Ook zijne bewering, dat hij dien nacht te Maastricht zou hebben vertoefd, hetgeen blijkt niet waar te zijn, geeft alle vermoeden dat hij de dader is. Ónder Nieuwkoop is gisternacht een watermolen, waarin de bliksem was geslagen, afge brand te Texel eene schuur met hooistalling. Op eene boerenhofstede in het gehucht Spieringshorn sloeg de bliksem in het hooihuis. In een oogenblik stond de geheele hofstede in volle vlam, en eer de brandspuit op het terrein aanwezig kon zijn, was bijna alles in de asch gelegd. De bewoner heeft slechts weir.ig kunnen redden, doch is tegen brandschade verzekerd. Men meldt uit Haastrecht van Dins dag: Gepasseerden nacht barstte alhier een hevig onweder los. Omstreeks middernacht was de bliksem geslagen in een molen, den zoogenaamden acht- kantigen van den Hoogen Boezem, staande onder deze gemeente. De bewoners hebben weinig van hun huisraad kunnen redden. Naar men verneemt, was de inboedel niet tegen brandschade verzekerd. Een man, die bij een ingezetene van Vlaardingen f 2,50 had geleend, voorgevende een ander persoon te zijn, en dit geld niet had terug gegeven, is schuldig verklaard aan bedriegelyke oplichting rnet gebruikmaking van valsche namen en qualiteiten, en veroordeeld tot zes maanden cellulaire gevangenisstraf, 2 boeten van f 25 of 2 dagen gevangenis. BUITENLAND. Frankrij Tc. Volgens Paris Journal zal het proces tegen Ranc op 14 September een aanvang nemen. Men is met de akte van beschuldiging gereed. De algemeene raad van Lyon heeft be sloten, dal het vrijheidsbeeld der Republiek, door den prefect uit de zaal verwijderd, daar weder zal worden geplaatst. De Rappel meldt, dat de afgevaardigde Jozon aanstaanden Donderdag den minister van binnenlandsche zaken in de permanente commissie zal interpelleeren over den slaat van beleg in de Vogeezen. Bij de gemeenteraadsverkiezingen te Vin- cennes zijn zes radicalen en een conservatief ge kozen. De verantwoordelijke uitgever van den Droit is door den ex-procureur te Périgueux de Ton- nens, meer bekend als Z. M. Orelius Antonius I, Koning van Araucanië en Patagonië, voor den civielen rechter gedaagd wegens een artikel, dat onlangs in dat blad voorkwam en waarin de Tonnens hoon en eene aanranding zijner souve- reine rechten zag. De klager bepleitte zelf zijne zaak en eischte eene schadevergoeding van 100,000 franken. De advocaat Ballot trad voor den Droit op. De rechlbank overwoog, dat de klager niet voldoende zijne hoedanigheid als Souverein had bewezen, en dat bovendien de toeleg om hem te benadeelen, in het artikel niet lag opgesloten. Dientengevolge werd hem zijn eisch ontzegd. België. Te Antwerpen is Maandag-avond het maga zijn van den heer Ceulemans, staande op de Stads waag, geheel afgezonderd van de andere huizen, in de onmiddellijke nabijheid van het Museum van Schilderijen en der Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten, in wier uitgestrekte zalen Ihans de driejaarlyksche tentoonstelling wordt gehouden, tot aan den grond afgebrand, met geheel den inhoud van koopwaren, bestaande in wol, koffie, rijst, vet enz., aan diversen toebehoo- rende. De ramp is door den bliksem veroorzaakt. Buitsch land. Het gieten der groote Keizersklok voor den Keulschen Dom (gelijk men weet, uit veroverde Fransche kanonnen) is volgens een verslag uit frankenthal mislukt. De berichtgever schrijft dien aangaande van 20 dezer: Gisternamiddag te balfvijf werd in de werkplaats van den klok gieter Hamm alhier het werk aangevangen. Ten gevolge der openbare uitnoodiging waren er 3000 personen van heinde en ver aangekomen, om van dien zeldzamen arbeid getuigen te zijn. De gloeiende massa der reusachtige kanonnen maakte eene verschrikkelijke en toch indrukwekkende vertoo- ning. Nadat een uur te voren ongeveer 60 cent- ners tin in het smeltsel waren gestort, werden de kranen geopend en met volle kracht stroomde de gloeiende massa in den vorm. Eensklaps hoorde men een knal, waarbij het uitstroomende gas de bovenste deklaag ter hoogte van een huis naar boven slingerde. De aanwezigen en ook de direc teur stonden verschrikt, en naar het zich laat aanzien is de gieting mislukt. Men vermoedt dat de lucht in de holte door de gloeiende