ploma's te Weenen, toegekend aan den inspecteur bij den waterstaat Caland, de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij en den eerstaanw. ingenieur bij de Staatsspoorwegen G. Van Diesen, zijn be haald voor uitvoerige teekeningen en beschrijvingen van den nieuwen Rotterdamschen waterweg, van het Noordzee-kanaal en van de spoorwegbrug bij Kuilenburg (de grootste in Europa voor dubbel spoor, met een spanning van 150 meter). Deze diploma's zijn met algemeene stemmen toegekend. Naar wij vernemen is de firma Becker Buddingh te Arnhem, op eigen verzoek, als inzen der ter tentoonstelling te Weenen buiten mede dinging gebleven, zoodat hare inzending bij de beoordeeling buiten aanmerking moest blijven. Men bericht dat Z. M. de Koning in het begin van October de Weener tentoonstelling zal bezoeken Z. K. H. Prins Hendrik heeft de som van f 500 doen toekomen aan den hoofdonderwijzer P. Boekei, in de Haarlemmermeer, voor den bouw eener pastorie te Abbenes. H. K. H. de Vorstin von Wied heeft een prachtigen gouden horlogeketting doen geworden aan den heer Heukeroth, kapelmeester bij de dd. schutterij te Groningen, vergezeld van een vereerend schrijven van haren geheimraad, voor de opdracht eener Nocturne voor piano. Bij den prijskamp, door de Maatschappij de Eendracht te Meulestede (Gent) uitgeschreven voor een koorzang voor vier mannenstemmen, is aan een compositie van onzen landgenoot L. F. Brandts Buijs, te Zutfen, de eerste prijs in deeling met den heer H. Waelput te Gent en een zilveren eerepenning toegekend. De heer G. Eisen, deken en pastoor der H. Theresia-kerk in het Hooge Westeinde in Den Haag, zal aanstaanden Donderdag den dag her denken, waarop hij voor 25 jaren als zoodanig optrad. Deze dag zal door de leden zijner gemeente plechtig worden gevierd, bij welke gelegenheid een nieuw gecomponeerde mis zal uitgevoerd worden. Door de bestuurders der Amsterdamsche Omnibus-maatschappij is bij B. en Ws. dier stad een plan ingediend en concessie gevraagd tot den aanleg van een zeer uitgebreid net van paarden spoorwegen door en om de stad, in verband met de geprojecteerde verlaging van vele bruggen. Naar men verneemt, zal de zaak van de vermeende erven P. Teyler van der Hulst weldra gerechtelijk worden behandeld. Door het departement van Oorlog zijn schiet- prijzen enz. uitgeloofd voor de troepen in de legerplaats te Milligen. In de volgende maand zullen aldaar de verschillende wedstrijden aan vangen. Het detachement suppletie-troepen, da1 bestemd is om met het stoomschip Jason via Suez naar Java te vertrekken, zal aanstaanden Zaterdag, 30 dezer, te Nieuwediep embarqueeren In de legerplaats bij Milligen was Zondag het kampbezoek vrij talrijk. Om 10 uur waren de troepen gewapend, doch zonder ransel, om hunne leeraars geschaard. In gesloten massa's stonden zij voor-, ter rechter- en linkerzijde van predik stoel en kapel; de achterzijde was evenzoo ge sloten door vele honderden bezoekers; ook in 't midden bij officieren en achter de manschappen had men plaats genomen. De eeredienst duurde drie kwartier. Om halftwaalf kwamen de troepen onder de wapenen in groot tenue en trokken daarna naar de frontlijn, voor de groote parade bestemd. De drie brigades infanterie hadden zich in den kortst rnogelyken tijd in linie opgesteld. De cavalerie op ongeveer 100 passen van die lijn nam positie en enkele minuten later had zich de veldartillerie rechts, de rijdende artillerie links in de tweede linie geplaatst. Kort nadat de infanterie in linie was geschaard, begon de opperbevelhebber de wapenschouwing, en nog voor dat de cavalerie en artillerie waren geïnspecteerd, rukte eerstge noemd wapen op het 7de liniebataljon in gesloten kolonne samen. Na de wapenschouwing bewogen zich de vijf batterijen veld-artillerie met verbazende snelheid, achterwaarts een halven cirkel doorloo- pende, van den rechter- naar den linkervleugel. De cavalerie en rydende artillerie waren mei gelijken spoed naar den linkervleugel der infanterie I gesneld, en nauwelijks daar