LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4145. Vrijdag A0. 1873. 15 Augustus. STADS-BE RICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leideo per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommcrs0.02. Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER AD VERTESTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. PATENTBLADEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur an Leiden, doet te weten, dat de ingevulde patentbladen, l-over het dienstjaar 1873 en 1874, voor Wijk 4, bij het college van zetters, in een der vertrekken van het Raad- I huis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn, dagelijks, van des [middags twaalf tot twee uren en wel tot en met den 116den Augustus eerstkomende; terwijl na het verstrijken l van dien tijd, de onafgehaalde patentbladen van die wijk, r aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, ter uitreiking moeten worden afgegeven, die, voor hunne moeite, mogen eischen tien cents zonder meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidschc Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, STOFFELS, Weth. loco Burg. Leidkn, 9 Augustus 1873. LEIDEN, 14 Augustas. In de eerste helft der maand Juli zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der adressanten niet bezorgd zijn kunnen worden: Mej. A. Rusints, J. E. Tijs, Woortman, Kloos en B. Van Loon, allen te Amsterdam; Wed. M. C. Hoogeveen te AarlanderveenBeuscop te Gouda; G. Briezee te 's-GravenhageJ. Zwetsloot te 't Lageland; J. S. Barnas te Port Said; J. Schuurman en G. E. Reiners te RotterdamLegerstede te Sliedrecht f C. J. Speelman te Wassenaar; J. v. Egmond te Zijldijk; J. Zeurmond, F. v. d. Walle en N. de Tombe, niet vermeld. Uit een opgaaf van de sterkte der scheeps macht, die óf reeds op de Atchineesche kust kruist, óf weldra daar vereenigd zal zijn, blijkt, dat het getal oorlogschepen, waarover spoedig voor den blokkadedienst kan beschikt worden, 16 be draagt, namelijkZeeland,Metalen KruisVice- Admiraal KoopmanCitadel van Antwerpen WatergeusSoerabajaSumatra, TimorCoe- hoorn, Maas en WaalDen Briel, Schouwen BommelerwaardRiouwBanda en Amboitia, en dat die scheepsmacht versterkt wordt door 3 of 4 gewapende, gedeeltelik met marine-per soneel bemande gouvernernentsstoomers. De totale I bemanning dier vloot, de Inlandsche matrozen en vuurstokers medegerekend, bestaat uit nagenoeg I 2600 koppen. Behalve deze stoom vaartuigen, welker macht door de snelheid waarmede zij zich be wegen zoodanig verhoogd wordt, dat het gezamen lijk offensief vermogen met dat van 40 zeiloorlog- schepen van vroeger tijd gelijkgesteld kan worden, op het terrein nog een tal van gewapende kruisbooten en stoombarkassen aanwezig, zeer geschikt voor velerlei nuttige dienstverrichtingen. Be vloot telt ongeveer 175 kanonnen, waaronder een 50tal getrokken van 16 c. m. Op de algemeene vergadering der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen is omtrent de „Schetsen en tafereelen," godsdienstig leesboek, met 376 tegen 33 stemmen besloten dat geen nieuwe uitgave der eerste reeks vanwege de Maatschappij zal worden bezorgd en geen voorstel tot de uit gave eener tweede reeks worden gedaan. Voorts tot het doen vervaardigen van eene handleiding, waarin de grondslagen worden ontvouwd voor onderlinge vereenigingen tot voorkoming der ge volgen van loonderving ingeval van onwillekeurige werkstaking, door ziekte onder de arbeidersklasse, met 507 tegen 181 stemmen; om aan het depar tement Haarlem eene subsidie van 5000 te verleenen tot uitbreiding zijner kweekschool voor onderwijzeressen, bij acclamatie, zoo ook om bij de regeering aan te dringen op eene wet, regelende het toezicht op scholen en bewaarplaatsen voor kinderen, die bij 't lager onderwijs nog niet worden toegelaten. Uit de legerplaats bij Milligen wordt ge meld: Verleden jaar mochten wij met genoegen vermelden de belangrijke verbeteringen die aan de militaire keukens waren aangebracht, waardoor bezuiniging en zindelijkheid werden verkregen; thans heeft men ook de onooglijke en licht on- vlambare rieten daken vervangen door houten afdaken, die, in zeer korten tijd ineengezet en uit elkander genomen worden, stevig zijn, niet doordruipen en meer netheid bijzetten. Het drink water, uit de vaste putten, is zuiver, koel en aangenaam van smaak, waardoor men de moeite beloond ziet, om het 20 meters diep op te halen. De gebrekkige, bekrompen tentjes voor de kleine staven en sergeant-majoors zijn door gewone tenten vervangen. Een en ander loont aan, dat ook hier vooruitgang merkbaar is. Maar aan de algemeene latrines, hoe ook verbeterd en ooglijker gemaakt, kleeft nog een belangrijk gebrek, dat met be trekkelijk geringe kosten kon worden verbeterd, namelijk: door aan den dwarsliggenden zitpaal een afwateringsplank te bevestigen, hetgeen zou voorkomen, dat de voorzijde der latrine, na twee dagen gebruik, een stink- en modderpoel wordt. Het kampterrein, ook vóór het front tot aan den straatweg, is effen en zuiver. Het groen en grauw, dat den grond bedekt, is zeer kort en maakt het verkeer wèl aangenaam. De kampbezoekers vinden goede gelegenheid om onder dak te komen, daar er vele flinke en ruime