hersteld, 't Was een boerenfamilie, die eenigszins afgezonderd woonde. In Januari vond men den man niet ver van zijne woning met zware hoofd wonden liggen. Hij leefde nog, maar was bewus teloos toen men hem in zijne woning bracht. Daar wachtte den lieden die hem brachten een schouw spel, dat liiii tl haren te berge deed rijzen. Op den grond bij de dmr lag de hoog zwangere vrouw rnet ingeslagen hersenpan. Aan de moeder vastgeklemd lag het 9jarïg dochtertje, thans als getuige geroepen. Zij was zwaar gewond en be wusteloos, maar gaf nog teeken van leven. De man overleed spoedig daarna zonder iets te hebben gesproken. Toen het meisje tot bewustzijn kwam, vertelde zij, dat haar oom en neef de moordenaars waren. De twee schuldigen werden gevat en z'yn nu ter dood veroordeeld. Tijdens de behandeling der zaak hadden verschrikkelijke tooneelen plaats tusschen vader en zoon. De laatste greep plotse ling den eersten verwoed aan en riep: door u, oude schurk, lijd ik al deze schande. Hij moest geketend worden. De moord is geschied om een waarde van ongeveer dertig gulden te stelen. Een Engelsch oorlogschip, de Ariel, heeft een wel wat dure maar toch afdoende ondervinding opgedaan van de werking eener j torpedo, btoomende van Sheerness naar de haven van Chattam, ondervond genoemd schip bij het binnenloopen een bevigen schok, terwijl de ma chine plotseling stil stond. Bij onderzoek bleek, dat de Ariel in aanraking was gekomen met een der daar liggende torpedo's, terwijl niemand aan boord kennis droeg van de aanwezigheid de zer verraderlijke vernielingswerktuigen. De schok was zoo hevig, dat de as van de schroef brak en de machine bovendien sterk werd beschadigd. Ook het schip leed schade, maar deze is gering, 't Was overigens in de laatste weken niet voorgekomen, dat een Engelsch oorlogsvaartuig een accident had. Dinsdag stond te Amsterdam voor het Provinciaal Gerechtshof terecht A. Gordijn, van beroep jalouzieëninaker, beschuldigd van in den j nacht van 15 op 16 April moedwillig zijn buur man Honig zoodanige wonden op het hoofd te hebben toegebracht, dat deze den 4den Mei daar aanvolgende in het gasthuis overleed. Dertien getuigen werden in deze zaak gehoord. Twee j deskundigen (doctoren) waren van gevoelen dat I- de wonden noodzakelijk den dood tengevolge moes- I ten hebben. De Advocaat-Generaal Mr. J. Spoor achte moedwilligen doodslag bewezen op grond van het berouw echter door den beschuldigde j betoond, requireerde hij een veroordeeling tot een- I zame opsluiting voor den tijd van achttien rnaan- den. De verdediger, Mr. D. Mesritz, was van mee- ning dat hier gebruik gemaakt was van het recht van zelfverdediging, omdat de verslagene, na eerst getracht te hebben den beschuldigde aan te val- len, daarna diens vader te lijf wilde. Op dezen grond concludeerde pleiter tot vrijspraak. Het hof J heeft den besch. veroordeeld tot een cellulaire ge vangenisstraf van 9 maanden. Een trouwlustige adverteert in het Handelsblad: Een huwelijksaanvraag een weduwnaar uit een burger Lijke stand en gezond van gestel, P. G. fl twee en zestig Jaaren out en honderd negen en Nestig gulden pencieoen een oble gaattie op Kus Land van duizent. gülden. vijfperzend en van alles dubbelt onder Legen en van een vatzoende- Hjke vamielje, en woond ver buiten de stat en nu I gelozeert in amsterdam en wensten met een Jufvrouw of met een Weduwe zonder kinderen en h van een gezont gestel en van gelijke stand van veertig tot vijftig jaaren out En die ook wat vermogen mee kan brengen om in een stil Leven j te Lijden tot een christe Lijke opbouwing; wensten 1 'n kennis te komen om na voldoende kennis making en naar goet vinding een huwelijk te 1 sluiten en een stipte gehemhouding, zij die hierop acht slaan worden verzocht onbeschroomd zig met j franco briefve onder Letter D. Z. te adderezeere j Ln te wende aan de dierectie Handelsblal." In den acclimatietuin in het Bosch van Boulogne moet men er door middel van krui- I sing der rassen in geslaagd zijn