LEIDSCH DAGBLAD. Vrijdag A0. 1873. 29 Augustus. n°. mi. PRIJS DEZER COURAJNT: Voor Leiden per 3 nwanrlenf 1. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommer*0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels1.05. Iedere regel meer0.171. Groolcre letters naar plaatsruimte. BERICHT. Met 1 September begint een nieuw kwar taal van hel Leidsch Dagblad. Zij. die zich alsdan op deze Courant abonneeren, ontvan gen de nog verschijnende nummers gratis. STADS-BERICHTEN. PATENTBLADEN. De BURGEMEESTER. Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dal de ingevulde patentbladen, over het dienstjaar 1873 en 4874, \oor de wijken 5 en 6, bij het college van zetters, in -een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn, dagelijks van des middags twaalf tot twee uren en wel tot en met den 30slen Augustus eerstkomende; terwijl na het ver strijken van dien lijd de onafgehaalde patentbladen Y.lli die wijken, aan de Deurwaarders der directe belastingen alhier, ter uitreiking moeten worden afgegeven, die voor hunne moeite mogen eischeii tien Cents zonder meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsc/ie Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, STOFFELS, Weill., loco Burg. Lkidkn, 23 Augustus 1873. LEIDEN, 28 Augustus. De raad van bestuur der Rijks-instelling voor onderwijs in Indische taal-, land- en volken kunde alhier maakt bekend, dat de inschrijving voor de lessen zal plaats hebben op Dinsdag 9 Sept. in het gebouw aan de Kloksteeg, n°. 23, 1s morgens van 10 tot 12 en 's namiddags van 1 tot 3 uren. Z. M. heeft aan Mr. H. Gevers, op zijn j daartoe gedaan verzoek, met ingang van '1 Oct. a. s., eervol ontslag verleend als kantonrechter te I Leiden. De firma Zuijdhoek en C°.zeepzieders le Amsterdam, heeft zich aangesloten hij de adressen door de zeepzieders te Gouda, Leiden en Utrecht onlangs aan de Tweede Kamer en den Minister van Financiën gezonden, houdende bezwaren tegen de voortdurende heffing van den zeepaccijns. Van een goed ingelichte zijde verneemt de Purm. Ct. dat door Gedeputeerde Staten dei- provincie Zuid-Holland op last van den Minister van Binnenl. Zaken aan het bestuur van het Waterschap Rijnland de vraag is gericht, of tegen eene verhooging van het peil van het Noordzee kanaal van 0,50 A. P. tol 0,20 A.P. ook bezwaar bestond bij hel Hoogheemraadschap'? Het antwoord luidde, dat aan die werhooging niet kon gedacht worden, indien niet aan het Waterschap een voldoende gelegenheid tot waterloozing op eene andere plaats werd verschaft. Daartoe was aange wezen een stoomgemaal te Katwijk op de Noordzee. De kosten voorloopig opgenomen, worden geraamd op ongeveer twee en een half millioen. Rijnland verklaarde zich bereid de helft daarvan voor zijne rekening te nemen, en drong op een spoedige be slissing aan. De Katwijker visschers zien in dit plan groot nadeel voor hun middel van bestaan. Zij vreezen dat door de aan te leggen hoofden het strand onveilig zal worden om er met de pinken op te loopen. Zij hebben zich derhalve met een adres aan Z. M. gewend, verzoekende dat indien er uitvoering aan gegeven wordt, tevens aan het strand een haven worde aangelegd. Zoo zou het Katwijksche kanaal tevens dienstig worden aan de kleine vaart op Engeland. Door wijlen den heer M. Wijnaendts, te Maarseveen overleden, zijn onderscheiden legaten en erfstellingen aan liefdadige gestichten vermaakt en o, a. aan de Hervormde gemeente te Breda een legaat van 100,000, met bepaalde einden ten nutte'van ouden en jongen. Het overschot zijner nalatenschap, dal na de uitbetaling en afgifte der legaten voor drie stichtingen en voor bijzondere leden der familie en dienstbaren nog overblijft, wordt toegekend aan drie godshuizen, ieder voor éen derde, dat ook len deel vall aan het Gerefor meerde weeshuis te Leiden. Op de Dinsdag geopende tentoonstelling van vee, land- en tuinbouwvoorlbrengselen en land bouwgereedschappen door de afdeeling „Woerden en omstreken" is o. a. B. Schollen te Boskoop bekroond met den tweeden prijs voor landbouwge reedschappen. Luidens met de jongste mail bij het Depar tement van Koloniën uit Suriname ontvangen berichten, deden de te Paramaribo van verschil lende zijden uit de huilendistricten bekomen mededeelingen zien, dat de overgang van de onder Staatstoezicht geplaatsten tot algeheele vrijheid zonder een enkele stoornis van orde heeft plaats gehad. Er zijn enkele plantages, die of geheel of ten deele hare arbeiders hebben verloren, maar deze zijn hetzij op andere plantages, heizij op eigen of gepachte erven aan het werk gegaan. Men mocht de verwachting koesteren, dat de verordening van den lsten April jl., houdende opheffing der disciplinaire rechtsmacht van de districts-commissarissen en vaststelling van de daar uit voortvloeiende vooizietiingen, behoorlijk aan haar doel zou beantwoorden. Het stoomschip John Bramalldat den 3den Augustus van Rotterdam via Southampton naar Java vertrok, is den 24sten dezer Suez ge passeerd. Blijkens de rekening en verantwoording over het 13de boekjaar der vereeniging tot