blijven. Bij het derde wordt de wet tot regeling van het Ned. muntwezen ook voor de West- Indische koloniën verbindend gesteld. Vreemde speciën, waarvan de koers door de Regeering op voorstel van de koloniale besturen, na ingewonnen advies van het muntcollege, is bepaald, worden aldaar in 's Lands kassen in betaling aangenomen. De koers dier speciën wordt zoodanig bepaald, dat uit haar toelating in den omloop geen weg vloeiing der gouden standpenningen te duchten is. Ten slotte bepaalt het vierde wetsontwerp, dat de muntbiljetten verwisselbaar zijn tegen standpen ningen hetzij de nieuwe gouden, hetzij de vroegere zilveren. Aanstaanden Zondag zal in de Evangelische kapel Villa Riva te Scheveningen worden gepre dikt door den heer Brandt, predikant te Am sterdam. Gisteren is aan de scheepstimmerwerf van het etablissement der Nederlandsche Stoomboot maatschappij op Fijenoord de kiel gelegd voor een schroefstoomschip, compositiebouw, voor re kening van het Depart, van Kol. en bestemd voor den kolonialen dienst in Nederl. Indië. Pe machines, van 90 paardekracht, voor dat schip worden mede in de fabrieken van dat etablisse ment vervaardigd. De heer J. Van Maurik Jr. uit Amsterdam heeft in den prijskamp van tooneel-letterkunde, uitgeschreven door de Maatschappij de jonge tooneelliefhebbers te Brussel, den eersten prijs, 500, behaald met zijri blijspelEen bittere pil. Naar men verneemt is aan de heeren J. Boshouwer en C°. te Utrecht, minste inschrij vers voor het maken van een retranchement en reduite aan de werken te Naarden, voor de som van f 192,000, door den Minister van Oorlog dit werk niet gegund, zoodat men eerstdaags tot eene herbesteding zal overgaan. De aannemingssom overschreed de begrooting. Het Utr. Dagbl. meldt dat de directiën van eenige spoorwegmaatschappijen zich op het oogen- blik bezighouden met het aanbrengen van verbe teringen ten aanzien van de tarieven voor het vervoer van kleine pakken, waarop onlangs door de Vereemging tot bevordering van den boekhan del is aangedrongen. In een niet ver verschiet zou men nieuwe lage tarieven kunnen tegemoet zien tusschen de stations van de staatsspoorwegen Noorder- en Zuidernet onderling en tusschen die stations en de stations van de Centraal. Er bestaat uitzicht dat ook de Ned. rijnspoorwegmaatschappij zich met de in te voeren tarieven zal vereenigen. Men schrijft uit Den Haag aan de Mid- delb. Ct.Er loopt een gerucht dat de Koning te Vevey aan een groot gevaar ontkomen is. Z. M. deed met gevolg een rijtoer, toen de paar den doorgingen. De adjudant-generaal Tolsma en de referendaris van het kabinet Van Hogendorp, die den Koning op alle tochten te land en te water vergezellen, sprongen het rijtuig uit, maar de Koning zelf verkoos de verstandige partij van te blijven zitten totdat de paarden tot stilstaan werden gebracht. Of de onvoorzichtige springers letsel bekomen hebben, weet ik niet, zeker is het dat de Koning meer beleid en kalmte betoond heeft." De nieuwbenoemde hoogleeraar in de let terkundige faculteit aan de Ütrechtsche hooge- school Dr. J. A. Wynne zal tot 1 Oct. als rector van het gymnasium te Groningen blijven furigeeren, en eerst na dien tijd het hoogleeraarsambt aan vaarden. Uit Maastricht wordt aan de N. R. Ct. gemeld Wij hebben met eenige woorden melding gemaakt van de plechtige overbrenging der reli- quieën van de Heilige Bisschoppen van Maastricht daar de nieuw gebouwde en rijkversierde kapel, tot berging dier kerkelijke schatten aangewezen. Te dier gelegenheid heeft men, evenals zulks bij de nog hier in zwang zijnde jaarlijksche proces- siën plaats heeft, in plechtigen optocht het Vrijt hofplein omgetrokken. Algemeen nu liep toen het gerucht, dat verlof tot die overbrenging door de straten van de Hooge Regeering zou zijn gevraagd, maar dat op die aanvrage een weigerend antwoord is ontvangen. Men verwonderde zich dan ook ten hoogste, dat desniettegenstaande dat de processie de kerk verliet en den gewonen weg volgde. Men dacht nu, dat op het laatste oogenblik van hoo- ger hand