LEIDSCH DAGBLAD. i\°. 4142. Dinsdag A0. 1873. 12 Augustus. STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn L40. Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIE!*: Van 16 regelsf 1.06. Iedere regel meer0.174. Groolere letters naar plaatsruimte. PATENTBLADEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat de ingevulde patentbladen, over het dienstiaar 1873 en 187i, voor Wijk 4, bij het college van zetters, in een der vertrekken van het Raad huis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn, dagelijks, van des middags twaalf tot twee uren en wel tot en met den lOdcn Augustus eerstkomende; terwijl na het verstrijken van dien tijd, de onafgehaalde patenlbladen van die wijk, aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, ter uitreiking moeten worden afgegeven, die, voor hunne moeite, mogen eischen tien cents zonder meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, STOFFELS, Weth. loco Burg. LtioEN, 9 Augustus 1873. KENNISGEVING. De COMMISSARIS DES KONINGS in de Provincie ZUID-HOLLAND, Gezien hel besluit van de Gedeputeerde Staten dier Provincie van den 5den Augustus 1873, n°. 76; Gelet op art. 11 der wet van den 13den Juni 1857 (Staatsblad n°. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, ingevolge bovengenoemd besluit 1°. de opening der jacht op klein wild, vermeld ill de 2de zinsnede van art. 17 der wet van den i3den Juni 1857 (Staatsblad n°. 87), voor dit jaar in de provincie Zuid-Holland is vastgesteld op Zaterdag den 6den September aanstaande met zonsopgang 2°. van die opening is uitgezonderd de uitoefening van bet jachtbedrijf, vermeld in art. 15, lelt. e der aange haalde wet; 3°. de korte jacht dagelijks en de lange jacht slechts drie malen 's weeks en wel des Woensdags, Vrijdags en Za terdags mag worden uitgeoefend. En zal deze kennisgeving, in plano [gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal Blad en in de Nederlandsche Staatscourant worden geplaatst. 's-Gravenhage, den 7den Augustus 1873. De Commissaris des Konings voornoemd, F O CK. LEIDEN, 11 Augustus. Zaterdag-middag is de tuinman E., wonende buiten de Marepoort, terwijl hij met zijn gezin bet middagmaal gebruikte, door eene beroerte ge troffen, zoodat hij onmiddellijk een lijk was. Een meisje hier ter stede, dat binnen kort een huwelijk hoopte aan te gaan, kreeg eenige dagen geleden oneenigheid met hare zuster, die niet met dit huwelijk ingenomen was. Het meisje beklaagde zich hierover bij haar vader en maakte zich hij die gelegenheid zoo driftig, dat zij weldra dood voor zijne voeten nederviel. Was het bericht, dat een aanval van be roerte den heer Motley getroffen had, gelukkig onjuist, ook het telegram, meldende dal hij „wel varend" is, kan niet op nauwkeurigheid aanspraak maken. De Times ontving van den beroemden geschiedschrijver zelf het bericht, dat hij sedert een paar weken lijdende was aan een hevige en pijnlijke neuralgische aandoening, maar dat hij thans daarvan bijna hersteld is. De Hoofdcommissie voor de feestelijke vie- ring van den 1st en April 1872 heeft met goed keuring van Z. M. den Koning besloten de plech tigheid der onthulling van het allegorische gedenk- teeken ter gedachtenis aan de inneming van den Uriel door de Watergeuzen te doen plaats hebben op 11 Sept. e. k. De plechtigheid zal door Z. M. den Koning worden bijgewoond. De Badhuis commissie te Scheveningen heeft 't voornemen op 21 Augustus a. s. De Ruijter's erwinning hij Kijkduin feestelijk te h-rdenken, door een groot en toepasselijk vuurwerk en door oene buitengewone muziekuitvoering. Hr. Ms. Ilofzangeres, mevr. Ofiermans van llove, heeft van H. M. de Koningin, als souvenir hel aan de muzikale soirée in Den Haag van jl. Woensdag, een fraai geschenk ontvangen, bestaande uit een collier, waaraan een portret-medaillon, rijk met paarlen en topazen bezet, terwijl H. M. den heer Gerard Hekking, violist uit Parijs, met eene prachtige speld met edelgesteenten en den pianist, den heer André Ofiermans, welke beide heeren zich dien avond eveneens deden hooren, met een zeer fraai gouden horloge begiftigd heeft. H. M. de Koningin heeft gisteren de voor middag-godsdienstoefening in de Waalsche Kerk in Den Haag bijgewoond, onder gehoor van Ds. Van Hamel, predikant te Leiden. Gisternamiddag te een uur had in Den Haag eene eenvoudige maar treffende plechtigheid plaats. Het was de inwijding van het lsraëlietische Zieken huis op de Prinsengracht. Die plechtigheid werd bijgewoond door genoodigden uit de kerk- en armbesturen der beide Isr. gemeenten, leden van weldadige inrichtingen en door vele belangstellenden, die op verschillende wijzen krachtig hebben bij gedragen tot het tot stand brengen van deze inlich ting of hunne hulp en ondersteuning daaraan voor het vervolg hebben toegezegd. Gisterochtend te 6 uren verlieten de veld- escadrons van het 1ste reg. huzaren, onder be vel van kolonel Van Toll, met den staf, de muziek en bagage, alsmede de in Den Haag in garnizoen liggende batterijen van de veld-artillerie, onder commando van den majoor Van Rijssen, de Alexan- ders-kazerne, zich