mej. Huizinga, geb. Hogendonk, van Bergurn Wouters, geb. Van Gielsheim te ArnhemBeen- ker, geb. Remkes, te Hoogezand; en A. Brou wer, van Bolsward. A. s. Maandag vertrekt het regiment grena diers en jagers uit Ben Haag naar het kamp te Milligen. De stafmuziek gaat mede naar de leger plaats. Tot Dr. Philos. Mag. Lib. Art. is aan de Hoogeschool te Heidelberg bevorderd de heer Theod. Wenzelburger, leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Delft. Te Amsterdam is gisteren afgestapt aan het Hotel des Pays-Bas de heer L. Schönberger van Weenen, die zich ten doel stelt de belangen der aandeelhouders in den Hongaarschen Ooster spoorweg te behartigen. Op de aanbeveling voor de benoeming van een conrector aan het Erasmiaansch Gymnasium te Rotterdam zijn geplaatst: Dr. H. T. Karsten, praeceptor aan het Gymnasium te Amsterdam; Dr. J. W. G. Van Oordt, praeceptor aan het Gym nasium te 's-GravenhageDr. H. Polak, leeraar aan het Gymnasium te Rotterdam. Het rollend materieel van de Tramway- Maatschappij in Den Haag is door bekwame des kundigen goedgekeurd, onder verklaring tevens dat het zich in uitmuntenden toestand bevond. Van een en ander is kennis gegeven aan den Burge meester, en het is te verwachten dat het hoofd van het gemeentebestuur het rapport dier des kundigen, alsook van de anderen, wien een onder zoek is opgedragen, aan het publiek zal bekend maken. Het Vaderland verneemt, dat de keuring der tramwaypaarden tot resultaat heeft gehad, dat van de 40 paarden slechts een 20tal is goedgekeurd, dat 7 totaal zijn afgekeurd en de overige om verschillende redenen, inzonderheid om wonden aan de borst, oogenblikkelijk voor den dienst on geschikt zijn verklaard. De Keizer van Oostenrijk heeft Vrijdag een geruimen tijd in de Hollandsche afdeeling der Weener tentoonstelling doorgebracht. Bijzonder trokken de teekeningen van het Koninklijk Insti tuut van Ingenieurs en voornamelijk die van de groote brug te Kuilenburg de aandacht van Z. M., die herhaaldelijk zijn hooge ingenomenheid met het tentoongestelde op het gebied van water bouwkunde en scheepsbouw te kennen gaf. Men meldt verder dat onder de afdeeling landbouw en veeteelt zeer vele bekroningen aan Neder landers te beurt zijn gevallen, terwijl aan de Handelmaatschappij de hoogste medaille voor de „koffie" is toegewezen. Onder de bekroonde firma's waarvan de namen zijn uitgelekt, komen voor: Nieuwenhuis, v. Ellekom, te Amsterdam, en Van der Jagt uit Utrecht. Uit Nieuwediep wordt gemeld: Zondag is het voor rekening van de Stoomvaart-maatschappij Java aangekochte stoomschip Sumatra (ex Sal- sette) onder de Nederl. vlag gebracht, om in de vaart te komen naar onze Nederl. koloniën. Het is een der langste en grootste stoombooten, die ooit deze haven bezochten, hebbende eene lengte van 110 en een diepgang van 6 meters. Het heeft een zeer spatieus en vrij dek, voert vier masten en heeft eene 3 voet hooge verschansing. De in richting voor passagiers le kl. is uitmuntend te noemen, als bevattende een groot aantal ruime luchtige hutten, eene groote rijk gemeubileerde salon, welke laatste, evenals de hutten, naar een nieuw systeem geventileerd wordt. Overigens is niets verzuimd wat tot comfort der passagiers kan strekken. Ook voor het vervoer van troepen is dit stoomschip bijzonder geschikt, als hebbende een buitengewoon ruim en hoog tusschendek. Het bevat eene nieuwe machine van 250 pdk. en loopt een gemiddelde vaart van 10 mijlen. Met de eerste reis, op heden bepaald, zullen 36 vol wassen passagiers met 33 kinderen worden over gevoerd benevens f 500,000 aan specie voor het Gouvernement. Een Commissie van autoriteiten heeft het vaartuig onderzocht en hare hooge ingenomenheid en tevredenheid te kennen gegeven over den bouw en de geheele inrichting van dit zeldzaam fraaie stoomschip. Volgens een van den commandant der zee macht en chef van het departement der marine in Nederlandsch-Indië ontvangen telegram van 2 dezer, is