opnieuw, en ditmaal gunstig, was beslist. Thans verneemt rnen echter, dat dit niet het geval was en dat de optocht tegen het verbod in heeft plaats gehad. Er moet dan ook reeds eene vervolging te dier zake tegen de betrokken geestelijken zijn ingesteld. Bij ministerieele beschikking is aan J. Smit en C0.,. te Ridderkerk, tot wederopzegging, ver gunning verleend voor een stoomsleepdienst langs de Waal, de Lek, den Rijn, de Maas, de Zeeuw- sche Stroomen en de Schelde, en bij eene andere beschikking hun, voor zooveel het Nederlandsch grondgebied betreft, tot wederopzegging, eene nieuwe vergunning verleend voor een stoomboot- dienst tot vervoer van reizigers, goederen en vee tusschen Rotterdam en Antwerpen, met intrek king van alle vroegere beschikkingen tot zooda- nigen dienst betrekkelijk. De 1ste luit. A. Crankien, van het 1ste bat. 3de comp. van het regiment schutterij te Rotterdam, heeft vergunning verkregen de oefeningen in het kamp bij Milligen bij te wonen en is door den Minister van Oorlog gedetacheerd bij het lste bat. 5de comp. van het regiment grenadiers en jagers. De Minister van Financiën brengt in de Staats-Courant ter kennis van belanghebbenden, dat in den loop van dit jaar een zestiental adspi- rant-landmeters bij het kadaster zal worden aange steld, aanvankelijk op eene bezoldiging van f40 per maand, tot welk einde op den Oden October e. k. en volgende dagen, te 's Gravenhage, een vergelijkend examen zal worden gehouden. De eandidaten moeten, vóór of op den lsten Septem ber a. s., zich tot den Minister van Financiën wenden om tot het examen te worden toege laten. Z. M. heeft A. Schiffini benoemd tot Nederl. consul te Spezia; opgeheven het ontvang kantoor der dir. bel. en acc. te Scherpenzeel, zooals het thans bestaat, en de gem. Scherpen zeel toegevoegd aan het ontvangkant. dier bel. en acc. te Barneveld, onder voordurend beheer van den tegenw. titularis jhr. I. Lauta van Aysma Mr. R. W. J. C. Menthon Bake ontslagen uit de betr. van consul der Nederlanden te Djeddah. INGEZONDEN. Boomen in de Steden. Nu er weder sprake is van het wegnemen van boomen, biedt zich ongezocht de gelegenheid aan er op te wijzen, dat aanplanting of verwijdering van boomen voor de steden een zaak is, die ernstige overweging verdient. Wie de Hooigracht met zijn prachtige linden van weleer, de Papen gracht en andere straten gekend heeft, toen zij nog met boomen waren beplant, zal zich herin neren, hoe rnenig bewoner van andere wijken op snikheete dagen in die schoone lanen verademing zochten dat de bewoners zeiven van die straten niet allen zoo bijzonder op al dat licht gesteld zijn, blijkt uit de menigte neergelatene zonne schermen, geslotene jaloezieën en vensters en neerhangende gordijnen, die men bij zonnige da gen kan waarnemen, en toch, die hulpmiddelen, wat zijn ze gebrekkig, vergeleken bij de boomen? In de koude, donkere winterdagen laten deze ons het volle daglicht genieten, het licht, door de ontbladerde takken onderschept, is immers niet noemenswaard? en naarmate in het voorjaar de kracht der zonnestralen toeneemt, ontwikkelen zich hunne knoppen en jeugdige bladen, om in de heete zomerdagen door hun vollen bladertooi een verkwikkelijke schaduw rondom zich te wer pen en in de woningen een aangename koelte te schenken, die menig bewoner van onbeplante straten wellicht benijdt en om welker genot men zich zeker wel eenige somberheid bij regenach tige dagen zal willen getroosten. Maar niet slechts met betrekking tot licht, ook en vooral tot lucht en bodem is het behoud of de verwijdering der boomen geen onverschillige zaak. Luchtzuivering, ventilatie, is aan de orde, en terecht; maar dan ook de hulp der natuur niet versmaad. Dat de stedeling zich zoo gaarne naar buiten begeeft, is niet slechts om afwisse ling en vrijheid te zoeken of vergezichten te ge nieten, maar vooral, omdat hij door het inade men van zuiverder lucht zich daar zooveel aan genamer bevindt en dit is zóo, niet alleen, omdat het buiten minder bevolkt en bebouwd is, maar vooral, omdat