naar het Haagsche bosch be gevende, alwaar de troepen zich splitsten en langs verschillende wegen met den marsch naar het Kamp te Milligen een aanvang hebben genomen. De marsch wordt genomen over Aarlanderveen, Bodegraven, Oudewater en Woerden naar Utrecht, vanwaar hij verder zal voortgezet worden. De troepen werden door den generaal-majoor plaatse lijk commandant der residentie en eenige hoofd officieren uitgeleide gedaan. Het stoomschip Conrad is Vrijdag-avond te 7 uren van Suez naar Java vertrokken. Het stoomschip Koning der Nederlanden is dien zelfden avond te 9 uren van Java te Suez aange komen. Met het schip Antonia Hendrica Caroli na zijn Zaterdag-morgen van het Nieuwediep naar Suriname vertrokken 19 ongehuwde ambachtslie den, waarmee men een plan van kolonisatie heeft. De kapt. der art. Borel. door de Regeering uitgenoodigd om naar Oost-lndië te gaan, ten einde aan de Atchin expeditie deel te nemen, heeft gemeend het eervol aanzoek niet te mogen afslaan. Reeds diende hij enkele jaren in Oost- lndië en verwierf zich daar de Militaire Willems orde. Het hoofddoel der zending van kapitein Borel is, hem de leiding op te dragen van het nieuwe getrokken belegeringsgeschut, dat uitstekend moet werken, maar in Indië nog niet bekendis; men verwacht er bij de Atchin-expeditie de beste resultaten van. Ook zijn er zeer verbeterde mitrail leuses naar Indië gezonden, welker werking ook zeer geroemd wordt. Te Leuven wordt den 7den September e.k., bij gelegenheid der kermis, een internationale zang- en muziekwedstrijd gehouden door de ko- raalvereeniging La Melodie. Voor zang en instru mentale muziek zijn afzonderlijke prijzen uitge- loofu en wel in drie afdeelingen1. voor steden van 15,000 inwoners en meer, drie prijzen van 200, 125 en 75 fr.2. voor steden beneden 15,000 inwoners en plattelandsgemeenten van 8000 en meer, 150, 100 en 50 fr. en 3. voor plattelandsgemeenten 100, 60 en 40 fr. Voorts nog 4 medailles voor de verste en talrykste ver- eenigingen. Deelnemers behooren zich vóór 25 dezer aan te melden bij den heer A. Vanhaelen, secretaris der Koraalvereeniging, te Leuven. Onder de hoogst belangrijke instellingen van Leeuwarden, is het Sint Anthony gasthuis te noemen. Behalve tot nog andere goede zaken, strekten zich de bemoeiingen van het bestuur uit tot het doen verzorgen van 5 idioten in het daar voor bestemde gesticht in Den Haag; het ver strekken aan de gemeente van f 3500 als eene vrijwillige bijdrage lot de verplegingskosten van behoeftige krankzinnigen; het verleenen van hulp aan onvermogende blinden en oogltjders voor verpleging in het Ned. Gasthuis te Utrecht; het plaatsen van jongens op de Kweekschool voor zee vaart te Leiden (sedert 1858 bedraagt het getal dier jongens reeds 86); het doen verplegen van behoeftige knapen op Ned. Metlray (in 1872 waren er voor rekening der instelling 7) enz. De viering van het derde eeuwfeest van Neerlands onafhankelijkheid ging weder niet voorby zonder dat een blijk van sympathie van de zijde der in stelling werd gegeven; voor het Asyl te Brielle werd bij die gelegenheid f 1000 geschonken. Eindelijk werd aan de Vereeniging Ilelp u zeiven te Leeuwarden eene gift van f 1000 verleend voor het bouwen van de eerste 50 arbeiderswoningen, terwijl overigens aan andere instellingen de gewone toelage werd verstrekt ten bedrage van /1680. Door eenige ingezetenen van Leeuwarden is aan de regeering concessie aangevraagd voor een rechlstreekschen stoombootdienst tusschen Leeuwarden en Amsterdam vice versa. Reeds is een proeftocht gemaakt met eene daarvoor be stemde stoomboot. De heeren E. H. F. W. Mathon, directeur der registratie en domeinen in Zeeland, en J. F. W. Conrad, hoofdingenieur van den waterstaat in Zee land, zijn door den koning der Belgen tot ridder der Leopolds-orde benoemd. De gewone audiëntie van den minister van financiën en van dien van oorlog zal op Donderdag den 14den Augustus niet plaats hebben. Z. M. heeft pensioen verleend aan D. A. v. d. Made, Herv. pred. te Neerlangbroek (Utrecht) f 725, ingang 1 October 1873, en aan A. P. A. Du Cloux, Herv. pred. te Spijk (Groningen), /"60O, ingang 1 September 1873. Gemengd IVieuws. Nabij een dorp in Noord-Brabant had onlangs het volgende zonderlinge voorval plaats. Een heer, die op de jacht was, zag plot seling een boer boven zijn hoofd slingeren, die zich had opgehangen, maar in plaats van om zijn nek het touw om zijn middel had gebonden. De heer, die niet wist wat dit beteekenen moest, j vroeg hem: Wel vriend, wat doet ge daar?" Wel meneer, ik hang men eigen opDan doet ge glad verkeerd, je moet het touw om den I hals doen." Jawel meneer, dat heb ik ook al geperbeeid, maar.... toen kreeg ik 'et zoo be nauwd 1 Te Nieuwe-Niedorp sloeg Zaterdag ochtend de bliksem in de woning van den dood graver en klokluider bij de Roomsch-Katholieke gemeente In 't Velt. Binnen weinige oogenblik- ken stond de geheele woning in brand, zoodat van den inboedel schier niets kon gered worden, en weldra alles in asch lag. Hel verbrande per-

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1