergaderzaal zal er van getuigen, dat de stad onzer inwoning een innemende gastvrouw is, die 't haar gasten elk naar zijn aard zoo aangenaam mogelijk tracht te maken. LEIDEN, 29 Augustus. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is ingediend een ontwerp van wet, om met 1 Januari 1874 over le gaan tot de vereeniging van de gemeenten Charlois en Katendrecht onder den naam van Charlois. Blijkens de overgelegde stukken hebben zich zoowel de raden als de commissiën uit ingezetenen der beide gemeenten voor de ver eeniging verklaard, terwijl in andere vergaderingen de zaak algemeen werd goedgekeurd. Nog is bij de Kamer ingekomen: 1°. een wetsontwerp tot het sluiten eener overeenkomst met de geméente Breda betreffende den afstand van gronden, wegen, waterleidingen en sluizen op de voormalige vesting werken aldaar, in verband met den afstand door die gemeente van haar beweerde rechten op de Gaslhuisvelden en van eenigen grond by de kazernes; 2°. tot kwijtschelding van eenige den lande aankomende vorderingen, bedragende te zamen, f 134,156,32. De Ministers van Koloniën en Buitenlandsche Zaken hebben gisteren eene langdurige conferentie gehouden met den heer directeur van het kabinet des Konir.gs. De Astronomische Vereeniging, die in de vorige week te Hamburg vergaderd is geweest, heeft besloten, in 1875 hare vergadering in Neder land te houden, en wel le Leiden. De gewone audiëntie van den Minister van Binnenlandsche Zaken zal morgen niet plaats hebben. Hét stoomschip Koning der Nederlanden is den 28sten dezer, 's ochlends, op de reede van Texel gearriveerd. Alles wel aan boord. Dit stoom schip is den 17den Mei van Nieuwediep naar Indië vertrokken en heeft dus de uit- en thuis reis naar Padang, Batavia en Samarang in drie maanden en tien en een halven dag volbracht. Het bréngt tijding mede van Batavia van 17 Juli, dus een dag later dan de jongste mail. Zondag a. s. zal de heer César Segers pred. alhier, in de Fransche taal voorgaan in de kapel op Villa Riva te Scheveninger». Een volgende maal zal de dienst weder in 't Duitsch plaats hebben, ingevolge de beoogde afwisseling van talen in 't belang der badgasten. Dinsdag hadden te Voorburg de aangekon digde volksvermaken plaats. Reeds vroeg wapperde van schier alle huizen de nationale driekleur, terwijl men in den vroegen morgen in het mid den van het dorp eene prachtige eerepoort had opgericht. Te 9 uren namen de vermaken een aanvang met zakloopen, mastkliminen, tobbespe), enz. door jongelingen uil de gemeente om ver schillende prijzen. Te éen uur begon de harddra- ver'y, waaraan 6 paarden deel namen. De prijs, uitgeloofd door II. M. de Koningin en bestaande uit twee met zilver gemonteerde kristallen wijn karaffen, waarbij de commissie een prijs ter waarde van /"200 gevoegd had, werd behaald door de Marianne van den heer A. De Graaf van Water graafsmeer, bereden door den pikeur J. De Boer; de premie, een voorwerp van f 100, door De Snelvan den heer J. II. Bulk, van Lei- muiden, bereden door den pikeur H. Ros. De vreugde, die den geheelen dag geheerscht had, werd nog verhoogd, toen des avonds de eerepoort prachtig verlicht werd. Alle inwoners verzamelden zich om de poort, en de honderden vreemdelin gen roemden den goeden geest der Voorburgers, die zoo goed en gepast weten feest te vieren, en de politie, die goed de orde weet te handhaven. Bij de te Woerden gehouden harddraverij is o. a. eene premie gewonnen door het paard De Vluggevan den heer J. Jonkheid te Wad- dinxveen, bereden door A. Jonkheid. Door den gemeenteraad van Delft is op het adres van concessionarissen van den buurtspoor weg MonsterDelftZegwaard, om geldelijke ondersteuning van gemeentewege, afwijzend be schikt. Aan het Departement van Marine werd gisteren aanbesteed de levering van22,000 kilo gram roode, *22,000 kilogram witte tarwe en 13,000 kilogram rogge. Minste inschrijvers waren voor de roode tarwe de heer Van Baerle, le Breda, a 17,93; voor de witte en de rogge de heer B. A. Jansen, te Nieuwediep, a f 17,35 en f 11,41 alles per 100 kilogram. Gisteren is aan het Ministerie van Binnen landsche Zaken aanbesteed: 1°. het maken van een kanaal met keersluis en voetbrug aan de westzijde van Amsterdam en van een gedeelte van den spoorweg door den Verbraker-Binnen- polder, ten behoeve van den spoorweg van Nieuwe diep tot Amsterdam; 2°. het verdiepen der buiten haven te Vlissingen tot 8,50 M. beneden Amster- damsch peil, overeenkomende met 10,30 M. beneden gewoon hoog waterpeil. Het minst hadden inge schreven: voor de eersle besteding de heer A. S. Sehaafsma te Harlingen, voor f 196,000 en voor de tweede de heer L. Kalis Kz., te Sliedrecht, voor ƒ318,900. Voor deze besteding bedroeg de hoogste inschrijving f588,000. In de lijst van bekroningen is reeds mede gedeeld, dat aan Dr. Mulder, hoofdredacteur van de Landb. Cl., ter wereld tentoonstelling te Wee- nen de Verdiensl-medaille" is toegekend voor de door hem ingezonden jaargangen 1872 en 1873 van dat weekblad met die van het er bij beboo- rende bijblad. De Landb. Cl. heeft nu sedert Augustus 1871 acht bekroningen erlangd. 't Was gisleren een plechtige feestdag voor de Haagsche katholieken en in liet bijzonder voor de parochianen der II. Theresia-kerk. Ter gele genheid van het jubilaeum van den heer G. Eisen, deken en pastoor dier kerk, werd gistermorgen te 10 uren een plechtige mis uitgevoerd, die door

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1