Zr. Ms. schroefstoomschip Marnix van Batavia vertrokken, met bestemming naar Nederland, en waren Zr. Ms. schroefstoomschepen SchouwenBommelerwaard en Riouw, respec- tivelyk onder bevel van de luitenants ter zee der 1ste klasse C P. van der Star, J. H. Haakman en W. Steflens, de beide eersten te Atchin en het laatste te Singapore aangekomen. De luit. t. z. 2de kl. Jhr. F. G. M. Van der Wijck, laatst behoord hebbende tot de rol van Zr. Ms. schroefstoomschip Amstelgestatio neerd in Suriname, en van daar den 28sten Juli in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijd stip op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft het grootkruis van den Nederl. Leeuw geschonken aan den afgetreden Franschen gezant bij het Nederlandsche Hof, markies De Gabriac. Z. M. heeft aan J. Verschuur, te Amsterdam, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der medaille voor niet strijdenden ter herinnering aan den oorlog van 18701871, hem door Z. M. den Keizer van Duitschland, Koning van Pruisen, geschonken. Z. M. heeft aan A. Wauters, schipper te Sas van Gent, als blijk \an HD. goedkeuring en tevredenheid voor de redding van drenkelingen op verschillende tijdstippen uit het kanaal aldaar, toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij be sluit van 22 September 1855, alsmede een lof felijk getuigschrift. Z. M. heeft herbenoemd: als burgemeester der gemeente Leiderdorp, G. Van Geer; als bur gemeester van Zwammerdam, J. A. De Ridder; aan J. Meijer, op verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Druten; aan J. Ritzema Bos, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als leeraar aan de Rijks Hoogere Burger school te Warffum; J. Steyns, leeraar aan de gemeentelijke Hoogere Burgerschool te Breda, met ingang van 1 Sept. e. k. benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool Willem II te Til burg. Met ingang van 1 Sept. e. k. aan Dr. A. T. Van Aken, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als directeur en leeraar der Rijks Hoogere Burgerschool te Alkmaar, en in diens plaats als zoodanig benoemd Dr. J. D. Boeke, leeraar aan genoemde schoolden hoogleeraar C. M. Francken benoemd tot rector magnificus aan de Hoogeschool te Groningen, voor het academiejaar 1873/74; aan den ijker der maten, gewichten en weeg- werktuigen A. F. Aarts, op zijn verzoek, eervol ontslag uit zijn betrekking als zoodanig verleend. Gemengd Nieuws. Anne -Marie Gugelmeyer, te Antwer pen algemeen bekend als rondventster van eieren, hazelnoten enz., had zeven jaar lang- met haar tweeden man, Ceulers genaamd, gelukkig geleefd, toen deze zich een paar jaar geleden aan den drank begon over te geven, en zijne vrouw te schelden en te mishandelen op eene vreeselijke wijze. De buren kwamen er dikwijls aan te pas, maar 't hielp niets, daar de man een volslagen dronkaard werd. Eindelijk kon de vrouw zulk een leven niet langer uitstaan en j.l. Donderdag, toen hij weer dronken thuis kwam en dreigde haar te slaan, bracht zij razend van woede met een mes hem een hevige wond toe aan de linker dij en vluchtte daarop naar eene vriendin. Ceulers was gevallen en bloedde zoo hevig, dat hij na een half uur den geest gaf. Intusschen waren de procureur des konings, de rechter van instructie en de griffier aangekomen om een voorloopig onderzoek in te stellen en het slachtoffer naar het hospitaal te laten vervoeren. De politie ging onmiddellijk de vrouw opsporen en was daar nog mee bezig, toen deze 's morgens te vier uren uit haar schuilplaats te voorschijn kwam en zich zelve aangaf. De vermoorde was 43 jaar oud. Te Kampen is de commandeur der nachtwacht onder het rijtuig van den heer B. geraakt en ernstig aan het hoofd verwond. Nadat hij in de nabijzijnde woning van den heer H. Van Assen de eerste heelkundige hulp had ontvangen, is de gekwetste in het rijtuig, waarmede het ongeluk plaats had, naar zijn woning vervoerd, 's Mans toestand is zorgelijk, doch men koestert