den krijgsraad terecht te staan, een korporaal van het regiment grenadiers en jagers. Hij had op den '12den dezer van een galanterie-uitstalling alhier weggenomen vier kleine voorwerpen, die hem terstond door den benadeelde zijn ontnomen. Om den jeugdigen dader voor dat betrekkelijk geringe feit niet voor z'yn volgend leven onge lukkig te maken, liet de koopman de zaak rusten. De politie echter, die hier aan alle zijden oogen en ooren schijnt te hebben, heeft van hel voor gevallene kennis gekregen, en daarop is de dader volgens de krijgswetten behandeld. De koopman heeft reeds den 20sten dezer een request aan den Minister van Oorlog ingediend ten gunste van den jeugdigen militair. Men meldt uit Maassluis: In den avond van 25 dezer heeft de bliksem, zonder brand te veroorzaken, vergezeld van een feilen wind, groote verwoesting aangericht in de bouw- woning bewoond door B. Van Gaaien te Rozen burg; het geheele dak dier woning is tot op 100 meters afstand weggeslagen; een ledikant nevens een schoorsteen op zolder werd geheel verbrij zeld; de voorgevel stortte op den zolder waar 3 kinderen sliepen, die men met veel moeite van onder het puin moest reddenalleen een der kinderen is licht gekwetst; de overige bewoners zijn er met den schrik afgekomen. Ook werden van den landbouwer Steehouwer 2 runderen door den bliksem gedood. Te Nieuw veen is de bliksem geslagen in den watermolen Nü. 8 van den Nieuwkoop- schen polder; een der roeden werd nagenoeg verbrijzeld en het rieten bekleedsel van den molen vloog in brand. Onmiddellijk rukten de brand spuiten uit en het mocht aan de activiteit der brandweer gelukken, na een uur werkens, den molen voor afbranding te bewaren. Gisterochtend omstreeks 4 uren brak een hevige brand uit in de looierij van den heer Schaapman te Oosterhout. De eigenaar sliep alleen in 't gebouw en had nauwelijks den tijd zich te redden. De geheele voorraad schors, gereedschap pen enz., alsmede eene bezending huiden, den vorigen dag ontvangen, verbrandde grootendeels. Een belendend gebouw, bewoond door 3 gezin nen, werd mede eene prooi der vlammen. Naar men verneemt, zijn gebouw en inboedel geassu reerd. Van de oorzaak is niets bekend. Tot deelneming aan den Zaterdag a. s. te Amsterdam te openen tentoonstelling van bloemen en gewassen, gekweekt door den arbeidenden stand, hebben zich ongeveer 400 personen aangemeld, die omstreeks 1500 planten zullen inzenden. Een 500tal kinderen zal deelnemen aan de spelen op Woensdag 3 Sept. en mededingen haar de daar voor uitgeloofde prijzen, bestaande in zilveren horloges, sigarenkokers, kistjes sigaren, suiker- hrooden, worsten, foulards, werkdoosjes, enz. BUITENLAND. Prankrij li. In 1870, een paar weken vóór den oorlog, kwam in het museum te Nancy een kist aan, bevattende een geschenk van wijlen een inwoner van Pont-a-Mousson. Dit geschenk bestond uit een schilderij, zóo zwart en in zulk een armzali gen toestand, dat men 't in een hoek zette. In 't begin van 1873 nam men het weder in oogen- schouw, en de conservator van het museum, de heer Devilly, begon het doek schoon te maken. Weldra ontdekte hij dat het een meesterstuk was. Met veel moeite en zorg werd de zwarte, vuile laag verwijderd, en ziet een prachtig landschap van Hobbema was voor den dag gekomen, 't Is een boschgezicht, gestoffeerd door een onbekend schilder. Het doek is 2 meter lang en 1,50 meter breed. Het rechtsgeding in de zoogenaamde „zaak- Gélinier", of van de eenigen tijd geleden in hech tenis genomen bende jonge Parijsche dieven, is Dinsdag voor het Hof van Assises der Seine afge- loopen. David, Jacqua, Richard en eene 19jarige vrouwelijke beschuldigde zijn vrijgesproken. Gélinier (15 jaren oud) is veroordeeld tot eene gevangenisstraf van twintig jaren in een huis van correctie; Mouret Touzard (20 en 27 jaren oud) tot v'yftien lacen dwangarbeid; Renault (nog geen 17 jaren) tien jaren opsluiting. Duitschlancl. Volgens