EIDSCH DAGBLAD. N°. 4150. Donderdag A0. 1873. 21 Augustus. PRIJS DEZER COURAAT: Voor Leiden per 3 maanden1. Franco per post Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1G regelsf 1.05. Iedere regel meer0,174. Groolcrc letters naar plaatsruimte. BERICHT. Met 1 September begint een nieuw kwar taal van het Leidsch Dagblad. Zijdie zich alsdan op deze Courant abonneeren, ontvan gen de nog verschijnende nummers gratis. STADS-BERICHTEN. PATENTBLADEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur [van Leiden, doet te weten, dat de ingevulde patentbladen, tover het dienstjaar 1873 en '1874, voor de wijken 5 en 6, bij het college van zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn, dagelijks, met uitzondering van den Zondag, van des middags twaalf Hot twee uren, terwijl de belanghebbenden wordenuitge- poodigd de aanslagbiljetten mede te brengen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, STOFFELS, Weth., loco Burg. Luiden, 16 Augustus 1873. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 7 der Algemeene Politieverordening, vastge steld den 24slen October 1867; Doen te weten dat door hen, ingevolge art. 6 dier ver ordening, zijn benoemdtot Raad der gebuurte n°. 32 of Jn°. 7 van Wijk VIT, de heer Arie In 't Hol; tot Raad der ■gebuurte n°. 37 of n°. 4 van Wijk VIII, de heer Petrus ■Johannes Van Hoeken en tot Raad der gebuurte n°. 39 of de buitenwijk, de heer Willem Bergers En wordt deze door plaatsing in de Leidsclie Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STOFFELS, Weth., loco Burg. E. KIST, Secretaris. Leiden, '20 Augustus 1873. LEIDEN, 20 Augustus. De Minister van Binnenlandsche Zaken I brengt ter algemeene kennis, dat de examens voor het verkrijgen van act en van bekwaamheid tot het geven van lager school- en huisonderwijs voor de tweede maal in het loopende jaar zullen worden gehouden op Woensdag 1 October, voor [Zeeland 45 October aanstaande en volgende dagendat zij, die een dezer examens wenschen af te leggen, zich uiterlijk vóór 10, voor Zeeland 124 September bevorens behooren aan te melden bij den schoolopziener van het district waarin zij wonen, of; van buitenlands komende, voornemens zijn zich te vestigen, met opgave van de acte die zij verlangen en overlegging van een of meer 1 getuigschriften van hun goed zedelijk gedrag en van hunne geboorte-acte, terwijl de dag en plaats van het examen hun door den schoolopziener zullen worden bekend gemaakt. De Minister van Oorlog heeft ter uitvoering van het Kon. besluit nopens de detacheering van ingelijfden bij de militie te land. bij het Indische leger o. a. het volgende bepaaldVoornoemd be sluit is voorshands niet toepasselijk op de miliciens der bereden corpsen, die zich in werkelijken dienst I bevinden, of hun eerslen oefeningstijd nog niet bebben volbracht, terwijl omtrent de toelating van miliciens tot detacheering, bij de landmacht dienende in Indië, in het algemeen de voorschriften gelden, die voor de vrijwillige werving daarbij zijn vast gesteld, uitgezonderd het toekennen van aanbrengs- premiën. Bij terugkeer uit Indië worden de miliciens, behoorende tot eene lichting die nog niet is ont slagen, bij het koloniaal werfdepot niet weder in (le sterkte gebracht, doch onverwijld in het genot J ^an onbepaald verlof gesteld. Aan hen, wier militiediensttijd geëindigd is bij hunne terugkomst in Nederland, zal, door den commandant van hel oloniaal werfdepot, onverwijld op de gewone wijze I let paspoort wegens expiratie van dienst worden uitgereikt. Overeenkomstig het bepaalde bij de Militiewet zal bij de corpsen voor ieder milicien, die bij het Indische leger wordt gedetacheerd, éen man minder voor het blijvend gedeelte onder de wapenen gehouden of geroepen worden. De mili ciens, die bij terugkomst in Nederland in het genot van groot verlof worden gesteld, worden, wanneer zij later bij hunne corpsen onder de wapenen komen, opnieuw van kleeding en uitrusting voorzien. De Nederlandsche Regeering heeft mede- deeling ontvangen van eene proclamatie van den President der Vereenigde Staten van Noord-Arnerika van 3 Juli jl., blijkens welke in het jaar 1876, ter gelegenheid van het eerste eeuwfeest der onafhankelijkheid van de Vereenigde Staten, in de stad Philadelphia, staat Pennsylvania, eene internationale tentoonstelling van voortbrengselen van kunst en nijverheid enz. zal worden gehouden. De opening zal plaats hebben op 19 April en de sluiting op 19 October. Alle ter tentoonstelling bestemde voorwerpen moeten, ter verzekering van behoorlijke plaatsing en rangschikking, op of vóór 1 Januari 1876 te Philadelphia aanwezig zijn. Bij de Regeering is bericht ontvangen dat de vierde van de reeks internationale Londensche tentoonstellingen van uitgelezen voortbrengselen van de sclioone kunsten (met inbegrip van muziek), van de kunst op de nijverheid toegepast en van de jongste wetenschappelijke uilvindingen en ont dekkingen zal worden gehouden van 6 April tot 31 October 1874, te South Kensington, in de gebouwen nabij de Royal Horticultural Gardens en in de galerijen van de Albert Hall. Uitvoerige