zijnde, begon de infanterie te defileeren in den pas de route met „over 't geweer"; de veld-artillerie volgde met batterijen in draf, de cavalerie met escadrons, de rydende artillerie met sectiën, beide in galop. Anderhalf uur slechts heeft de parade, met alle verrichtingen, geduurd. De artillerie en cavalerie, die het laatst voorbij defileerden, waren met de grootst mogelijke snelheid, naar den linkervleugel trekkende, van het heideveld verdwenen. Na de parade was langs en in de cantines een onbe schrijfelijk gewoel, gejoel en gepaste vroolykheid, dat tot laat in den avond duurde en met groote taptoe, waarbij muziek, werd besloten. Het 80ste Missions- of Zendingsfeest der Broedergemeente te Zeist, zal dit jaar gevierd worden op Donderdag 11 September. Aan Mr. P. M. Schuurman, is op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Oct. a. s., eervol ontslag verleend als kantonrechter te Steen- wijk; benoemd tot plaatsverv. kantonrechter te Schagen C. E. Perk, burg. der gemeente Anna Paulowna. De heer F. W. A. Van Dedern van Dries- berg, 1ste luit. bij den staf der inf., werkzaam bij het Dep. van Oorlog, is erkend als te be hooren tot den Nederlandschen adel, met het recht, zoo voor zich als voor zijn wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen, tot het voeren van de titels van baron en van barones. De offic.-van-gezondh. der 2de kl. F. H. L. Roessingh van Iterson, behooreride tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, ten gevolge van het heerschen der cholera te Genua, op de schepen, welke sedert 19 dezer die haven hebben verlaten en in Nederland aankomen, de quarantaine-maat regelen zullen worden toegepast. Z. M. heeft met de waarneming van de betrekking van Rijksadvocaat te Rotterdam belast den heer Mr. E. E. Van Raalte, advocaat en rechter-plaatsvervanger aldaar. Z. M. heeft aan G. J. Kolff, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Iierwijnen, en benoemd tot notaris binnen het arrondissement Tiel, ter standplaats de gemeente Herwijnen, Mr. G. J. IColff, advocaat en candidaat- notaris aldaar, een en ander in te gaan den 1 sten October a. s. Greinengxl Nieuws. De N. Winsch. Ct. meldt het volgende: Te D. overleed in de voorgaande week een onder wijzer, die, ongehuwd, nog al met aardsche goe deren gezegend was. Geen nadere bloedverwanten dan neven en nichten bezittende, bewezen deze hem dan ook, in het bijzonder bij zijne laatste ziekte, allerlei dienstbetooningen. Op den dag zijner begrafenis kwamen die verwanten ook tevens op, wetende dat hun neef eene laatste wilsbeschikking had gemaakt, waarbij ieder natuurlijk meende nog boven den ander bevoorrecht te zullen zijn. En waarom zou men ook achterblijven De over ledene had immers verzocht bij zijne begrafenis geene bedroefde gezichten te maken, zooals meestal gebruikelijk was, maar ieder moest zich opgeruimd vertoonener inoest een vriendenmaal gehouden worden, waarbij scherts en luim moesten voor zitten. By de opening van het testament veran derde echter deze vriendenkring in eene schel dende en tierende menigte. De nichten en neven waren al zeer schraal door den legateur bedacht. Duizend gulden had deze vermaakt aan de onder- wijzers-weduwenbeurs in Friesland; duizend gulden aan het blindeninstituut te Amsterdamduizend gulden aan de doolstommenschool te Rotterdam duizend gulden aan het weeshuis te Leeuwarden duizend gulden voor de jaarlijks te houden kinder feesten te D.honderd rijksdaalders aan zijn hulponderwijzer en, behalve nog enkele legaten meer, was iedere staak van zijn wettige erfgenamen slechts achthonderd gulden toegedacht; terwijl voor het overige deel zijn huishoudster universeele erfgename werd. De geheele erfenis wordt op f 80.000 begroot. Men zegt, dat het gezelschap al razende en tierende uiteenging. Op de Turfmarkt in Den Haag had Zondag-avond tegen 5 uren een groote oploop plaats. Een dienstmeid van mevr. S. wilde door verdrinking een einde aan haar leven maken en werd niet dan met veel moeite daarin verhinderd en naar huis teruggebracht. Te Utrecht had gisteren een kind van bijna 2 jaar het ongeluk een ketel met kokend water om te trekken, tijdens afwezigheid van de moeder, die in de buurt een boodschap deedhet kind kreeg ernstige brandwonden aan de beenen, zoodat deze, bij het uittrekken der kousen, ge deeltelijk ontveld werden. Men hoopt het echter nog in hel leven te behouden. In den nacht van 2 1 op 2 2 dezer heeft in het gehucht Sweijkhuizen, gemeente Schinnen, een diefstal met inbraak en moord aanslag plagts gehad bij mejuffrouw E. Kisters. 