voort durende ondersleuning der nagelaten betrekkingen van verongelukte Scheveningsche visschers onder ging gedurende dat jaar het aantal weduwen en weezen, aan wie ondersteuning werd verleend, weinig verandering in vergelijk met het jaar 1871/72. Wel is waar verminderde het aantal weduwen met vijf en dat der kinderen met zestien, doch ten gevolge van het vergaan ,eener Scheve- ningsche pink en het eenigen tijd daarna over boord slaan en verdrinken van twee visschers moest opnieuw aan acht weduwen en elf kinderen onderstand worden verleend. In het geheel is, blijkens de rekening van het op 30 April jl. ge- eindigde boekjaar, aari 78 weduwen en 110 weezen uitgedeeld een som van f 5265,25. Het bestuur is tot die aanzienlijke uitgave ten deele in staat gesteld door de liefdadigheid van 1150 inschrij vers, wier jaarlijksche bijdragen een totaal van f 2893.25 uitmaken. Bovendien werden nog ont vangen een geschenk van f 500 van de erfge namen van wijlen H. K. H. Mevrouw de Prinses Frederik der Nederlanden, f 500 onder de letters A. en B., 2 bankbiljetten ieder groot f 25 en belangrijke bijdragen van de Scheveningsche reederij en van onderscheidene visschers der haringvis- scherij. Het bestuur vertrouwt ook dit jaar weder door de liefdadigheid van velen in staat te worden gesteld, de hoogst noodige ondersteuning te blijven verleenen. Gisteren zijn in Den Haag aangekomen kapitein Demasur, militair attaché hij de Fransche legatie, die zich weldra tot het hijwonen der oefeningen en manoeuvres naar het kamp van Mil - ligen zal begeven, en Don Carlos Espinoza de los Monteros, Spaansch hoofdofficier, die, na mét i den majoor Kromhout, van de genie, bij de minis ters van buitenlandsche zaken en van oorlog zijn opwachting te hebben gemaakt, des middags is vertrokken. Ook deze officier zal hel kamp 1e Milligen bezoeken. In de legerplaats bij Milligen hebben Dins dag-morgen de brigades infanterie, jeder op zich zelf, oefeningen in den velddienst verricht. Daartoe waren de rechlerhalve brigades (vijand) gekleed in mouwvesten met kwartiermuts op; de linker in marschtenue met schako, om hij de handeling elkander te kunnen onderscheiden. De halve brigades vertrokken een kwartier na elkander. De genomen stellingen waren hoofdzakelijk als twee tegen elkander over staande vijandelijke voorpos- tenlinièn, hoofdtroepen oi legers achter zich heb bende en die moeiende dekken. Bij die gelegen heid is onderricht gegeven volgens het ontwerp van een nieuw voorschrift op den veld- en kond- schapsdienst. De veld- en rijdende artillerie hebben in twee partijen tegenover elkander geageerd en daarbij gevuurd met kardoezen. De cavalerie, voor zoover die niet tot den ordonnance dienst hij de infanterie-brigades was ingedeeld, heeft mede op zichzelf gemanoeuvreerd. Na den middag hebben de zes rechter-bataljons infanterie naar de schijf geschoten. De cavalerie doet die oefening driemaal per week. Nadat men eenige jaren geleden de groote zandplaat in de rivier de Merwede tusschen Dalem en Woudrichem heeft opgeruimd, is men nu met p. m. 400 arbeiders bezig de zandplaat tusschen Sleeuwijk en Gorcum weg te graven, met welk werk men vóór den winter hoopt gereed te zijn. Gisteren is in Den Haag in den ouderdom van 51 jaren overleden de heer Iz. J. Lion, hoofdredacteur van het Dagblad van Zuid-Holland en s-Gravenhage De heer C. C. "Vermeer, havenmeester aan het Noord-Hollaridsche kanaal, is benoemd tot havenmeester te Vlissingen. De heer E. J. Posrio is erkend en toege laten als vice-consul van Turkije te Amsterdam, onder de gewone bepalingen van onderhoorigheid. Door Z. M. den Koning der Belgen is be noemd lot officier der Leopoldsorde van België de heer W. Ribbe, administrateur der generale The saurie bij hel departement van Financiën, en tot ridder dier orde de heer G. Oorthuijs, controleur der directe belastingen en accijnzen hij hetzelfde departement. Z. M. heeft aan den voor den dienst in 0-1. hestemden soldaat F. E. Pierie van het kol. werfd op zijn verzoek, vergunning verleend tot het dra gen der Fransche medailles voor het deelnemen aan den veldtocht in Ilalié en aan de expeditie in Mexicoaan de voor den mil. dienst in Ö.-Ind. bestemde soldaten A. J. J. J. Delanchy en G. Adam, heiden van het kol. werfd., op hun verzoek, de vergunning verleend, aan eerstgenoemde tot het dragen der Fransche medailles voor het deel nemen aan den veldtocht in Italië en aan de expeditie in Mexico, en aan laatstgenoemde tot het dragen der Fransche medaille voor het deel nemen aan laatstgernelde expeditie. Z. M. heeft benoemd tot lid van den hoogen raad van adel Mr. M. C. H. ridder Pauw van Wiel- drecht, in Den Haag, met ingang van October a. s. aan J. P. Smits, dienende als opzichter der Isle kl. over de werktuiglijke inrichtingen, tevens meester instrumentmaker, met den personeelen titel van werktuigkundig ingenieur hij de artillerie slapel- en constructiemagazijnen te Delft, een eervol ontslag 1 uit zijn betrekking verleend, behoudens aanspraak

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1