't geheel doet de geldruimte die zich thans aller wegen begint te openbaren, waardoor bijna alle Banken van Europa zich genoopt gevoelden het disconto en de beleeningsrente te verlagen, de gewond uitwerking niet, n.l. dat de fondsen rijzen naarmate de' koers der rente daalt. Dat enkele soorten, zooals onze Nationale schuld, beter prij zen bedingen, moet aan andere oorzaken worden toegeschreven: deze b. v. vinden nu veel koopers voor geldbelegging, terwijl de Oostenrijksche rente hare rijzing te danken heeft aan orders die van buitenslands voornamelijk uit Duitschland zijn ge komen en aan onze beurs werden uitgevoerd. Russische staatsfondsen blijven maar juist op den ouden prijs, zonder dat er veel fluctuatie in plaats heeft, en Russische spoorwegfondsen zijn over 't geheel flauwer gestemd. Vooral was dit het geval met de Brest-Grajesvo, omdat, indien de weg die nu voltooid is door het publiek wordt opengesteld, de garantie ophoudt en met de Kiew- Brest aandeelen, dewijl het 2de dividendbewijs niet betaald wordt. Van de overige fondsen valt weinig anders op te merken dan dat Egyptische onder den invloed der nieuwe leening, die naar wij vernemen fiasco gemaakt heeft, niet onbelang rijk zijn gedaald, zooals ook alle Zuid-Amerikaan- sche soorten [lauw gestemd waren, bijzonder de beide soorten Peruanen. Ofschoon er in Noord-Amerikaansche spoorweg fondsen op verre na niet zooveel wordt omgezet als vroeger, en vooral de posten veel geringer zijn, waardoor dan ook aan de fluctuatiën min der beteekenis te hechten valt, wijl men met slechts weinig stuks de markt als 't ware dwingen kan, was toch ook deze week weder gekenmerkt door sterke afwisseling in den prijs van enkele soor ten, waarvan sommige gevoelig daalden, weer enkele een goed avance maakten; onder de eersten noemen wij de Marietta-Pittsburg, die sedert de laatste noteering niet minder dan 8 pCt. verlo ren, voorts Erie en Milwaukee-St.-Paul die 2 pCt. verloren tot de laatste behooren Port Huron, die van 45 tot 48 pCt. stegen, Chicago North west, Union Pacitic Michigan central, met een voordeel van 75'/s tot 771/J pCt. en andere in mindere mate. Gemengd Nieuws. De naam van den moedigen sol- daat, die luit. De Sturler in de expeditie tegen Alchin het leven redde, is Oberheiden. In de iV. R. Ct. leest men het volgend ingezonden stuk uit Zwolle. Zekere H. S., wo nende te Haarlem, vroeger te Amsterdam, die behalve te Arnhem, Utrecht, Amersfoort en andere plaatsen van ons land, ook hier zijne agenten had, aan wie hij tegen storting van f 300 of meer eene betrekking beloofde van 400 a f 500 be halve vrije woning (de betrekking was een huur- en verhuurkantoor), is krachtens bevel der arr.- rechtbank te Haarlem ter zake van oplichting voorloopig in hechtenis gesteld. Na ontvangst der storting en na bijv. hier een groot woonhuis te hebben gehuurd, wordt de bedrogen agent eenige weken uitbetaald en hoort verder niets van de directie. Burgemeesters of commissarissen van politie zijn uitgenoodigd op de betrokken plaatsen het noodige onderzoek in te stellen. Als een bewijs welke gevolgen het mishandelen van dieren kan hebben, wordt mede gedeeld, dat in de maand Juli jl. te Hillegom eene vrouw overleden is, tengevolge van den beet van een trekhond die door mishandeling dol was geworden. Vergeefs had men getracht het leven dezer ongelukkige nog te redden door haar den duim af te zetten, waaraan de hond verwonding had toegebracht. Te Arnhem is het driejarig dochtertje van E. J. V. K., hetwelk in de Brouwersteeg naast hare moeder speelde, door een ongelukkig toeval onder het rad van een stelwagen, welke door die steeg reed, gevallen, met het noodlottig gevolg, dat het kind zulk een belangrijke verwon ding aan het hoofd bekwam, dat het onmiddellijk overleed. Maandag-middag barstte te Wormer- veer een hevige brand uit, waardoor 2 woon huizen en een kapitaal pakhuis met