sommige berichten zou de regeerende Hertog Wilhelm van Brunswijk, naar aanleiding van het testament van wijlen zijn broeder Karei, in de vorige week bij de rechterlijke macht te Parijs aanvraag hebben gedaan, om de aldaar aanwezige roerende en onroerende goederen van den overledene in beslag te nemen. De Bruns- wijksche correspondent zegt echter, dat dit bericht minstens voorbarig moet zijn, daar het Hof, het welk zich in Silezië bevindt, eerst 11. Zaterdag het officieel doodbericht heeft ontvangen en er vóór dien tijd geen sprake zal geweest zijn van eene inbeslagneming op grond van het testament. De correspondent acht het tw'yfelachtig, of de Commissie van curateele voldoende kan bewijzen, dat het land of de hertogelijke familie ten volle recht heeft op dat gedeelte van het vermogen van den overledene, hetwelk sinds 1830 in Brunswijk zelf onder beslag ligt en dat hij thans insgelijks aan de stad Genève heeft vermaakt. Dit zou eerst kunnen blijken als het land in rechten werd aan gesproken. In alle geval schijnt er nog geen voor nemen te bestaan om ten behoeve des lands reeds nu de wettigheid van het testament te be strijden; maar wél gelooft men dat de regeerende Hertog dit zal doen voor zoover hem persoonlijk betreft en dat hij zich daarbij zal beroepen zoowel op de curateele, als op de blijkbare verstandsver bijstering, waaraan hertog Karei reeds lang moet hebben geleden. Evenwel, voor 't oogenblik is er nog niets bekend van stappen, die Hertog Wilhelm reeds zou hebben gedaan. Men zal zich herinneren, dat de Japansche regeering onlangs eenige Japansche studenten, die op hare kosten bij de Duitsche Universiteiten ter studie gingen, wegens hunne gebrekkige vorde ringen had terugontboden. Volgens het officieel orgaan der Japansche regeering wordt hun onvol doende vooruitgang enkel daaraan toegeschreven, dat zij niet genoeg met het Duitsch of eene andere Europeesche taal bekend waren om bij de lessen alles geregeld te verstaan. Daarom zullen voortaan alle Japansche jongelieden, die in Duitschland of andere Staten onderwijs willen genieten, zich vooraf minstens vier jaren op de school te Jeddo met goed gevolg in eene of meer Europeesché talen moeten hebben geoefend. Spanje. Het feit, dat de Carlisten het fort Estella heb ben genomen, wordt van weinig gewicht geacht, aangezien dit slechts een versterkte kazerne is, met een garnizoen van 150 man. Generaal Bregua doet geforceerde marschen om zic.h weder van dit fort meester te maken. Hij handelt in over eenstemming met Santapan. De nieuwe gemeenteraad te Barcelona, waarin de or^erzoenlijken de minderheid hebben, hield den 24sten zijne eerste zitting en den vol- genden dag begaf hij zich naar den kapitein-ge neraal ad interim, orn hem de volledige mede werking van het stadsbestuur aan te bieden. Ütt Madrid wordt van den 24sten aan de Times geseind: Gis'eren drong Senor Olave in de zitting der Cortes aan op de vervolging van generaal Hidalgo, den tegenwoordigen kapitein- generaal van Madrid, omdat hij, toen hij kapitein- generaal van Vitoria was, zijn post had verlaten. De spreker vroeg tevens of het bericht juist was, dat het Gouvernement voornemens was generaal Hidalgo tot vertegenwoordiger te Washington te benoemen. Toen Senor Olave de zaal verliet en de antichambre doorging, ontmoette hij generaal Hidalgo, die hem vroeg, welke reden hem bewo gen had om zoo te spreken' als hij gedaan had. Aanvankelijk dacht men dat er uit dit incident een duel zou voortspruiten, doch later is de quaestie bijgelegd. De Imparcial dringt op de vervolging van generaal Hidalgo aan, en wel krachtens de bepalingen vervat in de Code pénal, waarbij ieder met straf wordt bedreigd die een afgevaar digde lastig valt wegens het door dezen gesprokene in de zitting. Senor Castelar is met 135 tegen 73 stem men verkozen tot president der Cortes. Grï*oot-JE5i*itaïiriië- Bij 't spoorwegongeluk te Redford