om konijnen te I fokken, wier vel in plaats van 15 a 20 centimes (de gewone prijs) 1 fr. 25 c. a 3 fr. waard is, j terwijl ook het vleesch veel steviger en smakelij- 1 her is dan dat van het gewone lamme konijn. I De directie van den acclimatietuin schijnt in het vel van diè konijnen een voortreflijk surrogaat te vinden voor het noordsche bont én dus eindelijk het economisch vraagstuk te hebben opgelost, waarmede thans de draak gesloken wordt, om namelijk 3000 fr. en meer te verdienen met het fokken van konijnen. D insd ag-a vond te halftwaalf wan delden een paar gelieven, onder hartelijke minnetaal, op de Hooikade in Den Haag op en neder. Waar schijnlijk was men het echter niet op alle pun ten eens althans er rees onverwachts een geschil, dat weldra zoo hoog liep, dat de minnaar zijn drift ging afkoelen in het water. Dit bleek proet- houdend; hij kwam in de vaart tot bezinning, en trachtte zonder andere hulp den wal te be reiken, hetgeen hein ook gelukte. Met een nat pak werd hij naar zijn woning gebracht. De badmeester van uen Berg te De venter heeft weer (voor den negenden keer) een menschenleven gered. Een bakkersknecht zonk, bij het baden, in de diepte weg. Van den Berg bracht hem, na driemalen vergeefs te hebben gedoken, boven water, en wist door een doelmatige be handeling de levensgeesten weder op te wekken. Eenige trouwe bezoekers der zwemplaats en an dere belangstellenden hebben plan, den moedigen badmeester een bewijs van achting en hulde aan te bieden. BUITKIVLAIVD. Frankrij li. De rechtbank van correctioneele politie te Cas- telnaudary heeft dezer dagen een ingezetene van la Bécède-Lauragnais (bij Carcassonne), veroor deelt tot eene boete van 16 fr., omdat hij, bij het voorbijtrekken eener processie, geweigerd heeft het hoofd te ontbloolen, waartoe een ker kelijk beambte hem had aangemaand. België. De Kamer van Afgevaardigden heeft gisteren de discussie over de militie wet voortgezet. Een amendement, strekkende om de conscriptie op te heffen, is verworpen. O uit sc Hl and. Het Dresdener Journal zegt in het bulletin omtrent den gezondheidstoestand des Konings, dat ondanks de verbetering, die zich in de laatste weken in 's Konings aamborstigheid heelt geopenbaard, de krachten des lijders sedert Dinsdag avond merkelijk zijn afgenomen. De Staatsanzeiger bericht, dat de heer Ottomar von Mohl, kanselier bij het Duitsche consulaat-generaal te New-York, benoemd is tot consul te Singapore. Dezer dagen is te Berlijn de nieuwe lijst der Duitsche Marine uitgegeven. Volgens deze telt het corps zeeofficieren een vice-admiraal, drie schouts-bij-nacht, 14 kapiteins ter zee, 30 korvet kapiteins, 57 kapitein-luitenants, 100 luitenants ter zee der eerste en 80 der tweede klasse en 156 cadets. Tot het zee-bataljon (zes compagnieën) behooren een majoor, 6 kapiteins, 6 eerste en 19 tweede luitenants; benevens a la suite een overste en een overste-luitenant. Afdeeling zee-artillerie (drie compagnieën) een majoor, 3 kapiteins, 3 eerste en 7 tweede luitenants; benevens k la suite een overste, een overste-luitenant, een ma joor en een kapitein. Scheeps-artsen, 1 algemeen hoofdofficier van gezondheid, 4 hoogere staf-offi cieren van gezondheid, 15 gewone idem, 26 assis tent-artsen en 9 adjunct-artsen en 9 van den laagsten rang. Omtrent het nieuw Mauser-geweer wordt gemeld, dat het Pruisisch Ministerie van Oorlog bij onderscheidene binnen- en buitenlandsche fa brikanten de noodige bestellingen heeft gedaan voor de levering van voorloopig een millioen stuks. De buitenlandsche fabrieken zullen ieder slechts onderdeelen leveren. De fabriek te Spandau, die met de vervaardiging der voor dit wapen noodige patronen belast is, maakt nu reeds honderd ge weren per dag, maar zal de werkzaamheden uit breiden om dagelijks 200 stuks te kunnen maken. Naar men zegt, hebben eenige Fransche deskun digen eene copie van de teekeningen der onder deelen in handen gekregen en is het hun zelfs reeds gelukt, daarnaar Mauser-geweren volgens