een aanzien lijken voorraad zaad en meel geheel zijn afgebrand, terwijl de naburige perceelen alleen door de inspan ning der spoedige toegesnelde brandspuiten, ook uit de naburige gemeenten, behouden zijn. Men schrijft dezen brand toe aan het onvoorzichtig omgaan met vuur door kinderen. Maandag-avond werd, ten gevolge van een door de arrondissements-rechtbank te Arnhem tegen hem uitgevaardigd bevel van ge vangenneming, gevankelijk in het huis van ver zekering aldaar binnengebracht B. H. De M., uit Voorst, aangeklaagd van poging tot moord. Na aanhoudende dagelijksche twisten en mishande lingen tegen zijne huisvrouw en bedreigingen zijner zijds haar te zullen vermoorden, zou hij voor weinige dagen hebben getracht haar door het toeknijpen der keel te verworgen, in welke snoode daad hij door een gemeente-veldwachter is ge stoord, die de vrouw heeft ontzet. De graven der Gorcumsche martela ren zijn dit jaar door meer dan 12,000 pelgrims uit verschillende plaatsen van Nederland bezocht geworden. De spoortrein, die Maandag te 2.15 te Brussel van Parijs moest aankomen, kwam 3/t uur later aan. Te Nieuw-Molen is hij in botsing ge komen met een trein van de ceintuurbaan, ten gevolge waarvan beide treinen zijn gederailleerd. Verschillende waggons werden onderst boven ge worpen. Gelukkig zijn slechts twee personen ge kwetst; verschillende reizigers bekwamen echter kneuzingen. Het lijk van een onbekend persoon, in den nacht van 31 Juli jl. te Rotterdam opge- vischt uit de Coolvest, was later herkend voor dat van zekeren J. v. D. Het is thans gebleken dat J. v. D. nog in leven is en de familie van dezen zich in den overledene heeft vergist. BUITENLAND. FranUrlj Is. Het Fransche Gouvernement heeft den pre fecten bevolen om van elke mafonnieke loge in hun departement op te gevenhet aantal leden hun beroep of bedrijf; den dag waarop de Loge vergadert en of de Loge eene wettige autorisatie heeft. Grroot-Britannië. De zitting van het Parlement is gisteren ge sloten met eene troonrede, waarin de hoop wordt geuit, dat het huwelijk van den Hertog van Edin- burg een vriendschapsband zal vormen tusschen Engeland en Rusland. Vervolgens wordt herinnerd aan het sluiten van 't handelsverdrag met Frank rijk, van de traclaten van uitlevering met Italië, Denemarken, Zweden en Brazilië. Eindelijk wordt geconstateerd, dat in den handel minder omgaat, maar dat over 't algemeen de toestand van het land blijft vooruitgaan. JDuitschland. Te Keulen is per extra-trein 32 millioen van de Fransche oorlogscontributie aangebracht, na melijk 22 millioen in goud en 10 in zilver. De werf-cornmandant Pozewisinsky te Wil helmshaven is op reis gegaan, om het Duitsch eskader in de Spaansche wateren over te nemen, doordien kapitein Werner, (bevelhebber aan boord der Friedrich Carl) is teruggeroepen. Spanje. Uit Madrid wordt van gisteren gemeld: De opstandelingen te Cadix zijn geheel ontmoedigd; de artilleristen hebben de roode vlag verlaten en de partij van de mannen der orde gekozen. De Junta heeft haar gezag neergelegd in handen der consuls, die Rances benoemden tot president van een provisioneele junta. Pavia is Cadix dezen namid dag binnengetrokken. Men verzekert, dat de opstan delingen te Valencia de leden der Junta hebben gefusilleerd, die van overgave spraken. Zij hebben ook Moraino Aber, een bekend republikein, dood geschoten. De Duitsche consul van Carthagena is te Alicante aangekomen. Hij gaat naar Madrid om ter beschikking van de Regeering te stellen twee fregatten der opstandelingen, die genomen werden in de wateren van Malaga en die te Car thagena zijn aangekomen, waar de Pruisen ze bewaren, nadat zij de equipage hebben ontscheept zonder wapenen. Contreras wil niet aan wal gaan uit vrees voor zijne vrienden. Oostenr.-Hong.