LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4136. Dinsdag A0. 1873. 5 Augustus. PRIJS DEZER COUR AST: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posl1.40. Afzonderlijke Nommcrsn 0.02. Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE!»: Van 1—G regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.17U (irootere tellers naar plaatsruimte. LEIDES, 4 Augustas. In de maand Juli zijn binnen de gemeente Leiden geboren 114 kinderen, als: 68 zoons en 46 dochters, waaronder zijn begrepen 4 tweeling- geboorten; overleden 110 personen, als: 17 man nen, 14 vrouwen, 42 zoons en 37 dochters; daaren boven als levenloos aangegeven 2; gehuwd 37 paren. Bij de heden ten Raadhuize gehouden aan besteding van het maken en leveren van school tafels, leerborden, enz. is aannemer geworden de heer S. van Leeuwen, timmerman alhier, voor f2249. Gedurende de maand Juli zijn door de Volks keuken alhier afgeleverd 3636 portién, als: 3310 warme spijs, 245 vleesch en 81 spek. Op de bloemententoonstelling te Haarlem is de 2de prijs, een bronzen medaille en f 5, toegekend aan den heer J. D. Speet alhier voor f het schoonste monster-bouquet. In den afgeloopen nacht vermaakte een opgewonden troep, die van een zilveren bruiloft kwam, zich zoo met dansen en springen op de brug bij de oude Heerengracht, dat de klap naar beneden kwam, juist toen zij er over waren, zoo dat zij aan een groot ongeluk ontsnapten. Gisleravorid omstreeks 10 uren is buiten de voormalige Koepoort, onder de gemeente Zoe- terwoude, een begin van brand ontstaan op de buitenplaats van mevr. de weduwe K. De dienst bode had asch, waar zich waarschijnlijk nog eenige vonken onder bevonden, op den vuilnishoop gewor pen, grenzende aan een onbewoond koepellje. Men ontdekte het gevaar nog bij tijds en slaagde er in met eenige emmers water den brand te stuiten. In de Arnli. Ct. leest men Woensdag jl. zijn aan de kust van Texel, niet ver van de haven van Oude-Schild, proeven genomen met de daar aangelegde torpedo-batterij. Het voorname doel dezer proefneming was, om de werking na te gaan van de zoogenaamde verklikkers", door Dr. Kai ser te Leiden uitgedacht, welke uitvinding, zoo zij voor practische toepassing vatbaar blijkt, een van de grootste bezwaren tegen de torpedo-ver sperringen zal hebben uit den weg geruimd. Dr. Kaiser begreep, dat een pantservaarluig, wanneer het boven een metalen torpedo vaart, zijne aan komst zou kunnen aankondigen, wanneer de tor pedo slechts was verbonden met een magneet naald, waarvan de afwijkingen in den observatie post konden worden waargenomenop dit een voudige beginsel steunt de uitvinding der ver klikkers." Zeven zoodanige verklikkers waren aangebracht in den observatiepost Oude-Schild, door een telegraafdraad correspondeerende met zeven meialen torpedo's, die in de onmiddellijke nabijheid der mijnen waren aangebracht. Het ram- torenschip de Duffelonder bevel van den kapi tein-luitenant ter zee Sluijterman van Loo, met de generaals Thije Hannes en Delprat aan boord, stoomde in alle richtingen over de aangelegde mijnen henen, hetgeen door 4 van de 7 verklik kers aan den observatiepost werd kenbaar gemaakt door de zeer duidelijk waarneembare afwijkingen van de magneetnaald. Vervolgens liet men een van de mijnen, met 100 kilogram buskruit ge laden, springen, ten einde te zien of de overige verklikkers door de ontploffingen zouden worden verstoord. De uitkomst was zeer bevredigend, want loen de Buffel zich na de ontploffing boven de torpedo bewoog, gaven alle verklikkers, zonder onderscheid, zijne komst aan. Als deze uitvinding tot volmaaktheid wordt gebracht, ontgaat men de moeilijkheid, die thans nog bestaat, om op eenigs- zins belangrijke afstanden hel juiste oogenblik te treffen, waarop de mijn moet ontploffen. De proef neming was voorbereid en werd geleid door de heeren Van Iloutum, kapitein der artillerie, Van Kervel en Willekens, luitenants der zee lste klasse en Dr. Kaiser. Volgens een bij het Departement van Kolo niën ontvangen telegrafisch bericht, gedagteekend Aden den lsten Auguitus, was Z. Exc. de luite nant generaal Van Swieten dien dag aldaar met de Fransche mail van Marseille aangekomen. De beroemde schrijver Lothrop Motley, die in deze maand als gast van H. M. de Koningin op het Huis ten Bosch werd verwacht, heeft een ernstige beroerte gehad, waarvan een verlamming het gevolg is geweest. Aan de Maatschappij van Weldadigheid is een legaat gemaakt van f 1000, vrij van succes rechten, van wijlen Mr. \V. F. Vriese, laatstelijk gewoond hebbende en overleden te Arnhem. Ds. S. S. De Koe, predikant te Buitenpost, heeft voor de beroeping naar de Nederduilsch Hervormde gemeente te Rotterdam bedankt. De directie van het tijdelijk postkantoor in het Kamp te Milligen voor de troepen die in Augustus en September aldaar zullen kampeeren, is opgedragen aan den commies der posterijen van de 2de klasse H. J. EI. Bouwmeester, werkzaam ten postkantore in Den Haag. De