zijn niet (gelijk in een telegram vermeld stond) dertig, doch slechts drie personen gedood. Een veertig tal reizigers hebben echter ernstig letsel bekomen voor verscheidenen bestaat geen hoop op behoud. Aan achteloosheid bij 't wisselen der signalen moet hier waarschijnlijk de schuld geweten worden. De Peronelle, een klem reddingsschip" met stoomvermogen, werd dezer dagen te South ampton te water gelaten. Dit vaartuigje is be stemd om voortdurend in 't Kanaal te kruisen, en hulp te bieden aan schepen, die in gevaar ver- keeren van op de Engelsche kust gedreven te worden. Een zonderling auto-da-fé werd onlangs op 't eiland Helgoland gehouden. De gouverneur van die Britsche bezitting had ontdekt, dat, in strijd met de wet, door eenige eilanders in 't geheim een speelbank gedreven werd. Hij heeft de schul digen gestraft met zware boeten en verwijdering uit 't eiland, en tevens gedecreteerd dat de door hen bij 't verboden bedrijf gebezigde voorwerpen in 't openbaar verbrand moesten worden. De laatste bepaling van dit gestrenge vonnis werd den 18den dezer voltrokken. Een sierlijk bewerkte roulette tafel met bijbehooren werd, in tegenwoordigheid van talrijke toeschouwers, op 't strand tot een brandstapel verhakt, en vervolgens plechtig aan de vlammen prijs gegeven. Voor de tweede maal is den Tichborne- claimant eene belachelijk ongeval overkomen. Hij hield verleden Zaterdag te Loughborough, ten aanhoore van ongeveer 4000 personen, een rede voering, waarin hij z'yn recht bepleitte en zijn grieven uiteenzette. Aan 't slot van z'yn speech viel plotseling de stellage, die hem tot tribune diende, met groot gekraak ineen en 't vette schepsel lag, met tal van vrienden en reporters van dagbladen, onder de ruine bedolven. Gelukkig bekwam niemand letsel. Oostenr.-Hong.- LVlonarchie. Prins Milan, Vorst van Servië, is te Weenen aangekomen en door den Keizerlijken Stadhouder, den militairen commandant van Beneden-Oosten rijk en den Opper-Kamerheer namens den Keizer ontvangen. Uit Gastein vVordt gemeldDe Duitsche Keizer heeft van de Oostenrijksche en Pruisische notabiliteiten afscheid genomen en een langdurig onderhoud met graaf Beust gehad, waarna hij vertrokken is. Amerika. De president Grant heeft het vonnis bekrach tigd, waarbij kapitein Jack en vijf andere Modoc- Indianen veroordeèld werden om den 3den Octo ber op het fort Clarnalh te worden opgehangen. Te Belfast, in den Staat Maine, is brand ontstaan, waardoor veel schade is aangericht. 130 familiën zijn van hun dak beroofd. Uit Philadelphia wordt van den 23sten gemeld dat de stoomketel van het stoomschip George Wolfi gesprongen is, waardoor 12 per sonen gedood en 15 gewond zijn. Turkije. Twee hoog geplaatste ambtenaren zijn belast orn in naam van Perzië en in overleg met hel Ottomanische Gouvernement een generale conven tie te ontwerpen, waarvan de preliminairen tus- schen de twee viziers zijn vastgesteld. Marktberichten. Amsterdam, 27 Augüstus. Tarwe, per 2400 kg. Oct. 385, 38Ó; Rogge, per 2100 kg. N. Ga- latz 238; J. Dito 235; Geb. Taganrog 216; J. Dito 235. Levering, Maart e. k. 238; Oct. 231 234, 233, 232, ƒ229. Raapolie op zes weken, per 100 kg. 38'/4Vliegend ƒ37; Mei ƒ39; Sept., Oct., Nov., Dec. 37'/4. Lijnolie op zes weken 39'/2Vliegend 381 /4Maart, April, Mei 371 /aSept., Oct., Nov., Dec. 373/4. Raapkoeken, per 1000 kg. 94 a ƒ98. Lijnkoe ken, per TOO kg. ƒ11 a ƒ14. LAATSTE BERICHTEN. De miliciens van de lichting dezes jaars, die in Mei bij de vier regimenten huzaren en de regimenten veld en rijdende art. zijn ingelijfd en tot nader oproeping mét verlof gezonden, zullen 2 Oct. a. s. in werkelyken dienst worden gesteld, ten einde gekleed en geoefend te worden. De 1ste luit. der inf. A. J. Prager, die voor 5 jaren bij het O.-I. leger is gedetacheerd geweest, is weder bij het leger hier te lande bij het 7de reg. inf. ingedeeld.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3