-Monarchie. Naar heigeen uit Weenen aan de Köln. Zeitung wordt geschreven, heeft de Schah van Perzië zich het ongenoegen der Keizerin op den hals gehaald, met haar de boodschap te zenden: dat hij haar wel zou doen weten wanneer het hem gelegen zou komen haar te ontvangen. H. M., hierdoor beleedigd, wilde niets meer van hem hooren en toen hij haar den volgenden morgen eene invitatie zond, kreeg hij eenvoudig ten ant woord, dat H. M. een uitstapje was gaan doen. Ook heeft men opgemerkt, dat hij. toen hij naar zijne apartementen werd geleid, op de trap den Keizer met de hand een wenk gaf dat Z. M. nu wel kon heengaan. De Keizer hield zich echter alsof hij dit niet begreep. örielienland. Aan den Times wordt uit Konstantinopel ge seind: Stefanos Xenos is van hier naar Athene vertrokken. Hij is houder der concessie tot het graven van een kanaal door de landengte van Corinthe, die geteekend is tusschen het Grieksche Gouvernement en Theodore Lubini en Xenos, ban kiers te Londen. Het Grieksche Gouvernement verleent aan de concessionarissen 30 millioen yards bouwterrein voor den aanleg van de nieuwe stad en dokkenvoorts de mijnen en bosschen in de nabijheid van het kanaal, de minerale bron nen van Lutraki, de spoorwegen en tramways, het meer van Stymphalia, het monopolie voor de scheepvaart en een tal van andere privilegiën. De onderneming vindt in den Levant veel ondersteu ning- Gemeenteraad. INGEKOMEN STUKKEN. Aan den gemeenteraad is overgelegd een schrij ven van het bestuur der kweekschool voor be- waarschoolhouderessen, houdende voorstel om het jaarlijks op de begrooting voorkomend subsidie ten behoeve van het onderwijs aan de hulponder wijzeressen en kweekelingen op de openbare be waarscholen ad f 668, lot op f 900 te verhoogen, onder bijvoeging van een ingewonnen bericht van de Commissie voor de bewaarscholen. B. en Ws. stellen naar aanleiding daarvan voor, dat op de eerlang in te dienen gemeentebegrooling voor 1874 de betrekkelijke post tot het voorgesteld verhoogd bedrag zal worden voorgedragen. Het bestuur der Kweekschool zegt in haar schrijven o. a. Sedert 1868 genieten de kweekelingen en hulp onderwijzeressen der openbare bewaarscholen van de gemeente Leiden hare opleiding aan de kweek school voor bewaarschoolhouderessen alhier. Het schoolgeld aan deze inrichting bedraagt voor elke kweekeling of hulponderwijzeres f 12 in het jaar, en is zoo laag gesteld om het onderwijs onder veler bereik te brengen. Dat bij zulk eene regeling de uitgaven niet door de inkomsten gedekt wor den, is een natuurlijk en gewoon verschijnsel dat ook op de openbare scholen wordt waargenomen. Mogen wij, wat ons in het belang van meisjes, die zich zeiven niet helpen kunnen, wordt toe vertrouwd, grootendeels besteden ten bate van de gemeente Leiden Immers daarop komt het neder, zoolang, gelijk thans het geval is, verreweg de meeste onzer leerlingen aan de openbare bewaar scholen te Leiden werkzaam zijn. Wij verklaren ons gaarne bereid om met de opleiding van de kweekelingen en hulponderwijzeressen voort te gaan, maar voor den tot heden betaalden prijs is ons dit hoogst moeilijk, zoo niet onmogelijk; te meer daar weder eenige uitbreiding van onder wijs noodzakelijk is en met iederen dag het gevaar grooter wordt, dat wij de zeer verdienstelijke directrice verliezen zullen, indien wij nog langer wachten haar een billijker loon toe te kennen. De Commissie der bewaarscholen is het geheel met het bestuur eens, dat de Gemeente niet be hoeft te profiteeren van de giften, die ten be hoeve van minvermogende meisjes gegeven wor den; wanneer zij van hetgeen zij geniet den kostenden prijs betaalt, is zeker harerzijds geen reden van klagen aanwezig. Wanneer het aantal meisjes toevallig lager was, moest het bestuur der Kweekschool eenige malen twaalf gulden missen, terwijl de uilgaven in niet éen opzicht minder werden. Eene vaste toelage voor elke school, ge" lijk thans wordt gevraagd, is naar het inzien der

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2