de nieuwe constructie te doen vervaardigen, maar zal voor de Fransche armee geen gebruik er van worden gemaakt. Spanje. De Pall Mall Gazette deelt het volgend tele- gram mede uit St. Jean de Luz, gedagteekend van 28 Juli: Drie duizend achterlaadgeweren en 400,000 patronen werden met het aanbreken van den dag te Fontarabia gelost uit het Carlistische stoomjacht San Margarita. Een deel van het corps onder bevel van den markies Valdespinas en eenige republikeinsche karabiniers verzetten zich tegen de ontscheping; maar de inwoners legden zooveel sympathie voor de Carlisten aan den dag, dat het verzet der Regeeringstroepen niets baatte. Verschillende booten staken in zee om de wapens aan land te brengen, waarna zij onmiddeü'yk onder de Carlisten werden uitge deeld. De geestdrift onder de bevolking was groot. De klokken der kerken werden geluid en alge meen was de vreugde toen de wapenen veilig aan land waren gebraebt. De royalisten rukten naar Lesacs op. De San Margarita zette koers naar de baai van Loccoa. Het schip ziet er aller- vuilst uit, 't voert drie masten en is bemand met Engelschen; een Ier voert het bevel. Hij heeft reeds twee ladingen wapens en ammunitie aan land gebracht, uit een groot schip dat langs de kust kruist. De Margarita zal nu eene lading naar Biscaye brengen. Het groote schip wordt door Spaansche oorlogschepen vervolgdvoor eenige dagen kwam het onder bereik van de kanonneer boot el Aspirante die acht malen vuurde, doch het schip slechts eenmaal in de verschansing trof. Men zegt dat dit vaartuig veel overeenkomst heeft met de blokkade-brekers tijdens den Amerikaanschen oor log. De Carlisten rukken naar Pampeluna op. Zij wachten slechts op artillerie, om Bilbao en Pam peluna aan te vallen. Pogingen worden in het werk gesteld om de troepen, die onder de bevelen staan van Lizarragua en Velascoto te vereenigen onder Don Carlos, wiens troepen vol hoop zijn; zij genieten eene goede gezondheid, zijn flink ge wapend en goed gedisciplineerd. Het gebrek aan paarden wordt evenwel ernstig gevoeld. Te Sara wordt een ambulance geformeerd. Rusland. Volgens bericht uit St.-Petersburg is een plan ontworpen en bereids door eene van reegeriugs- wege benoemde speciale commissie goedgekeurd, strekkende om tusschen St.-Petersburg en Kron- stadt een voor de grootste koopvaardijschepen met volle lading bevaarbaar kanaal aan te leggen, en wel door dat gedeelte van den Finschen Zee boezem, hetwelk tusschen de beide steden ligt. tot op de vereischte diepte uit te baggeren en op die diepte te houden. De kosten van aanleg zijn op 7 millioen roebels begroot.. TELEGRAMMEN. Londen, 31 Juli. De Bank heeft het disconto tot 31/2 pCt. verlaagd. R eehtszakea. In de zitting der correctioneele rechtbank al hier, zijn heden de volgende uitspraken gedaan: S. v. S. te Noordwijk, beleediging met woorden aan een bedienend beambte in de waarneming zijner bediening, geldb. van f15 of subsid. gev. van 3. d. H. v. D. en M. v. D. beiden te Uit hoorn, de eerste wegens het jagen zonder acte op eens anders jacht zonder vergunning van den eigenaar of rechthebbende, twee geldb. ieder van tien gulden of voor elke boete 3 dagen gev.; de tweede vrijgesproken. W. B. zonder vaste woon plaats, landlooperij, subsid. gev. van 14 d. S. C. R. te Haarlem, weigering van verschuldigd tol geld, geldb. van flO of subsid. gev. van 3 d. LAATSTE BERICHTbLX. Morgen worden achtereenvolgens door den Com missaris des Konings in deze provincie bezocht de gemeenten Nieuwkoop, Zevenhoven, Nieuwveen, Rijnsaterwoude, Leimuiden en Aarlanderveen. De processtukken in de zaak van den dubbelen moord aan de Bocht van Guinea, schijnen van den Procureur-Generaal nog niet naar den officier van justitie te zijn teruggezonden. Volgens een loopend gerucht zou er in de laatste dagen nog een en ander zijn uitgelekt, dat licht in de zaak verspreid heeft en eene verwijzing naar de open bare terechtzitting doet verwachten.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3