's Morgens werd de 71 jarige bewoonster van het huis door de gendarmerie in haar bloed badende gevonden. Geneeskundige hulp werd onmiddellijk ingeroepen, maar men wanhoopt aan het behoud van haar leven. De justitie doet onderzoek, doch tot nu toe heelt men geene nadere berichten. Tegenover de steenfabriek van den heer M. Mijnlieff te Heteren is uit den Rijn op- gevischt het lijk van een knaapje, ongeveer 9 jaren oud. Naar de kleeding te oordeelen, is het een kind van goeden huize. Zondag-rniddag werden de bewoners van een hofje op de Brouwersgracht in Den Haag onaangenaam aangedaan door het geraas en ge tier van een beschonken timmerman, S. genaamd, die bezig was zijn huisboedel stuk te slaan. De buren waren niet in staat hem tot bedaren te brengen. Hoe meer men trachtte hem zijn kalmte te doen herkrijgen des te luidruchtiger werd hij en dreigde ieder die hem naderde met twee beitels te vermoorden. Een gedeelte van de militaire wacht en vier agenten van politie boezemden hem eindelijk een weinig schrik in, zoodat hij zich in z'yn kamer opsloot. Het bericht, als zou de emer. predi- kant Wieringa van Holwerd, te Beetgum, overleden z'yn tengevolge van het ongeluk dat hem over kwam, wordt tegengesproken. De patiënt neemt langzamerhand in beterschap toe. Men meldt uit Tilburg: Zaterdag had onze gemeente het voorrecht een troep Zigeuners ten bezoeke te ontvangen. In den namiddag kwa men ze, geladen op 8 wagens, elk met twee rosi- nanten bespannen, en door mai échaussées geëscor teerd, onder een stortbui op ons grondgebied en sloegen hunne tenten op het Ven, waar gras en water te bekomen zijn. De indruk, dien het smerige volk maakte, was zeer ongunstig. Mannen, vrouwen en kinderen, omtrent 60 personen in getal, wed ijveren in morsigheid en liederlijkheid. De kinderen waren bijna in Adamskostuum de vrouwen waren bedekt met eenige lappen en hadden geen schoeisel; ofschoon ze allen met een waas van vuil overdekt waren en de haren slordig lieten hangen, waren er onder de vrouwen en kinderen toch die schoone gelaatsvormen hadden. De heeren veroorloofden zich de luxe van jassen, flambards en vetlaarzen. Tegen den avond kwam half Tilburg de Nomaden- groep bekijken en de brutale wijze van bedelen zal hun zeker eene aangename herinnering doen houden aan onze gemeente. Na nachtkwartier ge houden te hehben, is de karavaan Zondagochtend te circa 8 uren in de richting van Eindhoven, be hoorlijk geëscorteerd, vertrokken. Boven Rijssen barstte Zaterdag een hevig onweder los, vergezeld van hagel en regen. Terwijl felle bliksemstralen door zware donder slagen onmiddellijk werden opgevolgd, viel de hagel in steenen ter grootte van een kippenei en de regen bij stroomen neder. De gevolgen, die het onweder had, zijn treurig. Een braaf oppassend man, die zich in de veenderijen in de nabijheid der stad bevond, had zich achter een turfhoop geplaatst en werd daar doodelijk door den bliksem getroffen. In de nabijheid dier veenderijen onder Holten sloeg het onweder in eene boerenwoning, die binnen korten tijd, met al hetgeen er zich in bevond, afbrandde. De woonhuizen te Rijssen hebben meerendeels schade aan glasruiten, die door de zware hagelsteenen werden verbrijzeld. Alleen in een der fabrieksgebouwen van de heeren Ter Horst Sc Co. bedroeg het getal der gebroken ruiten twee honderd. Het boekweitgewas, dat zoo schoon te velde stond, is voor het grootste ge deelte verloren.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2