boom en kruid daar uit de lucht opnemen, wat voor de ademhaling ongeschikt is en hiervoor zuurstof teruggeven, zoo onmisbaar voor ons leven en onze gezondheid. Wij gevoelen daar het schoone verband tusschen het leven van planten en dieren, dat door de wetenschap zoo onwedersprekelijk wordt aangetoond. En wat nu den bodem betreft: den grond van faecale stoffen te zuiveren is ook een quaestie van den dag en wederom terecht; maar, wanneer men dit doel tracht te bereiken op een wijze, waarbij ook de landbouw gebaat wordt, dan erkent men hiermede de waarde dier stoffen als plantenvoedsel en bij gevolg de geschiktheid der planten en dus ook der boomen om ze uit den grond op te nemen en dien er van te zuiveren. Zoo wij nu dit alles samenvatten, dan is het zeker niet twijfelachtig, of de vraag omtrent het behouden en aanplanten of het uitroeien de boomen in de steden, vooral in betrekking tol de gezondheidsleer, ernstige overweging verdient Gemengd Nieuws. In Duitschland maakt men tegen- woordig veel werk om partij te trekken van den grond langs de spoorwegen, door het aanplanten van vruchtboornen. Als de meest doelmatige wordt de half stam aanbevolen, ook omdat zij sneller ontwikkelt. Men berekent dat de opbrengst per kilometer f 175 'sjaars bedraagt. In Japan heerschte in den laatsten tijd eene zonderlinge manie om konijnen te koopen. Met deze knaagdieren werd eene specu latie gedreven, die veel overeenkomst had met den befaamden tulpenhandel onzer vaderen. Door een hartstochtelijk liefhebber werden b. v. eeniga tijd geleden niet minder dan 5000 dollars bestet voor eene collectie van 50 zoogenaamde hangoc konijnen uit Madagascar. Die konijnen-zwendela; heeft thans hel gewone einde genomen, dat i dergelyke zwendelarijen wacht. De prijzen de; dieren zijn op eens ontzaggelijk gedaald. Enorm? sommen zijn toen verloren en uit wanhoop heb ben verscheiden speculanten zich van kant gemaakt Voor eenige dagen hield des namid- dags te kwart over drieën voor een huis in de rue de la Paix te Parijs een open huurrijtuig stil, waarin een dikke heer zat te slapen. Des avonds te halfzeven stond het rijtuig daar nog op dezelfde plaats, de koetsier op den bok en de heer steeds slapende. Op de vraag van een voor bij ganger, wiens aandacht door het vreemde geval getrokken werd, aan den koetsier, wat dat toch beteekende, gaf deze ten antwoorddat zie je, mijnheer slaapt." En roep je hem dan niet'?" „Wel neen, hij heeft mij bij het uur gehuurd." De France meldt, dat eene dame wier naam het blad niet meedeelt, pogingen aan wendt om de kunst van diamantslijpen, die tot nog toe alleen in Holland op groote schaal wordl gedreven, naar Frankryk over te planten en die daar dan door vrouwen te doen uitoefenen. Zij heeft daartoe te Parijs een instelling geopend waar de meisjes van veertien tot twintig jaar, die daar werkzaam z'yn, tevens huisvesting vinden Die werksters moeten, om toegelaten te worden zich voor drie jaar verbinden en ontvangen reeds het eerste jaar loon. In de twee volgende jaren wordt dat loon verhoogd. Ten gevolge van veelvul- digen aanvoer is de prijs der diamanten sterk ge daald; volgens een circulaire van de heeren Pithar, Leverson C°. te Londen, is de daling van som mige soorten 30 a 40 pCt. Sedert, een drietal dagen hielden de manschappen van het 2de reg. vest. art. te Utrecht zich bezig aan het fort het Vossegat, om een aldaar in het water gestort stuk geschut er uit te werken, hetgeen gisteren gelukt is. Het is een lange houwitser van 24 centimeter, waarvan het gewicht op ruim 3000 kilo wordt berekend. De oorzaak van dit ongeluk wordt toegeschreven aan de zwakte der brug, die naar het fort leidt. Voortdurend worden de forten in de Utr. linie van nieuw geschut voorzien, afkomstig van Zwe den en uit Luik; het stuk geschut, dat thans in den modder zat, was uit laatstgenoemde plaats afkomstig. Het bestuur van het algemeen Nederl. Werkliedenverbond is voornemens een onderling begrafenisfonds te stichten.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2