bijzonderheden omtrent deze tentoonstelling worden aangetroffen in gedrukte stukken, waarvan exem plaren zijn gezonden aan de hoofdbesturen van de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid en van de Vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid in Nederland. Omtrent eene speciale verzameling van bouwkun dige teekeningen is een afzonderlijk programma uitgegeven, hetwelk is toegezonden aan het hoofd bestuur van de Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst. Door de jury der Wereldtentoonstelling is de slearine-kaarsenfabriek Apollo te Schiedam bekroond met de medaille van verdienste. Naar het Handelsblad verneemt, zijn ook de heeren A. J. Reijnvaan en P. G. G. Hajenius bekroond. Van goederhand wordt vernomen, dat, be halve de heeren Israels, Stroebei en Elch. Ver veer, door de jury van de wereldtentoonstelling te Ween en, afd. Schoone Kunsten, nog eenen twintig Nederlandsche kunstenaars de eer der bekroning zijn waardig gekeurd. De Kiesvereeniging Be Grondwet in Den Haag heeft Mr. J. J. Van Geuns voor de aan staande verkiezing van een gemeenteraadslid can- didaat gesteld. De Haagsche Nieuwsbode deelt het volgende medeMen vraagt zich af wat toch de reden is waarom men zoo weinig omtrent de tweede expeditie naar Atchin verneemt. Wij gelooven het volgende, uit welingelichte bron geput, als oplossing te kunnen mededeelenDe expeditie zal waarschijnlijk niet voor de maand December kunnen worden hervat; om twee redenen: 1°. omdat nu eerst de mousson werkelijk invalt; 2°. wijt er nog veel troepen en materieel van hier moeten worden gezonden, waartoe, in de volgende maand, nog twee schepen uit Nieuwediep zul len vertrekken. Voorts deelt men ons nog mede dat de expeditie schatten gelds zal kosten het crediet van 5'/2 millioen, aan de regeering ver leend, zal bij lange na niet voldoende zijn. Immers, men schat de gedane uitgaven, nu reeds, op 28 30 millioen. Dr. Joh. G. Mezger is door Z. M. den Koning van Zweden en Noorwegen benoemd tot com mandeur der orde van St. Olof. De Regeering der kolonie Victoria (in Au stralië) heeft, door tusschenkomst van het Neder- landsch consulaat-generaal te Melbourne, Z. M. den Koning een kostbaar geschenk aangeboden, bestaande uit zes varenboomen, als twee Alsophilas, twee Dicksonias antaritica en twee Jodeas bar bar a. Deze boomen zijn de schoonste en grootste exemplaren welke tot nog toe naar Europa ver zonden zijn. Iedere boom is circa 14 voet hoog, 1 voet dik en weegt meer dan 1000 kilos. Ze zijn afkomstig uit de prachtige varenboom-bos- schen nabij Fernshaw, 80 mijlen van Melbourne. Baron Von Mueller, de beroemde botanicus der Kolonie, was met de keuze der boomen belast. Onlangs hier te lande aangekomen, werden deze boomen eergisteren naar Zr. Ms. domein 't Loo overgebracht. Uit de legerplaats hij Milligen wordt van Maandag gemeld: Hedenmorgen hebben de bri gades de oefeningen van eergisteren herhaald. Bij de verschillende evolutiën was steeds merkbaar, dat men onderstelde tegen een vijand te ageeren. Aan vlugheid paarde men bedaardheid en orde in handeling. Om '12 uur trokken de troepen naar het kampement terug. Tengevolge van het ongeluk, dat op Vrijdag 11. bij de cavalerie-exer- citiën plaats had, en waarbij een huzaar doodelijk werd gewond, is door den opperbevelhebber de order uitgevaardigd, dat, wanneer troepen tegen over elkander ageeren, men niet dichter dan op 100 passen met elkaar in aanraking mag komen. In de gisteren gehouden zitting van den Haagschen gemeenteraad is mededeeling gedaan van de volteekening a pari der tweede serie in de geldleening ten bedrage van f 270,000, ten be hoeve der duinwaterleiding, terwijl de oudste praeceptor aan het stedelijk gymnasium, de heer J. Rutgers, tot conrector bij die instelling is be noemd. De gemeenterekening over 1872 sluit met een voordeelig saldo van ƒ86,952.345. Op uitnoodiging van de heeren Dr. Witten- höfer, bestuurder van de tentoonstelling van militair-geneeskundige voorwerpen, Prof. Dr. J. Mundy en Prof. Dr. Th. Billroth, zal bij gelegen heid der Weener wereldtentoonstelling eene pri vaatbijeenkomst plaats hebben van deskundigen, om collegiaal de nieuwste daar tentoongestelde voorwerpen op militair-geneeskundig gebied te beproeven. De tijd der bijeenkomst is bepaald op 68 October. Uit het programma blijkt, dat men plan heeft op de volgende werkzaamhedenge meenschappelijke bezichtiging van de tentoonstel ling van bedoelde voorwerpen; beraadslaging over het vervoer van zieken en gewonden langs spoor wegen gemeenschappelijke tocht met de lazareth- wagens; debatten over wagens tot het vervoer van gewonden, voor magazijnen en keukens, en over velddraagbarenuitstapje met alle tentoon gestelde gezondheids wagens naar de hoogte van Dornbach. Den genoodigden zal veel genoegen aangedaan worden, waaronder opmerking verdient een diner waartoe Prof. Mundy de vergadering uitnoodigt, en dat gedurende den tocht naar Dorn bach in de keukenwagens zal worden klaar gemaakt. Indien de heeren lust hebben, verder te beraad-

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1