kantines zijn opgericht en voor alle noodige behoeften en verversching is gezorgd, terwijl voldoende stalling voor paard en rijtuig aanwezig is. Twee vaste bakovens voor brood en koek werken dag en nacht; een spek slagerij, die vergroot is, levert het noodige vleesch de groentenmarkt is overvloedig voorzien; voor photographie is een doelmatige tent opgericht. Van alle kantines, klein en groot, wappert de vaderlandsche driekleur, hetgeen een bekoorlijk gezicht oplevert. Naar men verneemt, is het aangevoerde geschut uit Zweden, dat aan den Helder aan wal is gebracht, voor de Utrechtsche linie bestemd. Het stoomschip Maaskapt. E. Deddes, is, volgens telegraphisch bericht, na eene reis van 15»/2 dag, Dinsdag goed en wel te New-York gearriveerd. De plannen der commissie voor de feestvie ring te Vlissingen zijn in hoofdzaak de volgende: Aan de groote sluis zal ter ontvangst der Konink lijken genoodigden een groote paradelrap worden vervaardigd, versierd met vlaggen en des avonds a giorno verlicht. In de nabijheid der sluis zullen vijf tribunes worden gebouwd, eene voor Z. M. den Koning en familie, de Ministers en verdere genoodigden, eene voor heeren en dames, eene voor het houden van muziekuitvoeringen en de uitvoering der feestcantate en twee voor verslag gevers -der dagbladen. De groote goederenloods bij het havenstation wordt ingericht en gedecoreerd, om daarin het door de gemeente aan den Koning aan te bieden diner te doen plaats hebben in de nabijheid daarvan zal mede een muziektent verrijzen, terwijl de wegen naar de havens zullen worden afgebakend door groen, guirlandes, bloe men, vlaggen en ballons. Aan den ingang van den toegangsweg naar het slation zal een eere poort worden geplaatst. Op het Boterplein wordt eene eerepoort vervaardigd van reusachtige afme tingen, die zal geplaatst worden aan den ingang der stad, ter plaatse waar vroeger de Rammekens- poort stond; tevens zal eene eerepoort worden opgericht op den Steenenbeer. Onder de scheeps- kappen op de voormalige Marinewerf wordt een dans- en concertzaal getimmerd, henevens eene tribune voor de muziek; deze zal 3 a 4000 zit plaatsen bevatten. Een allegorische optocht zal gehouden wordentevens bestaat het plan om bij genoegzame deelneming een gondelvaart te orga- niseeren, na afloop waarvan vuurwerk zal worden afgestoken. Van rijkswege zullen twee monitors en de brik Ternate naar Vlissingen gezonden worden, om ook de Marine van Nederland bij het openen van de havenwerken te vertegenwoordi gen; deze flotille en het wachtschip Hector m\- len ter reede salutschoten lossen, te land zal dit door een onbespannen batterij veldgeschut geschieden. Aan het Departement van Oorlog is gisteren aanbesteed: de uitoefening van den dienst der militaire transporten te water, gedurende den tijd van éen, drie of vijf achtereenvolgende jaren, ingaande 1 Januari 1874. Daarvoor waren vijf inschrijvingsbiljetten ingekomen. Minste inschrijvers waren de heeren W. Hoven en Zoon in Den Haag voor: 1 jaar a 2,3/I00 ct., 3 jaren a 23,/l00 ct., en 5 jaren a 23®/,00 ct., per ton scheepsruimte en per kilometer afstand. De dienstneming bij het leger hier te lande en voor de koloniën is in de laatste dagen van geen beteekenis, en toch dwalen nog zoovele individu's langs 's heeren wegen, die tegen een zeer laag loon een weinig arbeid verrichten en verder op verschillende geheimzinnige wijzen aan den kost komen. Het werfdepot te Harderwijk bekomt bijna geen Nederlanders meer; daarentegen wor den er meer Duitschers aangenomen. Er zullen nog 1000 soldaten dit jaar naar Indië worden gezonden. (I/. D.) Naar rnen verneemt, is door de heeren Van de Water c. s. concessie gevraagd voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg Gorcum- Kuilenburg. De hoofdcommissie voor de feestelijke viering van 1 April 1872 is in hare pogingen om eene verzameling te verkrijgen van hetgeen er bij ge legenheid en naar aanleiding van het gevierde Aprilfeest in druk is verschenen zeer gelukkig ge weest. Door veler welwillende hulp rusten in haar archief, buiten hetgeen door den heer Beijers op de door hem uitgegeven lijst is vermeld, nog verschillende brochures, liederen enz. Van hetgeen zij weet dat verschenen is ontbreekt haar slechts het werkje, dat tot titel heeft„Zij blaffen wel maar bijten niet." Daar de commissie vermoedt, dat niet al hetgeen in druk is verschenen tot hare kennis kwam, vestigt zij de aandacht op hare verzameling, die op 11 September a. s. ter bezichtiging van Z. M. den Koning gesteld zal worden, en verzoekt zij een ieder, wien nog pro gramma's, liederen, couranten, circulaires of andere zaken bekend zijn, welke ondersteld kunnen worden aan haar archief te ontbreken, haar die zoo mogelijk te doen geworden, opdat de aangelegde verzame ling in volledigheid winne. Bij de aanbesteding voor het oprichten van het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, aan den Zwarteweg in Den Haag, was de minste inschrijver de heer B. P. Schippers, voor een som van ƒ198,900. De heer L. A. Bruijn, oud-burgemeester en sedert meer dan een halve eeuw practiseerend geneesheer te Delfshaven en zijne echtgenoote,

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1