kapitein der artillerie A. Harrebomée is benoemd tot adjudant van den commandant der stelling van het Haringvliet, de monden van de Maas en van het Ilollandsch Diep en het Vol kerak. De luit. ter zee 2de kl. H. Quispel, geplaatst als officier van politie hij het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord, wordt met den laatslen dezer op non-activiteit gesteld, en met den lsten September vervangen door den luit. ter zee 2de kl. J. P. J. Lucardie. De Minister van Marine brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat, ten gevolge der ontvangene berichten omtrent het heerschen der cholera, quarantaine-maatregelen zijn voorgeschre ven voor de schepen, komende van Köuigsberg en Dantzig in Pruisen, van Helsingborg in Zweden en van de in de Adriatische Zee gelegene Ooslen- rijksche havens en Italiaansche zeeplaatsen tot en met Olrante. Z. M. heeft den heer P. T. Bogaard, thans ontv. der dir. bel., in- en uiig. rechten en acc. te Grave c. a., benoemd tot onlv. der dir. bel. en acc. te Oudenbosch c. a.den 2den luitenant- kwarlierm. A. P. Kuipers, van het 5de reg. inf., in rang en ancienneteit overgeplaatst bij het per soneel der mil. adm. van het leger in Nederl.- Indië; met ingang van 1 Januari 1874 de jaar wedde van den commissaris van politie te Arnhem verhoogd met f 600, en alzoo vastgesteld op f 2000; benoemd tot ontvanger der regislr. voor de bur- gerl. act en n°. 1 te Amsterdam J. EI. Knipscheer, thans in denzelfden rang n°. 3 aldaar; te Ooster hout H. Kaijser, thans te Gulpen; te Meppel C. Th. Montijn, thans te Drulen; te Siltard F. Van Dalsen Fontein, thans te Gennep; te Gennep, F. Harting, thans surnumerair; lot ontvanger der dir. belastingen, in- en uitg. rechien en acc. te Dordrecht c. a. S. Sinnema; C. C. W. Van Riemsdijk eervol ontslag verleend als nnlv. der dir. bel. en acc. te Naarden, behoudens aanspr. op pensioen. KOLONIËN. BATAVIA, 21 Juni. In het algemeen overzicht van de Indiër leest men De benoeming van generaal Van Swielen is the topic of the day. De Javabode heeft die benoeming fel afgekeurd, en daarin eene krenking voor den generaal-majoor Verspijck gezien. Deze hoofdofficier heeft, naar men verzekert, zijn ont slag en pensioen verzocht, dat hem o. i. zeer terecht door de Regeering zou geweigerd zijn. Wij deelen de meening van den Javabode niet. Men heeft hier het gerucht verspreid, dat de Raad van indië aan den Koning het verzoek zou hebben gericht in zoover op de benoeming van generaal Van Swieten terug te komen, dat deze alleen als Regeeringscommissaris naar Atchin zou vertrekken. Of dit waar is, is ons nog niet met zekerheid bekend. Wij zouden dit feit be treuren. Te Padang en hier worden toebereidselen gemaakt tot ontvangst der troepen, die uit Neder land verwacht worden. Men zal zich herinneren dat wij een tijd geleden een telegram bespraken, van Padang ont vangen, houdende dat ruim 100 hoofden den Gouverneur der Westkust waren kornen verzopken de adat beter te handhaven, daar zij anders niet voor de gevolgen inslaan. Eerst ontvingen wij kennis van een Regeerings-telegram, waarin die feilen stellig werden tegengesproken. Er was, be weerde men, niets van aan. Thans zijn wij in liet bezit van de naamlijst der 113 hoofden en van twee door hen aan den Gouverneur der Westkust ingediende adressen. Het geheele beleid van den heer Nelscher laat te wenschen over; en men verneemt dat van alle zijden, ook al houdt men op zijn bevel aan ons geadresseerde telegram men in. Door den Gouverneur-Generaal van Nederl.- Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof, aan den benoemden control, lste kl. bij het binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura A. W. P. Verkerk Pistorius. Ont slagen: als buitengew. subst.-griü. bij den land raad te Wonosobo (Bageler.) J. G. IJssel de Schepper; de comm. bij den onlv. der in- en uitvoerr. Ie Padang (Sumatra's Weslk.) Th. G. Ebeling. Benoemd: tot conlr. lste kl. bij het binnenl. bestuur op de bezittingen builen Java en Madura S. A. Buddingh; tot commies bij den ontv. der in- en uitvoerrechten te Padang L. B. Van Sprew; lot commies 2de kl. bij den post dienst, L. C. Janssen; tot 3den hulpond. aan de openb. lste lagere school te Sumarang, B. Stoutjes- dijk; tot hulpond. aan de openb. lag. school te Poerbolingo A. Roose; tot eersten klerk bij 's lands kas le Soerabaya, J. J. A. Van Daim. Departe ment van Oorlog. Ontslagen: de klerk bij de militaire adminisiratie J. E. Lokopesie. Bevor derd: bij het wapen der artillerie: lot lsten luit*, J. C. Sohns. Bij den militairen geneesk. dienst: tot dirig. offic. v. gez. 2de kl. G. D. T. Ilusemann en T. J. Jorrilsma. Gemengd Nieuws. Vrijdag ongeveer te 10 uren brak in de touwslagerij van den lieer Julian Trip, huiten de Tolsleegbar i ière le Utrecht, een geweldige brand uit. De aanwezige voorraad touw, hennep en teer brandde zoo hevig, dat er niets kon gered wor-

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1