massa te snel is verhit en daardoor eene ontploffing en scheuring heeft plaats gehad, ten gevolge waar van het gietsel niet in den vorm is gebleven, maar de binnenruimte heeft gevuld. Althans, of schoon men 600, in plaats van de noodige 500 centners metaal had gesmolten, was de hoeveel heid toch niet toereikend om den vorm te vullen. Waar het gebleven was, kon natuurlijk voor 't oogenblik niet worden opgespoord. Eerst eenige weken later, wanneer het metaal is afgekoeld, zal men de oorzaak kunnen vinden. De aanwezigen vei lieten zeer teleurgesteld de werkplaats. Uit Keulen, Brühl., Gulik, Dortmund en an dere plaatsen wordt melding gemaakt van een hevig onweder, hetwelk aldaar laatstleden Zater dag heeft gewoed. Hier en daar heelt de bliksem brand en andere schade veroorzaakt. Te Brühl sloeg de straal het wijzerblad van den kerktoren en eenige steenen weg, en viel door een raam in het binnengedeelte van het kerkruim, waar hij langs het altaar eenige vernieling aanrichtte, geluk kig zonder dat een der aldaar aanwezige leerlin gen der middelbare school getroffen werd. Te Dortmund heerschte 's namiddags te halfvijf toen de bui op zijn hevigst was, zulk eene duister nis, dat overal de lichten moesten worden aange stoken. Op een nabijgelegen boerenhofstede werden een troep hoenders en eenden, benevens drie varkens door den bliksem doodgeslagen, waarbij tevens het geheele boerenhuis in brand geraakte. JSpanje. Tortella is geheel afgebrand, met uitzondering van de kerk, waarin de republikeinen zich had den versterkt. De bende van Miret is nabij San Gium de la Plata verslagen en verstrooid door twee colonnes, waarvan de eene, onder het bevel van den kolonel Tomasetti, bij Cervera was gelegerd geweest. Uit Carthagena wordt van den 20sten aan de Times geseind: Men zegt dat de Engelsche Regeering op verzoek van het Duitsche Gouver nement bevolen heeft, dat de Vittoria en de Almansa moeten worden teruggegeven aan de Spaansche autoriteit, die, behoorlijk geconstitueerd, er zich orn zal aanmelden. Het nakomen van dit bevel gaat met groote moeilijkheden gepaard. De scheepsmacht van admiraal Lobo is zóo klein, dat hij genoodzaakt is geweest de blokkade op te heftenindien de schepen aan hem werden uitgeleverd, dan zouden zij waarschijnlijk weder genomen worden door de intransigenten. Ook is het mogelijk dat de forten het vuur zouden openen tijdens de teruggave, daar de intransigenten ver woed zouden zijn over hetgeen zij noemen eene schending der neutraliteit, die de bevelhebbers Werner en Ward beloofd hebben te zullen hand haven. De Engelsche consul heeft er ernstig op gewezen, dat door de teruggave het leven en de eigendom van de Britsche onderdanen aan den vasten wal in gevaar zouden worden gebracht. De forten hebben bevel gekregen onmiddellijk te vuren op ieder vijandelijk Spaansch schip dat in 't gezicht mocht komen. Admiraal Lobo bevindt zich te Algeciras, doch hij wordt binnenkort hier verwacht rnet zijn ijzeren rarnschip en zijne houten fregatten. Uit Madrid wordt van 26 Augustus gemeld De toestand verbetert. Verscheidene ontmoetingen met de Carlisten zijn ongunstig voor deze uitge vallen. Toen de Carlisten te Estella de nadering vernamen van eene divisie Regeeringstroepen, verlieten zij de plaats. Men ziet er dus een ge vecht tegemoet. De Carlistische benden gaan voort met het in brand steken van spoorweg stations en het zich daar bevindende materieel. In de provincie Asturié is geen enkel Carlist meer. De verdedigingswerken te Bilbao zijn vol tooid. De insluiting van Carthagena aan de land zijde duurt voort. De belegerden zijn op half ration gesteld. Men twijfelt dat de tegenstand nog lang zal duren. De geruchten dat de bemanning der oorlogschepen, die bestemd zijn om Cartha gena te blokkeeren, pogingen heeft gedaan om in opstand te komen, worden gelogenstraft. Er be staat verstandhouding tusschen de demagogen en de Carlisten in de provincie Castillon. In de Cortes beeft gisteren de heer Castelar eene rede gehouden. Hij verklaarde, dat hij aan de discussie alle vrijheid zou laten, doch geen persoonlijkheden dulden. Zijn politiek voegde hij er bij zou die zijn, welke in 't programma omschreven