de hoop dat hij zal herstellen. Gistermiddag sprong aan de Veen- laan in Den Haag een man, blijkbaar met de bedoeling om zich te verdrinken, in het water. Met veel moeite werd hij er uitgehaald, doch eenige oogenblikken later liet hij zich opnieuw in het water glijden. Toen kwam de politie tus- schen beiden en ontfermde zich over den dren keling, die ook niet al nuchter scheen te zijn. In de afgeloopen drie maanden wer den in Den Haag ten behoeve van de duinwater leiding in verschillende wijken der stad de buizen over een lengte van 30,400 meters gelegd. Men meldt uit Neuzen van 3 Aug.: De Belgische stoomboot Nassaukapt. Latour, van Gent naar Antwerpen bestemd en geladen met ijzeren draadnagels, is tusschen Hoedekens- kerke en Baarlande in de Schelde gezonken, zoo men verneemt door lekkage. Van de lading noch van den inventaris zal iets kunnen gered worden, aangezien het schip in diep water zit. De equipage heeft zich met de boot gered. Zaterdag-avond is door een onbekende oorzaak een molenhuis aan de buskruitfabriek, in de nabijheid van de gemeente Muiden, gesprongen. Het gebouw, waarin dit huis stond, is geheel uiteengeslagen, zoodat slechts het geraamte is blijven slaan. Een werkman bekwam eenige brand wonden. Zaterdag-avond is te Arnhem eene vrouw door een val van de trap in hare woning zoodanig aan het achterhoofd gewond, dat zij dien nacht aan de gevolgen is overleden. Op het ge rucht dat zij door zekere in datzelfde huis wonende vrouw v. D., welke dienzelfden avond hevige woor dentwist met haar had gehad, opzettelijk van de trappen zou zijn geworpen, heeft de Justitie onmid dellijk een onderzoek ingesteld en is het lijk naar het stadsziekenhuis overgebracht en gerechtelijk geschouwd. De uitslag van dit onderzoek is niet bekend. Te Diepenveen is voor een paar dagen het negenjarige zoontje van den brugwachter aan 't kanaal op Raalte in 't water gevallen, terwijl hij bezig was de brug af te draaien. Daar er niemand bij de hand was, om hulp te bieden, kwam de knaap in 't water om. Gistermorgen is uit het water aan den Haringvliet te Rotterdam opgehaald het lijk van een matroos, die sinds Vrijdagavond vermist werd. Te Leeuwarden vielen onlangs twee kinderen in het water. Zekere heer 8., die in de nabijheid woonde, kwam op het gerucht der omstan ders toeloopen, sprong te water en haalde er de beide kinderen uit. Met verbazing en dankbaar heid herkende hij in een der geredden zijn eigen zoontje. Mad. Jean nette Robin, eene schoone blondine van 20 a 25 jaar, voer onlangs met de stoomboot van Galais naar Dover. Haar lijdend voorkomen wekte de bezorgdheid van de overige passagiers en men vreesde dat de zeeziekte een crisis zou verhaasten, die, te oordeelen naar het uiterlijk voorkomen van de dame, bovendien niet lang meer op zich zou laten wachten. De overtocht geschiedde echter gelukkig nog zonder ongeval en zoodra zij aan land stapte, zette men haar voorzichtig in een armstoel, terwijl men diep medel'yden had met de arme vrouw, die jammer lijk steunde. Een op den havendam staande beambte scheen zich echter bijzonder voor de schoone Franchise te interesseeren. Hij naderde haar, bood haar heel beleefd zijn hulp aan, terwijl hij ver klaarde eenige geneeskundige kennis te bezitten, en ofschoon de dame hem verzekerde dat zij zich weer beter gevoelde en dringend verzocht haar naar een hotel te dragen, zoo wist hij haar toch te overreden, dat dit niet zonder gevaar kon geschie den. De lijderes, zwichtende voor die philanthro- pische autoriteit, werd nu in een zijkamer van het tolkantoor gedragen en onverwijld werd een baker ontboden. En geen kwartier verliep er, ot de dame was gelukkig verlost vantwee man- tilles, vijftien kanten sluiers, zeventien stuks kost bare kant, twaalf paar zijden kousen, zeventien stuks band en vier dozijn zijden zakdoeken. Moeder en kinderen zijn, naar omstandigheden, welva rende.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2