stond. Boven alles wenschte hij de nationale eenheid en de integriteit van Spanje te handhaven. Maar hij verlangde ook te waken voor orde en gezag, daar anders de Republiek teniet zou gaan. Daarom drong hij aan op de noodzakelijkheid om de tucht in 't leger te herstellen. De kapitein-generaal der regeeringstroepen in de Baskische provinciën heeft getelegrapheerd dat Lizarraga met 3000 man is opgerukt om de belegeraars van Estella te gaan versterken. De Carlisten voor die plaats, 8000 man sterk, waren door Santepan geslagen en uit hunne positiën ver dreven. Daarbij hadden de regeeringstroepen 50 man verloren't verlies der Carlisten was onbekend, doch moet, volgens latere berichten, aanzienlijk wezen. Don Carlos voerde over de Carlisten bij Estella 't bevel. Serrano wordt eerstdaags te Madrid verwacht. Zwitserland. Wegens het uitbreken der cholera in Boven- Italië heeft de Zwitsersche regeering last gege ven, om daar overal langs de grenzen acht te geven op de aankomende reizigers. Wanneer een passagier in een spoortrein of postwagen onge steld wordt, moet de conducteur daarvan by het eerstvolgend station aangifte doen. De passagier moet daar worden onderzocht door een genees kundige, die in het bureel bij aankomst van eiken trein of postwagen aanwezig moet zijn. Als de kenteekenen van dien aard zijn, dat zij de verdenking van cholera wettigen, mag den pas sagier niet worden toegelaten de reis voort te zetten, maar moet hij behoorlijk gehuisvest en verpleegd worden, waaromtrent de noodige instruc- tiën zijn gegeven. LAATSTE BERICHTEN. De uitslag van de verkiezing voor een lid van den Haagschen gemeenteraad is, dat tusschen Mr. J. J. Van Geuns, op wien 379 en den heer H. J. Van den Brink, op wien 204 stemmen zijn uitgebracht, eene herstemming moet plaats hebben. PROGRAMMA'S TAN MUZIEKUITVOERINGEN. Slusls Sacrum. Donderdag 28 Augustus, 's avonds te halfacht, door het Muziekcorps van de Leidsche dd. Schutterij, onder directie van den Kapelmeester J. IC. H. Müller. 1ste afd.: N°. 1. King William-Marsch, Jeschko2. OuvertureJessonda" Spohr3. Immortellen", Walzer, Gung'l4. Fest- Chor: Tannhauser", Wagner; 5. Ungarischer Krönungsmarsch, Strauss. 2de afd.: 6. Ouver ture: Guillaume Tell", Rossini; 7. „Vision", Phantasiestück, J. K. H. Müller; 8. Grande Fan- taisie de l'opéraNabuchodonosor", Verdi; 9. Gruss an Leiden", Marsch, J. K. H. Müller; 10. Vorwarts", Galop, Kühner. BURGERLIJKE STAND YAN LEIDEN, van den 21 sten toten rnet den 27sten Augustus 1873. GEHUWD. P. Ha9selbach jra. ea H. Zaadbergen jd. P. Van Zanten jm. en M. E. Verbeek jd. J. Filippo jm. en C. J. Van 't Hooft jd. BEVALLEN. M. C. Habraken, geb. Van der Tnin, tweel. Z. en I). J. VV. Van Straalen, geb. De Bok, D. N. Cornelisse, geb. StouteD, D. P. Buitendijk, geb. de l'Ecluse, D. J. Scijn, geb. Garrcr, Z P. Arbouw, geb. Molenaar, D. M. J. Van Driel, geb. Bommczijn, U. M. Riebeek, geb. Montie, Z. S. F. Van der Horst, geb. Voorzaat, D. S. M. Van Dis, geb. Bink, Z. M. E. Van Haarlem, geb. Den Oude, L). R. Van der Linden, geb. Hoorn, D. C. M. Van Es, geb. Kriek, D. S. M. Bourgeois, geb. Brokaar, D. J. Stoppendaal, geb. Vau Wijk, 1). E. Kroit, geb. Van der Leek, Z. B. Bink, geb. Kcnbeek, Z. J. P. Mooten, geb. Slegtenhorst, Z. M. De Brnin, geb. Meijer, D. J. M. Koorenian, geb. Platteel, Z. E. Fraosc, geb. De Heijden, Z. H. P. Langezaal, geb. Van Zijl, D. E. Devilee, geb. Karreman, Z. J. Van der Poel, geb. Dolle, Z. H. J. Logtigheid, geb. Molenaar, Z. M. Selior, geb. Piket, Z II. J. Hartendorp, geb. Van der Drift, D. E. Brakel, geb. Huisman, Z. C. Los, geb. Van Rijn, Z. levenl. G. De Graaf, geb. Van Leeuwen, Z. levenl. OVERLEDEN. S. C. M. Falck, geb. Geerling, 48j. C. W. Bekooij, D. 7 j. J. J- Meerburg, D. 30 j. J. Plezier, 40 j. J. M. T. Visser, D. 19 m. C. Van der Schilp, 79 j. - W. Gout, D 16 m. C. C. Smit, D. 18 m. H. Eduard, Z. 13 j. A. W. J. Auiba, Z. 14 m. J Van der Velden, D. 8 j. W. B. De Roo, Z. 1G m. H. J. Van Egmond, V. 43 j. E. Van Wesel, D. 13 m. G. Staveleu, geb. Van Stralen, 77 j. J. W. Corpel, 1). 3 j. F. P. Hakkaart, Z. 19 d A. W. Pels, wede. J. Brugman, 41 j. J. O. Verhaar, Z. 3 j.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3